Saraybosna Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak:  14 € (4 yıldız)
 • Bira:  1.25 € (Bar)
 • Yemek:  4.20 €
 • Ulaşım:  0.75 € (Tek biniş)
 • Turistik Zenginlik: 2.5/5
 • Gece Hayatı: 3.5/5
 • Pahalılık: 2/5
 • Temel Süre: 1.5 gün

MÜZMİN, YORGUN BİR YAKARIŞ

Bosna-Hersek‘in başkenti Saraybosna ve Mostar birbirine yakın iki ayrı şehirdir. Sık karıştırılır. İsterseniz, bkz: Mostar

Keşfetsene‘de şehirlerle ilgili her yerde bulunabilecek tarih bilgilerini anlatmamaya çalışıyoruz ancak burası bambaşka.

Balkanların Kudüs’ü diye de adlandırılabilecek Saraybosna uzun bir dönem Müslümanların, tüm mezhepleriyle Hristiyanların ve Musevilerin bir arada yaşadığı bir şehirdi. Din farkının yanı sıra ırk ve dil zenginliği de buradaydı, tâ ki  son bağımsızlığın ilan edildiği ve savaş kisvesi altında katliamın başladığı 1992 yılına kadar.

Saraybosna turları

Bosna ve Saraybosna tarih boyu ne yazık ki birçok savaşın ortasında yaşamış, yeşermiş ve grileşmiş bir şehir. Bunca savaş mutlak ki şehre büyük bir hüzün ve yıpranmışlık katıyor.  1463’te ilk Osmanlı fethi ve aynı yıl geri kaybetme, 1492’deki ikinci fetih, 1585’teki Hersek fethi, 1878’de anlaşma ile Avusturya Macaristan yönetimi, sonrasında Yugoslavya süreci, bağımsızlık… Çok yorulmuş bu topraklar tarih boyu. O kadar ki 1914’te 1. Dünya Savaşının başlamasına neden olan Govrila Princip tarafından Arşidik Franz Ferdinand’a yapılan suikast de Saraybosna’daki Latin Köprüsü’nde olmuş.

Tüm bu acıların, ekonomik yetersizlikle birleştiği şehirde ve ülkenin neredeyse her yerinde savaşın izlerine rastlıyoruz.

   

SARAYBOSNA NOT DEFTERİ

Kısa tutun: Birçok Balkan şehir gibi hızlıca keşfedilebilir bir yer. 1,5-2 gün oldukça yeterlidir.

Ek program yapın: Zaten nispeten küçük bir şehir olduğu için birçok yeri kısa mesafede göreceksiniz. Mutlaka şehir dışına da çıkarak programı genişletmek lazım

Düşünün: Bosna gezisinde kendinize zaman ayırmaya sık fırsatınız olacak. Ama Baş Çarşı’da çay içerken, ama ovaların solukluğunda ya da yıkık bir binanın karşısında ait olduğumuz insan ırkının ne kadar çirkin bir katil olabileceğine dair okuma ve düşünmeler için acı bir ilham kaynağı burası.

Balkan böreği, Boşnak böreği yiyin: Farklı isimlerle anılan sigara böreğinden çok daha ince çok daha uzun, olağanüstü böreği yiyebildiğiniz kadar çok yiyin. Peynirli favorimiz olsa da, çeşitleri var damak tadınıza göre.  (2012 sonlarında fiyatı TL olarak 20 kuruş falandı) Bir de buna yaya yaya Büreeek demesi çok zevkli bizce.

Cevapi (Bosna Köftesi) tadın: Bütün Balkanlarda köfte zenginliği var. Saraybosna’da da cevapi yenilebilir.

Bosna kahvesi için: Türk kahvesine yakın bir tat, çok uzmanı değilimdir ama katıldığımız turdaki 10-12 kişinin ortak kararı daha güzel olduğu yönünde. Bizim gibi soğuktan kaynatmayıp, sıcak suyun içine koyarak yapıyorlar, geleneksel sunumu da olması gerektiği gibi, nefis.

   

SARAYBOSNA’DA GEZİLECEK YERLER

Baş Çarşı ve Civarı: Eski şehirde görülecek her şey burada toplanıyor.

Aliya İzzetbegovic Mezarlığı: Turla gitmenin  vakitsizliğinden biz göremedik, ancak ziyaret edip bir dua okunması önerilen noktalardan.

Umut Tüneli: Katliam döneminde şehrin nefes almasına yarayan tek umudu, yerli bir yurttaşın kendi arazisi üzerinde açılan yaşam kanalı. Bu küçücük kanaldan insanlar havaalanına kaçırılıyormuş. Hüzünlü ve etkileyici bir deneyim. (Havaalanına yakın, Mostar yolu üzerinde)

saraybosna_6

Umut tüneli haricinde Saraybosna’da gezilecek görülecek yerler yakın zaten, gezerken görebileceğiniz diğer yapıları da listeleyelim:

Saraybosna Sultan Cami, Sultan Köprüsü, Saraybosna Belediye Binası, Sarı ve Beyaz Tabi, Medrese (Balkanlar’daki ilk okul), Sebil, Bursa Bezisten, Gazi Hüsrev Bey Cami, Ortodoks Kilisesi, Sinagog, Sarı Bezisten, Svrzo House, Latin Köprüsü, 1878-1918 Müzesi, Kurşunlu medresesi (Gazi Hüsrev Bey Medresesi), Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Fatih Cami, Ferhadiye Cami, Morica Han, Eski Kütüphane

SARAYBOSNA MOSTAR YOLU ÜZERİNDE;

Saraybosna ulaşım

Mostar’a doğru hareket ederseniz yol üzerinde görülmesi gereken yerler var;

 • Tünel (Savaş yıllarında Saraybosna’nın dış Dünya ile olan tek bağlantısı) Gerçekten özel bir nokta. Gidin.
 • Jablanica Köprüsü – Tito Köprüsü
 • Buna Su Kaynağı (Avrupa’nın en büyük su kaynağı)

SARAYBOSNA’DA ULAŞIM 

Oldukça küçük havalimanı şehre yalnızca 6 kilometre mesafede. Havalimanı servisleri (Shuttle), otobüs ve taksi ile otellerin ücretsiz servisleri birer alternatfi. Otel servisiniz yoksa taksi için 30 – 35 TL gibi bir ücret ödersiniz. Otobüs ve shuttle yalnız ya da iki kişiyseniz elbette çok daha uygun.

Tabanvay: Gezilecek her yer çok yakın. Konakladığınız nokta merkezde ise zaten tek aracınız ayaklarınız olacak.

Tramvay: 1885 yılında yapılmış 10.7 kilometrelik tramvay Başçarşı ile Lidža arası gidiyor. Büfeden bilet 1,6 BM; içinde 1,8 BM.

Otobüs: Tramvayın gitmediği yerlere giden ve gece hizmet veren taşıt. Biz turistlerin çok ihtiyaç duymadığı türden.

Taksi: Bizlere göre ekonomik bir alternatif. Binmeden önce fiyat alınabilir ve küçük bir pazarlık yapılabilir.

SarayBosna şehir

SARAYBOSNA’YA NASIL GİDİLİR


Saraybosna – Mostar Otobüsleri:
 AUTOPREVOZ isimli otobüs firması tarafından hizmet veriliyor.. Yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Sefer saatleri:

Saraybosna – Mostar Her gün 06:00, 09:00, 11:30, 12:30, 15:30, 18:00, 19:55.

Mostar – Saraybosna Her gün 06:00, 07:00, 09:00, 11:00, 15:00, 18:15

Saraybosna – Zagrep (Hırvatistan) Otobüsleri: Crotia Bus isimli Hırvat şirketi gidiyor. Her gün 06:30, 12:30 ve 22:00 saatlerinde sefer var.

Saraybosna – Split (Hırvatistan) Otobüsleri: Her gün 10:00, 21:00 saatlerinde. Yolculuk  7,5 saat civarı.

Saraybosna – Dubrovnik (Hırvatistan) Otobüsleri: Glob Tour ve Centrotrans isimli iki firma hizmet veriyor. Sezonda her gün saat 10:00, 15:00 ve 22:00 de hareket. Mostar’daki beklemeye ve yola bağlı olarak yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk süresi var. Bilet 22 Euro, her parça başı bagaj için + 1 Euro. Yolculuk Mostar’a kadar 2,5 saat Mostar’dan sonra da 2,5 saat sürüyor.

img

Saklıkent Kayak Merkezi

Güneşin Yanı Başında Antalya'da Kar Keyfi Antalya'nın klasik turizm anlayışındaki "deniz, kum, güneş" üçgeninin…

0 Yorum

10 Yorum

 • Metin Cenk Yalçın

  05 Aralık 2013 - 01:12 Cevapla

  Gerçekten tüm notlarınız ve fiyat bilgileriniz çok iyi. Geçen yaz 2 tane bey çorbası, 2 porsiyon fasulyeli köfte yemiş 3 de ayran içmiştik 10 Euro tutmamıştı iki kişi.

 • Engin DURUER

  17 Nisan 2015 - 16:51 Cevapla

  Saraybosna’da gidilecek birkaç yerde ben önereyim;
  Avaz Tower’a çıkıp mutlaka kahve için, asansör ücreti 1 KM,
  Sarajevsko Bira Fabrikasındaki Pivnica Restaurant. Yemekleri güzeldir ama biraz pahalıdır.
  Başçarşı’daki Dveri Steak Restaurant, hafta içi bile rezervasyonsuz yer bulma imkanı zordur. Ama ortamı ve yemekleri harikadır. Trebinje şarabını ve Travnik peynirini tadmanızı öneririm.
  ve tabiki gece hayatı; gece hayatının sonu daima Sloga Cinema Bar’da biter. Her yer kapanır, herkes oraya gider. Taksiciye nereye gideyim bu gece dediğinde zaten sizi oraya götürecektir. Canlı müzik olan yerler hafta sonları daima kalabalıktır. Merkezde’ki Cheers gibi yerler genelde yazın çok kalabalık olur.

  • Taflan

   17 Nisan 2015 - 21:02 Cevapla

   Engin Merhaba;

   Keşfetsene’yi açarken gezi rehberlerimize okurlarımız böyle yorumla katkı sağlar, sonra herkes birbirini okur, gelişiriz diyorduk, buna fırsat verdiğin için çok teşekkürler.

 • Ömer Oben

  18 Mayıs 2015 - 01:17 Cevapla

  19 Mayıs Salı-2015 Saraybosna’ya tek gıdıyorum,bır hostelde yerımı ayırttırdım,6 gun kalıp Belgrad’a gecmeyı dusunuyorum,bunda gece hayatının belgradda daha etkili olmasının bende tekısı oldu.Acaba 6 gun uzunmu?Dahamı kısa tutup belgrada gecmeliyim?sadece çok ıyı Rusca okuma konusma ve yazmam bulunuyor ıngılızcem sıfır :-)). Sıkıntı olurmu?
  Son olarak da 19-25 Mayıs 2015 tarıhlerın de Saraybosna’da olacak arkadaşlar varsa yazısalım yol ız bılmıyoruz ))))

  • Taflan

   20 Mayıs 2015 - 00:43 Cevapla

   Ömer Merhaba, 6 gün Saraybosna için biraz uzun olabilir, istersen ona bi’ Mostar falan ekle, civarda çok güzel yerler de var bizim henüz gitmediğimiz ancak arkadaşlarımızdan duyduğumuz. Bosna Hersek’te Türkçe çok geçerli bir dil, bayağı faydasını görürsün ancak Sırbistan’da biraz sıkıntı olabilir durumun, Rusça kullanımı konusunda bir fikrimiz yok, muhtemelen işe yarayacaktır. Ve evet Belgrad gece hayatı candır, sokaklardaki parklardaki dostlara da selamlar.

 • ferruh mutlu edecin

  21 Mayıs 2015 - 19:49 Cevapla

  budget saraybosna havalimanı ofisinde kötü bir araç kiralama tecrübem oldu. İki kızkardeşle muhatap oldum. Ön ödemeli internetten aldım ful depo istedim telefon ettim gidişimden önce full vermiyoruz ama size full veririz dedi telefondaki bayan, bende sözleşme öyle zaten full teslim dedim neyse. Havalimanına vardık giriş üst kattalar yani diğerleriyle yan yana değil information desk e sorup buldum. Çıktım telde konuştuğum bayanın kardeşi hayır full değil yarım depo dedi o nasıl olacak dedim dert etmeyin ben buraya teslimat sıfır depo yazdım bakın geldiğinizde ben yardım ederim dedi. Bu birinci salvo, geri geldim bana 1/4 arabayı getirdiğim için ceza kesmeye kalktı bu sefer başka bir bayan bu telde konuştuğum sonra makbuzsuz vesaire rüşvet gibi bir parayla kurtuldum. Araçtaki çakmak çalışmıyordu teli şarj edemedik yolda. Teslimatta sordum hmm evet bir müşteri kırmış dedi nasıl yani bilmiyormuydunuz dedim biliyordum dedi rahatça. Frenler tam tutmuyordu baya sıkıntı yaşadım arabanın her yerinden ses geliyordu zaten. Arabayı 1.5 saat önceden teslim ettim otopark da hemen yanımda bu iki kardeş bitti birden hemen gidin check ini yapın gibi askeri bir sisteme girdiler hatta bağırmana gerek yok tamam anladım demek zorunda kaldım. 3 üncü salvo geldi git bekle dedi 45 dk sonra geldi (uçağın kalkış saatini biliyor) arabada hasar var küçük bir şey sol altta yeni al resmi dedi. Arabaya bakalım dedim arabayı gönderdim resmi burda dedi. Dedim arabanın her yerinden ses geliyordu fark etmeden altını vurmuş olabilirim kaza sigortam varya dedim polis raporu tutturman lazımdı dedi. Zaten birşey tutmaz bu sen bin git biz sana 2 güne maille bilgi veriririz dedi. 3 gün geçti telefon ettim tamam yarın dedi. 4. gün mail attım 30 dk sonra boşnakça fatura yolladı Banja Lukaya tamire gitmiş gibi tam 80 euro tamir çıkarmış bana. Banja luka 4 saat mesafe bu arada. Telefon ettim fatura bu yapcak bir şey yok derler ödedik ve kurtulduk sonunda. Aman dikkat edin derim bu arada tamir firmasıda banja luka daki kendilerinin olduğu belli. Budget internationala şikayet ettim sağolsunlar gene bunlara yönlendirmişler şikayetimi. Cevapları şöyle 1. arabayı eksik depo getirdiği için ceza kesmeliydik kesmedik iyilik yaptık 2. arabayı erken getirdi biz 9 da çalışmaya başlıyorduk o bize 8 40 da arabayı teslimata getirdi(ben havalimanı otoparkına arabayı park ettiğimde ikisi birden hemen yanında bitmişti oysaki) bizim ondan ekstra çalışma ücreti almamız lazımdı ama almadık 3. en nefret ettiğim tip yalanlar, hayır arabayı beraber kontrol ettik kendisine hasarı gösterdik kabul etmişti, kendisiyle ofise beraber gittik ofiste bekletme nasıl olsun zaten beraberdik. 4. üncü yalan bize araç çakmağının çalışmadığından hiç bahetmedi bilgimiz yok. Irkçılık yapmam ama ırkçılığa maruz kalırsamda söylerim Banja Luka merkezli bu firmanın sahibi veya çalışanı bu iki sırp kızkardeşin Türk ve Müslüman olduğum için bana böyle davrandıkları hissiyatına sahibim. Kesinlikle Budget Saraybosna Havalımanıından Araç kiralamayın.

  • Taflan

   22 Mayıs 2015 - 02:13 Cevapla

   Sevgili Ferruh,

   Can sıkıcı bir tecrüben olmuş, bilinçli tüketici olarak deneyimini bizle ve okurlarımızla paylaştığın için teşekkür ederiz, bu konularda %100 bir şey diyemeyiz ancak Bosna turu yapacak veya Bosna’dan araba kiralayacak okurlarımıza bir fikir vermiş oldun. Tekrar görüşmek üzere.

  • fatih

   06 Ağustos 2015 - 09:29 Cevapla

   budget deneyimini aktaran arkadaşa teşekkürler, avisten kiralamışız iyiki.

 • Güven Kimençe

  23 Ağustos 2015 - 22:52 Cevapla

  13 Ağustos 2015 tarihinde Saraybosna’daydım. Sizin sayfanızdaki bilgilerden de oldukça faydalandım, bunun için teşekkür ederim. Benim tecrübelerim şu şekilde oldu:
  Öncelikle 9 şehri gezdiğim Balkan turunda en çok beğendiğim şehir burası oldu diyebilirim. Şehir çok şirin ve orta büyüklükte. Tramvay ücretsiz, rahatlıkla binebilirsiniz. 1-2 gün ayırırsanız hiç de yanlış olmaz burası için. Ben Saraybosna’dan Belgrad’a geçtim, tek ulaşım seçeneği sabah 6’daki otobüstü. Başka ulaşım seçeneği yok ve yok 8-9 saat sürüyor.
  Saraybosna tam bir Türk şehri. Eğer Bursa’ya gitmişseniz iki şehir arasında büyük benzerlikler göreceksiniz.

  • Taflan

   27 Ağustos 2015 - 01:45 Cevapla

   Güven Selam;

   Değerli yorumların için çok teşekkürler. Hem Bosna turları için, hem de sadece Saraybosna Gezisi için gidecek kişiler okuyacaktır. Gerçekten Saraybosna ile Bursa arasındaki benzerlik doğru bir tespit :=)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.