Moskova’da Ulaşım

img

MOSKOVA’DA ŞEHİR İÇ ULAŞIM BİLGİLERİ

Moskova ulaşım bilgilerine değinmeden önce Moskova’nın büyük bir metropol ve Avrupa’nın İstanbul’dan sonra en büyük şehri olduğunu hatırlatalım. Rusya’nın başkenti Moskova tabii ki bir metrobüs heyecanı yaşatmasa da kentte gezinmenin de zorlukları var. Moskova havalimanından şehir merkezine ulaşım seçeneklerini ve Moskova içi ulaşımlar alternatiflerini ve ipuçlarını, anılarımızla derledik.

MOSKOVA’DA HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

İstanbul’dan Moskova’ya uçuş süresi 3 saat 5 dakikada kadar. Birden fazla alternatif var. Şehre Türkiye’den ya da herhangi bir yerden gittiğinizde üç büyük havalimanı bulunmakta. Türkiye’den ikisine de varış ihtimaliniz var, Moskova merkeze ulaşım mümkün mertebe raylı sistemi kullanmanızı öneriyoruz, çünkü yollarda yoğun trafik olabiliyor. Özellikle gecikme vs. sebebiyle taksiye binerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Sheremetyevo Havalimanı’ndan Moskova Merkezine Ulaşım: 

En hızlı yöntem havalimanının içinden kalkan Aeroexpress trenine binmek. Ortalama yarım saatte bir kalkan trenle, 35 dakikalık yolculuk sonrası Belorussky metro istasyonuna varıyorsunuz. Buradan yine metroyla kalacağınız yere devam edebilirsiniz. Bu ekpres trenin ücreti 400 ruble ve biletinizi yolculuk sonuna kadar saklamanız gerekiyor, çıkarken tekrar okutarak çıkıyorsunuz.

Zamanınız bolsa ya da trende bir sıkıntı olduğu durumda havalimanının dışından kalkan otobüslerle en yakın metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Moskova_1

Domodedovo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:

İçerisindeki terminalden Aeroexpress treniyle Paveletsky istasyonuna ulaşmak en iyi seçenek. Yarım saatte bir kalkıyor, ve yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor, ücreti 400 ruble. Buradan bazen ekspres olmayan trenler de kalkıyor ve ücreti 100 ruble, 10 dakika daha fazla sürüyor ama fiyat farkına değer. Türkiye’den Moskova’ya uçakla Pegasus bu havalimanını kullanıyor.

Vnukovo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:

Doğru bildiniz; yine Aeroexpress treni. Ortalama yarım saatte bir kalkan trenle yaklaşık 40 dakikada Kievsky istasyonuna varıyorsunuz. Ücreti 400 ruble. Yine otobüs seçeneği de var ama trafikte vakit kaybetmenize değmez. Türkiye’den Moskova’ya uçakla giderken seçiminiz THY ise, bu havalimanınını kullanırsınız çünkü Türk Hava Yolları’nın Moskova’da kullandığı liman Vnukovo.

MOSKOVA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tüm şehir metroyla kusursuz şekilde örülmüş, şehir içinde metro harici hiçbir araç kullanmaya gerek yok. Caddeler inanılmaz geniş, yürürken alt geçitlere girip çıkmaktan biraz yorulacaksınız. Metro gece 1’e kadar açık, bu saatten sonra tek alternatif taksiler. Moskova’da taksiler tamamen pazarlığa göre çalışıyor ve sıkı pazarlık yapmak lazım, çünkü oldukça pahalı. Taksilerde turist dolandırmak sık yaşanan bir durum, bu yüzden resmi taksi olmayan arabalardan kaçının, binmeden önce fiyatta anlaşın. Mümkün olan durumlarda otelinizden taksi çağırmasını isteyin.

Moskova Metrosu hakkında biraz daha detaya inersek, oldukça güvenli ve temiz. Bazı büyük şehirlerdeki gibi bir tedirginlik yaşatmıyor insana. Tek biniş 2014 Kasım itibariyle 40 ruble, çoklu bilet almak mantıklı, örneğin 5’li bilet 150, 11’li bilet 300 ruble. Günlük sınırsız bilet de 200 ruble ama sınırsız yerine çoklu biletler daha iyi bir fikir..

moscow-metro-map (1)

Metrolarda neredeyse İngilizce hiçbir işaret yok, her şey Kiril alfabesiyle. İlk başta nerede olduğunu anlamak biraz zor oluyor. İdeal yöntem bir Moskova metrosu aplikasyonu indirip, İngilizce’sini oradan kontrol ederek Kiril alfabesiyle hangisi olduğunu belirlemek ve yolu o şekilde bulmak. Kiril alfabesine alışmak zor olsa da harfleri benzeterek yavaş yavaş anlamaya başlıyorsunuz.

Metrolar gün içinde pek kalabalık değil fakat, iş giriş-çıkış saatlerinde, özellikle ring hattı İstanbul metrobüsünden hallice. Tabii metro oldukça hızlı olduğu için çok acı çekmiyorsunuz.

Moskova metroları, ulaşımın yanısıra Moskova’da görülecek yerlerin başında geliyor, Sovyet döneminden kalma çok güzel metro istasyonları bulunmakta. Bunları detaylı şekilde açıkladık. Tık tık: Moskova’da gezilecek yerler notlarımıza.

moskova gezi rehberi bilgileri

img

Londra Ulaşım Rehberi

LONDRA'YA NASIL GİDİLİR? Türkiye'den Londra'ya uçakla gitmek dışında pek bir çaremiz yok. Londra'ya Türkiye'den…

2 Yorum

3 Yorum

 • engin kar

  18 Ocak 2015 - 17:35 Cevapla

  Merhabalar…
  Çok uzun süredir Moskovada yaşamaktayım burda rehberlik tercümanlık ve havaalanı taksi transfer işleri ile meşgulüm Moskovaya gelmeyi düşünüyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz TEL: +7 903 268 25 41

 • Moskova Rehberlik Hizmetleri

  07 Haziran 2015 - 10:30 Cevapla

  Seçeneklere ek olarak Moskovada taksi hizmeti vberen türk şirketleri var. türk şoför ve rehberleri ile hizmet vermekteler. tavsiye ederim.

  • Serdar Sezgin

   05 Kasım 2015 - 21:28 Cevapla

   DOMODODEVO havalimanina geldigimde taksi icin kiminle irtibata gecebilirim? Hilton oteline kac ruble odeyecegim?

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.