Nepal’de Gezilecek Yerler

img

Nepal Tur Rotası, Nepal’de Görülecek Yerler

Dünya’nın en yüksek 7 tepesi Nepal’de yer alıyor ve ülke bu yüzden “Dünya’nın çatısı” olarak adlandırılıyor. Dünyanın en yüksek tepesi Everest de Nepal’de. Coğrafya doğal güzellikleriyle huzur, çetin tepeleriyle macera, renkli gelenekleri ve ritüelleriyle biz geginlere benzersiz bir keşif imkanı sunuyor

1- Katmandu Vadisi

Katmandu, Nepal’in başkenti ve  birçoğumuz için Nepal gezisinin başlangıç noktası. Vadi boyunca yer alan çok sayıda hindu ve budist tapınağında yepyeni bir kültürle tanışma imkanı veriyor. Buradan tüm Nepal’e seyahat imkanı bulunmakta. Katmandu il merkezinde gezilecek yerler, bütçeler, yeme içme notları ve ulaşım bilgilerini içeren detaylı bir Katmandu gezi rehberi hazırladık. Ayrıca vadide bizim gördüğümüz ana rota için Patan Gezi Rehberi, Bhaktapur Gezi Rehberi detaylı yazılarımızla sizindir.

 

Bhaktapur-17

2- Trekking/Tırmanış – Everest Dağı

Nepal’de trekking yapmak için birçok farklı seçenek bulunmakta. Bu işle ilgilenen birçok şirket var ve yolu bilen yetkili rehberler olan şerpalar (sherpa) eşliğinde gerçekleştiriliyor. Trekking programları 4 günden başlayıp 30 güne kadar çıkabiliyor. Birkaç örnek vermek gerekirse Everest Base Camp’ine ulaşmak yaklaşık 17 gün, trekking için en çok ziyaret edilen dağ olan Annapurna Base Camp’ine ulaşmak ise 10 gün sürüyor. Farklı fiziksel koşullarda, daha maceracı ya da daha kolay seçenekler mümkün. Dünya’nın en özel doğa görüntülerine, dağ tapınaklarına, bölgeye özel hayvanları görme imkanıyla apayrı bir seyahat programı. Nepal’de trekking için mevsim koşulları, rota ve tur şirketi seçimi önemli konular. Araştırmak için şuralardan başlanabilir; Explore, Trekbooking

3- Pokhara

Nepal’in üçüncü büyük şehri ve Annapurna’da trekking yapmak için başlangıç noktası. Katmandu’dan Pokhara’ya ulaşım için 15 dakikada bir otobüs kalkıyor ve yaklaşık 6-7 saat sürüyor.  Giden arkadaşlarımızın da izlenimiyle Pokhara dünyanın en huzurlu noktalarından biri, inanılmaz bir doğası var ve özellikle gölleriyle meşhur. Macera turizmi çok gelişmiş. Rafting, trekking, kano ve yamaç paraşütü yapmak için birçok seçenek var. Göl, orman ve dağların birbirine karıştığı fotoğraflara baktıkça bu kadar yaklaşıp vakit ayıramadığımız için çok üzülüyoruz.

Pokhara

4- Chitwan National Park

1973 yılında kurulan Nepal’in ilk milli parkıdır ve Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Bengal kaplanları ve tek boynuzlu gergedanların yaşadığı son yerlerden biridir. İçerisinde konaklayabilecek uygun yerler bulunmaktadır. Safariden, trekking gezilerine farklı yollarla gezilebilecek yerleri bulunmaktadır. Safari konusunda Afrika’nın çok daha gerisinde kaldığı izlemini aldık okuduğumuz yazılardan, ama fil yetiştirme merkezleri görmeye değer olabilir. (Bu konuda en doğayla uyumlu ve kapsamlı çalışmalar Tayland‘da yapılmaktadır.) Rotanıza denk düşerse daha detaylı araştırma yapmanızı öneririz.

Chitwan National Park

5- Lumbini – Buda’nın doğum yeri

Buda’nın doğduğu ve 29 yaşına kadar yaşadığı yer olan Lumbini Budizm için en kutsal noktalardan biridir. Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunan bölgenin kutsal kabul edilen sınırları içerisinde sadece manastır inşa edilebilmektedir. Dünya’nın birçok farklı ülkesindeki budistler burada tapınaklar yapmıştır. Hiçbir dükkan, restoran veya otel bulunmamaktadır. Bölgenin biraz dışında gezginlerin ve budist hacılarının ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar bulunmaktadır. Dünya’nın en kutsal noktalarından biri olmasına Budizme gerçekten ilginiz varsa mana kazanan bir yer olduğu izlenimi aldık. Kasaba Katmandu’ya otobüsle 11 saatlik mesafede bulunuyor.

Lumbini

Ana ve geleneksel turistik rotalarını yazmaya çalıştığımız bu muhteşem ülkenin elbette kırsalları, köyleri, herhangi bir anda geçilen yoldaki renkli insanları de yepyeni deneyimler olarak karşımıza çıkıyor. Yolculuk yaptığınız rotalar ve Nepal ziyaretiniz sonrası yorum yapmayı unutmayın. İhtiyacınız olacak diğer bilgiler içinse; Nepal Gezi Rehberimiz sizin. Komşu Hindistan’a da gidiyorsanız Hindistan Gezi Rehberi‘mizden güncel Hindistan Turistik Rotaları sayfamız bulunuyor.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler

Akdeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Dünya'nın en değerli, en önemli, tarih boyu kıyıları beslenmiş su…

0 Yorum

2 Yorum

  • Blazer pas

    08 Mayıs 2014 - 14:34 Cevapla

    Hello,that is a good post.Thanks for sharing!

  • Franke Tezgah

    01 Temmuz 2017 - 11:20 Cevapla

    Paylaşım için teşekkürler

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.