Seyahat Bütçesi Yaparken Dikkat Edilecekler

img

Tatil Bütçesi Kalemleri

Keşfetsene’nin temel ruhunu oluşturan önemli faktörlerden biri “planlı olmak” üzerine. Elbette birçok şeyi plansız ve canımız estiği sırada yapıyoruz, ya da bütün planlarımızın içinde sınırsız bir esneklik ve rahatlık var ancak temel çerçeveyi iyi araştırmayı ve planlamayı tercih ediyoruz. Asla hiçbir şeyin ucuzuna kaçmamamız da bizi sonradan karşımıza çıkacak sürprizlere karşı hazırlıklı kılıyor. Bu durum da “ekonomik seyahat” ve “ekonomik yaşam” kültürümüzü şekillendiriyor.

Ekonomik seyahat rehberi kısmımızda bir eksik anlaşılmayı düzeltmek isteriz her ucuz şey ekonomik değil, tam tersi başa bela olabilecek birçok şeyi içeren iktisadi tercihlerdir, dolayısıyla tatil bütçesi yaratıp, hareket ederken asla en ucuzu tercih etmemenizi öneririz. “Uygun olan, öncelikli tercih edilen” gibi kavramları benimsemek daha önemlidir. Hesaplı uçak bileti iyidir ancak ucuz uçak biletinin ek seçeneklerine de dikkat edilmelidir.

seyahat-bütçesi

Ekonomik Gezi Üzerine yazımızı mutlaka okuyup, temel seyahat kalemlerine dikkat etmeyi ve nacizane tecrübelerimizden bilgi almayı unutmayın.

Sonradan sürprizlerle ve “pişmanlıklarla” karşılaşmamak için, tatil dönüşü ayaklar evde uzatılmışken kredi kartı ekstresine sinirlenmemek için en azından temel konularda planlı olmayı açıkça öneriyoruz. Planınız sırasında unutmamanız gereken kalemleri sıralamak istedik.

Seyahat Toplam Bütçesi

Seyahat bütçesi çıkarılırken keyif, merak, eğlence, arayış gibi soyut ve önemli tetikleyicileri işin en zevkli ve belirleyici kısmı. Lüks bir seyahat için çok yıldızlı iyi bir oteli tercih edebilir, “hippi gezisi” için bedavaya konaklama ve ulaşım yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Bu kararlardan bağımsız olarak genel seyahat maliyetleri kalemlerine bakalım.

Ulaşım Bütçesi

kısa vadeli seyahatlerde en önemli kalem karşımıza “ulaşım” olarak çıkıyor. Ulaşım maliyetleri de genelde muadili olan şeyler ve burada ucuzluk biraz tercih edilebilir. Ucuz uçak bileti bulduğunuz sırada bunu yakalamak çok önemli ve bütçeyi rahatlatıcı. Dikkat edilmesi gereken ucuz biletin ek koşulları. Bagaj fiyata dahil mi ya da dahil olan bagaj limitleri (misal sadece kabin bagajı) bizim işimizi görür mü? olumlu cevaplandığında iyidir. Gidilen havalimanı şehre yakın, büyük havalimanı mı yoksa ciddi maliyet üstlenilecek uzak bir lokasyonda mı? Kısacık bir uçuş için yemek gerekmez ancak 4-6 saat ve üzeri bir seyahatte yemek iyi olur, yoksa inince havalimanında da yiyecek pahalı, uçağın kendisinde de. Uçak dışında, otostop, kara yolu toplu taşıma araçları, demir ve deniz yolu seçenekleri ve hususi araçlar gibi bir sürü alternatif de bütçeyi belirleyen, kısıtlayan veya rahatlatan fikirlerdir. Detaylı alternatifler için tık tık: Ulaşım

ulaşım bütçesi

Konaklama Bütçesi

Konaklamak için ucuz otel seçenekleri elbette ilk akla gelen klasik arayış. Oysa ki oteller kadar, hosteller, camping seçenekleri, ücretsiz bir alanda çadır atmak, airbnb gibi ev kiralama seçenekleri veya coachsurfing gibi ücretsiz bir barınma alternatifi işimizi ve bütçemizi çok kolaylaştıracak alternatifler olarak biliniyor ve deneniyor. Yurt dışı konaklama seçeneklerinin tümü için yazımıza tık tık: Konaklama

ucuz otel bulma

Yeme İçme Bütçesi

Bu hem en keyifli hem de en temel masraf kalemlerinin başında geliyor. Gittiğimiz yerine yöresel lezzetlerini tatmak ve yeniliklerle tanışmak büyük bir zevk olduğu gibi, “yahu tatildeyim azıcık keyifle yiyeyim” mantığı da bu bütçeyi şişiren faktörlerden. Konaklamaya kahvaltı ve diğer öğünlerin dahil olması seçeneğinden, evden bir şeyler götürmeye, yol üstü lezzet duraklarından, süpermarket alışverişlerine, apartta/hostelde pişirmekten lüks restoranlara alternatifler için yurt içini iyi planlayın, esnek bırakın, yabancı ülkelerde ekonomik fikirler için yurt dışın yeme içme notlarımıza göz atın: Yurt dışı yeme içme

tatilde yemek

Zorunlu İhtiyaçlar Listesi

Yurt dışı seyahatlerinde pasaport ve gerekiyorsa vize masrafları, yurt içi tatillerinde, seyahatin türüne bağlı olarak eksik listesi gibi zorunlu ihtiyaçlarımız var. Kamp kurulacaksa çadır, yaz tatiline gidiliyorsa mayo, deniz kremi v.s. gibi gereklilikler, seyahatin içinde bir doğa sporu varsa onun gereksinimleri önceden planlanmalı, sonradan büyük süprizlerle karşılaşılmamak için bütçeye dahil edilmeli.

ucuz seyahat

Eğlence Bütçesi

Malum Dünya’nın en keyifli şeylerinden birisi seyahat etmek. Bir de bunu daha eğlenceli hale getirmek için bir sürü aktivite bizi bekliyor. Gece hayatından gündüz kaçamaklarına, spor aktivitelerinden, macera arayışına, müze ve ören yeri giriş ücretlerinden, ekstra yapılabilecek her şeyi önceden kalem kalem dizmek, biraz da ekstra görünmeyen kalem olarak bütçe payından eğlenceye ekstra ayırmak önceden planlı olabilmek adına güzel bir hazırlık.

tatil parası

Alışveriş Bütçesi

Hatıra, hediyelik, temel ihtiyaçlar, seyahat gereksinimleri, gidilen yerdeki keyfi kalemler seyahatlerde alışveriş bütçesini oluşturuyor. Önceden hazırlıklı olmak ve ona göre biraz kenara para ayırmak iyi bir hatırlatma olacaktır. Çok kişiye hediye alınacaksa, pazarlık yapıp hepsini aynı yerden almak mantıklı olacaktır. Herkese de söz vermeyin. :)

bedava seyahat

img

Hostel

HOSTEL NEDİR Yurt dışı konaklama türlerinden favorimiz olan hosteller hakında 'fazla fazla' bilgi vermeye…

2 Yorum

1 Yorum

  • Ali Mutlu

    28 Ocak 2017 - 22:05 Cevapla

    Seyehat eden biri olarak bütçeyi hep göz önünde bulundurup ona göre önceden kendimi ayarlayıp ve plan yaparım aslında Seyehat yapanlar için bu durumlar gözden geçirilmelidir.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.