Innsbruck Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak:  33 € (Oda)
  • Bira:  0.80 € (Markette)
  • Yemek:  9.5 €
  • Ulaşım:  1.90 € (Tek yön)
  • Turistik Zenginlik: 3/5
  • Gece Hayatı: 4/5
  • Pahalılık: 3.5/5
  • Temel Süre: 1 gün

NORKETTE DAĞLARI’NIN ETEĞİNDE, DOĞA HARİKASI

Avusturya’nın Tirol Eyaleti’nin başkenti Innsbruck tam bir kış turizmi kenti olsa da bize yazın denk geldi. Interrail sırasında Berlin‘den Roma‘ya süregelen tren yolculuğumuzun ara durağında 6 saat civarı zaman geçirdik ve tadı damağımızda kaldı. Bir gün snowboard yapmaya geleceğimize emin olarak, Inssbruck gezisiyle ilgili, kendi kısa deneyimlerimizi araştırmanın bilgileriyle yoğurarak sunmaya çalışalım.

İki kez kış olimpiyatlarına ev sahipliği (1964 ve 1976) yapmış olan Innsbruck Avusturya’nın olağanüstü yeşilliğinde, dağ eteklerinde kurulmuş bir doğa harikası. Türkiye’den ciddi bir nüfusunun yer aldığı Inncbruck’ta Nordkette, Patscherkofel, Axamer Lizum, Muttereralm, Kühtai, Rangger Köpfl, Glungezer, Schlick 2000 and Stubai Glacier isimlerinde yer alan 9 kayak pistinin uzunluğu toplam 270 km.

insbruckta görülecekler

   

INNSBRUCK NOT DEFTERİ

Kışın gelseniz iyi olur: Yazın da muhteşem doğal güzelliği, evlerinin önünde şişme havuzlarında takılan insanlar ve şehrin canlılığı bizi keyiflendirecek olsa da, doğa harikası Inssbruck tamamıyla bir kış turizmi kenti.

Tafelspitz ve Pfandl yiyin: Tafelpitz Sebzelerle haşlanmış geleneksel et yemeği. Garnitür ile sunuluyor. Orta Avrupa mutfağının Avusturya ayağını temsil eden diğer önemli yemek de pfandl. Yumuşak bir biftek türü. Bizim etlere göre biraz yavan kalır tadı ama denenmeli deriz.

Ulaşımda tren tercih edin: Mümkünse trenle gelin ve gidin.  Kışın nasıl bir keyif verir hayal edemiyorum ama dağ arasında kurulu bir şehir olduğu için köprü üstlerinde yüksekten geçen tren yolu yazın bize Karadeniz’in canım güzelliklerinden daha güzel ve düzenli bir cennet sunmuştu, bu manzara için bile bir daha gidilebilir.

Doğa yürüyüşü yapın: Kışın durum nasıl olur bilinmez ancak baharda ve yazın harika tertemiz bir hava, olağanüstü yeşillik ve müthiş manzara insana sebepsizce koşma isteği aşılıyor. Tadını çıkarın ve koşun özgürce.

   

Innsbruck Gezisi

INNSBRUCK’TA GÖRÜLECEK YERLER

Triumphpforte ( Zafer Takı): Zaten direkt karşınıza çıkacak bu tak altın işlemeleriyle oldukça havalı duruyor. Inssbruck’un sembolü sayılan eseri, biz yaz mevsiminde gördük ancak kış resimleri de etkileyici. Demek ki 4 mevsimlik bir yapı. Gerçi doğa ile bu kadar iç içe bir yerleşim için de aksi beklenemezdi.

Dom Zu Sankt Jacob (St Jakob Katedrali): Geleneksel olarak her Hristiyan şehrinde var olan katedrallerin nispeten küçüğü ama şehir için önemli bir nokta. Dini olduğu kadar tarihi ve turistik değeri de var.

Goldenes Dachl (Altın Çatı): Innsbruck gezisinde, şehir meydanında karşınıza çıkacak bir balkon çatısı. Bir balkonun tamamen altından yapılmış gölgeliği. Cezbedici. M.S. 1500 yıllarında İmparator’un gösterileri izlemesi için inşa edilmiş.

Innsbruck_5

Stadtturm (Kule): 31 metrelik bu kuleye çıkarsanız, Innsbruck’u bayağı bayağı yukarıdan görebilirsiniz.

Schloss Ambras (Ambras Kalesi): Bildiğimiz kalelere göre farklı yapısı (öyle taş değil) kendisini farklı kılıyor. Büyük bir parkın içerisinde yer alıyor.

Museum Maximilianeum: Dışarıdan haşmetli bir bina içindeki nispeten küçük müze.

Annasäule (Dikilitaş): Karşınıza çıkacak kocaman bir sütun. Manevi değeri var, bizim içinse güzel bir fotoğraf karesi.

Inssbruck Gezisi

Helblinghaus: Barok mimarinin temsili bir bina, şehirde karşınıza çıkacaktır. İşlemeleri görmeye değer.

Wiltener Basilika: Dışarıdan vasat, içeriden enfes bir kilise.

Leopold Brunnen: Hoş bir çeşme. Ekstra bir özelliği yok.

Ayrıca; Kongresszentrum (Tiyatro binası), Tiroler Volkskunstmuseum (Sanat müzesi), Ferdinandeum (Geleneksel müze), Olympic Ice Stadium, Universität Innsbruck, Kongresszentrum Innsbruck’ta gezilecek yerler listesinde.

Inssbruck’ta gezilecek yerler listesiyle takılı kalmak yerine, kentte biraz zaman geçirmenizi öneririz. Şöyle baştan sona gezmesi kısa vakit alan ve yukarıdaki listenin neredeyse tamamını alan bir rota çizerken kendinize, hem kentin güzel insanlarının hem de olağanüstü doğanın tadını çıkartmaya bakın. Norkette Dağları’ndan gelen rüzgarın ve temiz havanın ciğerlerinize dolmasına izin verin ve kendinizi iyi hissedin. Çünkü Orta Avrupa’nın korunmuş çoğu kentinde olduğu gibi Avusturya’nın bu şirin şehri de oldukça huzur verici.

img

Gaziantep Gezi Rehberi

Yemek, Müzecilik, Şehircilik ve Kültür Türkiye'nin en leziz mutfakları sıralandığında tüm otoriteler Gaziantep ile…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.