Poçitel Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak: Yok.Bkz
 • Bira:  Yok
 • Yemek: 5 €
 • Ulaşım: Bedava(Tabanvay)
 • Turistik Zenginlik: 2/5
 • Gece Hayatı: 0/5
 • Pahalılık: 1.5/5
 • Temel Süre: 2.5 saat

 OSMANLI’NIN BOSNA’DAKİ İZDÜŞÜMÜ

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya 160 kilometre kadar mesafedeki Poçitel, nehri, hamamları, saat kulesi, mimarisi ile aslına ve geçmişine sadık kalmış bir Osmanlı yerleşimi. 2002 sayımına göre 11.000 civarı nüfusuyla Bosna Hersek’in sakin, aslına uygun, özüne sadık, ancak Bosna’nın genelinde olduğu gibi yorgun ve yalnız bir köy burası.

Geleneksel Balkan Turu yapan gezginlerin (ve bizim tur şirketimizin) ara durağı olması nedeniyle ziyaret edilen bu kent aynı zamanda Osmanlı’nın izinde Balkanlar turu yapanlar için de özel bir durak. Tarihinde çok kısıtlı bir süre Macar askeri noktası olan yerleşim Osmanlı fethi sonrası nispeten gelişmiş, 400 küsür yıllık Osmanlı hakimiyeti sonrası iyiden iyiye Türkleşmiş.

Poçitel gezi

Neretva Nehri’nin yanında yerleşmiş bu taş kent elbette Unesco Kültür Mirasları listesinde. Günümüzde ‘büyüklüğü’ ile baktığımızda vasat bir yerleşim olsa da, dönemin vizyonu ile görmeye çabalarsak burası aslında aşılmaz bir kale kent. Nüfusu kısıtlı olan, 90’ların Bosna savaşında Hırvat saldırısı sonrası Türkiye ve Dünya Bankası desteğiyle yaraları nispeten sarılan bu yerleşim doğal güzellikleri, sahip olduğu Bosna tarihi mirası ve genel sakinliğiyle tam bir dinlenme noktası. Bosna gezisi durağınıza eklemenizi önereceğimiz Poçitel huzur verebilecektir.

   

POÇİTEL NOT DEFTERİ

Düşünün: Bosna’nın tamamında söylediğimiz bu not burası için ekstra değerli. Bir bardak demleme çayı ele alıp uzaklara dalmak için bulunmaz bir nokta. İnsanın kendisiyle ve kendi tarihiyle yüzleşmesi için büyük şans.

Kısa tutun: Tabii ki her gezgin ve turist için yol üstü durağı. Kesinlikle konaklama yapılmaksızın hızlı geçilmesi gereken bir destinasyon. Yol üstü tarihi bir durak.

Yukarılara çıkın: Biraz yokuş ve merdiven çıkarak manzaranın tadını çıkarmak için ‘yükselmek’ gerekiyor. Bırakın yol sizi ağırlasın, fotoğraf makinenizle yükseklerin rüzgarını hissedin.

Neretva Nehri’nin tadını çıkarın: Bosna Hersek’in can damarı nehir izlemesi keyifli bir nokta. Can damarı olan nehrin kıyısındaki yeşilliklerde oturulup keyif yapılabilir.

Kediler eğlenceli: Şirin köyün sokak kedileri oldukça cana yakın. Az misafir geldiğinden olsa gerek bizleri görünce hemen yaklaşıyorlar. Kedi seviyorsanız, yaklaşmak için iyi bir fırsat.

   

POÇİTEL’DE GÖRÜLECEK YERLER

Poçitel’in tümü Balkanlar’da gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Bu yüzden tek tek şuraları görün yerine rehberimizden öğrendiğimiz ve araştırmalarımızda derlediğimiz birkaç kısa bilgiyi verelim.

Poçitel Kalesi: Dördüncü yüzyılda yapıldığı düşünülen kale Macarların Osmanlı saldırılarından koruması amacıyla Macar Kralı Korvin tarafından güçlendirilmiş. Osmanlı ele geçirdikten sonra da iyice güçlendirilmiş ve zirvede bulunan kalenin eteklerine şehir yerleşimi inşa edilmiş.

Poçitel Bosna

Poçitel Saat Kulesi: Namaz vakitlerini gösteren saat kulesi şehrin geç dönem yapıtlarından.

Neretva Nehri kıyıları: Köy birçok tarihi yerleşim gibi nehir kenarına kurulu. Biz gittiğimizde yağış sonrası mevsim olmamasına rağmen gürül gürül akıyordu, rehberimiz her mevsim suyun debisinin kuvvetli olduğunu söyledi. Gerçekten bozulmamış mimarisi ve temiz doğasıyla bu küçük kentin en huzur verici noktaları Neretva’nın etrafı.

Pojitel Camii: Camii tabii ki şehrin en önemli yapılarından. Küçük köyün küçük ibadethanesi konseptinde tek minareli yapı ziyarete de ibadete de açık.

Poçitel köyü

POÇİTEL’E NASIL GİDİLİR

Genelde araba ya da tur otobüsüyle gelmek mümkün. Toplu taşıma imkanını bulamadık. Biliyorsanız lütfen yorumla bildirin. Yakın mesafelerin Poçitel’e uzaklıklarına bakarsak;

Mostar – Poçitel arası 30 kilometre. Araçla yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Saraybosna – Poçitel arası 158 kilometre. Mostar’dan geçen yol genelde 2,5 saati bulmuyor.

Dubrovnik – Poçitel arası mesafe sahilden 116, M8 isimli kara yolundan 130 kilometre. 2 saat kadar sürüyor.

Budva – Poçitel arası yol dağlardan 202 kilometre 3,5 saat, Dubrovnik üzeri sahilden 230 kilometre ve yaklaşık 4 saat.

img

Ryan Air

RYAN AİR HAVA YOLU İrlanda mucizesi. Dünya sivil havacılığına yepyeni bir soluk getiren, Avrupa'nın…

0 Yorum

3 Yorum

 • SİNAN

  28 Kasım 2014 - 09:05 Cevapla

  siteyi kaydetmelisin.Tam bir gezi rehberi bosnaya gidelecek yerlere bakmalısın.

 • araz

  30 Ocak 2016 - 14:02 Cevapla

  bosna herseke vizesiz ama davetiyesiz girilmez deniyor doğru mu

  • Taflan

   01 Şubat 2016 - 23:58 Cevapla

   Araz Merhaba;

   Hayır doğru değil. Ancak her zaman için yanında varsa konaklama ilgilerinin ve dönüş biletinin fotokopisinin olmasının faydası vardır. Ancak çok da önemli değil en azından Bosna için.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.