Mersin Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 100 TL (4 Yıldızlı)
 • Yemek: 12.50 TL
 • Ulaşım:  1.25 TL
 • Turistik Zenginlik:  3/5
 • Gece Hayatı:  2.5/5
 • Mutfak: 4/5
 • Pahalılık:  2.5/5
 • Temel Süre:  1.5 gün + Deniz

Toroslar, Akdeniz ve Çukurova: Mersin Tatili

Çukurova’nın en büyük ikinci şehri Mersin, özellikle deniz kum güneş üçgeninde, batı Akdeniz’e veya Ege’ye kıyasla oldukça ekonomik maliyetlerle deniz tatili yapmak için, çoğunlukla bölge insanının yazlıkçı kültürüyle ziyaret ettiği şirin, doğal, çarpık Akdeniz kentidir. Mersin tatili yapanlar genelde il merkezinde gezilecek yerleri pas geçse de, Mersin Üniversitesi öğrencileri ve İçel ilçe merkezini ziyaret eden gezginler için şehir merkezinin de vadettiği turistik değerler vardır. Bu kısıtlı zenginlik, Tarsus, Erdemli, Silifke, Anamur başta olmak üzere ilçeler ve ilçelere bağlı olan yerleşimlerde artar. Öyle ki Anamur, Erdemli ve Silifke’nin önemli birkaç köyünün kış nüfusu 2000 civarı iken yaz nüfusu 200.000’leri geçebilmektedir. Ayrıca Mut, Aydıncık gibi Toroslar’da yerleşik ilçeler de tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve hatta hafta sonu et yemeye gelinen lezzet sofraları ile davetkardır. Ayrıca Çukurova’nın sıcak ikliminde ciddi bir yayla turizmi de Mersin’in dağlarını cezbedici kılar ve yaz nüfusunu arttırır.

Hiç kimsenin durduk yere Mersin gezisi yapacağını düşünmüyor, mutlaka bir turda ya da civarlardan bir yerlerde deniz kaçamağında olduğunu düşünüyor ve Mersin Seyahat bilgilerimizi buna göre derliyoruz. Aksini yapan okurlarımız varsa tebrik eder, anılarını aşağıya yorum yazarak bize ulaştırmalarını rica ederiz.

Mersin Merkez

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Uçakla uzaklardan gelenler için en yakın havalimanı Adana’dadır. Adana’ya nasıl gidilir sayfamızdan Adana Şakir Paşa Havalima’nın ulaşım detaylarını okuyabilirsiniz. Adana – Mersin arası ulaşım için de tren, otobüs, dolmuş gibi seçenekler kullanılabilir. Bu bilgiler de orada var. Adana Mersin şehir merkezleri arası mesafe 80 km. civarındadır. Trenle de kara yoluyla da 1 saat kadar sürer.

Mersin’e İç Anadolu’dan kara ve tren yolu ile Konya – Karaman – Mut üzeri gelinir. Araçla geliyorsanız Sertavul geçidinde yiyeceğiniz muhteşem bir et ziyafetinin üzerine karadan Silifke – Erdemli üzeri il merkezine ulaşabilirsiniz. Bu sırada da sahil şeridini komple geçmiş olursunuz.

Akdeniz sahil şeridinden Antalya’dan devam eden kara yolu Anamur – Silifke – Erdemli’den Mersin üzeri Adana’ya oradan da Güneydoğu Anadolu’ya kadar uzanır.

   

MERSİN NOT DEFTERİ

İl Merkezini kısıtlı tutun: Dediğimiz gibi Mersin il merkezi hoş, yaşanılası, keyifli bir Akdeniz şehri olsa da turistik değeri kısıtlıdır. Bu yüzden il merkezinden ziyade civar ilçelere yoğunlaşmak iyidir.

Mutlaka deniz keyfi yaşayın: Mersin Sahil Şeridi’nde onlarca hatta yüzlerce koy ve sahil sizleri bekliyor. Her biri birbirinden güzel seçeneklerden mutlaka birkaçını deneyin. Vaktiniz varsa çoğunu deneyimleyin.

Yazın çok sıcak: Hem il merkezi hem sahil şeridi temmuz ve ağustos aylarında çok sıcak, haziran ve eylül aylarında da sıcak olur. Mersin seyahatinizi dikkatli planlayın.

Kışın Deniz Keyfi Uygundur: Aralıkta da, ocakta da denize girilebilir. Evet biraz üşürsünüz ancak su çok keyifli, çıkışı hafif soğuktur. Şubat ve mart ayını önermesek de yapmışlığımız var, olur mu olur.

Et sevene tantuni ve ciğer: Malum tantuninin başkenti Mersin. Köşe başındaki herhangi bir yer dahi istediğiniz yerde doya doya yiyin, detaylar için Mersin mutfağı notlarımızı okuyun.

İlçelere toplu taşıma ağı kolay: Aracınız olmadan ya da Mersin’de araç kiralamadan neredeyse tüm ilçeler arası rahatlıkla ve hızla ulaşabilirsiniz. Kooparatiflere bağlı dolmuş hizmeti ağı yaygın, güvenli ve hızlıdır. Geceleri biraz sorun olabilir o kadar.

Tatlıcılara kerebiç, cezerye ve künefe:  Ciddi bir tatlı kentidir Mersin. Kızları gibi de şekerdir tatlıları. Hatay mutfağı ile yarışır künefesi, nev-i şahsına münhasır kerebiçi ve cezeryesi ile de doyulmaz lezzetler başlı başına öğün yapılabilir.

   

Mersin’de Denize Gidilecek Yerler

Mersin başlı başına bir deniz cenneti dedik ya. Biz de konuya aşırı hakim oluşumuz ve senelerdir o bölgenin yazlıklarında geçirdiğimiz vakitler sebebiyle bölgeye olan borcumuz sebebiyle detaylı yazmaya çalıştık. Başlı başına bir yazı hazırladık. İçel il merkezinden Taşucu’na kadar ana hatlarıyla Mersin sahili şurada;

Mersin Sahil Hattı

Detaylı Mersin Gezi Notları

Türkiye’deki şehir rehberlerimizde gelen olarak yapmaya çalıştığımız gibi bol bol alt sayfamız var; il merkezini deneyimlerimiz yeterli olmadığını düşündüğümüz için çok derin yazamadık ancak Mersin’de gezilmesi gereken yerler merkezden ziyade çevrede toplandığı için, Mersin seyahatiniz ile ilgili birçok şey için şunlara mutlaka tık tık:

Mersin'in meşhur yemekleri

Tarsus Gezi Bilgileri

Kızkalesi Gezi Bilgileri

Susanoğlu tatil bilgileri

img

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Nüfus Cüzdanı ile Gidilen Ülkeler Dünyada birçok ülke vatandaşları diğer çokça ülkeye seyahatlerinde vizesiz, hatta pasaportsuz…

34 Yorum

12 Yorum

 • Adnan

  02 Ocak 2016 - 20:19 Cevapla

  SéViYoRuM ßééN ßuu SéHRii Asıgımmm

 • Mersine Hoş Geldiniz

  23 Mart 2017 - 13:52 Cevapla

  elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
  Cennet Bahçesi Mersin’e herkesi bekliyoruz.

 • Bilen Cevaplasın

  27 Nisan 2017 - 09:56 Cevapla

  Mersinde gezilecek çok güzel yerler var kız kalesi taraflarında cennet cehennem mi desem sonra bir yer var geniş ve bomboş bir alan tabi orayı güzel yapan arkadaşlarınız olacak biz halay falan yaptık eğlenceli taş mezarlar eski mezar müzesi vardı duvrlarda da motifler mevcutttuu

 • Hakan UYSAL

  02 Temmuz 2017 - 10:05 Cevapla

  Bütün rehberleriniz gibi Mersin’in gezi rehberini de çok güzel anlatmışsınız.

  • Taflan

   02 Temmuz 2017 - 18:31 Cevapla

   Hakan Selam;

   Çok teşekkür ederiz, elimizden geldiğince yazmaya çalışıyoruz diyelim :) Mersin bizim için özel noktalardan biri, Türkiye’de az bilinen, az tercih edilen ancak sıcağı dışında oldukça keyifli bir tatil geçirme imkanı sunan bir destinasyon.

 • Metin

  03 Temmuz 2017 - 21:55 Cevapla

  Mersin gezilmesi gereken iyi şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Gezmenizi tavsiye ederim.

 • Samsun çilingir

  22 Temmuz 2017 - 12:37 Cevapla

  serlam hocam cok guzel bir tanitim yapmısınız ellerinize saglık

 • ordunaryus

  29 Temmuz 2017 - 17:00 Cevapla

  şunu söyleyebilirim çok nemli ve boğucu bir havası var , mutlaka önlemler almak gerek

  • Taflan

   31 Temmuz 2017 - 02:21 Cevapla

   Özellikle yaz mevsimi için haklılık payı yüksek bir öneri :)

 • ahmet

  02 Ağustos 2017 - 21:17 Cevapla

  mersin güzel bir ilimizdir gezmemiz lazım.

 • fatih

  20 Ekim 2017 - 02:25 Cevapla

  mersin hakkında merak ettiğim herşeyi bulabildim.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.