Tac Mahal Hakkında 10 Enterasan Bilgi

img

Keşfetsene‘den Dünya’nın 7 yeni harikasından Tac Mahal hakkında 10 bilgi. “Tac Mahal nedir, Tac Mahal nerededir, Tac Mahal’i kim yapmıştır, Tac Mahal nasıl yapılmıştır, Tac Mahal neden yapılmıştır, Tac Mahal cami midir?” klişelerinden biraz daha keyifli, özgün 10 bilgi derledik.

1. Büyük aşkın hazin sonu

tac_mahal_1

Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın 7 eşinden en sevdiği hanımı, 14. çocuğunu doğururken hayatını kaybeden Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır.

2. Bu değil bu hiç değil işte bu!

tac_mahal_2

“Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddiayla yola çıkan Şah’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar 2000 farklı model gösterilir.

3. Fil mi!?

tac_mahal_3

İnşasına 1632 yılında başlanmıştır. 21 yıl  boyunca 22.000 işçi çalışmıştır, geyiklerin aksine bilindiği kadarıyla hiçbirinin kolları kesilmemiş, gözleri oyulmamıştır. Birçok farklı bölgeden getirilen taşların taşınmasında 1000 fil kullanılmıştır.

4. Osmanlı etkisi

İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint mimarisinin birleşimi olan Taj’da, baş mimarlardan sonra Osmanlı’dan iki mimar çok önemli katkıda bulunmuştur. İsmail Efendi ana kubbeyi tasarlamış, Üstad İsa’nın da genel tasarımda büyük etkisi olmuş ve öğrencisini projenin baş mimarlarından biri olarak görevlendirmiştir.

5. Kadının renkleri

Agra_14

Tac Mahal gün içinde farklı renklere bürünür. Gün doğumuyla birlikte pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne döner. Ayışığıyla beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler.

6. Emeğe saygı

tac_mahal_5
Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapının içinde ve dışındaki işlemelerde Kuran’dan birçok ayet de bulunmaktadır.

7. Şah Cihan’ın trajik sonu

IMG_5815

Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonrasında oğlu tarafından devrilmiş ve hayatını Tac Mahal manzaralı odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir.

8. Simetrinin erkek egemenliği ile mücadelesi

tac_mahal_7

Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle, hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir. (Minareler depremde dışa yıkılsın diye hafif dışa eğiktir) Tüm yapıda simetrik olmayan tek yapı anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak kadınından üstün ve yüksektedir.

9. Siyah Tac Mahal

tac_mahal_8

Şah Cihan’ın kendisi için Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istediği ama Alemgir Şah iktidara geldikten sonra inşasına başlanan yapıyı yıktırdığı söylenir.

10. Turizm

Agra (24)

Tac Mahal, Dünya’nın 7 yeni harikasından biridir. Yılda yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etmektedir, fakat bunun yalnızca %10’u yabancı turisttir. Yabancılar için giriş yaklaşık 28 TL, Hintliler için yaklaşık 70 kuruştur. (2014 Ocak)

Tac Mahal Hakkında Bilgi

Hindistan’la ilgili detaylı bilgiler, deneyimlerimiz ve şehir rehberlerine ulaşabileceğiniz Hindistan Gezi Rehberi sayfalarımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

hb

img

Kamil Koç Yolculuk Dergisindeyiz

ÜLKELERİ İÇİNE SIĞDIRAN SİTE: KEŞFETSENE Türkiye'nin lider şehirler arası otobüs firmalarından Kamil Koç'un otobüs…

0 Yorum

12 Yorum

 • Mehmet Ünlü

  01 Haziran 2014 - 19:13 Cevapla

  Peki Tac Mahalde yazan sure hangisidir biliyor musunuz?

  • Kesfetsene

   03 Haziran 2014 - 15:38 Cevapla

   Merhaba,
   Ana girişte Yasin Suresi olmak üzere toplamda 15 sure yazmaktadır.

  • fatmah

   20 Nisan 2015 - 20:42 Cevapla

   yasin suresi

 • Mert

  08 Kasım 2014 - 22:45 Cevapla

  Tac Mahal gerçekten Dünya’nın en özel yapılarından biri, bilgi derlemeniz de çok sevimli olmuş, elinize sağlık.

 • öğrenci

  17 Şubat 2015 - 19:54 Cevapla

  Gerçekten de kısa ve öz olmuş. Ödevime çok yardımcı oldu.

 • ramazan

  19 Şubat 2015 - 19:33 Cevapla

  Gerçekten de kısa ve öz olmuş. Ödevime çok yardımcı oldu.

  • edizefe ersoy

   28 Ekim 2016 - 14:33 Cevapla

   ödevime cok yaradı bunu yapana helal olsun

  • edizefe ersoy

   28 Ekim 2016 - 15:24 Cevapla

   cok tesekurler

 • Jale

  23 Ekim 2016 - 04:18 Cevapla

  Ibati alemi hic bir zaman turk imparatorlugu diye yazmiyor ben ingilizce googla yazdigimda mogul imparatoru turk adi bile gecmiyor yurt disinda yasayan daha iyi biliyor. Bu ingiliz asili insanlarin turk dusmanligini 40senedir yurtdisinda yasiyorum su televizyonda bile gormedim ovduklerini

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 16:51 Cevapla

   Pek anlayamadım eleştiriniz bize mi başkasına mı? Daha doğrusu eleştiri mi yapmışsınız onu da anlamadım.

 • Fuat Karadağ

  13 Haziran 2017 - 18:51 Cevapla

  Harbi büyük bir aşk masalı barındırıyormuş Tac Mahal’in hikayesi. Tac Mahal hakkında bilgi ararken blogunuza denk geldim, dilinize ve hikayenize hayran kaldım.

  • Taflan

   14 Haziran 2017 - 21:34 Cevapla

   Çok teşekkürler, bu tip yorumlarla bizi şımartıyor, daha fazla yazma isteğimizi tetikliyorsunuz. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.