San Sebastian Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak:  30 € (Pansiyon)
 • Bira:  3.5 € (Bar)
 • Yemek:  2 € (Pintxo)
 • Ulaşım:  Tabanvay
 • Turistik Zenginlik: 4/5
 • Gece Hayatı: 3/5
 • Pahalılık: 5/5
 • Temel Süre: 1.5 gün

BASK BÖLGESİNİN KÜLTÜR BAŞKENTİ, YEME İÇMENİN KRALİYET AİLESİ

Eşsiz sahilleri, zenginliği, meşhur film festivali, muhteşem mutfağı, pahalı turistik zevkleri ile dördü Fransa üçü İspanya topraklarındaki 7 eyaletten oluşan Bask bölgesinin kültür başkenti San Sebastian kısa bir geçiş ziyareti için zarif bir durak. Şehre ciddi bir sükunet, zenginlik ve asalet hakim.

San Sebastian’ı kesinlikle direkt gezilecek noktalar arasında sıralamıyoruz aslında ama bu da yapılırsa çılgın bir keşif olabilir. Daha ziyade İspanya – Fransa arası özellikle trenle geçişte uğranılacak bir mola noktası olan bu zengin şehir yemekleriyle ve deniz keyfiyle öne çıkıyor olsa da ziyaretçilerine tarihi ve kültürel bir zenginlik de sunuyor.

   

SAN SEBASTİAN NOT DEFTERİ

Bütçeye dikkat edin: San Sebastian oldukça pahalı bir şehir. Gerek tarih boyu bölgenin en önemli limanı olmasının getirdiği ‘tarihi varlıklılık’ durumu, gerek orta vadede kralların tatil bölgesi olması, şuanda da zengin Fransız, Hollandalı, Belçikalı ve İspanyolların kolay ve yakın tatil beldesi oluşu ile şehir hep zenginleşmiş ve pahalılaşmış. Biz sıradan turistler için rotamızdaki civar şehirlere göre biraz pahalı bir nokta.

Kısa tutmaya çalışın: Zaten gezilecek görülecek muhabbeti 1 günle sınırlı. Oturup deniz, kum, güneş yapacaksanız lafımız yok, iyi eğlenin deriz, ama yok benim yol uzun diyorsanız, İspanya Fransa arası geçişte güzel bir şehir gördük deyip hızla yolunuza devam edin. (Biz hiç kalmamıştık bile).İster kalıcı ister yol alıp geçici olun, bölgenin en meşhur sahili La Concha Plajı’nda romantik kumları, deniz keyfi için oldukça davetkar.

Muhteşem mutfağa dokunmaya çalışın: San Sebastian oldukça zengin bir mutfağa sahip. Sırf bu yüzden buraya ciddi gurme turları yapılıyor. Bol ve taze bulunan malzemeler, deniz şehri oluşu, okyanusa yakın olması, sınır kenti olması, çok savaş görerek çok fazla toplumun yerleşmesi, yıllardır devam eden txoko (çoko) geleneği (Sadece erkeklerin yemek pişirip yediği sosyal bir etkinlik), zenginlik, zengin turist v.s. v.s. hangisi sebep olmuşsa olmuş nüfusu 200.000’i bulmayan bu küçük kent yemek açısından çok zenginleşmiş. Şehirde biri 3 Michelin yıldızlı olmak üzere (Arzak Restoran, Dünya’nın 8’inci iyi restoranı sayılıyor) iki tane daha Michelin yıldızlı restoran var. Biz 75 milyonluk ülkeye bir tane alamamışken onlar 185.000 nüfuslu şehre 3 tane sığdırmış.

Sokakta deniz mahsulleri tadın: Bizdeki midye dolma gibi ayaküstü, deniz salyangozu vb. deniz mahsullerinden tadabilirsiniz. Taflan nefret etmiş olsa da, Barış gayet sevdi. Beğenilerinizi dönüşte yorumlamayı unutmayın.

MC Donald’s’tan veya süpermarketten yiyin: Yeme içme önerilerinde hep anlattığımız ekonomik yollu yemek seçeneğini burada kullanmak iyi olabilir. 1 tane Mc Donald’s ve 1 AVM var. Özellikle süpermarket farklı yemekler tatmak için her zaman olduğu gibi çok iyi bir seçenek.

   

SAN SEBASTİAN’DA GÖRÜLECEK YERLER

3 Plaj: İkisi okyanusa açık olduğu için surfçülerin rağbet noktası olan sahillerden La Concha Plajı ise dingin bir koy. Aynı anda çok kısa mesafede her iki duyguyu yaşamak farklı bir haz.

Liman: Her yerden yürüme mesafesinde geleceğiniz liman ve limana geçişte kullanacağınız tak (geçit) oldukça romantik anlar yaşatıyor insana. İlla sevgililik olarak düşünmeyin, içini bir huzur kaplıyor insanın ve mutlu oluyorsunuz durduk yere.

San Telmo Müzesi: Biz içine girmedik. Bask kültürüne adanmış bir müze. Açıkçası girenlerin de çok memnun olduklarını okumadık. Binası yeterince güzel.

San Sebastian

San Sebastian Film Festivali: Eğer turunuz Eylül ayının sonuna gelirse onbinlerce kişi ile birlikte Avrupa’nın en önemli film festivallerinden birine tanıklık edebilirsiniz. Bütçe daha da sarsılır ama buna değer mi değer.

San Telmo Modern Sanatlar Müzesi: Hıristiyan eserleri ağırlıklı olsa da zengin bir koleksiyona sahip. Çok önceliğiniz olmasın deriz, notlarınızda alt sıralarda yer edinebilir.

Kale ve İsa Heykeli: Kendinizi sahildeyken Rio’da gibi hissetmenizi sağlayan kocaman bir İsa Heykeli, bir dağın zirvesinde kale ile birlikte. Gördüğümüz fotoğraflardan nefes kesici bir panorama sunduğunu anlayabiliyoruz ama hem zamanımız hem gücümüz olmadığı için biz çıkmadık. Size öneririz.

SAN SEBASTIAN’DA YEME İÇME

Bask Mutfağı, İspanya’nın en zengin mutfaklarından biridir ve San Sebastian kesinlikle en önemli merkezidir. Deniz mahsulleri, şarküteri ürünleri, et yemekleri, kahvaltılıklar ,özel şaraplar… Yöredeki tüm tatları dilim ekmekler üzerinde sunan “pintxo”lar(Pinço olarak okunur.) biz gezginler için yabancı bir mutfakla tanışmak için büyük bir lezzet deneyimi sunuyor.  “Pintxo” basit olarak ekmek üzerine konulmuş bir bar atıştırması. Ufak fiyatlarla bir çok ilginç yöresel lezzet tadabilmenizi sağlıyor.  İçeriğinde neredeyse her türlü basit, tanıdık tattan, çok daha kompleks tatlara her şey olabilir.  Üzerine kızartılmış elma eklenmiş, yer fıstığı soslu ördek,  bıldırcın, yumurta, mantar üçlemesi, şarap soslu mantar, tortilla ve jamon,  domuzlu kan sosisi gibi enteresan seçeneklerle karşılaşabilirsiniz.

Bask sosyal hayatında önemli bir yer tutan pintxo’ları San Sebastian’ın eski şehir bölgesindeki tüm barlarda tadabilirsiniz.  Bardan bara atlayarak az bira veya şarap eşliğinde tatmak çok keyifli olacaktır. Tüm barlarda çok küçük dozlarda içki siparişi verebilirsiniz. Çoğu barın uzmanlaştığı spesiyal pintxoları vardır. Bunları sorarak deneyebilirsiniz. Fiyatlar 1-1,5 € arası değişir.

San Sebastian_11

“Txakoli” adı verilen yöreye özgü beyaz şaraplardan da tatmayı unutmayın. Şarap ve kolanın eşit miktarda karıştırılmasından meydana gelen “Kalimotxo” da tipik bask tatlarından. Özellikle gece dışarı çıkmadan sokakta gençler tarafından içilen “Kalimotxo”yu da tüm barlarda deneyebilirsiniz, fazlası büyük bir baş ağrısıyla uyandırabilir :)

SAN SEBASTİAN ULAŞIM:

Bu güzel şehrin hava alanı yok. Tren, otobüs ve araba şehre geliş için tek yol. Fransa – İspanya sınırında olması Madrid – Paris, Barcelona – Paris gibi ana hatların tümünün buradan geçmesine sebep oluyor. Tren seferlerinin sık olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşım içinse en iyi yol tabanvay. Oldukça küçük şehri yürüyerek yarım günde gezmek mümkün. İsa Heykeli ve Kale içinse otobüs kullanmalısınız.

img

Gezginler Buluşuyor 11-12 Mayıs’ta

Kemerburgaz Üniversitesi'ne Davetlimizsiniz Türkiye'nin pırıl pırıl gençlerinin, seyahat etmek ve gezi kültürünü yaymak için…

0 Yorum

2 Yorum

 • Özge

  23 Ekim 2017 - 03:09 Cevapla

  Yazınız için teşekkür ederim. Keşke tarih de ekleseniz. Acaba ne kadar eski ki yazınız o zamanlar havaalanı yokmuş.

  • Taflan

   02 Kasım 2017 - 10:58 Cevapla

   Özge Merhaba,

   Yazılarımızı geniş zamanları yazmayı tercih ettiğimiz için direkt tarih yer almıyor. Açıkçası çok daha sık güncelleme yaparız diye düşünüyorduk ancak bir türlü fırsat olmuyor :) Fırsat olduğunda da içerik sayısı çok fazla olduğu için tam yapamıyoruz. San Sebastian gezimiz oldukça eski tarihli, 2009. Yazı yayın tarihimiz ise 2015 civarları.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.