Nepal Hakkında Genel Bilgiler

img

DÜNYA’NIN ZİRVESİNDE BİR BARIŞÇIL ÜLKE: NEPAL

Nepal Gezi Rehberimizde genelde yaptığımızdan farklı olarak kitabi bilgilerle, hislerimizi birleştirerek genel bilgiler vermek istedik, çünkü gerçekten bizlere göre az bilinen, ‘yabancı’ bir coğrafya, farklı bir kültür. Ayrıca sayfanın ilerisinde de turistik olarak Nepal için püf noktaları var. Bir seyahatle bizden fazlasıyla uzakta yaşayan apayrı bir kültürü anlayabilmek tabi ki mümkün değil ama bir başlangıç olması amacıyla;

Nepal İnsanları: Koca bir ülkenin insanlarını genellemek yanlış da olsa bunca fakirlik içinde sakin ve iyi niyetli kalmayı başaran Nepallilerden öğreneceğimiz çok şey var. Tanıştıklarımız genelinde biraz utangaç ama samimi insanlardan bir an bile zarar görebileceğimiz ya da kazıklanabileceğimiz hissine kapılmadık. Onlar böyle mutlular edebiyatı hoş değil, her insan gibi daha iyi bir yaşamı hakediyorlar ve bolluk içindeki kötülerin yanında iyilikleriyle bize örnek oluyorlar. Nepal’in yakın tarihinde hippilerin de önemi büyüktür. 60’larda Nepal’e ulaşan hippiler iki apayrı dünyanın tanışmasıyla Nepallilere çok fazla yenilik katmıştır. Müzikten, hizmet sektörüne önemli bir kültürel bir etkileşim yaşanmıştır. Bu konuya detaylı olarak Katmandu Gezi Notları‘nda değindik.

Nepalliler’in Tükürük ve Boğaz Temizleme Durumu: Bizim açımızdan çok sorun değildi ancak genel olarak bir not düşmek lazım; kadın, erkek, çocuk herkes oldukça gürültülü bir şekilde boğaz temizler, sokaklara, evlere, otobüslere v.s. her yere sıklıkla tükürür.

Nepal (34)

Nepal nerededir?: Güney Asya’da, Çin’le Hindistan’ın arasında küçük bir ülkedir. Yüz ölçümü 147,181 kmalanı ile Konya’nın 3,7 katıdır. Türkiye ile Nepal arasındaki saat farkı yazın 2,75 saat, kışın 3,75 saattir. (Nepal yaz saati uygulaması yapmaz.)

Nepal’in para birimi, Nepal Rupisi’dir. NPR ile kısaltılır. 1 Dolar yaklaşık 97 NPR civarlarındadır.

Nepal’in nüfusu 2011 seçimlerinde 26,5 milyon civarındadır. Günümüzde de 28 milyon dolaylarında olduğu tahmin edilmektedir. En kalabalık ve en büyük şehri başkent Katmandu’dur. Nepal’de eğitim durumu oldukça düşük olup, okuma yazma oranı da ne yazık ki %50 dolaylarındadır.

Nepal’in Ekonomisi: Güzel insanların ülkesi Nepal, Dünya’nın en fakir ve gelişmemiş ülkelerinden biridir. Ne yazık ki nüfusun %30’u yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. En büyük gelir tarım olsa da, turizmin payı da gittikçe artmaktadır. Tarıma dayalı basit sanayi gelirleri de vardır. İç ekonomisi dışında göçmen işçi olarak dünyanın farklı yerlerinde çalışan Nepallilerin de ülkeye gönderdikleri paralar çok önemlidir. Özellikle kırsalda birçok aile dışarda çalışan aile bireylerinin gönderdikleriyle hayata tutunabilmektedir. Seyahatimizin sonunda İstanbul’a dönerken Doha‘da kısa sürede, çalışmak için gelen 2 tane Nepalliyle tanışmıştık.

Ek not: Katar’da yapılacak dünya kupası için yapılan projelerde yoğun olarak Hintli ve Nepalli işçiler çalıştırılıyor. Şu ana kadar 1200 işçi bu inşaatlar sırasında öldü. Sadece petrol çıktığı için dünyanın en zengin ülkelerinden olup Dünya Kupası düzenleyen Katar ve ailesini yaşatmak için ölüme giden insanlar, bize seyahatimizin sonunda insanlığın erişemediği seviyeler hakkında acı bir ders veriyor. Yaşananlara rağmen önlem alınmamaya devam ediyor ve işçi cinayetlerinin sayısının 4000’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Sonra hep beraber televizyon karşısına geçip futbol izlememiz beklenecek, hiçbir şey olmamış gibi.

Nepal (325)

Nepal’de Dinler: Oldukça inançlı olduğu kabul edilebilir Nepal nüfusunun; %80’i Hindu, %12’si Budisttir. %4’ü Müslüman olan ülkede %4’te ‘Folk’ takılır. Dinlerle ilgili kısa bilgilere Hindistan Gezi Rehberi‘mizin Hindistan’da dinler ve diller sayfasından ulaşabilirsiniz.

Nepal’de Diller: 36 farklı etnik grubun olduğu Nepal’de ana dil olarak 123 farklı dil  bulunmaktadır. Bunların birçoğu yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. İngilizce bilgisinin yaygın olduğunu söyleyemeyecek olsak da turistik gezilerde karşılaşılan insanların bilgileri iletişim için oldukça yeterlidir.

Newariler

Newariler: Nepal topraklarında tarih öncesi zamanlardan beri yaşayan halkın Nepal kültüründeki yeri çok büyüktür. Etnisite olarak Mevcut Nepal nüfusunun %5’ini oluştursalar da bu toprakların yemeğinden müziğine tüm kültüründe yerleri büyüktür. Avusturya’nın asıl yerlileri aborjinlere benzetebiliriz.

Nepal’de Maymunlar: Bizdeki kedi köpek nüfusu kadar maymunlar ve türleri şehirlerde özgürce gezmektedir. Birçok tapınakta da maymunlar yaşar ve halk tarafından bizim kedilerimize baktığımız hayvan sevgisi hissi yerine kutsal olduğu için beslenir. Şehirlerdeki maymunların da hafif hırsız ve bulaşıldığında saldıran kimlikleri olduğunu belirtelim. Rahatsız etmeyeni ellemezler. Monkey Temple yazısında biraz daha detay var. Bkz: Nepal’de görülecek yerler.

Nepal Hakkında Turistik Küçük Küçük Bilgiler:

 • Nepal’de kışlar soğuk geçer. Kış aylarında gidilecekse hava durumu ve iklim kontrol edilmeli, kalın kıyafetler edinilmelidir.
 • Müzeler cuma günleri kapalı, diğer günlerse 14:00’a kadar açıktır.
 • Nepal’de resmi tatil cumartesi günüdür.
 • Döviz olarak Euro yerine ABD Doları kullanmak, kur avantajı sağlar.
 • Nepal’de pek belediyecilik hizmeti yoktur. Çamurlu ve çöplü sokaklara hazır olun. Ancak herhangi bir sağlık tehlikesi ya da Hindistan’daki gibi ekstra özenilecek bir durum yoktur. (Bkz: Hindistan Sağlık Rehberi)
 • Ülke genelde yavaş ve sakindir. Sabırlı olmak lazım. Hele İstanbul koşuşturmacasından gitmiş biriyseniz bu konuda da kısa bir süre adaptasyon sorunu yaşanabilir.

Nepal’e Ne Zaman Gidilir?

Biz her yere her zaman gidilmesi taraftarı olan iki gezginiz. Sonuçta her yerde insanlar her zaman yaşıyor. Ancak hayatın gerçeği olarak da binbir zorlukla kısıtlı zamanda gittiğimiz yerin iklim şartlarına dikkat etme ve festivallerine denk gelme hakkımız da var. Bu yüzden genel gerçeklere göre nisan, mayıs ve eylül, ekim ayları en iyi zamanlar. Aralık, ocak ve şubat ise biraz sıkıntılı dönemler. Nisan, haziran, temmuz, ağustos, ekim ayları da ortalamanın üzerinde bir keyif verir.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

İğneada Gezi Rehberi

Trakya'nın Cennet Sahili, Longoz Ormanı, Gölleri, Nehri, Plajı.... Başka bir ülkede olsa İğneada; Dünya'nın…

0 Yorum

4 Yorum

 • Can

  22 Ocak 2015 - 13:27 Cevapla

  Nepal muhteşem, Nepal müthiş, Nepalliler şahane. :) Geçen sene dağcı iki arkadaşımla üç kişi Nepal seyahati yapmıştık, onlar Everest’e tırmandı (küçük kamp alanına) ben de bu sırada birçok yeri gezme fırsatına eriştim. Tüm ülkeyi ve insanları şiddetle öneririm, aklınızda varsa hemen bilet bakın. THY direkt Nepal’e gidiyor ayrıca.

 • Cansu

  07 Nisan 2016 - 11:29 Cevapla

  Nepal çok güzel bir yer ben nepale 3 defa filan gitmiştim okadar güzel bir yerki dillere destan olur herkesin gitmesini tavsiye ederim

  • Taflan

   07 Nisan 2016 - 17:09 Cevapla

   Cansu Merhaba;

   “3 kez Nepal’e gitmek nasıl olur” diye düşündük, açıkçası kıskandık. Yorumun için teşekkürler. Herkesin yolu umarız bu güzel ülkeye düşer.

 • Hülya

  04 Ağustos 2016 - 17:41 Cevapla

  Hayalimdi, gerçek oldu, aşk olarak kaldı içimde Nepal ve o aşkı bir daha yaşamak için sabırsızlanıyorum

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.