Münih Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 18 € (8 Kişilik hostel)
 • Bira: 0.75 € (Market)
 • Yemek:  12 €
 • Ulaşım:  2.50 € (Tek biniş)
 • Turistik Zenginlik: 3.5/5
 • Gece Hayatı:  ?/5
 • Pahalılık: 4/5
 • Gerekli Süre: 1.5 gün

OCTOBERFEST’İN EV SAHİBİ, BİRA’NIN BAŞKENTİ

Sadece 8 saat kaldığımız Almanya’nın üçüncü büyük şehrini Münih gezi notlarını (Berlin ve Hamburg’tan sonra) yazarken ziyaret eden arkadaşlarımızın değerlendirmelerin de faydalandığımı belirtelim.

Münih, Geleneksel Alman düzenini en derinden hissedeceğiniz, Weissbier’ın(buğday birası) ve elbette Octoberfest’ın (Her yıl eylülün son haftası ile ekimin ilk haftası arasında düzenlenen Dünya’nın en büyük 10 eğlence festivalinden biri, Dünya’nın en büyük üç tadım festivalinden biri ve Dünya’nın en büyük açık halk festivali) ve resmi olarak Bavyera Eyaleti’nin başkenti, tipik Alman harikası, sakin, düzenli bir kent.

Munih_7

   

MÜNİH NOT DEFTERİ

Doya Doya Bira İçin: Olağanüstü zenginlikteki (Tamam bi’ Belçika değil) bira menüsünden mümkün olduğunca farklı birayı tatmak lazım.Octoberfestin ev sahibi Münih aynı zamanda weissbier’ın da başkenti. Her kadeh eğlenceye dolsun, her dolan kadehte bize de bir selam çakılsın lütfen.

Beyaz Sosis yiyin: Oldukça leziz kocaman bir sosis için acıkmayı beklemek gerekmiyor. (Domuz eti yaygın olsa da dana eti de rahatlıkla bulunur.)

Lezzet beklentiniz Kısıtlı Olsun: Genel Alman mutfağında olduğu gibi burada da zayıf. Çok bir beklentiye sahip olmayın. Ancak muhteşem Alman kruvasanları Münih’tede leziz bir kahvaltı vadeder.

Buz Pateni Yapın: Eğer bizim gibi yaz sıcağında değil de kışın geldiyseniz Schloss Nymphenburg’in bahçesindeki göller paten pistine dönüşüyor. Keyfini çıkarın.

Kulelere Çıkın: Bir şehri anlamak için yükseklere çıkmak iyi bir yöntemdir. 100 metreye yakın uzunluktaki kule Münih gezisine güzel bir manzara ekliyor.

   

MÜNİH’TE GÖRÜLECEK YERLER

Frauenkirche (Dom zu unserer lieben Frau): Şehrin sembol kilisesi. Marienplatz meydanında. Tarihinin okunmasında fayda var.

Alter Peter (Pfarrkirche Sankt Petrus) : 360 basamak yürüyerek çıkacağını bu kuleden nefes kesici bir manzara bizi bekliyor. Hava müsaitse dağ eteklerine kadar görebiliriz.

BMW Müzesi: BMW’in müzesi olur da gidilmez mi. Otomobiller ilgi alanınız olmasa dahi bu önemli markanın müzesini ziyaret etmeliyiz

English Garden: Avrupa’nın geleneksel koca koca parklarının Münih şubesi. Park dediğime bakmayın at bile biniliyor.

Munih_6

Frauenkirche Kulesi: 100 metreye yakın yüksekliğiyle çıkılması önerilen binalardan biridir. Hoş bir panorama sunuyor.

Allianz Arena: Ortalama 60 – 70 dakika süren tur merakınız dahilindeyse şiddetle önerilen bir stat turu. Bayern Münih’in stadında tura giriş 10 Euro

Maximilianstrasse: Münih’in en önemli ve yürümesi oldukça keyifli bulvarı.

Viktualienmarkt: Cumartesi günleri açılan sabit pazar. Özellikle peynir tatmak için şahaneymiş. Ayrıca; Karlstor (Karl Kapısı), İsar Adası, Pinakothek (Resim Müzesi), Nymphenburg Şatosu da görülecekler listemizde.

img

İstanbul’da Köpekbalıklarıyla Dalış Yaptık

Köpekbalıklarıyla ve Dev Vatozlarla Şehrin Merkezinde Dalış Keşfetsene Bumerang Deneyim Günleri kapsamında ilk kez…

1 Yorum

1 Yorum

 • funda

  07 Ocak 2015 - 13:51 Cevapla

  merhaba
  Bende Münih’te 13 saat kaldım. Bir uçak aktarması vesilesiyle. Oldukçada sevdim Münih’i..Çok yeşil bir şehir ve BMW müzeside muhteşemdi:) size iyi gezmeler diler bloğuma bende beklerim:)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.