Katmandu Yeme İçme Rehberi

img

Katmandu’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Katmandu restoranları ve Nepal mutfağı gezginler için fazlasıyla yemek seçeneği sunuyor. Birçok kişinin Hindistan’la eşdeğer gördüğü Nepal’de yeme-içme hiç sorun değil. Dünya mutfaklarından, Tibet mutfağına, Hindistan mutfağından, Newari mutfağına her türlü seçenek mevcut. Biz genellikle her gittiğimiz yerde olduğu gibi yerel mutfağından tatmaya çalıştık. Genellikle restoran ve kafeler Thamel çevresinde konuşlanmış. Açsanız, ya da birşeyler içmek istiyorsanı orta kalite gözüken her yerden memnun kalırsınız.

Biz Katmandu’ya gitmeden önce yaptığımız araştırmalarla otantik Newari ve Tibet yemeklerini tadacağımız yerleri belirlemiştik. Size de aşağıda Katmandu’da restoran tavsiyelerimizi sunuyoruz. Gittiğiniz farklı yerleri de yorum olarak paylaşırsanız seviniriz.

Yak Restoran: Thamel’in sonunda bulunan, Tibetli bir aile tarafından işletilen bu ucuz ve çok kaliteli restoranı kaçırmayın. Yerel rehberlerin de tercih ettiği mekan inanılmaz fiyatlara tipik Tibet yemekleri, çeşitli momolar ve hint yemekleri sunmakta. En iyi momoyu burada yedik. Momo dışında tipik Newari tabağı, noodle çorbaları ve yahniler de oldukça başarılıydı. Mekandaki en ilginç şey açık ara Tongba adı verilen tibet birası. Pek az restoranda bulunuyor.

Özel bir tür mısır tohumları bulunan bardağa sıcak su eklenerek yapılan bira Himalaya şartlarında alkol üretmek için birebir. İşin güzel yanı demleme şeklinde olan biraya istediğiniz kadar sıcak su ekleyerek içebiliyorsunuz. Ne yapıp edip buraya gidin, akşam saatlarinde sıra olabilir, bekleyin, kesinlikle pişman olmayacaksınız. Biz kalabalıktan dolayı Venezuella asıllı Amerikalı bir budistle aynı masayı paylaştık. Hem yemeklerimizi hem de hayatlarımızı paylaştık.

Nepal Yeme İçme (7)

Northfield Cafe: Şık ve rahat bir bahçe içinde yer alan restoranda hem dünya hem de yerel mutfaklardan geniş bir menüsü var. Ortam güzel, garsonlar nazik. Özellikle öğlen saatlerinde biraz dinlenmek için güzel bir mekan. Herkesi, özellikle aileleri memnun edecek tarzda bir mekan, fakat biraz pahalı ve turistik.

Nepal Yeme İçme (14)

Northfield’de yediklerimizden, Tibet geleneksel tabağından Barış memnun kaldı, Taflan pizzayı pek beğenmedi. Sahanda pizza deneyimimiz olmuş oldu ama önermiyoruz. Biraların da soğuk olmasını özellikle isteyin.

Nepal Yeme İçme (5)

Or2k: Birçok rehberde şehrin en iyi restoranı (makul fiyatlarıyla beraber) olarak gösterilen mekan vejeteryan ortadoğu yemekleri sunuyor. İsrail mutfağını baz alan restoranda humus, falafel ve krepler ana yemekler. Batılı turistler ayakkabıların çıkarılıp yerde yemek yenmesine çok şaşırırken, bize fazla memleket gibi gözüktüğü için girmedik. Sokaktan güzel bir falafel alınabilir açlık anında.

Nepal Yeme İçme (15)

Yangling Tibetan Restaurant: Hostel’de tanıştığımız Meksikalı arkadaş ve bazı rehberlere göre şehirdeki en iyi momo bu mütevazi mekanda yapılıyormuş. Biz gittiğimizde kapalıydı, yorumlarınızı almak isteriz.

yeme-icme

Denemek isteyeceğimiz yerel tatları anlattığımız Nepal Yeme İçme Rehberi‘ne göz atabilirsiniz. Nepal ile ilgili bilgiler ve detaylı tüm notlarımız için Nepal Gezi Rehberimiz aktif.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

Seyahat Sağlığı Merkezi

Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen ve ülkemiz genelinde 15 şubede hizmet…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.