Interrail Nedir? Interrail Ne Demektir?

img

İnterrail Nedir? Ne Değildir?

İnterrail kelime anlamıyla, “Avrupa’daki* trenlerde belirli süre ve coğrafi sınırlar dâhilinde limitsiz seyahat imkanı veren keşif bileti”dir. Ancak bize göre bundan çok ötesi olup, bir ruhtur.

Trenle Avrupa bileti, Avrupa’yı en hızlı, maceracı ve ekonomik bir şekilde gezme, görme, nispeten ‘orayı’ yaşama hakkı veren büyük bir şanstır. Çıkan herkesin “hayatımın en güzel günleriydi”, “hayatımda yaptığım en iyi şeydi” gibi yorumlarla anlattığı bir maceradır ki bu tanımın hakkını sonuna kadar verir.

* Amerika’da da interrailin benzeri bir uygulama başlamıştır, bizim interrail rehberimiz geleneksel, orijinal Avrupa turunu kapsamaktadır.

interrail logo

İnterrail Maceradır

İnterrail kısa bir sürede otuzdan fazla ülkeden istediklerinizi görme şansı veren bir biletten öte, dünya vatandaşlığına giden yolda, genelde gençken atılmış, kocaman bir adımdır. Değişmektir, ön yargıları kırmaktır, keşfetmektir, yapmam dediklerinizi yapmaktır. Sokaklarda koşturmak, kaybolmak, sahillerde uyumak, sırtında koca bir çantanın sorumluluğunu bir ay taşımak, hiç tanımadığınız ve başka türlü tanıma imkanınızın çok düşük olduğu insanlarla birlikte ‘bir şeyler’ becermektir. Yarın nerede uyanacağını bilmeden oradan oraya dolaşmaktır. Kimsenin sizi çekiştirmediği, şu saatte burada olun demediği olağanüstü bir yurt dışı turudur. Tanımaktır… Kalıpları yıkıp, ufkunuzu biraz genişletmek, ömür boyu anlatılacak hatıralar kazanmak demektir. Ruhen büyümektir.

Maps2

İnterrail Öğrenmektir

Dünya tarihinin en önemli şehirlerinin başlıcalarını görmek, yüzyıllardır medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği Avrupa’ya seyahat etmektir. Yeri gelince Alman bir çocukla sırt sırta sohbet etmek, Eyfel’in karşısında sigara içmek, Roma sokaklarında koşuşturmak, Amsterdam’da uçup gitmek, Barselona’da orijinal İspanyol Meyhanelerinde sangria tatmak, Venedik’te belki gondola değil ama vapurettiye binmek demek. Avusturya’nın yeşilliğinde dalıp kaybolmak, herhangi bir yerde ateşli bir İspanyol kızla öpüşmek, on farklı ülkeden onlarca adamla koyun koyuna uyumak demek. Bir gün nefis İtalyan pizzaları tadarken, ikinci gün aç kalmaktır. Seine Nehri’ne karşı kahvaltı yapıp, aynı gün Brüksel’de akşam yemeği yemektir. Monte Carlo’nun ışıkları altında dünyanın en pahalı otomobilleriyle yan yana kuru bir sandviçle karın doyurmaktır.

İnterrail Fiilsizdir

İnterrail sadece satın alınan biletle seyahate çıkmak olmadığı için bu rehberde ‘çıkmak’ fiili kullanılmamıştır. Bir turizm acentesinin planlarıyla üç ülke beş gün gitmek olmadığı için, ‘gitmek’ ya da sadece yapmak için yapılmayacağından ‘yapmak’ da kullanılmamıştır. İnterrail bürünülen bir ruh, yaşanılan bir macera, ömürlük bir deneyimdir. Doğru fiil bulamadığından daha doğrusu hep eksik kaldığından bu rehber boyunca hepsi birlikte kullanılmıştır.

Çıkın,

Gidin,

Yapın,

Yaşayın…

Her ne demek istiyorsanız onu tercih edin, tamamen istekleriniz doğrultusunda yaşayacağınız, hayatınızın en özel, en güzel ‘yolculuğuna’ hoş geldiniz.

interrail_3

İnterrail Senindir

Bu rehber sizi gaza getirmek için yazılmamıştır. Keza bu fikrin anılmasından itibaren rüyanın her noktasının yeterince gaz verici ve heyecanlandırıcı olduğunu düşünmekteyiz. Daha ziyade bir rehber, bir yol arkadaşı hazırlamaya çalıştık ki; en güzel günleriniz daha güzel olsun. Bizim eksikliklerimizi fark edin, yapamadıklarımızı çok daha iyi yapma şansına erişin, artılarımıza artı katarak aldığınız hazzı doruklara taşıyın.

Özgürlüğe, yaşamaya, öğrenmeye, keşfetmeye, eğlenmeye, solumaya, dünya vatandaşlığına…

Haydi; kocaman bir merhaba! İnterrail biletin elinde Avrupa senin, dünya senin, hadi, keşfetsene!

interrail rehberi

img

Anıl Kangal’la Muhabbet

Tek Başına bir Kadının: Tek Yön Biletle Başlayan Dünya Turu Ve Bugünü Ankara'da "iyi" eğitimli…

0 Yorum

4 Yorum

 • Sahat

  06 Eylül 2014 - 09:20 Cevapla

  Arkadaslar,

  Eng bilmeyen biri tek basina interrail yapabilir mi?

  • Taflan

   17 Eylül 2014 - 18:16 Cevapla

   Yani tabii ki biraz zorlanır, ama iyi bir hazırlık ve kritik iletişimleri kurmayı öğrenirse (bilet alma, yer sorma vs.) kesinlikle yapabilir.

 • Ahmet

  08 Nisan 2017 - 19:24 Cevapla

  Selam interraile ben de katılmak istiyorum fakat sanırım bilgilendirilmeye ihtiyacım var.

  • Taflan

   17 Nisan 2017 - 00:14 Cevapla

   İnterrail, “katılacağın” bir şey değil, kendi kendine (ya da arkadaşlarınla) yapacağın enfes bir seyahat uygulamasıdır. Bu rehberin tüm sayfalarını okursan, umarız oldukça geniş bir bilgilendirmeye erişmiş olacaksın.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.