Madrid Yeme İçme Rehberi

img

MADRİD’DE YEME-İÇME

İspanya mutfak açısından oldukça zengin bir ülke. Sırf gurme turizmi için İspanya turu yapılır hatta o derece. İspanya’nın başkenti Madrid’te ne yenir sorusuna cevap aradığımız bu alt sayfa aslında Madrid Gezi Rehberi notlarımızın küçük bir bölümü. Madrid’in lezzetlerini yazarken geniş bir İspanyol mutfağı birikimine atıfta bulunmamız gerekli.

Bildiğiniz gibi birçok eyalete ayrılmış İspanya’nın mutfağı da neredeyse aynı sınırlarla keskince birbirinden bağımsız. Barselona‘da bulabileceğimiz özel Katalan yemekleri ya da San Sebastian‘ın Bask mutfağının küçük parçaları mutlaka, hele ki başkent olan, bu şehirde de bulunuyor, ancak onlar genelde lezzetsiz ve turistik kalıyor. Ne demişler, “her şeyi yerinde yiyeceksin…” O mantıkla bu sayfada sadece Madrid‘in ana İspanyol mutfağı örneklerini anlatmaya çalışacağız. Tapas ve tapas dışı olarak ikiye ayırırsak, tapasa olan büyük saygımızı gösterebiliriz.

* Görseller alıntıdır.

Tapas

Tapas nedir diyene yazalım: Tam anlamıyla atıştırmalık veya meze olarak açıklanabilir. İspanya’da özellikle içki ile birlite sunulan her şey tapas statüsüne girer. İspanyol mutfağının çeşitliliğini tatmak için en güzel yollardan biri olan tapaslar türlü türlü alternatifler ile büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Madrid gezisi sırasında yardımcınız olması dileğiyle Madrid’te veya başka İspanyol şehirlerinde yediğimiz birkaç tapas türünü ayrı ayrı açıklayalım, tapas türlerinin çok fazla olduğunu hatırlatarak.

Pan con tomate: En tipik tapas diyebiliriz. Her yerde karşınıza çıkacaktır. Domatesli ekmek üstüne sarımsak, tekrar domates sürülüyor. Bolca da zeytinyağı gezdiriliyor.

Tortilla: Bir tür patatesli omlet olan tat, sıklıkla karşılaşacağınız bir yemek. Kimi zaman içinde soğan da oluyor, basit de gözükse pişirmesi oldukça zaman alıcı.

Chorizo: Basitçe sucuğa benzetilebilir, tapas olarak şarapta pişirilmiş chorizo al vino’yu deneyebilirsiniz.

chorizo

Boquerones fritos: Kızarmış hamsi diyebiliriz. Löp löp yenen türden.

Ançuezli zeytin: Ançuez bildiğiniz hamsidir. En büyük zeytin üreticisi/tüketicisi olan ispanyada ikisinin kombinasyonuna sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Bunun dışında farklı patates kızartması seçenekleri, kalamar gibi deniz ürünlerinden zengin şarküteri ürünlerine kadar çok çeşitli tapaslar vardır. Çok abartı bir şey beklemeye gerek olmamakla beraber çok güzel tapaslar tadacağınızdan şüpheniz olmasın.

Tapas Nerede Yenir?

Açıkçası her yerde yenir. Kalabalık ve zemini kirli istediğiniz mekanda yiyin dilediğiniz kadar. Bizden de bir Madrid restoran tavsiyesi, El Tiger

El Tiger: Madrid’de yerellerin hınca hınç doldurduğu ama turistler tarafında pek keşfedilmemiş bir bar olan El Tiger tapas denemek için iyi bir seçenek. İçki aldığınız zaman size bir tabakta ücretsiz karışık tapaslar veriyorlar. Bu aslında genel adet olsa da Madrid’de bu uygulamayı bulabileceğiniz pek fazla başka yer yok. Salaş, yerel ve ekonomik bir mekan.

Tapas Dışı Madrid Mutfağı

Şarap: İspanya’nın en meşhur üzümü Rioja şaraplarından tadınız. Marketlerde 3€’dan başlayan fiyatlarla güzel şarap içebilirsiniz. İspanyol Meyhanelerinin meşhur olduğunu da hatırlatalım.

Churros: Hamur işi hafif bir tatlı. Çikolataya banarak yeniliyor. Madrid’e özel bir lezzet. Kahvaltıda, ya da gece yemeği olarak yenebilir.  Basit rahat bulunan, güzel bir şey. Şehrin en iyilerinden biri Plaza Mayor’un çok yakınındaki San Gines.

Churros

Sangria: Madrid’den ziyade Barcelona’ya ait. Burada da içilir ancak rotanızda Barça varsa orada tercih edin. İspanya’nın daha doğrusu Katalanların yerel içkisidir. Barselona gezi notlarımız için tık tık: Barselona Gezi Rehberi

Jamon: Madrid’de birçok yerde göreceğiniz, böyle bizim kasaplarda koyunu asalar ya, onun gibi tavana asılı et. Aslında kelime olarak jambonun İspanyolcası ama İspanya’nın tipik yemeklerinden biri. Kurutulmuş domuz bacağı. Domuz yiyorsanız kesinlikle keşfetmeniz gereken bir lezzet. Aynı miktarda jamon kalitesine göre 1 euro’dan 20 euro’ya kadar değişebiliyor Jamon yeyip yememekten bağımsız, Puerto del Sol’da  Museo Del Jamon isimli bir mekan var. Buraya kesinlikle gidin. Jamon yemeseniz de Madrid’te ucuz yemek keyfinin tadını çıkarın. Bir sandviç, bir tostumsu şeyler, bir bira v.s. bir sürü basit şey ne alırsan 1 Euro.

Madrid Gezi Notları sayfamızı okumayı unutmayın.

Afiyet olsun. :)

img

Ayder Gezi Rehberi

Rize Ayder Yaylası Gezisi Karadeniz turlarının önemli duraklarından, Kaçkar Dağları'nın yaylalarına, zirvelerine, sakladığı nefis güzelliklere açılan…

6 Yorum

1 Yorum

  • Mustafa Yıldız

    13 Haziran 2014 - 18:46 Cevapla

    İspanyol mutfağı gerçekten kendine has lezzetler sunuyor ama Madrid’de değil. Burası daha kısıtlı ve turistik tatlara sahip, orijinal İspanyol yemekleri için biraz daha diğer şehirlere gitmek lazım. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.