Schengen Ve Schengen Vizesi

img

Schengen Ne Demektir?

Schengen; Lüksenburg’un 500 küsür nüfuslu küçücük bir kasabasıdır. 1985 Yılında Almanya, Belçika, Fransa ve Lüksenburg’un sınırları arasında geçişi kolaylaştırmak ve kontrolü kaldırmak amacıyla başlattığı antlaşmasının imzalandığı yer olarak adını uygulamaya vermiştir.

Schengen Vizesi Ne Demektir?

Schengen Avrupa Birliği ile oldukça paralel olmasına rağmen tıpkı Euro gibi bağımsız bir işbirliğidir. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya AB üye ülkeleri olsalar da, Schengen’e dahil değillerdir. Buna karşılık Norveç ve İzlanda AB üyesi olmamasına rağmen anlaşmaya dahildir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mesleğinize göre değişebilmektedir. Genel detaylar için bkz. Schengen Vizesi için gerekli evraklar

schengen

Hangi Ülkeler Schengen Vizesine Dahildir?

Schengen Vizesine; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Estonya, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre ve İzlanda dahildir. Hırvatistan da yeni dahil olmuştur.

Schengen Vizesi Ne İşe Yarar?

Schengen vizesi; sınır ve gümrük kontrolleri (Hava, kara ve deniz) yapılmaksızın vatandaşların ve bir ülkeden giriş yapmış Schengen vizeli yabancıların, ülke sınırlardan direkt geçmesini sağlayan kolaylık ve özgürlük anlaşmasıdır. Sınırsız bir kıta Avrupası hedeflemektedir.

Schengen Vizesi Alırken Bilinmesi Gerekenler

En sık merak edilenleri ya da yanlış bilinen doğruları yazmaya çalışalım:

 • Giriş Sayısına Göre Schengen Vizesi üçe ayrılır.
   • Tek Giriş: Tek girişli vize Schengen sınırlarına (ülkeye değil, tüm bölgeye) ilgili süre içinde bir kez girilebileceği anlamına gelir. Bir ülkeye girdikten sonra Türkiye’ye dönmediğiniz ya da Schengen Bölgesi sınırlarından çıkmadığınız sürece vize geçerliliğiniz boyunca ülkeleri gezebilirsiniz.
   • Çift Giriş (İki Giriş): İlk girişten sonra Schengen Bölgesi’nden ayrılınıp, yeni vize almaksızın (Geçerlilik süresi içinde) bir kez daha tekrar giriş hakkı tanır.
  • Mulit Giriş (Çoklu giriş) : Geçerlilik süresi içinde istenildiği kadar aynı ya da farklı ülkelere giriş çıkış hakkı verir.
 • Geçerlilik Süresine Göre Shengen Vizesi:
  • xx içinde yy kadar geçerli şeklinde aldığımız vizede (6 ay içinde 3 ay, 3 ay içinde 40 gün gibi) xx vizenin toplam geçerlilik süresini, yy’de toplam kalış süresini ifade eder.
  • Örnek: 5 Ocaktan itibaren, 4 ay içinde 30 gün geçerli vizeniz varsa; 5 Mayısa kadar giriş sayısı limitlerinde giriş çıkış yapabilir ve bölge içinde en fazla 30 gece kalabilirsiniz demektir. (Multi giriş için misal ilk girişte 5 gün, ikincide 2 gün, üçüncüde 9 gün v.s.)

schengen vizesi

Schengen Başvurusu Hangi Ülkeye Yapılmalıdır? 

 • Schengen Vizesi ilk giriş yapılacak ülkeden alınmalıdır. Doğru ancak zorunlu değil. Diğeri de hak sağlar. Kırk yılda bir olurda vize memuru sorarsa diğer ülkeye gireceğiniz ve orada daha çok kalacağınızı söylemek yeterlidir. (Doğru olmasına gerek yok, tutarlı olsun yeter.)
 • Schengen Vizesi en çok kalınacak ülkeden alınmalıdır. Doğru ancak zorunlu değil.Diğeri de hak sağlar.
 • A ülkesinden alınan Schengen Vizesi ile B ülkesine ilk giriş yapılamaz. Yanlış. B ülkesinin almama ya da sebep sorma hakkı olsa da az sayıdaki kötü örneğe rağmen rahatlıkla giriş yapılabilir. Genelde Türk kökenli vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkeler (özellikle Almanya) ve sınır güvenliği ile göçmen politikaları sorunlu olan ülkelerde (Yunanistan gibi) bu tip sıkıntılar yaşanabilir. Olası sorulara geçerli ve tutarlı cevap verilerek sıkıntısız giriş sağlanır.

Schengen Vizesi İçin Akla Takılan Sorular

Tümünü derlemeye çalıştığımız vize ile ilgili sık sorulan sorular sayfamıza mutlaka bakmalısınız.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mesleğinize göre değişebilmektedir. Schengen Vizesi için gerekli evraklar için görseli tıklayınız.

Vize Hakkında Tüm Bilgiler

img

Interrail Bilet Türleri

INTERRAIL BİLET ÇEŞİTLERİ Interrail bilet sınıfları nelerdir? Hangi interrail bileti nerelerde geçerli, interrailde hangi…

0 Yorum

79 Yorum

 • Ibrahim

  24 Temmuz 2016 - 15:39 Cevapla

  Merhaba benim bir sorum olacak yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, pasaportum yok, Yunanistana arkadaşımı ziyaret için gideceğim, belki günübirlik olur belki bikaç gün kalırım. Öğrenciyim, pasaport ve vize işlemlerini nasıl halledebilirim yardımcı olur musunuz.

 • Da vinci

  27 Temmuz 2016 - 12:53 Cevapla

  Merhaba ohal nedeniyle 13 ağustos tarihli turumuz iptal oldu 3 aylık çok girişli vizemiz vardı bu durumda 3 ay içinde herhangi bir tarihte yurtdışına çıkılabilir mi yoksa 13 ağustosta çıkış yapılmak zorunda mıydı?

  • Taflan

   29 Temmuz 2016 - 12:17 Cevapla

   Merhaba;

   Vizenizin geçerliliği içinde istediğiniz tarihte giriş yapabilirsiniz.

 • Yaşar

  27 Temmuz 2016 - 14:38 Cevapla

  Merhaba, irlandaya günlük dil okuluna gidecektim. Verilen vize 18 temmuz-18 ağustos. Ancak ülkemizdeki bu olağanüstü durum nedeniyle 10 agustos gibi gideceğim ve bu durmda kurs 10 eylülde bitecek. Dolayısıyla vize süresi bitmiş olacak. böyle bir durumda ne yapmalıyım. teşekkürler

  • Taflan

   29 Temmuz 2016 - 12:30 Cevapla

   Yaşar Merhaba;

   19 Ağustos gidişin önemli değil, ancak dönüş tarihin mevcut vizenle 18 Ağustos olmak zorunda olacağı için yetmiyor. Can sıkıcı olacak ama tekrar vize başvurusu yapman ya da güncelleme talep etmen gerekecek. :( Dil kursunda başarılar dileriz.

  • gamze

   12 Ekim 2016 - 20:14 Cevapla

   Schengen vizemiz var kardesim holladadan istek yapti.ama almanya dusseldorf ‘a inis yapicaz problem olurmu?

 • Just travel

  28 Temmuz 2016 - 00:17 Cevapla

  Merhaba
  Su anda hindistanda bulunmaktayim ve vize istemeyen taylanda gecmek istiyorum single vizem var ve donus biletim hindistandan yine
  Sorum ise su; taylanda gidip tekrar hindistana donus nasil yapabilirim tesekkurler

  • Taflan

   29 Temmuz 2016 - 12:34 Cevapla

   Çağlasu Merhaba;

   Hindistan’daki tek giriş (single) vizenle ülke topraklarından çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş sağlayamazsın.

 • Beril

  29 Temmuz 2016 - 17:52 Cevapla

  Kolay gelsin iyi çalışmalar benim tek girişli hollanda vizem var 3 aylık..hollandaya giriş yaptığımda trenle almanyaya geçiş yapicam 3 saatlik bir yolculuk..ve 1 hafta sonra almanyadan tekrar amsterdama uçakla giriş yapicam ülkeye girişde sorun yaşarmıyım yoksa tekrardan trenle mi giriş yapmamı tavsiye edersiniz yardımınız için tşk

  • Taflan

   30 Temmuz 2016 - 16:16 Cevapla

   Beril Merhaba;

   Hollanda’dan aldığın Schengen vizesi ile, Schengen sınırlarından çıkmadan istediğin gibi seyahat edebilirsin. Almanya – Hollanda kara sınırında da, uçakla uçacağın Avrupa Birliği iç hatlar seyahatinde de vize kontrolü olmayacak zaten.

 • Fatma

  18 Ağustos 2016 - 16:55 Cevapla

  Merhaba,maalesef yanlis bilgi uzerinden tek giris secerek ilerleyerek yunanistan vize basvurusu yaptim oysaki diger schengen ulkelerine gitmek istiyordum. Henuz vizem elime gelmedi ama yapabilecegim birsey var mi? Neden tek cift multi diye ayirirlar ki? Ben tek cikista ulkeler arasi gezileceginin kastedildigini zannetmistim. Klasik bir yurtdisi cikisi icin herkes multi olsun her ulkeyi gezsin istemez mi zaten? Sadece kafa karistiriyorlar bence

  • Taflan

   19 Ağustos 2016 - 10:53 Cevapla

   Fatma Merhaba;

   Sen ne istersen iste onlardan gelecek sonuç farklı olacaktır. Önce bir cevabı görelim, sonra vize ile ilgili tekrar sorarsın istersen. Tek giriş çıkarsa Yunanistan’a gittikten sonra Schengen topraklarından çıkış yapmadan istediğin diğer ülkelere gidebilirsin.

 • Ibrahim

  06 Ekim 2016 - 11:40 Cevapla

  Ben hollandada yasiyorum oturum kartim var ama hollanda paportum yok iki gunlugune ingiltereye gitmek istiyom Bana sengen vizesi gereklimi yada ne yapmam gerekir

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 17:50 Cevapla

   T.C. pasaportunuzla İngiltere’ye seyahat etmek için İngiltere vizesi almanız gerekir.

 • Hasan

  31 Ekim 2016 - 14:03 Cevapla

  Merhaba,ben mart ayında ikinci kez isveçe gideceğim gidiş dönüş biletim hazır sadece vize başvurusu kaldı,benim sorum şu; isveçe ineceğim ama ordan kopenhaga geçeceğim otobüsle sonrada almanya fransa falan gezmek istiyorum dönüşümü paristen yapmak istiyorum sizce yolda sıkıntı çıkartırlar mı bana? ve ikinci kez isveç vizesi alırsam uzun süreli vize verirler mi bana? cevabınız için şimdiden tşk ediyorum kolay gelsin iyi çalışmalar

 • Celal

  05 Nisan 2017 - 17:14 Cevapla

  Merhaba ben ingilterde serbeslım var hama turk pasaport um var kara yola tutkıye gıdecem hangı ulke vıze baş vurus gerekıyor bılgılendırısen menmun olurum teşekurlerce

  • Taflan

   06 Nisan 2017 - 01:47 Cevapla

   Merhaba;

   İngiltere’den kara yoluyla Türkiye’ye, Türk pasaportuyla seyahat edecekseniz, aradaki ülkeler için Schengen Vizesine ihtiyacınız bulunuyor. Schengen üyesi olmayan (Bulgaristan v.s.) ülkeler için de Schengen vizesi gerekli.

 • Taner

  17 Nisan 2017 - 11:44 Cevapla

  Merhabalar, Ben 29 nisanda başlayan 3 ay geçerli Yunanistan schengen vizesi aldım. 29 veya 30 nisanda yunanistan adasına günübirlik giriş çıkış yapıcam, konaklama yapmak zorundamıyım? arkasından 4 gün sonra Türkiye çıkışlı Fransaya gidiş 4 mayıs dönüş 13 mayıs olmak üzere bilet aldım, fransaya gitmemde bir sorun olurmu acaba, teşekkürler.

  • Taflan

   17 Nisan 2017 - 20:33 Cevapla

   Taner Merhaba;

   Yunanistan’a veya adalara hiç giriş çıkış yapmadan direkt Fransa’ya gidebilirsin, herhangi bir sorun olmaz. Sanmam ama olur da sorarlarsa, buradan Yunanistan’a geçeceğim dersin. :)

 • Osman

  24 Mayıs 2017 - 16:27 Cevapla

  Merhabalar.

  17 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında geçerli Yunanistandan alınmış tek girişli bir vize sahbiyim.

  İlk olarak çek cumhuriyetine ucup ordan krakow ordan budapeste yapıp sonrasında istanbula donmem seyahat suresince bir sıkıntı yasar mıyım?

  Tesekkurler

  • Taflan

   24 Mayıs 2017 - 17:46 Cevapla

   Osman merhaba,

   Eğer vizeniz Yunan vizesi değil, Schengen vizesi ise bu söylediğiniz hatta gezebilirsiniz. Schengen topraklarından çıkmadığınız sürece tek girişli vizeniz yeterlidir.

   • Osman

    24 Mayıs 2017 - 23:51 Cevapla

    Merhabalar tekrardan.

    Vizem schengen vizesi ama vizeyi veren ülke yunanistan. Cek cumhuriyetine giriste sorun yasar mıyım?

    tesekkurler.

 • iroş

  28 Mayıs 2017 - 22:09 Cevapla

  Selam, süper bir site olmuş. Herkesin sorularını da tek tek cevaplamışsınız, bravo valla :)
  Ben de şunu danışmak isterim;
  Fransa’dan 2. defa vize alacağım, multi olsun istiyorum ancak şu an için 1 giriş çıkışım kesin. Ama belli mi olur, belki eser yine giderim vize süresince diye. Bunun için sunacağım seyahat belgelerinde 2 kere ayrı otel-uçak rezervasyonu göstermeli miyim?

  • Taflan

   29 Mayıs 2017 - 00:00 Cevapla

   Merhaba;

   Güzel yorum için teşekkürler, uğraşıyoruz eliminizden geldiğince :)

   Evet kesinlikle -hayali de olsa- birkaç ay sonrası için bir gidiş dönüş uçak bileti ekle. Konaklama çok önemli değil, THY’den iptal edilebilir rezervasyon yaparsan yeterli belgeyi alırsın (Çıktısını al, zaten o bir gün sonra iptal olacaktır) ve ikinci seyahatini de dilekçeye belirterek vizeye başvur. Schenen vizesi ve diğerleriyle ilgili daha fazlası şurada: https://www.kesfetsene.com/vize-ile-ilgili-sik-sorulan-sorular/

 • burak

  03 Haziran 2017 - 14:23 Cevapla

  Merhaba,öncelikle çok faydalı bir site ve bilgileriniz için çok teşekkürler.
  Benim sorum şu.Yunanistan tek girişli 10 günlük bir vize aldım.Vize durumu kısmına schengen yazıyor. Yunanistana girdikten sonra diğer ülkeleri de gezmek istiyorum bu durumda diğer schengen ülkelerine girebilir miyim? Diğer ülkelere gidişte pasaport kontrolü var mı yada girersek bi sorun olur mu?

  • Taflan

   03 Haziran 2017 - 15:01 Cevapla

   Merhaba;

   Tek giriş vizenizi Schengen topraklarından çıkmadan 10 günlük süresi içinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yunanistan’ın diğer Schengen ülkeleriyle kara sınırı bulunmadığı için farklı bir ülkeye uçak ya da gemiyle seyahat etmelisiniz. AB içinde (Schengen içinde) gerçekleşen uçuşlar iç hat statüsündedir ve pasaport kontrolü olmaz.

 • Mehmet

  05 Haziran 2017 - 22:46 Cevapla

  Merhaba, İtalya(Roma,Pisa,Milano ve Venedik), Avusturya(Viyana) ve Çek Cumhuriyeti(Prag) gezisi düşünüyorum. Şehirler arası geçişler 1 yada 2 gün olacak şekilde toplam 10 gün. Vizeyi İtalyadan almayı düşünüyorum ama şöyle bir sıkıntı var konaklamayı hostellerde yapmayı düşünüyorum ve hangi gün nerede konaklarım bilmiyorum Vize alırken sorun olur mu olursa ne gibi bir sorunla karşılaşırım. Şimdiden teşekkürler..

  • Taflan

   06 Haziran 2017 - 12:26 Cevapla

   Mehmet Merhaba;

   Schengen vizesine başvururken otel be ulaşım rezervasyonu şart. Ara ulaşımlar çok sorun değil, İtalya’da geçireceğin birkaç gün için ister aynı şehirden istersen farklı birkaç şehirden iptal edilebilen otel rezervasyonu yapar ve çıktılarını aldıktan sonra iptal edersen hem bir masraf ödemezsin hem de bu ihtiyacı çözersin. Diğer ülkelere geçişlerini dilekçede göstermen yeterli. Kolay gelsin

 • Utku

  28 Haziran 2017 - 04:43 Cevapla

  Merhaba, İtalya’ya Schengen için başvurdum C tipi tek girişli verildi, Schengen olmayan ülkelere gitmek istiyorum. C tipini talebim doğrultusunda multiye çevirirler mi ? Teşekkür ederim.

  • Taflan

   28 Haziran 2017 - 19:30 Cevapla

   Utku Merhaba,

   Vize değişikliği pek kolay olan bir yol değil. İtalya’ya giriş yaptıktan sonra vize geçerliliği süresi içinde diğer Schengen ülkelerine de (Schengen topraklarından ayrılmadan) seyahat edebilirsin. Ancak çıkış yaptığında tekrar aynı vizeyi kullanmam mümkün değil.

 • Ahsen

  28 Haziran 2017 - 22:31 Cevapla

  merhaba,
  benim 07.07.2017-06.09.2017 tarihleri arasında 2 aylık 20 gün multi schengen vizem var. Bu her girdiğim ülkede en fazla 20 gün konaklama yapılabilir anlamına mı geliyor? yoksa 2 ayda toplamda 20 gün konaklama yapılır anlamına mı geliyor. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.Teşekkürler

  • Taflan

   30 Haziran 2017 - 14:19 Cevapla

   Ahsen Merhaba, bu tarihler arasında toplam 20 gün seyahat edebileceğin anlamına geliyor.

 • Bekir

  16 Temmuz 2017 - 04:55 Cevapla

  Merhabalar kafamı çok fazla kurcalayan bir durum var. Bunun hakkında birçok şey okudum ancak emin olamıyorum. İtalya için tek girişli 10 günlük C tipi bir vizem var. Ancak ben bununla Fransa tatili yapmak istiyorum. Gidiş-Dönüş biletim ve fake rezervasyonum (arkadaşımda kalacağım) hazır. Ayrıca arkadaşım istersen davetiye de gönderebilirim dedi. Size sorum sorunsuz bir şekilde girebilir miyim? ve davetiye mi daha iyi olur yoksa davetiyeyi karıştırmayıp direk fake rezervasyon işimi görür mü?

  • Taflan

   17 Temmuz 2017 - 16:24 Cevapla

   Bekir Merhaba;

   Evet girebilirsin. Fake rezervasyonun yanında olması güzel ama onu arada İtalya’ya gidecekmiş gibi bir halde gösterirsen, kapıdaki olası sorulara daha rahat cevap verebilirsin. Kapıdaki senaryon şu olacak: Fransa’ya geldim, buradan İtalya’ya geçeceğim, 6 gün orada kalıp tekrar Fransa’dan Türkiye’ye dönüş yapacağım dersen bir sorun olmayacaktır. Vizeyi niye İtalya’dan aldın derlerse de (sanmam) İtalya’da daha çok kalacağım için oradan almam gerektiğini söylediler dersin. 2 gün FR + 5 gün İtalya + 1 gün FR gibi bir senaryo güzel olur. Davet mektubu işine hiç girme, o vize için gerekli olabilirdi. :)

   • Bekir

    17 Temmuz 2017 - 17:52 Cevapla

    Teşekkür ederim cevabınız için. Peki İtalya işini karıştırmadan direk tatil planım değişti bu yüzden Fransa’ya geldim. Bu otel rezerv. bu da dönüş biletim hatta paris-lille tren biletim var o da burda diyip göstersem nasıl olur? Bana sizin dediğiniz atraksiyon biraz fazla geldi de elime yüzüme bulaştırırım diye korktum. Dediğim gibi yapsam sıkıntı olur mu sizce?

    • Taflan

     17 Temmuz 2017 - 19:01 Cevapla

     Bekir Merhaba tekrar,

     Bu da bir çözümdür ve kullanabilirsin. Tekrarlamak isterim, normalde çok büyük bir soru ile karşılaşmıyor olursun ancak mevcut siyasi durumumuz sebebiyle çeşitli zorluklar çıkardıklarını görüyor ve duyuyoruz. En önemli evrakın dönüş biletin olacaktır, aslını ya da yoksa rezervasyonunu yanından bulundursan, mevcut senaryo ile (seyahat planının değişmesi) her şey hallolacaktır.

     • Bekir

      18 Temmuz 2017 - 00:47

      Ben de tekrardan çok teşekkür ederim bu kadar hızlı cevap vereceğinizi düşünmemiştim. Dönüş biletimin çıktısını aldım THY’nin yolladığı mailden. + olarak Paris Havalaanı-Lille tren biletim ve fake otel rezervasyonumun da çıktısı mevcut. İnşallah dediğiniz gibi bir sıkıntı çıkmadan giriş yapabilirim. Ayrıca aracı firmamdan sağlık sigortamı da istettim. Bazen sorduklarını duydum doğru mudur?

     • Taflan

      22 Temmuz 2017 - 19:37

      Doğrudur belki. :) Varsa, çıktısının yanınızda olmasının hiçbir zararı yok.

     • Bekir

      22 Temmuz 2017 - 19:58

      Teşekkür ederim Taflan. Bu arada yanılıyor olabilirim ama sanırım Mersinliymişsin. Ben de 23 yıldır Mersin’deyim. Mersinli sayılırım. Bu arada gitmekten vazgeçmeye kadar olan bir psikolojik sürece sürüklendim. Kapıdan çevrileceğimi düşünüyorum.

     • Taflan

      23 Temmuz 2017 - 19:41

      Bekir Merhaba;

      Adanalıyım aslen ancak Mersin’de de senelerce yazlık kültürü sebebiyle bulundum, fahri bir Mersinlilik var serde :) O psikoloji çok doğal ve bir o kadar da gereksiz. Kapıdan çevrileceğini düşünerek gitmeyeceğine, git ve kapıda çevril. (Ki böyle bir şey olmayacak)

     • Bekir

      23 Temmuz 2017 - 22:15

      Sabırla mesajlarıma cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. İnşallah bir sıkıntı olmadan giriş yaparım. Bir de son bir sorum olacak seyahatimin hepsini Lille’de yapmıştım. Bir sıkıntı yaratır mı?

 • Taflan

  17 Temmuz 2017 - 16:22 Cevapla

  Nilüfer Merhaba;

  Evet bu vize ile Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz ancak tüm Schengen topraklarında bir kez giriş hakkınız var. Bulgaristan’dan sonra Schengen’e giriş yapacaksanız tek seferlik hakkınız olacağını unutmayın. Bulgar kapısında bu vize tek girişliktir ne yapacaksınız derlerse, arabayı Varna’da bırakıp, uçakla İtalya’ya geçecek ve geri döneceğiz diyebilirsiniz.

  • Bekir

   02 Ağustos 2017 - 21:11 Cevapla

   Merhabalar Taflan. Kapidaki polis hafif sikinti cikartacak gibi oldu ama arkadas devreye girince donus biletimi gorup basti muhru. Fransa’dan selamlar!

   • Taflan

    06 Ağustos 2017 - 03:01 Cevapla

    Bu hususta aldığım en keyifli yorumlardan biri oldu. Hem durumunuza, hem de bunu bizimle paylaşmanıza ayrı ayrı sevindim. Keyifli günler dilerim.

    • Bekir

     07 Ağustos 2017 - 03:02 Cevapla

     Asil ben tesekkur ederim. Kusura bakma yorumlarin yerlerini karistirmisim. Paris gezi rehberi yazisi icin de ayrica tesekkur ederim. Isime cok yaradi.

 • Hasan

  20 Ağustos 2017 - 00:11 Cevapla

  merhaba, maltadan aldığım c tipi tek girişlik 27 günlük vizem var. Fakat giriş kısmında 15 gün yazıyor anlamı nedir? bir de türkiyeye gecmeden oradan uçakla amsterdama geçiş yapsam sorun olur mu? Geçiş yaparken ceza yeme gibi durumları olur mu?

  • Taflan

   25 Ağustos 2017 - 16:36 Cevapla

   Hasan Merhaba;
   27 günlük ve 15 günlük kısmını tam anlamadım, öyle olmaması lazım; tekrar kontrol et lütfen. Schengen bölgesinden çıkış yapmadan direkt uçakla diğer bir ülke veya şehre geçiş yapabilirsin, uçakla Amsterdam’a gidip, vizenin toplam geçerlilik süresi içinde Türkiye’ye oradan dönebilirsin.

 • vefa

  19 Eylül 2017 - 09:56 Cevapla

  merhaba benim arkadaşa Yunanistan tek girişli vize verdi 25 günlük ama biz roma’ya da gitmek istiyoruz bu vize ile Yunanistandan uçak ile gidebilirmiyiz acaba

  • Taflan

   24 Eylül 2017 - 13:18 Cevapla

   Vefa Merhaba;

   Elbette gidebilirsiniz. Schengen topraklarından çıkmadığınız sürece 25 gün istediğiniz gibi seyahat yapabilirsiniz. Tek girişli Schengen vizesi, bu ülkelerin tümüne yapılacak seyahat için geçerlidir.

   • vefa

    26 Eylül 2017 - 16:11 Cevapla

    teşekkurler

 • Rabia

  24 Eylül 2017 - 20:58 Cevapla

  Merhaba yunanistana tek giris schengen vizem var . Yunanistana giris yaptiktan sonra yunanistan uzerinden istanbul aktarmali almanya uçuşu sorun yaratir mi?

  • Taflan

   08 Ekim 2017 - 14:42 Cevapla

   Rabia Merhaba,

   İstanbul’a seyahat ederek Schengen bölgesinden çıkış yapmış olursun, bu yüzden evet sorun yaratır.

 • Hakan

  30 Eylül 2017 - 15:32 Cevapla

  Merhabalar,
  harika bir site ve tek tek herkese vakit ayırıp cevap vermeniz süper.
  Benim sorum şu;
  8 günlük litvanya schengen vizesi aldım , litvanyada 4 gün kaldıktan sonra son 3 gün bratislavaya uçup oradan da tr ye geri dönmek istiyorum. Litanya vizesi için başvuru yaparken başka ülkelere geçerim gibisinden bir beyenatta bulunmadım. sadece tek girişli litvanya vizesi aldım. litvanyaya girip 4 gün kaldıktan sonra slovakyaya uçakla geçişte problem olur mu? otobüsle gidersen kontrol olma olsaılığı daha düşük demişlerdi ama oda 21 saat falan, dolayısıyla uçakla geçmek istiyorum.
  şimdiden teşekkür ederim
  saygılar

  • Taflan

   08 Ekim 2017 - 14:44 Cevapla

   Hakan Merhaba,

   Aldığın Schengen vizesi ise geçelilik süresi içinde istediğin gibi seyahat edebilirsin, herhangi bir problem olmaz.

 • Baran

  14 Kasım 2017 - 03:14 Cevapla

  Merhabalar ben İsveç gitmek istiyorum pasaportum hazır vize başvurusu yapıcam ve orda kalmak istiyorum imkanlardan dolayı nasıl yapabilirim ne yapmam lazım tavsiyeniz nedir tşkler 24 yaşındayım

  • Taflan

   25 Kasım 2017 - 13:10 Cevapla

   Baran Merhaba,

   Seyahat sebebini belirlemeli (Turizm, eğitim,iş v.s.) ve ona göre evraklarını hazırlayarak vizeye başvurmalısın.

 • Azad

  20 Ocak 2018 - 20:31 Cevapla

  Merhaba öncelikle Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Sorum şu

  Ben kimlikte Evliyim eşim Finlandiya Vaatandaşı ama uzun zamandır (4 yıl oldu ) ilişkimizi bitirdim. Şu An kız Arkadaşım var Hollanda Vatantaşı Hollanda ya gitmek istiyorum sorun olurmu ve Önerrceginiz bir Yol var mı bu işin içinden cıkamadım

  • Taflan

   23 Ocak 2018 - 02:26 Cevapla

   Azad Merhaba,

   İsimden anlayamadım ama tahminimce bu evlilikte “erkek” olan birey sizsiniz. Dolayısıyla yeni bir başvuru için eşinizi ve kız arkadaşınızı duruma hiç dahil etmeyin derin. Standart turistik Schengen vizesi için evraklarınızı hazırlamanızı öneririm.

 • TALHA

  29 Ocak 2018 - 19:06 Cevapla

  MERHABALAR YA MÜKEMMEL BİR SİTE YAPMIŞSINIZ

 • handan

  17 Şubat 2018 - 18:04 Cevapla

  merhabalar ben cezayirli bir vatandaş olarak italya vizesi aldım ve italyaya geldiğimde vize tek girişli olduğu için bana fransaya gidemezsiniz dediler ben fransaya gidip oradan tekrar italyaya gelip italyadanda gürcitana gitmek istiyorum bunu yapamam mı dönüşüm gürcistandan italya oradanda cezayir olacak çok teşekkürler şimdiden

  • Taflan

   06 Mart 2018 - 02:55 Cevapla

   Handan Merhaba,

   İtalya’dan kara veya hava sınırı olmaksızın (Kontrol de olmaksızın) Fransa’ya seyahat edebilirsiniz. (Schengen vizesi ile) Ancak Gürcistan’a geçiş yaptıktan sonra tekrar Schengen topraklarına giremezsiniz. Yeni bir vizeye ihtiyacınız var ya da alternatif yollarla ülkenize dönebilirsiniz.

   – Bu arada Cezayir vatandaşları için Fransa’nın özel şartları var diye biliyorum, kontrol etmenizi öneririm.

 • Mustafa

  24 Şubat 2018 - 16:08 Cevapla

  Merhaba iyi günler , çoklu giriş Shengen vizem var ve Nisan ayında bitiyor . Shengen vizemi Portekiz konsolosluğundan aldım ve portekiz de 5 ay kalıp geri Türkiye ye döndüm . Hala daha 2 ay vizem var .Benim sorum şu ki şimdi Avusturya ya 1 haftalığına bu vizem ile gidip gelebilir miyim ??

  • Taflan

   06 Mart 2018 - 02:56 Cevapla

   Geçerlilik süresi içinde dilediğiniz kadar tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

 • Ebru

  11 Nisan 2018 - 01:36 Cevapla

  iShengen vize var 6 aylık icin, vizeye bas vurdugumuzda Almanya’dan davetiye alip evraklara eklemiştik. Sorumuz su ki Shengen vizeyi uzatmak için veya tekrar vizeyi cikartmak icin davetiyesiz yaptigimizda vizeyi ala bilme imkanimiz düsükmüdür?

  • Taflan

   17 Nisan 2018 - 18:19 Cevapla

   Ebru Merhaba,

   Hayır; bu vize başvurunuzu ve sonucunu etkilemez. Önemli olan niçin gittiğinizi belgelemeniz ve geri dönüşünüzü ispatlamanız.

 • Mehmet ÇINAR

  06 Mayıs 2018 - 05:29 Cevapla

  Ben türk vatandaşıyım makedonyada gönüllü çalışan olarak çalışıyorum. Shengen vizeside almak istiyorum avrupa ülkelerine giriş çıkış için. Ben en kolay shengen vizesini hangi ülkeden alabilirim ve en uzun nekadar verirler. Ne yapmam gerekir

  • Taflan

   14 Mayıs 2018 - 17:52 Cevapla

   Merhaba,

   Keşfetsene içerisindeki “en kolay Schengen vizesi veren ülkeler” ve/ya “vize” yazılarını okursanız umarım yardımcı olacaktır. Hangi ülkeden vizeye başvuracağınıza siz karar verirsiniz ancak dilediğiniz ülkede başvurabilirsiniz onu belirteyim.

 • Ayşe

  15 Mayıs 2018 - 10:06 Cevapla

  Merhaba,
  Ben 8 Haziran’da İspanya’ya gideceğim ve 8 gece 9 gün kalacağım . Ama vize başvurumu Yunanistan’dan yaptım ve bana 2 aylık 2 girişli 10 gün kalışlı vize verdiler. Acaba seyahat öncesi günübirlik Yunanistan’a girip çıkmam gerekir mi? Yunanistan’a hiç giriş yapmasam İspanya’ya girişte sorun yaşar mıyım?
  Ya da İspanya için yeniden vize başvurusu mu yapmalıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Taflan

   24 Mayıs 2018 - 14:13 Cevapla

   Ayşe Merhaba,

   Hayır hiçbir sorun yaşamazsınız. Olur da İspanya girişinde gümrük polisi niçin Yunanistan derse; “buradan sonra oraya gideceğim” diyebilirsiniz. Mevcut vizenizle de 2 ay içinde ikinci bir kez istediğiniz Schengen ülkesine/ülkelerine 10 günlük bir seyahat daha yapabilirsiniz.

   • Ayse

    28 Mayıs 2018 - 23:52 Cevapla

    Merhaba Taflan Bey, vizenin uzerinde 2 giris 10 gun yaziyor bu bana her giris icin 10 gun mu kalis hakki veriyor acaba emin olamadim.
    Yardiminiz icin cok tesekkur ederim.

    • Taflan

     16 Haziran 2018 - 16:24 Cevapla

     2 giriş hakkınız ve toplam 10 gün seyahat süreniz var diyor. 1+9 veya 5+5 veya 4+6…. v.s.

 • hazal

  19 Mayıs 2018 - 09:58 Cevapla

  merhabalar,
  28 mayısta maltaya dil okuluna gidiyorum schengen tek girişli kısa dönem öğrenci vizesi verdiler ve hazıran ayında italyaya gitmeyi düşünüyorum italyaya girişte herhangi bir sıkıntı çıkarırlarmı?

  • Taflan

   24 Mayıs 2018 - 14:14 Cevapla

   Hazal Merhaba,

   Bu sorunun cevabını orada rahatlıkla öğrenebilirsin. Eğitiminde başarılar dilerim.

 • Pelin

  01 Haziran 2018 - 20:46 Cevapla

  Merhaba
  Kendimi bildim bileli hep Fransa konsolosluğundan schengen vizesi alıyorum ve her başvurumda 1 sene artan vizeye sahip oluyordum sonuncusu da 4 senelikti. Fakat bu sefer sadece 1 aylık vize vermişler ve aracı firmaya bunun nedeninin ne olduğunu sorduğumda da hic fransa tamponumun olmaması olabilir dediler. bu 4 senede fransada bol bol 2-3 aylık surelerde bulundum fakat isvicreye uçup ordan geçiş yaptım. Bu nedenle fransada olduğuma dair pasaportumda bir belge yok. Sizce itiraz edebilir miyim? Ne yapmalıyım ?

  • Taflan

   16 Haziran 2018 - 16:26 Cevapla

   Pelin Merhaba,

   Elbette itiraz edebilirsin ancak çok sonuç alacağını düşünmüyorum. Bir sonraki vize başvurunda durumu belirten bir dilekçe eklemen uygun olacaktır. Hatta o dilekçeye birkaç farklı tarihteki fotoğraf bile eklenebilir.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.