Mozart’ın İzinde Avrupa Yollarında

img

Mozart’ın Avrupa Rotası

Klasik Batı müziğinin dehası, sadece 35 yıllık kısacık ömründe 626 klasik eser bırakmış haliyle Dünya’da yeri doldurulmayacak bir dahi, çılgınlıkları ve çalkantılı hayatıyla mucizevi ve tartışmalı bir hayat ve o günlerden bugünlere çoğu eksik, yarım, tartışmalı bırakılmış bilgi ve hikayeler… Wolfgang Amadeus Mozart, daha da uzun hali tam ismiyle Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart.

Hem gezi yazılarımızı yazarken sıkça arka fonda bize eşlik etmesi, hem günlük hayatımızda kendisine olan hayranlığımız, hem de çoğunlukla maddi şartlar sebebiyle olsa da sıklıkla yaptığı Avrupa gezileri sebebiyle gittiğimiz her yerde karşımıza bir evinin, müzesinin, hikayesinin çıktığı Mozart’ı ölüm yıl dönümünde (5 Aralık 1791) anmak istedik.

 

1984’te 8 Oscar ödülü ile Milos Forman’ın yönetmenliğindeki “Amadeus” filmi de, tüm Dünya gibi bizi çok etkilemiş bir de filmde Antonio Salieri ile geçen kapışmalarından günlük hayatımıza Salieri kompleksi öğretisi sebebiyle kendisini biraz araştırmış, öğrenmeye çalışmışızdır. Bu sırada gezginliği ile de tanıştık.

Tabii ki müziği konusunda yazı yazmak haddimiz olmadığına göre, biraz seyahatleri üzerinden kendisini formatımıza uygun şekilde analım. Üstelik bir gün basit bir Avrupa turu için güzel bir rota bahanesi de olabilir: Mozart’ın izinde. Saygıyla…

* Tüm görseller resmi kaynaklardan alıntıdır.

Mozart’ın Seyahatleri

Bilindiği gibi Avusturyalı bir müzisyen olan Amadeus Mozart, yine müzisyen olan babası ve burjuva bir aileden gelen annesinin ikinci çocuğu olarak 27 Ocak 1756’ta Salzburg’ta doğmuştur. Doğum yeri Salzburg, bugün turizm endüstrisini ciddi bir şekilde Mozart üzerine kurmuştur.

Sadece 6 yaşında ilk konseri için Münih’e gitmiştir. Aynı yıl Prag ve Viyana saraylarında da konserleri olmuş. Dolayısıyla daha 6 yaşında -günümüz toprak sınırlarına göre- 4 ülke gezmiş bir çocuktan bahsediyoruz.

Amadeus movie

Babası ile birlikte konser turlarına çıkan Mozart, üç yıldan biraz fazla bir sürede Münih, Mannheim, Paris, Londra, Lahey, tekrar Paris, Zürih, Donaueschingen ve tekrar Münih‘te konserler vermiş.

1767’de tekrar geldiği Viyana’da bir sonraki yılın kasımına kadar kalırlar ve o dönemdeki ev şuan Viyana’da Mozart evi olarak müze şeklindedir.

Salzburg’a döndükleri 1768 kasım ayından bir yıl sonra İtalya turu başlar. Sanatın en önemli topraklarından olan İtalya’da Milano’da bestelediği üç opera oynanır. Venedik ve Bologna ziyaret edilen diğer İtalyan şehirleriyken Vatikan’da bir efsane gerçekleşir.

Ünlü Sistina Şapeli bildiğiniz üzere din merkezi olması kadar hem görsel hem işitsel sanatların da özel hazinelerini barındırır. Bir heykeltıraş ya da ressam olup da kopyalama yapmazsınız ancak müzikte iş bambaşkadır. Şapelde, Allegri’nin Miserere isimli meşhur parçanın tamamını duyan Mozart bunu hafızasına kaydeder ve parçadaki küçük hataları düzelterek Vatikan‘a ait bir ‘malın’ ilk yasa dışı kopyasını üretir.

Mozart Platz

1777’te bu sefer annesi ile birlikte Münih, Mannheim ve Paris duraklarından oluşan bir Avrupa turu yapılır. 1778’te annesini Paris’te kaybeder. 1780 yılında ilk büyük operası İdomeneo Münih’te oynanır, devam eden ziyaretler ve geziler sonrası Salzburg’ta başpiskoposa isyanı ile desteğini kaybeder kilise yerine aristokrasinin ilgisiyle Viyana’ya yerleşir. Bugün tüm Avusturya sokaklarında halka açık klasik müzik dinletileri ve şaşalı salonlarda, opera binalarında dinlenebilen klasik müzik konserlerinden gördüğümüz gibi Viyana o zaman da müzik için bir başkenttir. Bu arada bizim de pek sevdiğimiz Türk Marşı’nı (Ronda alla Turca) besteler. Türkler ancak Viyana’nın kapılarına dayanmış olsa da, Mozart’ın büyük bir bestesine isim veririz. Osmanlı’nın Viyana elçisi Zaide için de opera bestelemiştir.

Gezileri, konserleri devam eden Mozart aynı rotada çokça gezi yaparak en son 5 Aralık 1971’de Viyana’da ölmüştür. Viyana’nın en önemli binası St. Stephen Katedrali’nin hemen arkasında bir apartmanda

Günümüzde Mozart’ın İzinde Gezilecek Yerler

Elbette Avrupa’nın hatta Dünya’nın herhangi bir yerinde var olan koca koca opera binaları, hele biz gibi tek tük birkaç örneği dışında doğru dürüst bir opera binası olmayan ülkelerden giden gezginler için önemli turistik değerler ve hepsinde Mozart’tan en azından bir tını bulabiliriz. Ancak bazı yapılar var ki, özellikle Orta Avrupa’da sadece bu dehanın izlerini taşıyor.

Salzburg House Of Mozart: Hofstallgasse Caddesi üzerindeki büyük konser salonu ve müze alanı olarak hizmet veren yapı için gidenler “büyüleyici” diyor. Gündüz müze olarak gezilebilen yapıda konserler de veriliyor.

Salzburg Mozart Wohnhaus (Mozart Residence): Doğum yerinde Mozart’ın ikamet ettiği ev, günümüzde tabii ki bir müze. Kendisine özel eşyalar ve piyanoları görebiliyormuşuz.

Salzburg Mozart Wohnhaus

Prag Bertramka, Mozart Museum: Prag’ta Mozart’ın konakladığı evin günümüzde müzeye dönüşmüş hali. Mozartova caddesi üzerinde Prag gezisi yapanları bekliyor.

Salzburg Mozart Gerburtshaus (Mozart’ın doğum evi): Üstadın doğduğu ve seyahatleri dışında 17 yaşına kadar yaşadığı ilk evi de günümüzde müze olarak hizmet veriyor ve tarihi birçok eser sergileniyor.

Salzburg Mozart Meydanı ve Mozart Heykeli: Doğum yerinin önemli bir meydanına Mozart’ın ismi verilmiş ve heykeli dikilmiş. Ziyaret, yürüyüş ve dinlence için birebir.

Salzburg Mozart Square

Viyana – Wiener Mozart Konzerte: Tarihi, büyüleyici ve etkileyici bir konser alanı, Belediye binası.

Viyana Mozart Statue: Müzeler bölgesinde, etkileyici bir parkın ortasında, büyük boylu bir Mozart heykeli. Saygıyla.

Başlıcalarını sıralamaya çalıştığımız bu eserlerin ve yapıların dışında elbette kendisi adına birçok küçük müzecik, cafe, restoran, sokak, heykel, birkaç otel de Avrupa’nın çeşitli yerlerinde bulunuyor. Ziyaret ettiğiniz yapılarla ilgili bize ve tüm yeni okurlarımıza yorum yaparsanız mutlu oluruz.

img

Amsterdam Gezi Rehberi

Liberalizmin Başkenti, Avrupa'da Eğlencenin Lokomotifi Amsterdam turu deyince akla ilk gelen 8 şey var:…

26 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.