İtalya’ya Nasıl Gidilir?

img

Akdeniz’in Sıcaklığına Yolculuk: İtalya Turları

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden İtalya, Türkiye’den de iş ve gezi amaçlı sık gidilen destinasyonları barındıran şahane turistik bir ülke. İtalya’nın başkenti Roma ve Milano başta olmak üzere birçok kente, İstanbul başta belirli şehirlerimize direkt uçuşlar bulunuyor. İspanya ile birlikte turistik olarak Avrupa’nın en güzel ülkeleri arasında gördüğümüz, saymakla bitmeyecek turistik zenginlik içeren İtalya için geniş gezi rehberimizin alt bölümlerinden biri İtalya ulaşım detayları. Hem Türkiye’den hem de civarlardan İtalya’ya ulaşım alternatiflerini sıralamaya çalışalım;

Direkt Uçakla İtalya

Türkiye’den İtalya’ya Turkish Airlines, Pegasus ve Alitalia aracılığıyla direkt uçulur. İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından Roma, Milano, Venedik, Cenova, Pisa, Bolonya, Torino, Bari, Catania direkt uçuşları var. Dönemsel olarak Ankara, Antalya ve güneydeki birkaç havalimanımızdan da tarifeli ya da charter uçuşlar olabiliyor. Takip etmek lazım. Birçok internet sitesi gibi birucak.com‘dan da bakabilirsiniz. Birkaç örnek seyahat süresi de verelim;

İstanbul – Milano arası uçuş süresi 3 saat kadar olup, İstanbul – Roma arası uçakla 2 buçuk saat ilâ 2 saat 45 dakika arasında değişiyor. İstanbul’dan Bolonga uçuş süresi ortalama 2 saat 45 dk iken, İstanbul – Venedik arası uçakla 2,5 saati biraz geçiyor. İstanbul – Catania uçuş süresi de 2,5 saat ile, İstanbul – Napoli uçuşları da 2 saat 15 dakika ile en kısa İtalya uçuş sürelerini oluşturuyor. Direkt Pisa Kulesi‘ne gitmek isterseniz, İstanbul’dan Pisa’ya THY ile direkt uçuş bulunuyor ve süresi 3 saatten biraz kısa.

Aktarmalı İtalya Uçak Biletleri

Tüm Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Asya ülkelerinden İtalya’ya ucuz uçak bileti fırsatları yakalamak mümkün. En iyi aktarmalar Belgrad, Viyana gibi şehirler ve Almanya üzerinden yapılabilmekte. Vakti olanlara bazen Kiev ve Moskova da iyi seçenekler çıkarabiliyor.

Selanik’e kara yoluyla gidip Selanik’ten çok ucuza Ryan Air v.s. ile Roma, Milano ve Pisa’ya uçak bileti alınabilir. Detaylar aşağıda.

Durakmalı Uçuşla İtalya Gezisi

Kendi kendinize yapacağınız aktarmalı uçuşlara “duraklamalı uçuş” dediğimizi okumuşsunuzdur. Balkan ülkelerinden, Schengen ülkelerinden ve Kuzey komşularımızdan İtalya’nın birçok şehrine kendi aktarmanızı yapacağınız farklı uçak şirketleriyle acayip iyi fiyatlara ucuz uçak biletleri bulmak mümkün. Gerekirse yolun bir kısmını kara veya deniz taşımacılığı ile de birleştirebilirsiniz. Duraklamalı uçuşlar yazımız size yardımcı olacaktır, oradaki yöntemlerle arama yapabileceğiniz başlıca ülkeler İtalya’dan ucuz uçak bileti bulunan yerler. 30 Euro altı uçak biletleri olan ülkeler şöyle sıralanabilir: Almanya, Hollanda, Macaristan, Fransa, İsviçre, Slovakya, Belçika, İngiltere, İspanya, Romanya, Lüksenburg, Hırvatistan, Polonya, Danimarka, Malta, Çek Cumhuriyeti, Avusturya Yunanistan ve Bulgaristan.

Duraklamalı Uçuş Planlama

Kara + Hava Yolu Birleştirerek İtalya Seyahati

İstanbul’dan Selanik’e tarifeli otobüs seferleri ya da otostop veya paylaşımlı araba yöntemleriyle (bla bla car v.s.) gidilerek Selanik üzeri İtalya’ya ucuza uçak bileti bulunabilir. Selanik’ten direkt Roma, Pisa, Milano şehirlerine bedavadan biraz pahalı fiyatlara Ryan air uçuyor. Bunun için Selanik Üzeri Avrupa Makalemizi mutlaka okuyun. Tık tık: Selanik’ten Avrupa seyahati

Kara Yoluyla İtalya’ya Gitmek

Hususi Araçla veya aktarmalı otobüslerle İtalya yollarını kat etmek mümkün. Biraz uzun sürebilecek yolun amacı direkt varış değil de, keyifli bir seyahat yapmak ise İtalya’ya giderken Yunanistan ve Balkanlar’da enfes rotalardan geçilebilir. İstenirse yolun yarısı karadan geçilip bir kısmında da arabalı feribot kullanılabilir. Yurt dışına giden otobüs firmaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Avrupalı Türklerin yaptığı bir rota olsa da, Türkiye’den kara yoluyla İtalya’ya gitmek açıkçası biraz çılgınlık olur. Ama ne çılgınlık! Geze geze yapılacak bir Balkan rotası veya motorla Avrupa turu sırasında gitmek isterseniz, en hızlı yolla, pek mola vermeden İstanbul Venedik arası mesafe 1715 km. ve aslında o kadar da göz korkutucu değil. Seyahat kalitesine ve hızına bakar. Ancak çok sayıda ülke sınırı geçileceği için normalde 17,5 saat kadar sürmesi beklenen yolculuğun iki güne kadar uzayacağını ön görmek gerekli. Civar ülkelerden mesafelere şöyle bir bakarsak;

  • Hırvatistan Zagreb, Venedik arası 375 km. ve 4 saat kadar sürüyor.
  • Slovenya Lubyana, Venedik arası 240 km. ve 2 buçuk saat kadar sürmekte.
  • Avustuya’nın başkenti Viyana ile Venedik arası 585 km. ve 6 saatten biraz fazla sürüyor.
  • Avusturya Salzburg ile Verona arası mesafe 450 km. 5 saatten biraz kısa sürüyor.
  • Avusturya Inssbruck ile Milano arası 410 km. ve 4 buçuk saatlik mesafe süresi.
  • İsveç Zürih’ten, Milano 280 km. ve 3 buçuk saatten kısa bir sürede kat edilmesi bekleniyor.
  • Monaco ile Genova arasındaki mesafe 2 saat 10 dakikada alınabiliyor ve 180 km.
  • Fransa Lyon ile İtalya Cenova arası 480 km. ve 5 saati biraz geçiyor.

Deniz Yoluyla İtalya

Direkt Türkiye kıyılarından keyifli bir mavi tur yaparak, veya cruise gemileri aracılığıyla İtalya’ya gitmek mümkün olsa da, bu pahalı seçeneğe ek olarak bir şekilde Yunanistan’a gidip (İstanbul’dan kara yoluyla Selanik, hava yoluyla Atina veya İzmir‘den hava ya da deniz yoluyla kolaylıkla Selanik gibi) Atina Pire Limanı’ndan İtalya’nın birçok şehrine deniz seferi bulunabilir. Birindisi en yakın İtalyan limanı olmakla birlikte, Bari de yakın ve yaygın kullanılan liman şehridir. Ayrıca daha kuzeylere Ancona, Rimini ve Venedik’e de gemiler bulunuyor.

Trenle İtalya’ya Gidiş

En keyifli yolculuklardan biri olan tren seyahati için interrail en iyi seçeneklerden biri olarak görünüyor. Avrupa’yı geze geze yapacağınız bu büyük macera için geniş interrail rehberimizi okuyabilirsiniz. Ayrıca sadece İtalya’ya trenle gitmek isterseniz birçok ülkenin biletini ayrı ayrı alarak seyahat edebilirsiniz. İstanbul’dan Bulgaristan veya Yunanistan üzeri Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya üzeri uzun bir rota bulunuyor. İstenirse Yunanistan’dan rahatlıkla deniz yolu kulanılabilir, Adriyatik denizinden varılabilir.

interrail rehberi

Acenteler İle İtalya Turları

Hem erken rezervasyonla veya son dakika fırsatlarıyla çok ucuz İtalya turları, hem de geniş seçeneklerle alternatif İtalya rotaları, tur şirketleri tarafından sonsuz seçenekle sunulan tatil önerilerinden. Tur ile gitmek isterseniz, tüm tur şirketlerinin uçakla ve/ya cruise gemileri aracılığıyla İtalya turu seçeneklerini incelemenizi öneririz. Tur şirketi mi bireysel tur mu genel yazımız da ilginizi çekebilir.

Avrupa İçi İtalya’ya Ulaşım

Avrupa’nın herhangi bir yerinden İtalya’ya gitmek için en iyi yollar her zaman için uçak ve tren. Ulaşım sayfamızda belirttiğimiz uçak arama motorları aracılığıyla çok ucuza veya farklı alternatif saatlerde birçok uçak seferi rahatlıkla bulabilirsiniz. Balkanlar ve Doğu Avrupa tarafında biraz sıkıntılı olsa da, Kuzey, Orta ve Batı Avrupa kısmında İtalya’ya çok konforlu ve hızlı tren seferleri ile gitmek mümkün. Seferler için trenitalia resmi web sitesini kontrol edebilirsiniz.

img

Dünya’nın En Büyük Ülkeleri

Yüz Ölçümü En Büyük 10 Ülke Büyüklük çok göreceli bir kavram, hele "büyük ülkeler"…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.