Nepal’de Alışveriş

img

Nepal’den Ne Alınır?

Nepal tüm gezginlerin bildiği şekilde biz batılılar için tam bir alışveriş cenneti. Birçok şey Dünya üzerinde bulunabileceği fiyatların beşte hatta onda birine Nepal’de satılıyor. Özellike Everest sporcuları ve Nepal trekkingcileri nedeniyle öncelikli olarak spor ve ucuz kampçılık malzemeleri önde gelse de, t-shirtten eşofmana, pantolondan genel kıyafete tüm tekstil ürünleri, birçok ünlü yiyecek ürünleri ve mücevherat Nepal’de oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Hele pazarlık yeteneğinizi biraz zorlarsanız Türkiye’de 500 Liraya bulacağınız bir çantayı 250 liralık ilk teklifin ardına 150 Liraya alabilirsiniz. Ayrıca etnik alışveriş için de acayip bir koleksiyon karşınızda olacak.

Pazarlık Kültürü

Nepal’de alışveriş pazarlıkla başlar, çoğu ürününün fiyat etiketi olmaz. Bir şey satın almak için satıcıyla pazarlık etmek zorundasınız. Bu kültürün önemli bir parçası ve sadece turistlere özel değil. Genel mantık iki tarafında razı olacağı bir fiyatta anlaşmak. Bizim için zorlayıcı hatta kazıklama gibi gelen pazarlık Nepal kültürü için adaletli bir şekilde fiyatta anlaşma olarak algılanıyor. Tabi ki turistlere karşı bu fiyat aralıklarının daha yüksek tutulduğu bir gerçek. İçinize sinecek rakamlara çekene kadar ciddi şekilde pazarlık yapmakta fayda var, ama son noktada birkaç dolar için, birkaç doların manasının çok daha büyük olduğu insanlara para kazandırmakta çok da dert görmemek lazım. Ayrıca pazarlığın kendisi de sohbetlerle, tanışmayla daha da eğlenceli hale getirilebilir. Pazarlık limitlerinin ve gerekliliğinin Tayland kadar olmadığını belirtelim. Hindistan‘a yakın, biraz daha hafif.

Nepal'de Alışveriş

Spor ve Kampçılık Malzemeleri

Himalayalar’a ve zirve Everest Dağı’na tırmanmak için gelen dağcıların etkisi ile ucuz işçilikle üretilen her çeşit kıyafet ve malzemeyi bulabilirsiniz. Utku tulumu, mont, ayakkabı, çakmak, matara, çakı, backpack, çadır vb. aklınıza gelen her şey. Katmandu, bu işin açık ara merkezi. Bilindik doğa sporları markalarının her türlü ürünün sahtesini bulmak mümkün. (kazıklama yok, sahte olup olmadığı belirtiliyor.) Sahte olmayan ürünler de satılıyor ama hem fiyatları aşırı ucuz değil, hem de bu kadar başarılı sahte ürün arasında orijinalliğine güvenebilmek zor açıkçası. Biz çok uygun fiyatlara matara ve çanta aldık. Sık kullanıyorsanız daha spesifik spor kıyafetlerinde çok fazla seçenek var. Dükkanların çoğu Thamel çevresinde, 3-5 dükkana girmeden alışveriş yapmamak mantıklı. Birkaç yer gezdikten sonra fiyatların kaça inebileceğini görüp son kararı ona göre vermek mantıklı olur.

Tekstil

Başta en basitinden t-shirt olmak üzere, çok orijinal desenli montlara, paşminalara, kazaklara kadar uygun fiyatlı ve farklı seçenekler bulunmakta. Biz 10 TL’den ucuza şu an bu yazıyı yazarken giydiğimiz etnik esintili eşofmanlar, 5 TL’den ucuza çok güzel T-shirtler aldık. Özellikle kadınlar için uygun fiyatlara ayakkabılar bulunmakta.

Bhaktapur-1001

Kitap

Başta Hinduizm, Budizm ve tüm yerel unsurlarla ilgili kitapları uygun fiyatlara bulmak mümkün. Katmandu’da kitapçıların mabedi “Pilgrim’s Book Store” isteyebileceğiniz her şeyi sunuyor. Kafesi de bulunan mekan, hiçbir şey almasınız bile biraz kitap karıştırıp kahve içmek, başka gezginlerle tanışmak için çok güzel bir yer.

Yerel Sanat Ürünleri

Özellikle Katmandu ve Patan’da farklı türlerde birçok sanat galerisi bulunmakta. Katmandu Durbar Meydanı çevresindeki galerilerde satılan “Mandala” figürlerinden bir tane evde olsun isterdik ama fiyatları bütçemizin üzerindeydi. Çok detaylı el işçiliğiyle yapılan resimlerin hak ettiğinden fazlaya satıldığı söylenemez, gerçekten çok etkileyiciler. Patan el işçiliği taş ve ahşap oyma heykeller almak için ideal nokta. Bir Buda heykeli almak isteyen vardır herhalde, Patan ya da Katmandu’daki Boudhnath Stupa çevresi uygun fiyat ve kalite için doğru yerler.

Nepal'de Alışveriş-3

Nepal’den Hediyelik Eşyalar

Shot bardaklarından, iskambil kağıtlarına, magnetlerden takılara, kartpostal ve fotoğraflara aklınıza gelebilecek tüm eşyalar oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Thamel çevresindeki dükkanları hava kararırken gezmekte fayda var. Biz mesela şu ana kadar gittiğimiz tüm ülkelerin küçük bayraklarını satın aldık tanesi yaklaşık 1o kuruştan oluşmuş güzel bir koleksiyonumuz var.

Hazır Gıda

Marketler de tahmin edileceği üzere oldukça ucuz. Bildiğimiz bazı ürünleri görünce çantaları doldurduk. Taflan‘ın özel zevki olarak Maoam jelibonlardan stokladı ve resmen Türkiye’ye şekerleme taşıdık. Başta yöreye özel çaylar olmak üzere taşınabilecek ıvır zıvırları da fazlasıyla değerlendirdik. Nepal’den ucuza aldığımız yeni çantalarımıza doldurduk.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

San Sebastian Gezi Rehberi

BASK BÖLGESİNİN KÜLTÜR BAŞKENTİ, YEME İÇMENİN KRALİYET AİLESİ Eşsiz sahilleri, zenginliği, meşhur film festivali,…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.