Pisa Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  Bkz. Floransa
 • Bira:  3
 • 5 € (Restoran):
 • Yemek:  14 € (Restoran)
 • Ulaşım:  Tabanvay
 • Turistik Zenginlik: 3/5
 • Gece Hayatı: 1/5
 • Pahalılık: 4/5
 • Temel Süre: 5 saat

TURİSTİK MUCİZE

İtalya’nın en çok turist çeken saçmalıklarından biri. Hepimizin bildiği eğik Pisa kulesini barındıran Piazza del Duomo ve/ya Piazza dei Miracolide -Mucizeler Meydanı- ve yürüyüş sırasında göreceğiniz basit bir kilise dışında hiçbir özelliği olmayan küçücük İtalyan şehri.Floransa‘dan günübirlik (yarım günlük) bir turla gelebilirsiniz. (Pisa Floransa arası trenle 64 dakika) tren garından Mucizeler Meydanı yürüyerek 20 dakika.

Giderseniz Pisa’nın sadece bir kuleden ibaret olmadığını, bu eğilmiş yapının bir şehir katedralinin çan kulesi olduğunu göreceksiniz. Meydan, sonuçta Unesco Dünya Mirasları Listesi‘nin meşhur bir üyesi. Hakkını verelim, katedralin bütünü güzel bir yapı, kule de fotoğraflarda gördüğümüzden daha heybetli.

Ne olur şuraya ister Türkçe, ister İngilizce, ister İtalyanca pizza demeyin. Hele Türkçe dışındaki dillerde sakın demeyin.

   

Pisa Not Defteri

Perspektif deneyin: Bir klasik olarak fiziğin perspektif hilesi ile ortalama bir mesafeden kuleyi tutuyor, yıkılmasını engelliyor gibi poz verebilirsiniz. Sonra sosyal medyada görürsek dalga geçeriz ama (Bizle bayağı geçtiler, oradan biliyoruz)

Pisa’dan Hızla Geri Dönün: Pisa’nın en güzel yanı Roma’ya, Venedik’e ya da Floransa’ya geri dönüşüdür. Turunuzu süratle tamamlayıp İtalya’nın güzelim şehirlerine ayıracağınız vaktinizi öldürmeyin.

Vakit çoksa pizza yiyin: İtalyan pizzalarının en iyileri olmasa da; çeşitli örnekleri elbette Pisa’da da var. Dönünce sıradan bir pizza siparişi verildiğinde Pisa’da pizza yemiştim diye geyik falan yaparsınız, söz bu utancı kimseyle paylaşmayacağız.

Alışveriş için şehir içini tercih edin: Şehir pahalı, Piazza del Duomo daha da pahalı. Hediyelik ve yeme içme alışverişleriniz için kentin yerleşim bölgelerini tercih etmenizi öneririz. Su bile 3 kat fark eder mi arkadaş!

   

PİSA’DA GÖRÜLECEK YERLER

Piazza dei Miracolide -(Piazza del Duomo) Mucizeler Meydanı: Her şeyin (Katedral, kule, vaftizhane, anıt mezar) olduğu küçük bir meydan. İtalya turunun Pisa gezisi ayağında görülecek her şey burada.

Pisa_8

Evet, bu fotoğraftan tabii ki biz de çekildik.

PİSA’YA GİDİŞ ve PİSA’DA ULAŞIM

İster kendi kendinize ister turla İtalya’ya gittiyseniz muhtemelen Pisa’yı da görmek istersiniz. En iyi yol tartışmasız tren. Tur şirketlerinin ekstra tur adı altında 60-80 Euro para talep ettiği bu turu 10 Euroya mâl edebilirsiniz. Hem de tüm gün değil, hak ettiği kadar zaman ayırarak. Roma‘dan ya da Venedik‘ten, Floransa üzeri çok sayıda ve sıklıkta tren var. 1 saati birkaç dakika geçen bu yolcuklukta dikkat edeceğiniz nokta trenin türü. Hızlı trenler pahalı, gezici trenlerse aynı yolu 4 saatte alabiliyor. İstasyondan binmeden önce alacağınız ve binmeden önce onaylatacağınız (cihaza dıt dıt yapıyoruz işte) biletlerle 4 Euro civarı fiyata tek yön gidebilirsiniz. Çeşitlerine göre bu biletler 60 Euroya kadar anlamsız bir şekilde çıkıyor, tren garındaki kullanımı çok kolay bilet makinelerinden bilet seçerken tüm saat alternatiflerine bakarak süre ve fiyat kıyaslaması yapın. Şu site fikir verebilir. (Bileti gardan almanız önerilir)

Pisa içinde pek bir toplu ulaşım aracı gözümüze çarpmadı. Burada dahi mi var dedirten City Sightseeing* tur otobüsleri hariç. Onlar da nereyi gezdiriyor, nerede hop on hop off yaptırıyor anlamak imkansız ama oldukça pahalı olduğunu bilmekte fayda var.

*bkz: hop on hop off otobüsler.

img

New York Gezi Rehberi

"Planet gibi yer vallahi, dumanlar çıkıyor asfaltlardan" New York'la ilgili söz başlamak zor gelince…

4 Yorum

2 Yorum

 • Kerem Birgün

  10 Şubat 2014 - 13:51 Cevapla

  Bu yaz ucuza İtalya turu yapmayı düşünüyoruz. Gezi sitenizden çok şey öğrendik, Pisa’ya gidersek size de fotoğraf yollarız.

 • Rıdvan

  12 Ekim 2015 - 21:43 Cevapla

  Yanlış bilgi verilmiş.Eğer Pisa San Rossore istasyonunda inerseniz ki bu istasyon şehrin kuzeybatısında kalıyor , kuleye ve katedrale yürüyerek 5 dakika içinde ulaşırsınız.Eğer Pisa Centrale’de inerseniz , şehrin güneyinden yürümek zorunda kalırsınız.Ayrıca tren garından bilet alırsanız ve biletinizi cihazlara okutmazsanız hiç bilet almamış gibi ceza yersiniz.Mutlaka biletlerinizi okutun.Eğer online satın alıp faturanızın çıktısını alırsanız sadece bu çıktıyı yanınıza almanız yeterli olucaktır.Şehrin içinde hiç süpermarket yok.Hint kökenli abilerin yönettiği shoplar çok pahalı.Alışveriş için şehrin yine kuzeybatısında , Pisa San Rossore tren istasyonunun karşısında yer alan Pam’ı kullanabilirsiniz.Dışarıda 500 ml için 2 euro verebilirken Pam’dan 2 litre içme suyunu 18 cente satın alabilirsiniz.Bir ucu mucizeler meydanına çıkan Roma caddesinde ise 2 yıldızlı gayet kaliteli oteller bulabilirsiniz.Şehir denize biraz uzakta kalıyor.Ne kadar haritada yakın gözüksede.Fakat yine tren ile Viareggio’ya gidip (15 dakika) upuzun plajlarda denize girebilirsiniz.Eğer bir tur planlıyorsanız Rome-Pisa-Lucca-Firenze-Milano şehirlerini sadece tren kullanarak ziyaret edebilirsiniz.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.