İzmir Şehir İçi Ulaşım Rehberi

img

İZMİR’DE ULAŞIM BİLGİLERİ

İzmir şehir içi ulaşımı ülkemizin büyük şehirlerine göre oldukça kolay sayılabilir. Zaten çoğu merkezi yerin birbirine yakınlığı, muhteşem Körfez ile kara ve raylı ulaşıma entegre İzmir deniz yolu ulaşımı imkanı ile birlikte çoğu yol kolaylıkla çözülebilir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Havaş, Metro ve belediye otobüsü ile şehrin birçok yerine kolaylıkla gitmek mümkün. Havaş Havalimanı Çeşme arası ulaşım sağlıyor, şehir içi için de Alsancak’a bir hattı var ve yarım saatte bir hareket ediyor. Otobüsle çok yere gidilebilecekken bizim önerimiz İZBAN. İzban banliyo treni hattı. Bununla Karşıyaka ve Menemen de dahil şehrin birçok yerine gidilebilir. Alsancak & Kordon hattı içinse Hilal durağında inip Basmane’ye (Fuar alanı) aktarma yapabilir, oradan da 12 – 15 dakika yürüyerek sahile varabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Otogarından Şehir Merkezi’ne Ulaşım

En temiz yol geldiğiniz otobüs firmasının şehir içi servisine binmek. İzmir’de servis uygulaması hâlâ devam ediyor. Ayrıca minibüsler ve 4 kişinin bindiği taksi dolmuşlar da var. Taksi dolmuş örneğin Otogar – Konak için kişi başı 5,50 TL.

İzmir Tren Garı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

İZBAN banliyo hattı İstasyon’dan geçiyor. Tüm şehri de dolanıyor. Ayrıca kara yolu toplu taşıma araçları da varmış. Ancak biz kullanmadığımız için bir şey demeyelim, sadece kolay olacağını belirtelim.

İzmir Şehir İçi Toplu Taşıma

Otobüs, İzmir metrosu, İzban, minibüs, taksi dolmuş, vapur, feribot ve taksi yaygın ağı ile her yere kolaylıkla ulaşım imkanı sunuyor. KENT KART isimli toplu taşıma bileti almanız (Depozito 5 TL – iadesiz) çok kolaylık sağlayacaktır. Sivil ücreti 2 TL ve 90 dakika içinde 5 aktarmaya kadar ücretsiz. Zaten o kadar sürede o kadar aktarma ile şehri terk etmeniz gerekir.

Kentkart’lar gişelerden, bayilerden ve makinelerden dolduruluyor ama her yerde satılmıyor. Özellikle havalimanındaki tek gişe kapalı olduğunda ya beklemeli ya da birisine nakit 2 TL vermeniz gerekli. İzban’da jeton uygulaması yok, deniz ulaşımında tek ve çoklu binişlik kart satışı var. Körfez için en iyi ulaşım tabii ki deniz yolu. Birçok iskelede türlü türlü araçla geçiş mümkün. Biz saniyelerle kaçırdığımız Pasaport – Karşıyaka vapurunun yerine otobüsle yetişemeyeceğimiz bir etkinlik için taksiye binmek zorunda kaldık, 40 TL tuttu. Yani İzmir’de taksi fiyatlarının da hele hele birden fazla kişilik ulaşımlarda makul maliyetli bir taşıt olduğunu söyleyebiliriz. Kısa mesafelerde çekinceniz olmasın, İzmir taksi fiyatları İstanbul’la yakın, Anadolu’dan bir tık aşağıda. Ancak mesafeler genelde çok kısa. (Kullandığımız örneklerden Fuar – Konak 10 TL, Hilal Metro İstasyonu – Alsancak 14 TL, Karşıyaka – Konak 37,50 TL, Tarihi Asansör – Konak meydanı (varyant üzerinden 15 TL v.s. v.s.) İzmir’de şehir içi otobüs de çok yaygın. Oldukça fazla sayıda hat var ve birçok diğer taşıtla doğal olarak kesişiyor. Gideceğiniz yere göre yerel birine danışmakta fayda var. İzmir’den civar ilçelere ulaşmak ve İzmir hakkında detaylı bilgi için geniş İzmir Gezi Rehberi’mize bakabilirsiniz.,

İzmir Gezi Rehberi

img

Dünya’nın En İyi Müzeleri

Milyonlarca Oyla En Güzel Müzeler 2014 Dünya'daki en meşhur müzelerin bir kısmı, yılın öne çıkanları,…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.