İsrail Vizesi

img

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

Bizleri heyecanlandıran İsrail gezisi kararımızın ardına ilk akla gelen “yahu İsrail vize istiyor mu?” oldu. Cevap evet. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail seyahatleri için İsrail vizesi gerekli, ancak almak kolay ve bedava. Doğru okudunuz İsrail vize ücreti olmayan bir prosedür uyguluyor ve bu şekilde de takdirimizi kazanıyor.

İsrail Ankara Büyükelçiliği ve İsrail İstanbul Konsolosluğu olmak üzere ülkemizde iki temsilcilikle hizmet veriyorlar, vize başvuruları randevu gerekmeksizin hafta içi sabahlar 10.00 – 13.00 arasında kabul ediliyor ve hizmet binalarına ileri güvenlik önlemleri sonrası giriyor, evraklarınızı teslim ediyor ve normal prosedürde 5 iş günü içinde İsrail vizesini geri teslim alıyoruz. Vize aracı şirketler ve kurumlarla da vize hizmeti alınabiliyor, bu durumda aracının hizmet bedelinin ödenmesi yeterli.

Filistin’e seyahat etmek için de İsrail’den vize almak gerekiyor. Bağımsız bir Filistin vizesi henüz bulunmuyor.

Daha önce çokça tecrübe ettiğimiz, Schengen, ABD, İngiltere vizesi gibi sıklıkla kullandığımız vizelerin aksine İsrail Vizesi için gerekli evraklar da kısıtlı. Mesela sinir bozucu bir maliyet olan seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç bulunmuyor. Ayrıca banka hesap özeti, kredi kartı dökümü gibi vize destekleyici belgeler de mecbur değil.

israil vizesi nasıldır

İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Dediğimiz gibi, diğer ülkelerin genel evrak yığınına göre biraz daha az evrak istendiğini belirtelim. Turistik İsrail Vizesi için şunlar zorunlu:

 1. En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportun aslı, kimlik sayfasının fotokopisi (Güçlendirmek için varsa eski Schengen, ABD, İngiltere vizesi fotokopileri)
 2. İsrail vize başvuru formu
 3. Son 1 yıl içinde çekilmiş 5×5 fotoğraf (Biyometrik fotoğraf)
 4. Şirket antentli kağıdına başvuru dilekçesi (İzin, maaş v.s. bilgileri)
 5. Şirketin meslek odası ya da ticaret odası kaydı
 6. Varsa İsrail’den davet eden kişinin davetiyesi (Yoksa konaklama rezervasyon bilgileri)
 7. Şirket imza sirküleri
 8. SGK işe giriş kaydı (son 3 aylık bordro zorunlu değil, ancak alışkanlıktan biz koymuştuk)
 9. Şirketin resmi gazete ilanı fotokopisi
 10. Vergi levhası fotokopisi

Ayrıca gidiş dönüş ulaşım (uçak bileti v.s.) ve konaklama (otel, hostel rezervasyonu v.s.) belgelerinin birer kopyası da gerekli. İsrail vizesi başvuru sonuçlanma süresi 5 iş günü olsa da, bazen bu süre uzayabiliyor, buna istinaden erken başvuru yapmanızı öneririz. (Bizim seyahat süremize daha vakit olduğu için teslim gününü 12 iş günü verdiler)

Mevcut banka hesap bilgileri her zaman için pozitif bir evraktır, öneririz.

kudüs vize

İsrail Vizesi İpuçları

Geleneksel “Pasaportunda İsrail vizesi ile girilemeyen ülkeler” geyiği şehir efsanesi olmanın ötesinde biraz geçerli. Pasaportunda İsrail vizesi damgası olanlara, İran, Lübnan gibi Orta Doğu ve Arap ülkelerinin giriş izni vermemesi durumu söz konusuymuş ve buna binaen İsrail Konsolosluğu başvurularında ek bir dilekçe ile vizenin pasaportumuza değil de alternatif bir kağıda vurulmasını istersek onaylıyormuş. Ancak bize böyle bir özelliğin olmadığı söylendi. Bizden iki ay önce giden üç arkadaşımızın birine bu talebini kabul etmişlerken, diğer ikisi böyle bir talepte bulunmamıştı, biz bulunduk ancak olanaksız olduğu belirtildi. Yalnız o arkadaşlarımızdan biri hem İran’a, hem de diğer birkaç ülkeye giriş yaptı, lâkin hiçbir sorun çıkmamış. Muhtemelen üstünkörü bir kontrol sırasında geçtiler, hani böyle bir kural katı olmayarak var ve kafalarına göre uygulanıyor anladığımız kadarıyla.

İsrail Vizesi başvuru formu tek sayfalık çok temel bir form. Konsolosluk resmi site üzerinden alınabilir.

İstanbul‘daki İsrail Başkonlosluğu, Levent’teki Yapı Kredi Plaza’nın içinde hizmet veriyor. Ankara‘daki İsrail Büyükelçiliği ise Mahatma Gandhi Caddesi, Gaziosmanpaşa’da.

Tüm Ülkelerin Vize Bilgileri

Bugüne kadar aldığımız vizeler ışığında deneyimlerimizi ve ipuçlarını yazdığımız vize bilgileri ve vize ile ilgili sık sorulan tüm soru ve cevaplar için şu sayfalar size göre;

Vize Hakkında Tüm Bilgiler

Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

img

Mersin Sahil Şeridi Gezilecek Yerler

Mersin'den Taşucu'na Sahil Şeridinde Gezilecek Yerler Mersin'de denize girilecek yerler, Mersin kamp alanları, ören yerleri,…

5 Yorum

2 Yorum

 • Olcay

  26 Temmuz 2016 - 10:36 Cevapla

  Ankara Büyükelçiliği için;
  Eğer İsrail’in başkentini sorarlarsa, resmi başkent olan Tel-aviv demeyin. karşımızdaki abla çok bozuluyor, “Jarusalem’dir başkent!!” diye düzeltiyor. Aklınızda bulunsun.

  • Taflan

   26 Temmuz 2016 - 11:56 Cevapla

   Katkın için teşekkürler, enteresan takıntıymış :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.