İstanbul’da Köpekbalıklarıyla Dalış Yaptık

img

Köpekbalıklarıyla ve Dev Vatozlarla Şehrin Merkezinde Dalış

Keşfetsene Bumerang Deneyim Günleri kapsamında ilk kez bir etkinliğe katıldı. Taflan gitti ve İstanbul’un ortasında Avrupa’nın en büyük su altı tünelini de kapsayan Turkuazoo’da köpek balıklarıyla, vatozlarla ve onlarca farklı türden binlerce balıkla birlikte dalış yaptı. Bu Taflan’ın çocukluğu ve gençliği boyunca yaptığı amatör şnorkel dalışlarını saymazsak turistik de olsa ilk profesyonel dalış deneyimiydi. Açıkçası hem gezilerimizden, hem ekstrem spor (Snowboard, rafting v.s.) faaliyetlerimizden hem de arkadaşlarımızın yorumlarından bu işin muhteşem olduğuna emindik ve sadece dalışa başlamayı erteliyorduk.

Vatoz Besleme

Hani; hayatta hiçbir şeyi ertelememe taraftarı olsak da bazı zevkler için zaman (ve tabii ki bütçe) gerekliliği sebebiyle işi ağırdan alma taraftarıydık ve haklı da çıktık. Ufaktan Mısır Sharm El Sheikh dalış turlarına bakmaya başladığımızı söyleyebiliriz çünkü bu müthiş bir deneyim oldu ve er ya da geç şahane bir hobiye dönüşecek.İlk dalış tecrübesini köpek balıkları, vatozlar ve görsel şölen olan rengarenk diğer balıklarla birlikte ‘zirvede’ başlamış olması biraz üzücü olabilir ileride ama sudan çıktıktan sonra hocamızın 35 dakika sürdüğüne yönelik bildirisi ve ancak 10 dakika geçmiş gibi hissetmiş olmak dalış deneyiminin her daim keyifli olacağının bir ispatı.

 

Turkuazoo yakında isim değiştiriyor ve Dünya çapında (Bizim de yurt dışında çeşitli şehirlerde deneyimlediğimiz etkinliklerden tanıdığımız bir organizatör & işletmeci firmanın şemsiyesi altında uluslararası bir firma ile hizmet verecek ancak şehrin ortasında köpek balıklarıyla dalış deneyimi devam edecekmiş.

Hürriyet’e ve Bumerang’a nazik davetleri için teşekkürümüzü ilettik. Yukarıdaki sualtı video çekimi için de arkadaşımız Türkiye’nin önde gelen gezginlerinden Drummerlizard Güneş Akdoğan‘a da teşekkür ederiz. Biraz da ‘o anları’ size anlatalım, her zamanki gibi içinizdeki maceracıyı gaza getirmeye çalışalım. Elbette suya girmiş kadar olmayacaksınız ancak hiçbir dalış veya sualtı deneyiminiz yoksa dahi en kısa sürede bunun için fırsat yaratmaya çalışacaksınız düşüncesindeyiz.

Köpek balıkları ile dalma

Biri bildiğimiz jaws olmak üzere altı çeşit köpekbalığı ile dalış gerçekleşti, biri üzerimize rahatlıkla alabileceğimiz battaniye büyüklüğünde (Taflan’ın iki katı kadar) olmak üzere birden fazla vatoz, çipuralar ve onlarca farklı deniz canlısı ile birlikte yüzdük, hocalarımızın eşliğinde akvaryumun yabancı turist misafirlerinin fotoğraflarını süsledik ve çok eğlendik. Ayrıca çok temel birkaç konuda da dalış eğitimi almış ve bu konuda kendimize ilham yaratmış olduk.

Vatoz ile dalış

En temel dalış eğitimi için öğrendiklerimiz (Amatör turistik scuba dalışları için yeterli)

  • Regülatörden nefes alma,
  • Kulak eşitleme,
  • Uygun palet vurma,
  • İletişim için gerekli temel sualtı işaretleri

Scuba with sharks

Turkuazoo’nun şuanki konseptinde 43 tane canlı sergi akvaryumu bulunuyor. Dünyanın her yanından denizler ve okyanuslardan getirilen 10 bini aşkın deniz canlısını bulunuyor. Dalışın en zevkli yanlarından biri de ömrü boyunca 30.000 kez diş değiştiren köpekbalığı türünün döktüğü dişleri eğer kumlar arasında bulursanız sizin olması. Taflan tabii ki bulamadı!

Turkuazoo Akvaryum

Tabii ki hem akvaryum içindeki ön gezimizde hem de dalış sonrası yürüyüşlerimizde deniz canlıları ve akvaryumdaki tüm tematik bölümlerdeki canlılarla ilgili bir sürü bilgi öğrendik. Çok keyifliydi, bütçesi müsait olan tüm okurlarımıza da ister akvaryumda, ister denizlerimizde, ister yurt dışında ilk fırsat bulduklarında / yarattıklarında su altı dalışını öneririz.

img

Stockholm Gezi Rehberi

 MEDENİYETİ DE EN İYİ BİZ BİLİRİZ Stockholm ilk görüşte aşık olunacak olmasa da zamanla…

6 Yorum

1 Yorum

  • Güneş Akdoğan

    13 Ekim 2014 - 08:24 Cevapla

    Harika bir deneyimdi. Valla tadı damakta kaldı. Keşke yine olsa yine yapsak :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.