Riga Yeme İçme Rehberi

img

Letonya Mutfağı’ndan Meşhur Seçkiler

Riga gurme turizmi için ideal adres olmasa da beklentilerimizin çok çok üstünde tatlar sundu bize. Letonya mutfağı sade bir birikimde gibi. Et, balık ve patates ağırlıklı, inanılmaz şeyler beklemeyin ama kesinlikle fırsat verin. Letonlar birayı da oldukça ciddiye alıyor, çok çeşitli bira tatmak mümkün. Aromalı bira sevenleri tatmin edecek çok seçenek var. Soluklanmak için çok keyifli kafeler de bulunmakta. Riga’da ne yenir, Leton mutfağının lezzetleri Riga’da nerede yenir sorularına cevap arıyorsak, kendi Riga seyahatimizden gezdiğimizi gördüğümüzü sıralayalım, şansımız Riga’yı yerel bir arkadaşımızla birlikte deneyimlemek oldu.

Riga Restoranları

Lido: Riga’nın birçok yerinde şubesi bulunan restoran uygun fiyata bolca yerel yemek tatmak için ideal seçenek. Tepsinizle istediğiniz yemeklerden alıp ilerliyorsunuz, kendi ürettikleri biradan doldurup afiyetle yiyip içiyorsunuz. Şehirlilerin de çok tercih ettiği bir mekan. Bir öğle yemeğinizi buraya ayırın.

Riga_Lido

Ala: Sadece bir mekana gidebilecekseniz burası olsun. Muhtemelen Riga’nın en bilinen restoranlarından. Eski şehirde şarap mahzeni benzeri bu restoran/bar, yerellik isteyene “ala”sını sunuyor (İyi kelime şakası). Folk kültür kulübü olarak geçen mekanda yerel müzikler, gösteriler, tiyatrolar da yapılmakta. Letonyalılık fışkırıyor her yerinden. Cuma geceleri folk gecesi ayrı keyifli oluyormuş. Yemek ve bira menüsü oldukça geniş, porsiyonları fazlasıyla doyurucuydu. Tonlarca bira seçeneği içerisinde ballı birası da var isteyene, biz pek bayılmadık. Garsonlar çok yardımcı, çok tatlı insanlar, sorularınızla darlayabilirsiniz.

Riga_Ala

Street Burger: Canınız bir anda güzel bir gurme burger çekerse, (makul bir istek) buraya gelin. Şehrin en iyi burger’ı olduğunu iddia ediyorlar, biz ikna olduk. Fiyat kalite dengesi de başarılı. Hamburgerler 5-6 euro.

Delisnack: Gece dönüşü ya da herhangi bir anda uygun fiyata atıştırmalık isterseniz gelmeniz gereken yer burası. Eski şehirde, uygun fiyatlı, bol seçenekli.

Tinto: Güzel bir şarap eşliğinde şık ama makul bir yemek yiyeyim derseniz yeriniz burası. Rigalı arkadaşımızın önerisi.

Kalku Varti Bistro: Rigalı arkadaşımızın bir diğer önerisi. İyi yemek, iyi lokasyon, düzgün fiyat isteyenler buyursun.

Riga_17

Riga İçkileri

Nasıl bizim ülkemizin milli içkisi ayransa, Letonlarınki de Black Balsam. Tadı Jagermeister’ı andıran likörün %30 ve %45 alkollü çeşitleri var. Her barda kafede bulabilirsiniz. Tatlı acı tadıyla oldukça efektif bir içki. Hostelimize sabahın köründe yerleşirken ilk shot’ımız ikram edildi , günümüz güzel başladı. :)

Biraları unutmayalım tabi ki. Tatmaya değer çok fazla bira var. Yukarıda bahsettiğimiz Ala, çok çeşit tatmak için iyi bir seçenek. Marka olarak favorilerimiz; Uzavas, Valmiermuiza’s, Tervetes ve Baukas . Her markanın da farklı farklı çeşitleri var tabii, kendinizi farklılıklara açık tutun, biz de öyle yapıp ballı bira denedik mesela. Zerre beğenmedik ama “ballı bira” içtik diye anlatabiliyoruz. :)

Bira konusunda daha ilgilileri önemli bira üreticisi Valmiermuizas’ın Valmiermuiza Beer Shop’una alabiliriz. Miera bölgesinde, bira tatmak ve hediyelik eşya almak için güzel bir mekan.

Riga’nın Kafeleri / Riga Barları

Riga’daki en iyi barlar diye bir liste yapabileceğimizi sanmıyoruz, ancak iyi bir şeyler deneme şansına eriştir.

Piens: Evdeki eski koltukları kullanan bir mekan daha, hoş. Eski şehre biraz uzakça, Miera bölgesinde.

Riga Piens

Chomsky: Yine sakallı gençlerin takıldığı, ev ortamında, çok uygun fiyatlara içki sunan bir mekan. Adı da çok güzel.

HHC (Hardcore Hangover Club): Burası da eski şehirde marjinallerin ucuz içki adresi.

Costa Cafe: Bir çok yerde denk gelebileceğiniz kaliteli ve uygun bir kahve zinciri. Riga’da ücretsiz wi-fi ve kahve arası için iyi seçenek.

Safie: Siz de Riga’da bir baklava yemeden olmaz diyenlerdenseniz, baklava ve çeşitli tatlılar satan bir mekan var. Dönerimiz her yerde fakat bu konsepti görmek isterseniz eski şehirde bu mekana gidebilirsiniz.

GENİŞ RİGA GEZİ REHBERİ

Letonya’nın başkenti Riga’da geçirdiğimiz günlerden kaleme dökülmüş iki geniş yazımız var, üsttekinden alttakine geçerseniz faydası olacaktır.

Riga Gezi Notları

Riga'da Görülecek Yerler

img

İngiltere Vizesi

BİRLEŞİK KRALLIK VİZESİ İngiltere vizesi, Ülkemizde almakta en çok sıkıntı yaşanan vizedir desek doğru…

9 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.