Nou Camp Stadyumu Bilgiler ve Camp Nou Gezisi

img

Avrupa’nın En Büyük Stadyumu, Futbol Mabedi

Asıl adı Camp Nou olup, yaygın kullanımla Nou Camp olarak anılan; F.C. Barcelona’nın  iç saha maçlarını oynadığı, bir yandan da Katalanların milli stadı olan Nou Camp, 99.354 kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük futbol stadyumudur. Katalanca “Yeni stad” anlamına gelen Nou Camp’ın tam adı “Estadi del Futbol Club Barcelona”dır. Dünya’nın en önemli yapıları listesine aldığımız en farklı yapılardan olan bu büyük futbol mabedini 2009’daki interrail günlerimizde sırasında ziyaret etmiştik. 35 günlük trenle kıta Avrupası seyahatimizde onlarca müze ve ören yerine rağmen bir kerede ödediğimiz en yüksek giriş bileti Nou Camp Stad Turu’na olan harcamaydı. Beşiktaş formasını çimlere yayıp fotoğrafladığımızda güvenlik sataşmayaydı iyiydi de, neyse başardık. Buyurun Camp Nou hakkında kısa kısa spor, inşaat ve gezi bilgileri paylaşmaya çalışalım.

 

Büyüyen Takıma Yeni Stad İhtiyacı

Dünya’nın en başarılı spor takımlarından olan Barcelona‘nın eski stadı “Camp de Les Corts birçok kez genişletilmesine rağmen ulaştığı 60.000 kişilik kapasiteyi daha aşamayacağı anlaşılınca 1954’te yeni stadın inşaatı başladı. 24 Eylül 1957’de resmi olarak açıldı. (1981’de ve 1998’de yenileme işlemleri yapıldı) Sadece merkez stadyum değil hemen yanında 8500 kişilik kapalı spor salonu Palau Blaugrana ve 1982’de eklenen 15.276 kişilik “Mini Estadi” stadyumu da bulunur. Kataanca “Mini Stadyum” anlamına gelen bu sahada da rezerv takım olan F.C. Barcelona B oynadığı  gibi ara ara da Andorra Milli Futbol Takımı maçlarını oynar.

* 1982 Fifa Dünya Kupası için kapasitesi 125.000 kişiye çıkarılan stadyum sonra UEFA kuralları kapsamında tekrar küçültülmüştür.

Camp Nou Maç anı

Barça, Barça, Barça…

Bilindiği gibi İspanya’nın neredeyse tüm eyaletlerinde hakim olan ayrılıkçılık fikri en çok Katalanlar tarafından seslendiriliyor. Zırt pırt yapılan anketler ve seçimlerde özerk yönetimi olan Katalanlar çok yüksek oranlarla İspanya‘dan ayrılıp bağımsızlığını istiyor. Bu gerçekleşir mi bilinmez, bir şey demek bize de düşmez ama FC Barcelona futbol takımı, başarılı klasik bir takım olmanın çok ötesinde Katalanlar için milli takım seviyesinde. Bu duygu da tüm maçlara yansıyor. FC Barcelona’nın futbol maçları neredeyse tam kapasite ile dolu tribünler önünde oynanıyor ve birbirini doğuran bu başarı Barça’yı da Dünya çapında bir kulüp yapıyor. Camp Nou’da bir maç izlemek için turistler akın akın stada gelirken, bilet bulmak veya istediğiniz konumda karşılaşmayı izlemek çok zor bir hal alıyor. Tam bu bu nokta da size PopEvent‘i tavsiye edebiliriz. FC Barcelona maçlarının biletlerini güvenilir bir şekilde satın alabileceğiniz yurtdışı etkinlik bileti satışı yapan bir platform. Aynı zamanda “stad turu” işini de iyi yapan Katalanlar, zaten inanılmaz turistik ve güzel olan şehrin ziyaretçi cazibesinden faydalanarak para basıyor.

Camp Nou Stadyumu

Nou Camp Stad Turu

Camp Nou Experience ismiyle yapılan Barselona Stad Turları maç günleri dışında ziyarete açık bir etkinliktir. Barselona’da yapılacak en meşhur şeylerin başında gelen stad turunu biz interrail seyahatimiz sırasında yapmıştık ve dediğimiz gibi 35 günlük Avrupa gezimiz sırasında bir seferde ödediğimiz en yüksek tutardı. Tura stad etrafı, stad içinde bazı tribünler, basın tribünü, soyunma odaları, oyuncu tüneli, müze, kupaların sergi alanı, futbol dışı branş alanları, sponsor alanları, 3D Animasyonlu sinema alanı girişleri ve sesli rehber (kulağa takıyorsun ya)dahildir. Barselona Nou Camp Stad Turu sesli rehberi Katalanca, İspanyolca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce ve Hollandaca dillerinde çalışıyor.

Camp Nou Stad Turu Fiyatları

2015 itibariyle Nou Camp Stad Turu yetişkin bilet ücreti: 23 Euro.

 • 6-13 yaş arası çocuk bilet ücreti: 17 Euro.
 • 0-5 yaş arası ve Barça üyelerine ücretsiz.
 • 20 kişi üstü gruplara özel indirim yapılıyor. e-posta yollayarak teklif alabilirsiniz.

Attention (2)İpucu: Ücretsiz turistik Barselona şehir haritası (tourism info ofisleri, havaalanları v.s.’den alabileceğiniz) %10-20 indirim yapar. Şehirdeki bazı müze biletleriyle de kombine biletler alınabilir.

Ortalama bir Barselona Lig Maçı biletlerinin 50 Euro civarında tutarlardan başladığını hatırlatalım. Barselona şehrini ziyaret ettiğiniz tarihte maç varsa, boş stad turu yerine maç keyfi yaşamak isterseniz daha mantıklı olup olmadığını düşünebilirsiniz.

Stad Neu

Nou Camp’a Nasıl Gidilir

Yazdığımız Barselona Ulaşım Rehberi ulaşım hakkında bolca bilgi sağlayacaktır. Barselona’ya gidiş ve şehir içi ulaşım konularının yanı sıra Camp Nou Stadyum’una ulaşım bilgilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • El Prat Uluslararası Barcelona Havalimanı’ndan 14 km. kadar bir mesafede.
 • Tramvayla Nou Camp: Avinguda de Xile Station tramvay istasyonu Camp Nou’ya sadece 500 metre mesafede. T1, T2 ve T3 hatları geçiyor.
 • Metro ile Camp Nou: Biz gittiğimizde yoktu da şimdi (2015 Nisan) inşaatı devam eden bir metro durağı var direkt stada ait olacak. Onun yerine şuan L3 metro hattı kullanılırsa 600 – 800 metre mesafelerdeki Les Corts, Palau Reial, Maria Cristina metro istasyonlarından stada yürünebilir. L5 metro hattı ile giderseniz Badal ve Collblanc istasyonları yine çok yakın duraklar.
 • Otobüs ile Nou Camp: Futbol mabedinin civarından onlarca Barselona şehir içi otobüs hattı, AMB Lines ve Nitbus isimli gece otobüsleri geçiyor. Bineceğiniz yere göre araştırın ya da sorun, söylerler.

Bu muhteşem stadın bulunduğu muhteşem şehre gidiyorsanız; Barselona Gezi Rehberi notlarımızı okumayı unutmayın. Barselona ulaşım ve yeme içme notları da devamında ayrı sayfalarda.

img

Elbasan Gezi Rehberi

ARNAVUTLUK'UN COĞRAFİ MERKEZİ Elbasan Yaklaşık 240.000 nüfuslu, sakin bir kent. Tiran ve Durres'ten sonra…

0 Yorum

2 Yorum

 • Tugay Çelik

  12 Aralık 2017 - 21:43 Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Ben de gezip gördüm ve bir la liga maçı izledim :)

 • Mustafa Hazırcı

  15 Ocak 2018 - 12:58 Cevapla

  Benim de hayatımda görmek istediğim çoğu yerin başında geliyor. Siz de gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.