Kıbrıs’ın Tarihi Mekanları Ve Otelleri

img

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Otelleri, Tarihi Mekanları

Kıbrıs otellerini zaman zaman sizlere detaylı olarak anlatıyoruz ama bu kez neden gitmeniz konusunda daha da derinlere inelim ve birbirinden güzel tarihi eserlerin olduğu ve sizleri oldukça etkileyecek yerleri incelemeye alalım istedik. Bu saydıklarımızdan çok daha fazlasını elbette bulabilirsiniz ama bizler belli başlı güzelliklerini sizlere tanıtarak çok daha yakından tanımanızı ve Kıbrıs’a gittiğinizde nereler gezmeyi unutmayacağınızı hatırlamak istiyoruz. Elbette tüm gün otelde keyif yapmak en güzeli olsa gerek ama tüm bunların yanında Kıbrıs’ın en güzel yerlerini görmek ve tarihlerini öğrenmek tatilinizi daha keyifli yapacaktır. Kıbrıs otellerinin genellikle hepsinden kolaylıkla ulaşım olduğu için bu saydığımız her yere gidebilir ya da özel olarak tur şirketleri ile anlaşarak bir günde birden daha fazla yer gezebilirsiniz. O halde gelin ve yavaş yavaş tanımanız gereken yerlere geçelim.

* Kıbrıs’ın temel bilgilerini anlatan içerik dış kaynaklıdır. Keşfetsene tarafından kaleme alınmamıştır. 

Lale Mustafa Paşa Camisi

Kıbrıs otellerine yerleşin ve sonrasında güzel bir keşfe çıkın deriz. İlk olarak Lale Mustafa paşa camisine gidebilirsiniz inşa edilme tarihi olarak 1298 yılları ile 1313 yılları arasında olduğu tahmin edilen bu cami Lüzinya hâkimiyetindeyken kralların taç giyme törenlerine tanıklık ederdi. 1571 yılında ise ek bir minare yapılarak camiye çevrildi ve bugün en çok görülen yerlerin başında gelmeye başladı. Özellikle yarım gününüzü bile ayırarak hem burayı hem de daha birçok yeri ayrıntılı olarak gezebilirsiniz. Keyif dolu bir tatilinizi keyif dolu yeni yerleri görme ile süsleyebilir ve aldığınız keyfi daha da yukarıya çıkarabilirsiniz. Özellikle daha önce bilginiz dahilinde gittiğiniz yerleri çok daha fazla sevecek ve geçmişlerini ayrıntılı olarak bildiğiniz için daha çok etkileniyor olacaksınız.

 

Vuni sarayı

Kıbrıs otellerinde konakladığınız ve gideceğiniz gün ya da uzun bir tatil yapma durumunda ise bir günü dışarıda değerlendirmek istediğinizi düşünelim. O halde gelin bu kez görebileceğiniz Vuni sarayını sizlere tanıtalım. Milattan önceye dayana bu yapı 500’lü yıllarda yapılmış ve amacı Soli kentini korumak olmuş çıkan bir yangın ile halk tamamen burayı terk etmiştir. Bugün ise Kıbrıs’ın görülmesi gereken yerlerin başında gelmeye devam ediyor.  Özellikle surlar ile çevrelene bu saray, bugün her yıl turistlerin görüneceği yerler arasında yerini alıyor. Dolayısı ile sizlerde Kıbrıs gezilerinizde bu adresi baz alabilirsiniz. Tur firmanızdan girmek istediğiniz yerleri belirtirken Vuni Sarayı da diyebilir ve bu anlattıklarımızı bizzat yakından inceleyerek ve görerek vakıf olabilirsiniz.

Selimiye Camii

Lefkoşa otellerinde canınız sıkıldıysa hemen dışarı çıkın ve görülmesi gereken yerlerin başında gelen Selimiye Camii’yi yakından inceleme fırsatı bulun. Özellikle surlar içinde yer alan bu camii ile 1208 yılına gitmiş olacaksınız. Daha önce burada da taç giyme merasimleri yapılırmış ama sonrasında yani Osmanlı dönemimde iki adet minare eklenerek camiye çevrilerek bugün ki halini almıştır. İçinde birçok Lüzinyan soylusu ve önemli isimlerin de mezarı haline gelen bu tarihi eseri mutlaka görmenizi öneriyoruz. Özellikle günlük turlarınız için mutlaka almalı ve bir saatinizi ayırarak gezintiye devam etmelisiniz. Lefkoşa otellerinin en güzel yanı şehir merkezine yakın olduğu için bu gezileri çok daha kolay yapabilmeniz. Dilerseniz bir araç kiralayıp oldukça kolay şekilde gezebilir ya da tur şirketleri ile keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Sizler ayrıntılı olarak bilgi aldığınızda gittiğini yerlerin anlamları çok daha fazla olacak ve tarihten çok daha fazla etkileneceksiniz.

Kıbrıs1

Büyük Han

Lefkoşa Otellerinin yakınında bulunan büyük Han özellikle adanın en eski tarihi eserlerinden biridir. Yapıldığı yılarda yani 1579’lu yıllarda iki katlı olarak yapılmış ve toplamda 68 oda yapılarak oldukça büyük bir yer inşa edilmiştir. Lefkoşa’nın surlar içi kısmında yer alıyor ve bugün hale çevresinde ve içinde el emek ürünleri satılarak bir gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

Tarihi Lefkoşa evleri

Lefkoşe otellerinin size sundukları dışında bizce biraz otel dışına d acıkın ve gezinmeye başlayın. Bunların içine tarihi Lefkoşa evlerini de almayı unutmayın. Özellikle dar yolları ile oldukça yoğun ilgi gören bu evler rengarenk penceresi bulunan bir semtten oluyor. Yani dolayısı ile daha önce görmediğiniz güzellikler sizlere burada sunuluyor ve bire bir görmenizi sağlamış oluyorsunuz. Elbette Lefkoşa’nın daha birçok farklı yüzünü sizlere göstermeye devam ediyor olacağız.

Girne Limanı Bir Başka

Girne otellerinin en güzel yanı elbette sizlere tüm lüksü vermesidir ama eğer birde kültür turu yapmak isterseniz o halde bu turun en başına mutlaka Girne limanını koyun deriz. Şehir merkezinde bulunduğu için kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz ve en güzel yanı olan at nalı şekli ile de turistlerin oldukça fazla dikkatini çeken alanların başında geliyor. Dolayısı ile rahatlıkla gidebilir ve buda dinlenerek bir şeyler içebilirsiniz.

Kıbrıs

Girne Kapısı

Girne otellerinde konaklayan herkes önce otellerin keyfine bakıyor sonra da biraz gezi lazım deyip otel dışın acıkmaya başlıyorlar. İşte bu duraklardan biri de Girne Kapısı oluyor. Özellikle Girne Kapısı turlar ile sık sık gezilen alanların başında geliyor. Bu sebeple sizlerde gezinti yapmak istiyorsanız bunların arasında burayı da koyabilir ve yaklaşık 15 dakikalık bir gezinti ile zaten yeterince bilgi alıp tarihi eseri görebileceksiniz.

Batık Gemi Müzesi Gezisi

Girne otellerinin içinde özellikle sizleri karşılayacak olan turlar direrseniz özel hizmet vererek sizleri bu saydığımız tüm alanlara götürüyor olacaklar. Bunlardan biri de Batık Gemi Müzesi olabilir.  Buğuna kadar oldukça farklı değişiklikler gösteren yapı denizden çıkarılmış ve tamir edilmiş hali ile dikkat çekmektedir. Kısaca sizlerde Kıbrıs’a geldiğinizde ne yapmam gerekiyor diye merak etmeyecek ve en güzel tarih yerlerin listesini alarak yakında görme şansına sahip olmuş olacaksınız. Girne otellerinin rezervasyonlarına bakarak yerinizi ayırtabilir ve keyifli bir tatil sürecini başlatabilirsiniz.

Girne otelleri ya da Kıbrıs’ın tüm otellerinde kalmanız tüm bu anlattığımız yerleri görmenize asla engel değil. Oldukça kolay ulaşımlar sayesinde istediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. İsterseniz otelinizde keyif yapın, isterseniz de bu alanlar görerek yıllar öncesinin duygularını bizzat yaşayın. Sizler için Kıbrıs’ın en güzel yerlerini paylaşmaya çalıştık ama her zaman dediğimiz gibi gidip sadece otelde konaklama yaptığınızda bile oldukça güzel bir tatil yaşıyor olacaksınız. Dinlenebileceğiniz, görebileceğiniz ve tüm güzellikleri yaşayabileceğiniz harika bir yer olduğunu yakından görünce anlıyor olacaksınız. Bizler birçok farklı beldesinde olan tarihi eserler eyer vererek her yeri tanımanızı sağlamak istedik. Karar elbette sizin ama bizce bu yıl tatil planlarınızı yaparken bizce Kıbrıs olmalı diye aklınızdan geçiriyor olacaksınız. Dilerseniz daha sayamadığımız birçok güzelliği görebilir ve yakından inceleyebilirsiniz. Sonrasında ise otelinize döner ve keyiflerinize devam edersiniz. İterseniz havuzda stresinizi ve yorgunluğunuzu atarsanız, akşamları ise casinoda keyif yaparsınız. Tüm bu imkânlar sadece sizlerin istekleri doğrultusunda olacak. Yani lafın kısacı bu yıl Kıbrıs mutlaka görülmeli ve hem otelin rahatlığını hem de bu yapıtların güzelliklerini keşfetmeniz olacaktır.

img

Nepal’de Alışveriş

Nepal'den Ne Alınır? Nepal tüm gezginlerin bildiği şekilde biz batılılar için tam bir alışveriş…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.