Interrail Rota Planlama

img

En Güzel Interrail Rotası Senin Çizdiğindir

Interrail rotası için bu cümleyi kurarken o kadar keyif aldık ki, keşke ‘şunu okuyan biri olsaydık’ dedik. Yaşadığınız heyecanı bir daha yaşamak için neler vermezdik acaba. Açın önünüze Avrupa haritasını (Biz size şunu bulduk. Interrail’de görmek istediğiniz öncelikli üç dört ülkeyi belirleyin. Interrail’e grupla çıkıyorsanız arkadaşlarınız da belirlesin sonra hedefleri kesiştirip, ara yolları birleştirin, araştırın, tarayın, bizim koca interrail rehberini okursanız ne mutlu buradan önerileri alın, ardına temel bir interrail rotası çıkarın. Nerede ne kadar kalmak istediğinizi ya da ne kadar gerektiğini ölçün, biçin, hatları belirleyin. Bizim interrail şehir rehberleri bölümünde varsa oralar az çok temel sürelerimizi görürsünüz. Ancak; Avrupa turu rota planı yaparken, unutmayın en önemli husus özgürlük!

interrail rotası

Sonuçta interrailde temel bir rotaya sadık kalırsınız fakat o bileti alarak, canınızın istediğini yapabilme özgürlüğüne kavuştuğunuzu unutmayın. Ayarlardığınız kusursuz interrail programında sizden kaynaklanmayan sorunlar çıkabilir, güzergah üzerinde tren bulamazsınız, saatler uymaz, bir gün yolda ziyan olmak zorunda kalabilir. Gitmek istediğiniz müze o gün kapalıdır, bir şehre pazar günü denk gelirsiniz, pek bir şey yapamayıp gün öldürür, şehre yeterli zamanı ayıramamış olursunuz. Hatta imkansız sayılabilecek şeyin ilk gün başımıza geldiğiniz hatırlatırız: Uçak şirketimiz iflas etti ve rotamız daha ilk günden bozuldu. O yüzden önerimiz haftada bir boş gün bırakma; 30 günlük seyahatinizde ana rotanızı 26 günlük çizersiniz, 4 gün de  boş bırakırsınız. Belki bir yere hayran kalıp fazla kalırsınız, kim bilir birine aşık olup onu takip edersiniz iki gün. Sohbetini çok sevdiğiniz bir gruba dahil olup onların rotasını izlersiniz birkaç gün. Hiç aklınızda olmayan bir yerle ilgili sizinle benzer seyahati yapan ancak ters noktadan gelen birilerinden bilgi alır oraya gitmeye karar verirsiniz. Yolda geçtiğiniz bir yeri çok beğenir, trenden atlarsınız ilk istasyonda… 22 günlük rotada da 19 gün güzel görünüyor. 3 ekstra özgür günümüz var. Zaten tüm günlerimiz özgür.

Bazı arkadaşlar tüm planı çıkartıp hostellerini de önceden satın alarak rotalarını çiziyorlar, pek önereceğimiz bir yöntem değil. Yaz sezonu Barselona, Paris gibi yoğun yerlere birkaç gün önceden yer bulmak avantajlı olabilir ama tüm planı baştan belirlemek çok sıkıcı. Bir yerde daha fazla veya daha az kalmak, geçtiğiniz durakta kafanıza göre inip dolanma özgürlüğünüzden vazgeçmeyin deriz.Avrupa haritası

Interrail rotası bölümünü uzun tutacağız çünkü interrail bütçesi konusundan sonra en önemli nokta yol programı. Varsın bir iki ülke az görün ama gördüğünüz yerlerin tadını çıkarabilmek için arada dinlenin. Seyahatin ortasında bir pazar günü hiçbir yeri görmeyecek sayın kendinizi ve yatın. İnterrail rotasında orayı ‘tatil’ diye çizin çünkü genel programda bir tatilden çok bir maceraya çıkıyorsunuz. Resmen başı, ortası, sonu belli bir sürü sorumluluk alıyor ve Avrupayı keşfe çıkıyorsunuz. Kendinizi keşfetmeye yarayacak bu yolculukta, ‘bu mesaide’ birkaç küçük kaçamağı da hak ediyorsunuz…

Haritadan ve geçmiş bilgileriniz, duyumlarınız ve Keşfetsene interrail rehberi bölümünden okuduklarınız doğrultusunda oluşmuş merakla belirlenen belli başlı yerler cepte diyelim. Şimdi karar verilecek noktalar: Nasıl bir plan? Burada her şey üçe ayrılır .

İnterrail Rotası Çizerken Üç Temel Tercih

 1. Az zamanda çok ülke görüp, “skora oynayıp” rekorlar kırmak.
 2. Orta ölçekli sayıda ülke görüp her birini daha bir sindirip, önemli yerlerini tamamlamak.
 3. Az sayıda ülke görüp, bol bol seyahatten ziyade, gezilen ülkeleri deli gibi sindirmek.

Açıkçası bu konuda ortacı davranıp 2’yi seçtik. Baştan beri “kendi yaptıklarım en iyisiydi, biz en doğrusunu yaptık” gibi bir manzara yaratmamaya çalıştık umarız ancak bu iş böyle!

Yorgunluk

Skora oynayıp, eve döndüklerinde “30 günde 15 ülke gördüm” diyen insanlarla sohbet etme şansımız oldu ne mutlu ya da ne yazık ki.  Bu imkansız değil, zıttına çok olası, ancak o hızda imkansızdır. Neyse, 15 ülke gördüm diyenlere şu şehri gördün mü diyoruz, hayır diyor. Burada ne yaptın diyoruz şu şu şu diyor. Şöyle düşünün arkadaşlar, İstanbul’a gelip tarihi yarım adada birkaç saat takılıp, Sultanahmet’e girip, Ayasofya’ya kapıdan uğrayıp, İstiklal’de yürüyüp geri dönmek… Kağıt üzerinde daha ne var diyebilirsiniz ancak bu ne turizm gezisidir, ne kültürle ilgili bir şey öğrenmektir, ne de maceraya kapılmaktır. Bu kocaman bir koşuşturmayla skor yapmaktır. Ki gittiğiniz şehirlerdeki turistik yer sayısı bu sayılardan çok çok fazla. Tıpkı İstanbul’da da çok daha fazla olduğu gibi.

Roma’da bir gün kalan bir backpacker’a neler yaptığını nerelere gittiğini soruyoruz, cevapları karşısında bizim gördüklerimize istinaden 10’da bir oran verebiliyor.  Evet 15 ülke gördüm demek çok havalı, ya da ‘citys I’ve travelled’da bu kadar ülke işaretlemek de çok güzel, ancak çocuğunuza interrail anlatırken o size, “şu bina nasıldı, bu çeşmede ne vardı, şu kilise ne kadar görkemliydi?” dediğinde kalakalırsınız. Ya da başta ağzı açık sizi dinleyen arkadaşlarınız, ağızlarını kapatıp sorulara geçtiğinde apışıp kalırsınız. Bir de hadi başkalarına hiç kulak asmayalım, televizyonda v.s. bu şehirde şu şu var denildiğinde, kendi kendinize ben oralara gittim ama ondan haberim yok demek de çok acı olacaktır. Ayrıca küçümsemeyin, bir yanda 15 ülke lafı gelince 7, 8 ülke az gibi kalsa da aslında “30 günde, 6 ülke görmek” bile çok kârlı. Ki bunu 10’a kadar çıkarabiliriz mantıklı bir programla ve yeterince sindirerek.

Üçüncü seçenekte, “Turistik yerleriyle kalmayıp kültürünü de içe sindirmek” mantıklı görünse de interrail’e pek uygun değil. Bu da nefis bir deneyimdir ancak o kadar para verip sınırsız bilet alacağımıza seçtiğimiz iki, üç yakın ülke arasında bir şekilde ulaşımı sağlayıp, oraya ve ona yönelik bir tura çıkarız. (Ki interrail sonrası sıklıkla biz bunu yaptık hiç de zor olmuyor ve çok daha keyifli ama interrailin mantığının hafif uzağında.)

Keşfet

Gelelim en çok desteklediğimiz ve önereceğimiz ikinci seçeneğe. (Aklı birde kalanlar, söz size alternatifler sunacağız) 6 – 10 ülke görmek bu seçenek için 30 günlük periyotta son derece uygun.

Ayrıca zamanı ve bütçesi bol olanlara üst üste iki biletle 60 gün, ya da 52 gün gezi de müthiş olur. Ancak ilk ay sahip olunan enerji neyse de ikinci ayın artık çok yorucu ve bir süre sonra sıkıcı olabileceğini de belirtelim. Sıkıcı dememek lazım ancak hafiften rutine biniyor ve o çok hoş bir duygu değil. Bu seçeneğe sahipseniz ve mükemmel bir tur istiyorsanız, 10 gün one country (İtalya ya da İspanya mesela) üstüne 30 gün global pass şahane olur.

Önemli ipucu: İnterrail resmi haritasında seyahat süreleri göreceksiniz. Bu sürelere ‘direkt’ itibar etmeyiniz. Genelde interrail biletinizin geçerli olmadığı ya da yüksek suplement tutarları ödemeniz gereken hızlı trenlerin süreleri belirtilmektedir. Ancak birbirine çok yakın görünen bazı hatların aslında ne kadar uzak olduğunu göstermek açısından da işe yaramakta. (Madrid – Porto çılgınlığı misal)

Yolda olmak

ÖRNEK İNTERRAİL ROTALARI

“En güzeli sizin planladığınızdır” ilkemizi tekrar hatırlatalım. Ayrıca rota üzerindeki bazı yerleri daha önce görmüş olabilirsiniz. Ya da merakınızı cezbetmeyen destinasyonlar vardır. Herkesin gitmek istediği yeri istemeyebilirsiniz. Tercih… Önereceklerimize gelince birincisi geleneksel rota. Unutmayın klasikler iyidir. Klasikleşebilmesi için yıllarca tecrübe edilmiştir.

Bugün Türkiye’den ucuz Avrupa turuna çıksak, gayet uygun fiyatlarla Prag (Çek Cumhuriyeti), Bratislava (Slovenya), Viyana (Avusturya), Budapeşte (Macaristan) turuna çıkılabilir. Yani bu şehir ve ülkelere sonradan gitmek diğerlerine göre daha ekonomik. Yunanistan ve Bulgaristan’a da günübirlik turlar dahi var artık ve yine uygun fiyatlarla. Doğu Avrupa ve Balkanlar da evet, başlı başına bir kültür, ancak diğerlerinden sonra geliyor. O zaman biz gitmesi nispeten daha zor ve maliyeti görece daha yüksek yerleri, Batı Avrupa’yı tercih edelim dedik çünkü interrail aslında pahalı bir şey hakkını verelim bari. Kuzeyi de gönül ister ancak hem uzak hem de interrail için bile çok pahalı. O zaman plan belli, gelenekçilerin turu. Ancak kafamıza göre şekillendirerek. İlk husus ana vatandan ayrılma. Bu trenle Yunanistan’a geçiş olabileceği gibi, uçakla direkt Avrupa’nın bir noktasından başlama da olabilir.

İnterrail’e Başlarken Türkiye’den Çıkış

İki ana alternatif var.

a) Trenle başlamak: Yunanistan’a geçmek.

a1) Bulgaristan’dan geze geze karadan İtalya’ya ulaşmak.

a2) Yunanistan’dan feribotla İtalya’ya geçmek. (Birindisi, Bari ya da Ancona’ya)

Bulgaristan’dan İtalya’ya kara geçişi en hızlı şekilde üç buçuk gün sürüyor ki interrailde bunu yapanı duymadık. Kesin vardır ancak pek tercih edilmeyen bir yol. Oralardan buralara interrail yapanlarla da sohbetlerimizde kara yolu kullananlar İtalya – Yunanistan feribotunu kullanıyor. Bu seçeneğin üzerinde duralım ve rota 1 adını verelim.

bernina2

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 1:

 • (TR) İstanbul – Uzunköprü – Pythion treni ve Pythion – Selanik treni ile ilk gezi noktası.
 • (YUN) Selanik (Biraz gezinti ve gece treni ile Selanik’ten Atina’ya ulaşım)
 • (YUN) Atina (Gece konaklama, gündüz gezinti ve Patras ulaşımı)
 • (YUN) Patras Feribotla İtalya. (Birindisi 15 saat, Bari 15 buçuk saat, Ancona 21 saat)

Buraya kadar üç gün geçti. Birindisi’ye değil de Bari’ye gelirseniz güvenlik açısından nispeten daha az güvenli güney İtalya’yı hızlıca geçip nihai hedef Roma’ya, Bari’den çok kolayca 4 saatte ulaşırsınız. Ancona seyahati ise hem çılgınca uzunlukta hem de pahalı bir alternatif.

Buradan sonrası ulaşımla birlikte konaklama sürelerini de barındırır.

İlk 4 günün üstüne

 • (ITA) Roma ve Vatikan (4 gün)
 • (ITA) Floransa ve Pisa (2 gün)
 • (ITA) Venedik – Milano (2 gün)
 • (FR-MN) Nice – Monaco (2 gün)
 • (ISP) Barselona (3 gün)
 • (ISP) San Sebastian – Hendaye (1 gün)
 • (FRA) Paris (3 gün)
 • (BEL) Brüksel (1 gün)
 • (BEL) Brugge (1 gün)
 • (HOL) Amsterdam (3 gün)
 • (ALM) Berlin (bilet bittikten sonra 3 gün)

Bu program İtalya başlangıçlı batıya doğru Almanya bitişli bir daire çizerek gerçekleştiren geleneksel turdur. İtalya’ya varış için harcanan 4 günün üzerine, temel ülkelerin ana şehirlerini görerek,  27 günlük bir turdur. Son Berlin bilet bitişinden sonra varılacağı hesaplanarak yazılmış olup son geceyi de çıkarırsak (bilet bitiş anında son şehre varış mantığıyla) ekstra 4 gün süre için bırakmıştır. Buradaki süreler sadece konaklamayı kapsamaz, bir önceki veya bir sonraki şehre ulaşımı da dahil eder. Örneğin, San Sebastiyan – Hendaye için yazılı süre orada konaklama için değil, günlük şehir gezisine ek olarak Paris’e gidecek gece treni için gerekli süredir.

Almanya’dan Türkiye’ye uçakla dönülen turda, Monaco ve Vatikan hariç (Kimimiz ülke saymıyor, dileyen ekler skorboard’una.) 9 ülke görülmüştür.

Ekstra bırakılan 4 günlük zaman rotada oynamalar yapılabilir;

 • Barselona – Paris arasına Madrid eklenebilir.
 • Amsterdam’dan Münih üzeri Prag’a geçip oradan Berlin’e dönülebilir.
 • Amsterdam – Berlin arasına Kopenhag alınabilir.
 • Nice – Barcelona arası Marsilya eklenebilir.
 • Paris – Brüksel arasına Lüksemburg eklenebilir.

Geleneksel çember üzeri bu rota çeşitlemeleri bitmez tükenmez. Her yerde alternatif, her yerde bir miras, her yerde görülecek bir sürü şey ama sonuçta kısıtlı bir zaman ve bütçe var.

Avrupa Gezi Rehberi

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 2:

Geleneksel rotamız, Rota 1’in uçakla başlayanı ki, ekonomik bir bilet bulunduğunda neredeyse aynı fiyata (hatta daha ucuza) gelir. Yunanistan interrail supplement ücretleri yüksektir ve feribota % 50 indirimle olsa da güzel bir bedel ödenir.

İstanbul’dan ucuza bulunabilecek biletle Roma’ya uçarak başlamak güzel bir seçenek. Böylece bu turun en önemli şehirlerinden Roma’ya da, interrail biletini başlatmadan 4, 5 gün ayırabilirsiniz, bu şehri içinize sindirebilirsiniz. Uçakla gidince interrail bileti varılan şehirde geçirilecek süreden sonra başlatılarak zaman kazanılabilir.

 • (TR) İstanbul – Roma uçak
 • (IT) Roma (4 gün)

Geleneksel çember üstüne Amsterdam’dan Berlin üzeri

 • (DAN) Kopenhag. (2 gün)
 • (ALM) Berlin

Bizim planımız da Bari’ye uçakla gidip Roma’ya geçmek iken MyAir firması bizim uçacağımız gün iflas etti. Biz de o anki en ucuz uçakla Berlin’e geçtik. Oradan hızlıca gezerek Roma’ya geldik ve planladığımız rotaya başladık. Siz de ucuz uçak biletini Almanya’dan yakalarsanız aşağıdaki gibi bir rota çizebilirsiniz.

 • (TR) İstanbul – Berlin uçak.
 • (ALM) Berlin’de bilet süresi başlatılmayarak 3 gün.
 • (ÇEK) Prag (1 gün)
 • (AVS) Salzburg (1 gün)
 • (AVS) Viyana (1 gün)
 • (AVS) İnnsburg (0)
 • (ITA) Roma
 • Roma’dan sonrası klasik çember (yukarıda detaylı)

Rota 1’deki gibi 30 günlük toplamın içinde 4 günlük boşluk var ve biraz daha zaman kazanıldı. Bu durumda Münih’te bitirilebilecek bir tur için ilk şehirlerimizden birkaçına daha fazla zaman ayrılabilir ya da birkaç yeni şehir veya bir ülke eklenebilir. Bu rotada da 9 ülke görüldü ve çokça zaman arttı.

Avrupa interrail haritası

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 3: Skorculara Çılgınlık

Bunu kaleme aldığım için üzülüyorum, ancak görevimiz tam bir rehber hazırlamaya çalışmak.

 • İstanbul – Varşova uçak. (Bu pahalı bir alternatiftir)
 • (POL) Varşova (Bilet başlatmadan 2 gün)
 • (ÇEK) Prag (1 gün)
 • (SLO) Bratislava (1 gün)
 • (MAC) Budapeşte (1 gün)
 • (AVS) Viyana (1 gün)
 • (ITA) Roma ve Vatikan (2 gün)
 • (ITA) Floransa – Pisa (2 gün)
 • (ITA) Venedik (1 gün)
 • (FR–MN) Monaco – Nice (1 gün)
 • (FR) Marsilya (1 gün)
 • (ISP) Barcelona (2 gün)
 • (ISP) Madrid (1 gün)
 • (FRA) Paris (2 gün)
 • (LUK) Lüksemburg (0)
 • (BEL) Brüksel (1 gün)
 • (BEL) Gent ve Brugge (1 gün)
 • (HOL) Amsterdam (2 gün)
 • (ALM) Hamburg (0)
 • (DAN) Kopenhag (2 gün)
 • (İSV) Stockholm (2 gün)
 • (NOR) Oslo (1 gün)
 • Feribotla yeniden Danimarka üzeri Almanya ya da aynı rotaya Goteborg eklenerek yeniden İsveç üzeri Almanya. (1 gün)

Bu çılgın rota da 30 günlük. Çoğu zaten gece yolculuğuyla tamamlandı. Ciddi bir supplement ücreti, her şeyden öte çılgın bir enerji istiyor. Açıkçası desteklememek bir yana dayanabilmek de zor. Bu olağanüstü rotada 15 ülke görülüyor.

Sports

ÖZET

İşin özeti kendi çizdiğiniz rota üzerinde hangi şehirde ne kadar kalacağınız. Bu şehirlerden birçoğunu tamamen anlamak, öğrenmek için üzgünüz bir ayın tamamını harcasanız da yetmez. En güzel yol geçmiş gezginleri dinlemek. Bir yeri doğru dürüst sindirmek, koklamak, içe çekmek, önemli yerlerinin tamamını görmek için oranın büyüklüğüne göre iki – dört gün yeterli. Şehir rehberi bölümünde yazmaya çalıştık, kendi bilgilerinizi ve araştırmalarınızı da harmanlayıp, en rasyonel süreyi çıkarabilirsiniz. Bir şehre ayırdığınız zaman dışında aradaki ulaşım süresini, dinlenme dilimini, bir şehrin yakınındaki diğer noktaları ve aksilikleri de unutmayın plan yaparken.
Yek cümle tekrar; “En güzel rota, sizin planladığınızdır” ve haftada ya da 10 günde bir bırakacağınız boş gün hedefleri size gönlünüzce yaşama özgürlüğü verir.

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 4: ASIL EN ÇILGINI

Bir şekilde yurt dışında çıkan trene atla ya da memleketin herhangi bir hava alanından başla, ardına ver elini gönlün nereyi çekerse! Özgürlük sınırlarının en çılgını… Önündeki ilk trene binme, tanıştığın ikinci kişiyle yola devam etme, kuzeye, güneye zikzak çizme, her yerde kafana göre takılma. Sonuçta tercih meselesi değil mi, kim engelleyebilir sizi! Avrupa senin bilet senin, sadece hayal kur, plan yapma koy gitsin. Olur mu olur.

interrail rehberi

img

Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Tüm Dünya vatandaşları için kimlikle seyahat edilen ülkeler dışında, ister vize…

31 Yorum

42 Yorum

 • Sahat

  06 Eylül 2014 - 11:04 Cevapla

  Arkadaslar,

  Calisan adam, farketmez ozel veya kamu sektorde 1 aylik interrail e katilma sansi % si nedir? Yani demek istedigim ozellikle de ozel sektor personeline kolay kolay 1 ay izin vermiyor.

 • nupelda

  26 Ocak 2015 - 03:00 Cevapla

  merhaba,
  ben ve arkadasım berlin girişli 22 gün sınırsız inbinli interrail yapmayı planlıyoruz bu yaz, almanyaya uçak bileti ucuz oldugu için berlin girişli fransa ispanya italya rotalı planladık , ama dönüşte nerden dönsek ve neyle dönsek tam oturtamadık acıkcası ;uygun fiyat tabanlı bır öneride buluanbilirseniz cok yardımcı olursuz, ucak biletlerimizi hemen almak istiyoruz malum fiyatlar artmasın, cok sagolun şimdiden , cevabınızı beklemedeyız

  • Taflan

   26 Ocak 2015 - 20:10 Cevapla

   Merhaba,

   Kampanyaları takip ederseniz her an bir yerden ekstra bir durum doğabilir, ya da bizim ulaşım sayfamızda (www.kesfetsene.com/ulasim) yer alan uçak bileti arama motorları aracılığıyla (mesela skyscanner) from “istanbul” to “her yer” şeklinde istediğiniz aydaki en ucuz biletleri görüp kıyaslayabilirsiniz. Farklı alternatiflerden size en uygun olanı değerlendirirsiniz nasılsa rota serbestliğiniz varken.

   Bizim önerimiz dönüş uçağını (ya da gidiş) interrail biletinizin süresinden bağımsız alabileceğinizi unutmamak. Büyük ve çok zaman harcanacak bir şehre en son gelirseniz, interrail süreniz bittikten sonra şehir içinde toplu taşıma ile gezeceğiniz için ekstra vakit kazanmış olursunuz.

   Bir de yeni açılacak hatları takip edin. Hem bizim firmaların yeni destinasyonları, hem ülkemize yeni giren/girecek firmaların hatları, lansman fiyatlarıyla en uygun seçenekleri sunacaktır.

   Sevgiler.

 • Burak Doğan

  11 Şubat 2015 - 09:18 Cevapla

  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkürler. Bende interrail yapmak istiyorum fakat Berlin’de 1 hafta kalmam lazım çünkü Milli basketbol takımımızı desteklemeyi düşünüyorum. Maçlar 4 Eylülde başlıyor. Kısacası Berlin’de interraili bitirmeyi düşünüyorum. Sizce nasıl bir rota belirlemeliyim tavsiyelerinizi alabilir miyim?

  • Taflan

   11 Şubat 2015 - 21:55 Cevapla

   Beğeniniz için çok teşekkürler. Nasıl bir interrail rotası belirlenmesi konusunda kendi önerilerimizi detaylı belirtmeye çalışmıştık, size özel bir ekstra cevap gerekiyorsa rotanızı paylaşın, yorumlamaya çalışalım. Son şehirde (ki Berlin şahane bir fikir) interraili bitirirseniz, tren bileti geçerliliği sonlandıktan sonra dilediğiniz kadar kalabilir, Berlin’den uçakla (veya alternatiflerle) dönebilirsiniz. Vizeye başvuracaksanız bu durumu plana yazmayı unutmayın.

 • Aslıhan

  12 Mayıs 2015 - 19:04 Cevapla

  Merhaba,ben bir arkadaşımla beraber önümüzdeki kış için interrail planlıyoruz fakat biletleri interrailin sitesinden almak mı yoksa tcdd den almak mı daha kârlı olur sizce? Siz hangisini yaptınız?

  • Taflan

   13 Mayıs 2015 - 02:04 Cevapla

   Bizim gittiğimiz sene sistem değişmişti ve TCDD tarafından interrail bileti satılmıyordu, dolayısıyla bizim yaptığımızın önemi pek yok. Siz her ikisini de kıyaslayın, diğer seçeneklere de bakın hangisi uygunsa onu seçin. Vakit ve para önemli. TCDD’den de alabilirsiniz, yurt dışı resmi siteden de, Genç Tur’dan da.

 • Aybars

  01 Haziran 2015 - 14:50 Cevapla

  oncelikle boyle bir site kurup insanlari gezmek dunyayi gormek konusunda cesaretlendirip bilgilendirdiginiz icin tessekkur ederim sormak istedigim asagida kopyalamis oldugum rota icin hangi interrail biletimi almam gerekir birde bu sehirlerde kalacagim yerlerin hepsinin rezervasyonunu yapmalimiyim hostel de kalmayi dusunuyorum hepsinin oda ucreti odenmelili yoksa vize alamazmiyim bir bilgilendirebilirmisiniz sagolun.
  (ITA) Roma ve Vatikan (4 gün)
  (ITA) Floransa ve Pisa (2 gün)
  (ITA) Venedik – Milano (2 gün)
  (FR-MN) Nice – Monaco (2 gün)
  (ISP) Barselona (3 gün)
  (ISP) San Sebastian – Hendaye (1 gün)
  (FRA) Paris (3 gün)
  (BEL) Brüksel (1 gün)
  (BEL) Brugge (1 gün)
  (HOL) Amsterdam (3 gün)
  (ALM) Berlin (bilet bittikten sonra 3 gün)

  • Taflan

   02 Haziran 2015 - 00:14 Cevapla

   Aybars Merhaba,

   İşe yarıyorsak ne mutlu bize. Nazik girişin için teşekkür ederiz. Rotanız için sanki 22’de 10 yeterli gibi görünüyor. Gayet de şık rota yapmışsınız, isterseniz Nice-Monako’yu 1 güne indirip 1 günü ekstradan tutabilirsiniz. Rotanız boyunca sevdiğiniz bir yerde fazladan kalırsınız. :) 22’de 10 almışken küçük hileler veya ekstra bir günlük bilet gerekebilir planınızda, onun da sorun olmayacağını düşünüyorum.

  • Rıza Kaygusuz

   19 Ağustos 2016 - 11:16 Cevapla

   Merhaba,
   Bende aynı rota’yı kullanmayı planlıyorum, siz bu rotayı gezdiniz mi? püf noktalar? dikkat etmemiz gerekenler? nerelerde konakladınız? ne kadar sürdü?

   Çok soru sordum:)

   yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • berkuthan

  02 Haziran 2015 - 15:43 Cevapla

  Öncelikle gerçekten muhteşem bir site o kadar çok hayır duası aldınız ki anlatamam =)
  Ben daha farklı bir rota belirledim ve Paris ‘ten sonra İngiltere ‘yi de ekledim.Sizce zaman kaybı mı olur?

  • Taflan

   03 Haziran 2015 - 16:41 Cevapla

   Çok teşekkür ederiz Berkuthan, işe yarıyorsak ne mutlu. :)

   Niye vakit kaybedesin İngiltere gezmek için nefis seçenekler sunuyor. Ancak interrailde İngiltere için birkaç nokta hatırlatalım,

   * Vizesi farklı. Schengen değil Birleşik Krallık vizesi lazım. Yeşil pasaport da olsa vize gerekiyor.
   * Nispeten biraz uzak. Gidince çok güzel de, git gel biraz vakit kaybettirebiliyor. Kısa zamanda o süre başka rotalara/ülkelere ayrılabilir, İngiltere de ileride başka bir seyahate hedeflenebilir.
   * Hakikaten pahalı ülke. Hani bütçen ne kadar bilmem ama genel olarak her şey pahalı. :)

   Ama unutma “en güzel rota, senin çizdiğindir”

 • Aybars

  02 Haziran 2015 - 19:51 Cevapla

  Yardimlariniz icin tessekkurler son birsey sormak daha istiyorum agustos ayinda gitmeyi planliyorum en korkutugum sey trenlerde yer bulamamak interrrai planner app de bazi trenler sizin biletinize dahil degil diyor rezervasyon zorunlu diyor bunlari nasil yapicaz rezervasyon nasil yapiliyor kafama gore gidip istasyona en yakin saatte gelicek trene atlayamazmiyim he birde 1.sinif bilet almam sizce yer bulma ve tren konusunda bana yardimci olurmu sagolun?
  zahmet verdigim icin uzgunum

  • Taflan

   03 Haziran 2015 - 16:47 Cevapla

   Aybars Merhaba;

   Ne zahmeti. Bir kısım trende interrail biletimiz geçmiyor, onun yerine alternatif trenler mutlaka bulunuyor. Sana önerimiz, şehre indiğinde gidişini ayarlaman yönünde. Bazı yerlerde de suplmenet ödemen gerekebilir. Bizce hiç birinci sınıf bilet alma, aradaki fiyat farkını bir kereliğine tren bulamadığın bir yerde (sanmam ya) paralı tren/otobüs/uçak için kullanırsın, öyle de yapmazsan bizim için birkaç bira içer fotoğrafını yollarsın :)

 • songül

  18 Haziran 2015 - 14:30 Cevapla

  merhaba, ortalama harcama miktarınızı öğrenebilir miyim ?

  • Taflan

   22 Haziran 2015 - 16:44 Cevapla

   Songül Merhaba;

   interrail bütçesi sayfamızdan gerekli tüm detayları görebilirsin. Kişiden kişiye çok değişebilecek interrail bütçesi var. Biz kişi başı günlük 33 Euro’dan 3 günlük 100 Euro dedik. + Tur boyunca 100 Euro lüks kaçamak parası ayırdık. Buna vize, pasaport, uçak bileti ve interrail bileti masrafları dahil değil. Çok daha düşük bütçe ile de, çok daha yüksek bütçe ile de yapılabilir tabii. İncele lütfen: http://www.kesfetsene.com/interrail

 • Özgün Öztürk

  02 Temmuz 2015 - 13:23 Cevapla

  Merhabalar. hayatı nasıl yaşayacağını bilen ve iyiniyeti sonsuz olan 2 kardeşime selam olsun. :)
  Ben kardeşimle Benelux ülkelerine one by pass bileti ile 30 günde 3 veya 4 biletli bir interrail düşünüyorum. One by pass bileti alarak 3 ülke gezmiş olacağız (hollanda-belçika-lüxembug) Bunun dışında Almanya veya Fransa için paramız kalırsa oralara da en ucuz yolla kendi imkanlarımızla gitmeyi planladık. Sorum ise şu: biz geliş gidiş için uçak kullanmayacağız. TCDD sitesinde artı 20 € karşılığında İstanbul’dan çıkıp tekrar İstanbul’a gelindiği yazıyor. Bu mümkün mü? Mümkünse oluru var mı? Varsa istanbul-amsterdam ve amsterdam-istanbul seferleri bilet hakkımdan düşecek mi?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Taflan

   02 Temmuz 2015 - 22:53 Cevapla

   Bu güzel metinle giriş yapan Özgün’e de selam olsun.

   İstanbul’dan çıkıştaki o farkla alınacak ücret global pass için geçerli bir ücret. Sizin biletler bizim buradan Yunanistan sınırına kadar geçerli olmadığı gibi sınırımızdan Hollanda’ya kadar olan hatta da geçerli değil. Bu yüzden ne yazık ki one country’yi dediğin ülkelerde yapacaksan oraya interrail harici bir ulaşım yöntemi ile gitmeniz gerekli.

   Sevgiler.

 • Elif

  26 Aralık 2015 - 20:58 Cevapla

  En son girdi itibariyle aktif olmama haline karşın şansımı deniyor ve soruyorum:Prag,Budapeşte,Belgrad ve Viyana’ya interrail ile gidilebilir mi 10 gün 5 seyahat ile? Zamandan tasarruf için uçak ile nereye gidilse avantajlı olunur? Şimdiden teşekkür ediyorum,iyi gezmeler.

  • Taflan

   02 Şubat 2016 - 07:47 Cevapla

   Elif Merhaba;

   Elbette gidilir ancak söylediğin yerlerden özellikle Prag, Budapeşte ve Viyana birbirine çok yakın ve ucuz yerler. Ara ulaşımı uçak veya otobüs ile çok rahatlıkla sağlayabilirsin, erken rezervasyon fırsatın varsa hele çok da ucuza bilet bulabilirsin. Belgrad ise zaten direkt vizesiz ve uçuş kolaylığı olan bir şehir. Sırbistan’a uçak bileti alarak bu seyahati gerçekleştirebilirsin.

   Hâlâ aktif olabilmemiz ne mutlu. :) Keyifli bir rota dilerim.

 • Ayza

  18 Ocak 2016 - 18:28 Cevapla

  Selamlar.
  Selanikte öğrenciyim ve küçük çaplı (az yere gidip çokça sindirmek) interrail rotası çizmek istiyorum. Herşey dahil 400 euro’yu aşmayacak bir rotayı nasıl çizerim? Ve D tipi ulusal vize ile sıkıntı yaşar mıyım?
  Teşekkürler.

  • Taflan

   02 Şubat 2016 - 07:50 Cevapla

   Ayza Merhaba;

   “En güzel rota senin çizdiğindir” mottomuzu hatırlatır soruna cevap vermekten kaçarız. Bir şey demek çok zor çünkü bahsettiğin parayla çok fazla şey de yapılabilir, birkaç saatte tüketilebilir de. Kendi planlarına göre sayfalarımızı inceleyerek kendi seyahat rotanı veya interrail planını çıkarmalısın.

   Vize kısmında sorun yok, rahat ol.

   Selamlar güzel öğrenci hayatlı şehir Selanik’e.

 • Fatih

  12 Temmuz 2016 - 11:58 Cevapla

  Selamlar,
  Sitenizi çok beğendim çok içten ve doyurucu yazıyorsunuz.
  Kurban bayramı tatiline 1 haftalık iş yerimden yıllık izin alarak 15 günlük doğu avrupa ülkelerine interrail yapmak istiyorum. Amacım 3-4 ülke gezerek doya doya tadını çıkarmak. Bana nasıl bir rota önerebilirsiniz? Benim öncelikli planım sınırdan trenle geçip Prag’a ulaşıp ordan Viyana dolanarak geri gelmekti. Siz ne önerirsiniz henüz birşeylere karar vermiş değilim tavsiyelere açığım :)

  • Taflan

   13 Temmuz 2016 - 12:13 Cevapla

   Fatih Merhaba;

   Söylediğin Orta Avrupa ülkeleri için tur ya da kendi kendine ara ulaşımları otobüsle v.s. sağlayacağın bir yöntemi öneririz. Interrail bileti o bölge için pahalı oluyor. Yok kapımızdan çıkıp Doğu ülkelerinde trenle seyahat yapacaksan, zaten daha gereksiz bir durum oluşur. Hem Balkanlar’da tren seferleri çok kötü, hem de yolculuk süreleri çok uzun ve zaman kaybı.

   Hazır interrail bileti alacakken ve 15 gün gibi bir tatilin varsa, daha farklı coğrafyaları düşünebilirsin bütçen müsaitse.

   Övgülerin için de teşekkür ederiz.

 • sercan

  15 Eylül 2016 - 17:42 Cevapla

  merhaba, Mart ayında yaklaşık 20 gün avrupa seyahatine çıkacağım. iki ülke gezmeyi planlıyorum. İtalya ve ispanya.. roma(3) floransa(3), bologna, venedik(1), verona(2)milano,genoa(1),torino(2) sevilla (2) barcelona(3) Birincisi interrail bileti almadan iki ülke arası geçiş için hava yolunu kullanmak daha ekonomik midir .* ikincisi mart ayı seyahat için ideal bir ay mıdır ? Yoğun yağış ile karşılaşmak istemiyorum. Teşekkür ederim.

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 16:58 Cevapla

   Sercan Merhaba,

   Elbette uçakla ik ülke arasında seyahat edebilirsin, bence ucuz fiyata da uçak bileti bulunabilir. Bunun için internetten İspanya İtalya uçak biletlerine bak ve senin için hangisi avantajlıysa onu seç.

   Martta seyahat fikrine gelince, kesin bir şey söylemek tabii mümkün değil, ama Nisan veya Mayıs’a aktarabiliyorsan, şahane olur.

 • Mete

  03 Ekim 2016 - 13:53 Cevapla

  Öncelikle emeği geçen herkesin ellerine sağlık cidden çok faydalı bir site olmuş.Sizden bir ricam olacak umarım yardımcı olabilirsiniz.4-6 arkadaş olacağız ve şimdiden planlamaya geçtik 2017’nin temmuzunda yapmayı planlıyoruz.15 günlük yapacağız ama duruma göre 22 de yapabiliriz.Düşündüğümüz yerler Roma,vatikan,florensa,venedik,pisa,milano,paris,barselona,nice ve monako(opsiyonel),madrid(opsiyonel),amsterdam,berlin,prag,bruge(opsiyonel) gidişimizi uçakla yapacağız son durağın berlin olması da avantajlı olur.Sizin roma-berlin rotasına çok benziyor ama ekle çıkarlarla en verimli yolu nasıl yapacağımızı söyleyebilirseniz çok yardımcı olursunuz.Şimdiden teşekkürler ve tekrardan ellerinize sağlık :D

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 18:04 Cevapla

   Mete merhaba,

   Site kapalıydı gecikmiş cevap için kusura bakma lütfen. Açıkçası programınız gayet güzel görünüyor, bizim de dahil olduğumuz klasik interrail rotasına benziyor gerçekten. Milano – Paris – Barça geçişini nasıl yapacağınızı pek süzemedim, rivierayı geriye bırakıyorsunuz, oradan tekrar opsiyonel de olsa Madrid’i düşünüyorsunuz, oradan da Amsterdam ile kuzeye çıkıyorsunuz; bu kısıma tekrar çalışın bence, burada biraz karışıklık olmuş gibi.

   Bir de mutlaka birkaç gün boşluk bırakın, iki şehir az olsun, gidilmiş olanın tadı çıksın derim.

 • Kaan

  30 Ocak 2017 - 14:12 Cevapla

  Merhabalar :)
  Yazınızın hepsini okudum kız arkadaşım ile interrail yapmayı düşünüyoruz bu yaz.
  sizin programınızın aynısını yapmak istedik sonucta klasikse görülecek gezilecek yer oldukca cok ve güzeldir diye. Programımız söyle; (ITA) Roma ve Vatikan (4 gün)
  (ITA) Floransa ve Pisa (2 gün)
  (ITA) Venedik – Milano (2 gün)
  (FR-MN) Nice – Monaco (2 gün)
  (ISP) Barselona (3 gün)
  (ISP) San Sebastian – Hendaye (1 gün)
  (FRA) Paris (3 gün)
  (BEL) Brüksel (1 gün)
  (BEL) Brugge (1 gün)
  (HOL) Amsterdam (3 gün)
  (ALM) Berlin (bilet bittikten sonra 3 gün)

  Biz buraları gezmek için kaç günlük interrail bileti almamız gerekiyor sanırsam ülkelere göre değişiyormus hangisini almamız lazım ve hangisi bizim için daha karlı olur bir yardımcı olur musunuz. Tabiki skyscannerdan bakacagız ucak bileti ucuz olur direkt berlinden de baslayabiliriz rotamıza. Ama bizi su biletler hakkında yardımcı olur musunuz ve ülkeler arası ayrıca şehirler arası geçişi nasıl yapacagımız hakkında bilgilendirebilir misiniz? :)

  Gerçekten çok teşekkür ederiz…

  • Taflan

   30 Ocak 2017 - 22:30 Cevapla

   Kaan Merhaba,

   interrail sorun için teşekkür ederim. Rota dediğimiz gibi tamamen size özgü olmalı bence; yukarıda çıkarttığınız plan hoş görünüyor. San Sebastian Hendaye geçişini konaklamsız yapıp gündüz oraları gezerek, gece treni ile devam etmenizi öneririm. Oradan kazanacağınız süreyi de diğer bir yerden kısacağınızla birlikte ekstraya ayırın derim. Hem sevgiliyle interrail ekstra güzel olacaktır, mutlaka esnek bırakırsanız hoş olur.

   Belirttiğiniz süreler için 22 gün sınırsız ya da biraz ekonomi yapalım derseniz 22 gün içinde 10 gün geçerli yetecektir diye düşünüyorum. 22 içinde 10’u alırsanız programınızda biraz dikkatli olmanız ve bazı günlerde gerekirse bağımsız tren bileti veya otobüs bileti almanız uygun olacaktır. (Misal Belçika içi) Bilet türleri şurada: http://kesfetsene.com/interrail-bilet-turleri/

 • SANER ŞENTÜRK

  03 Şubat 2017 - 00:53 Cevapla

  Siteniz ve yorumlara verdiğiniz değerli cevaplar için sizi kutluyorum ve sorularımı yöneltiyorum.
  1) İsanbul’dan interrail globala başlayacağım bu nasıl olacak tren nerden kalkıcak ve dönüş ne şekilde olacak ?
  2) One country yaparsam 1 aylık bir süre var fakat bunun 15 20 günün sonunda dönme şansı var mı ? Üsteki yorumların cevaplarında one country de uçak ile gidip uçak ile dönmek gerekiyormuş doğru mudur ?

  • Taflan

   28 Mart 2017 - 13:21 Cevapla

   İltifat için teşekkür ederiz. İnterrail Türkiye’den ise genelde Sirkeci’den başlayacak olsa da, başka bir şehirden sınıra kadar olan seyahatin için %50 indirim hakkın var.

   One country adı üzerinde bir ülkede geçerlidir ve o ülkeye ulaşım için ayrıca bilet / biletler alınmalıdır. Yani uçak şart gibi.

 • Metin OZTUNC

  31 Temmuz 2017 - 16:52 Cevapla

  Siteniz bilgi ve tecrubeleriniz epey yardimci oldu olacak diye umuyorum tesekkurlerimi sunarim..

  • Taflan

   01 Ağustos 2017 - 21:22 Cevapla

   Yorum için biz teşekkür ederiz. Mutlaka bir katkı sağlayacaktır ancak umarım tüm temel konuları çözer :)

 • supergirl

  02 Kasım 2017 - 01:27 Cevapla

  Merhaba,
  aralık aynda yalnız interrail yapmayı planlıyorum, sizce aralıkta keyifli olur mu? Ucuz ucak bileti bulma şansım varken yine de interrail daha keyifli mi olur 15 günlük bir rota için? Şu an tek bildiğim italyadan başlayacak olmak.

  • Taflan

   02 Kasım 2017 - 11:05 Cevapla

   Neşe Merhaba,

   Bu tamamen tercih meselesi. Interrail her zaman için şahanedir ancak iklim sebepleriyle kışın tabii ki biraz daha zorlayıcı oluyor. Üstelik interrail bileti yaz kış aynı fiyattayken, uçak biletleri ise kışın oldukça ekonomik olabiliyor. Karar tabii ki tamamen senin ama 15 gün için önerim uçakla, kara yoluyla ve interrail bağımsız trenler seyahatini gerçekleştirmen yönünde olacaktır.

 • Neşe

  02 Kasım 2017 - 18:43 Cevapla

  Şunu sorsam acaba aralık ayı yalnız tatil icin, avrupa mı filipinler-boracay mı arjantin-buenos aires mi tercih edilmeli?

  • Taflan

   07 Kasım 2017 - 15:03 Cevapla

   Bu kişisel bir tercih olacaktır. Ancak eğer imkan varsa ve seçenekler bu ikisiyse Aralık için ben Filipinler – Boracay ya da Arjantin seçeneklerini değerlendirmeyi öneririm.

 • kemal

  07 Mart 2018 - 01:17 Cevapla

  20 gün batı avrupada kalıp ordan ucuz doğu avrupalarına ( çek, avusturya , macaristan) geçip toplamda 28 gün tatil planladım . 1300 euro yeterli mi ? konaklama ve yeme içme gezme için

  • Taflan

   14 Mart 2018 - 01:33 Cevapla

   Kemal Merhaba;

   Bu çok esnek bir soru. Her türlü masraf kişiye özel ve beklentilere göre şekillenecektir. Ancak temelde “genel geçer harcama” tecrübelerine göre bütçe normal ve yeterli görünüyor.

 • Nilay

  15 Nisan 2018 - 16:05 Cevapla

  Abi merhabalar, öncelikle harika bir site oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Interrail’ı ilk düşündüğüm zamandan itibaren yazılarınızı takip ediyorum. Ben uçak biletlerimi vs. hallettim. 3 arkadaş gideceğiz biz. Bize en uygun şekilde de bir rota çıkardık.
  Barcelona(4)-Paris(3)-Brüksel(1)-Brugge(1)-Rotterdam(1)-Amsterdam(2)-Prag(3)-Budapeşte(3)-Ljubljana(1)-Bled(1)-Roma(Vatikan)(4)-Napoli(1)-Floransa(2)-Hallstatt(1)-Viyana(3) şeklinde bir rota düşündük. 31 günlük süreçte sence bu rotalar çok mu yorucu ve masraflı olur? Harcamayı da kişi başı 1300-1500 € arası diye hesapladım. Yazınıza göre 1 ayda 10 ülke aşırı değil. Biz de 10 ülke 15-16 şehir diye bir plan yaptık. Sizin bu konuda fazlasıyla tecrübeli olduğunuzu düşünüyoruz. Yorumlarını bekliyorum abi, iyi günler.

  • Taflan

   17 Nisan 2018 - 18:32 Cevapla

   Nilay Merhaba;

   İlgi ve iltifatların için çok teşekkür ederim, çok sevindim. Interrail rotanıza şöyle bir baktım;

   31 günlük interrail planı için 31 günlük rota yapmışsınız. Bunu 29’a falan indirin, kalan iki güne de yol karar versin. Canınızın istediği yeri uzatır ya da yeni yer eklersiniz. :)

   1300 – 1500 Euro bütçe oldukça yeterli hatta fazla. Tabii kişisel masraflarınıza ve tercihlerinize göre “asla yetmez” seviyesine de ulaşabilir. Ancak çizdiğiniz rotada İskandinavya olmadığı için rahatlıkla yetecektir diye düşünüyorum. Gece trenlerine de denk gelirseniz şahane olur.

   Rotanızın çok yorucu olduğunu düşünmüyorum, ama size bağlı tümüyle. Tek tek şehirlere bakarsak; Barça ve Paris ok. Belki Paris’e +1 gün. Belçika kısmına bir şehir daha ekleyebilirsiniz. (Gent, Antwerp v.s.), Hollanda kısmı 1 gün daha artabilir ve Amsterdam civarını da günübirlik gezebilirsiniz. (Marken, Volendam, Edam v.s.) klasik rotadır bu. Çantasız gezme imkanınız da var. Prag ve Budapeşte için 6 gün çok fazla. İlk başlardaki pahalı şehirlerdeki harcamalarınıza göre, oraları uzatabilirsiniz, Orta Avrupa ucuz olur zaten. Bled ile ilgili bilgim yok. İtalya güzel görünüyor. Floransa’dan yarım gün Pisa da yapabilirsiniz, kuleye ‘pıt’ yaparsınız :)

   Yeni sorularınız olursa çekinmeyin lütfen.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.