Hindistan’da Gezilecek Yerler

img

HİNDİSTAN TURU ROTA SEÇENEKLERİ

Dünya’nın en özel ülkelerinden biri olan Hindistan’da neredeyse her metrekare turistik zenginlik abidesi. Unesco Kültür Mirasları listesindeki zenginliklerden çok sayıdakine ev sahipliği yapan ülke, çılgın kültürü, renkli yaşamı, tarihi değerleri ve nispeten hâlâ kendini koruyan yapısıyla gezginlere sınırsız seçenek sunuyor. Hindistan’da sadece gezerek 40 gün geçirseniz bile her günü birbirinden farklı yaşayacağınızı ve asla yetmeyeceğini üzülerek belirtelim. Bizim ancak 7 gecemiz vardı, deli gibi araştırmalar yaptık ve en efektif şekilde rotamızı çizdiğimize inandık, küçük bir hata da yapmışız ki olacak o kadar. Tüm tecrübemizi, ileride kendimizin de yararlanacağı alternatiflerle ve gitmediğimiz rota bilgileriyle birleştirerek kendi turunuzu çizmek için yardımcı olmaya çalışalım.

* Görseller alıntıdır.

ALTIN ÜÇGEN

Elbette en klasik rota “Altın Üçgen” ismi verilen, Delhi-Agra-Jaipur hattı Hindistan’da görülecek yerler listelerinin başında.. Altın üçgen, geometride eş kenar iki kenarın üçüncü kenara oranının φ’ye eşit olduğu eşkenar üçgendir. Gerçekten haritaya baktığınızda bu rotadaki ‘kenarların’ yakın bir oranda olduğunu görebiliyoruz. İsim muhtemelen buradan geliyor. Muhteşem ülkenin başkentinden başlayan bu rota Taj Mahal’i geçerek pembe şehir Jaipur’da sonlanıyor. Vakti ve ulaşım imkanı olan gezginler, bonus olarak Fatehpur Sikri’yi de ekliyor. (Biz de öyle yaptık)

Detaylı şehir notları için şehri tıklayın. Delhi, Agra, JaipurFatehpur Sikri

Süre önerisi: 4 gece iyi, 5 gece süperdir. Fazlasında da değerli birçok şeyler bulunur.

Golden_2

RAJASTAN EYALETİ

Hindistan’ın batısında kalan bölge. Pakistan’ın büyük sınır komşusu olan eyalet özellikle bu ülkeden kara geçişleriyle gezginler tarafından sıklıkla kullanılıyor.  Altın üçgenle kesişen Jaipur en önemli kent. “Rajalar Ülkesi” anlamına gelen isim “Krallar Ülkesi” demek. Rajastan Hindistan geneline göre çok daha sıcak insanları ve çok güzel şehirleriyle öne çıkıyor.  Jaipur’un yanı sıra Udaipur, Ajmer , Pushkar, Jaisalmer ve Jodhpur şehirleri diğer turistik destinasyonlar. keşfetsene’de sadece Jaipur gezi notları yer alıyor.

Süre Önerisi: Jaipur için 1,5 gün gerekli. Diğer şehirler için de 1’er gün yeterli.

Rajastan_1

VARANASİ

Uttar Pradesh eyaletinde bulunan şehir, Hindular için en kutsal şehirdir. Hindistan’ın en eski, dünyanın da sayılı eski yerleşimlerinden biridir. Hindu “hacı”lar, tüm Hindistan’dan Varanasi’ye ölülerini yakmak ve kutsal Ganj nehrinde yıkanmak için gelir.  Biz rotamıza katamadığımız için çok üzüldük. Kuzey Hindistan ve altın üçgeni içeren bir tur yapıyorsanız burayı kesinlikle görün. Sabahın ilk ışıklarında Ganj’da yıkanmaya gelen insanlar ve nehir boyu devam eden ölü yakma törenleri dünyada görebileceğiniz en enteresan görüntülerden biri.

Süre Önerisi: 1 tam gün gün yeterli.

Varanasi_1

MAHARASHTRA EYALETİ

Hindistan’ın en zengin bölgesi olan eyalet aynı zamanda en kalabalık yerleşimlerin de başında geliyor. Bollywood’un ev sahibi Mumbai (Bombay) başlı başına bir çılgınlık. Bu bölgenin de gezginlere göre tek gezilecek yeri. Biz de gitme şansına eriştik. Bkz: Mumbai Gezi Rehberi

Süre Önerisi: Mumbai için 1,5 gün yeterli. Fazlasında da alternatif geziler sunar, ancak maliyeti ülke geneline göre yüksektir.

Mumbai_1

GOA EYALETİ

Hindistan’ın batı yakasında bulunan, cennet sahilleriyle ünlü en küçük eyaleti, Hindistan’ın genelinden kültürel, tarihi ve yerleşim olarak da oldukça farklı. Hindistan’ın genelinden farklı olarak uzun süre Portekiz sömürgesi altında kalması, katolik ve hindu karışımı bir halk yaratmıştır. Goa’daki katolik kiliseleri Unesco dünya kültür mirasları listesinde yer almaktadır. 60’larda hippilerin ziyareti sonrasında ünlenen, “Goa Trance” adında bir müzik türüne de ilham olan bölge, hayallerimizin ön sıralarında yer alıyor.

Süre Önerisi: Yerleşsek mi?

hindistan goa

KERALA EYALETİ

Hindistan’ın güneyinde yer alan eyalet, geniş kum sahilleri ve palmiye ağaçlarıyla tropik bir cennet. Okuma oranı, kadın-erkek eşitsizliği, gelir dağılımı, din kavgaları, temizlik, güvenlik, turist kazıklama gibi konuların hepsinde Hindistan’ın en gelişmiş eyaletidir. Bunun sebebi Kerala’nın uzun süredir Hindistan Komunist Partisi tarafından yönetiliyor olmasıdır. 1957’de seçilen komunist hükümet, dünya’da demokratik seçimle gelen en eski ikinci komunist rejimdir. (Birincisi 1947’de San Marino’dur.) Ekolojik turizmin Hindistan’daki merkezidir. En ünlü turistik aktivite tüm eyalete yayılmış durgun su birikintilerinde (backwater) ev tipi botlarla yapılan gezintilerdir. En çok ziyaret edilen şehir, eyaletin ekonomik merkezi Kochi‘dir. Alapuzha durgun suların yoğun olduğu şehirdir, ve Asya’nın Venediği olarak anılır. Thiruvananthapuram, eyaletin başkentidir ve Hindistan’ın en eski şehirlerinden biridir.

Süre Önerisi: 2 gün, yoksa buraya mı yerleşsek?

Kerela_1

PENCAP EYALETİ

Hindistan’ın kuzeybatısında yer alan eyalet, sikh dininin doğum yeridir ve halkın çoğunluğu bu dine mensuptur. En önemli noktası Amritsar’dır. Burada bulunan Altın Tapınak (Golden Temple) sikhler için en önemli dini noktadır, ve fotoğraflarından görebildiğimiz kadarıyla çok etkileyicidir.

Süre Önerisi: Amritsar için 1 gün.

Pencap

BATI BENGAL EYALETİ

Hindistan’ın kuzeydoğusunda bulunan eyaletin başkenti, Hindistan’ın üçüncü en büyük şehri olan Kolkata‘dır. Kolkata birçokları tarafından Hindistan’ın kültür başkenti olarak adlandırılmaktadır. Eyalette 1977’den 2011’e kadar Komünist Parti’nin başı çektiği sol blok yönetimde kalmıştır ve dünyanın seçilmiş en uzun komünist yönetimi olmuştur.

Süre Önerisi: Kolkata için 1,5 gün.

Kolkata

TAMİL NADU EYALETİ

Hindistan’ın güneyinde yer alan eyalette MÖ 1500 yılından beri Tamil halkının yaşamaktadır. Bölgede yaygın dil, tamil dilidir. Başkenti Chennai dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Plajları, hindu tapınakları, kiliseleri ve parklarıyla meşhurdur. Sadece Gopuram’yı görmek için bile gidilebilir.

Süre Önerisi: Chennai için 1,5 gün

Tamil Nadu

UTTARAKHAND EYALETİ

Hindistan’ın kuzey eyaleti, önemli hindu tapınakları barındırmasıyla “Tanrıların ülkesi” olarak adlandırılmaktadır. Tibet’le sınır komşusudur ve Himalaya dağlarını barındırmasıyla ünlüdür. Haridwar, Ganj nehrinin kenarında hindular için en kutsal şehirlerden biridir, ve insanlığın en büyük festivali burada gerçekleşir. 2013  yılındaki Kumbh Mela festivaline yaklaşık 80 milyon insan katılmıştır. Rishikesh de dünyanın yoga merkezi olarak bilinmektedir, ve Beatles grubunun ziyaretiyle ünlenmiştir.

Süre Önerisi: Haridwar ve Rishikesh için 2 gün.

UTTARAKHAND

MADHYA PRADESH EYALETİ

Hindistan’ın tam ortasında yer alan eyaletin en ünlü destinasyonu Khajuraho tapınaklarıdır. Kamasutra işlemeleriyle ünlü tapınaklar, Hindistan’ın en önemli turistik merkezlerinden biridir. Unesco dünya kültür mirasları listesinde de yer almaktadır.

Süre Önerisi: 1 gün kadar tapınaklarda derine inmeksizin yeterli. Derinleşme limitine bağlı olarak 1 haftaya kadar uzar herhalde.

MADHYA PRADESH

DİKKAT!

Süre öneriler makul hızda temel geziyi kapsar. Özel meraka yönelik keşif turundaysanız katlanması gerekir. Şehirler, bölgeler ve eyaletler arası ulaşım süresini ve ekstra mola dinlenmelerini de planınızı yaparken göz önünde bulundurmakta fayda var.

hb

img

Akdamar Adası Hakkında Her Şey ve Akdamar Kilisesi Tarihi

Akdamar Adası Bilgiler, Akdamar Kilisesi Ulaşım ve Gezi Notları Van gezisi sırasında en çok…

7 Yorum

13 Yorum

 • Kemal Yılmazcan

  20 Mayıs 2014 - 21:36 Cevapla

  Varanasi ve ölüm törenleri inanılmaz bir deneyim, mutlaka gidenlere tavsiye ederim. Hindistan Altın Üçgen de çok güzel, onla ilgili baya yazmışsınız zaten, siz de mutlaka Varanasi’ye gidin.

 • TÜLİN KURTAY

  28 Mart 2015 - 01:08 Cevapla

  Merhaba
  Ben bu yıl altınüçgen ve katmandu ya gittim. 11 günlük sürede oldukça tempolu bir gezi oldu. Kasım ayında güney hindistan- sirilanka ya bu kez tur ile değil bireysel gitmeye karar verdik. Syfanızda edindiğim bilgilerle önerilerinizin değerli olacağına inanıyorum.
  pAylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Taflan

   28 Mart 2015 - 04:30 Cevapla

   Tülin Hanım,

   Teveccühünüz için teşekkür ederiz, muhteşem bir rotanız var, katkımız olursa ne mutlu, tadını çıkarın, bize de yazın.

  • seval atılgan

   28 Nisan 2015 - 17:37 Cevapla

   Tülin hanım merhaba sizinle irtibata geçmemiz mümkün müdür bir kaç fikir alışverişi için….?

 • Melek Demir

  26 Nisan 2015 - 18:30 Cevapla

  Kalabalık ortamlara dalarak hata etmiştim ben Siz dikkatli olun çantanızın çalınma olasılığı oldukça yüksek

  • Taflan

   29 Nisan 2015 - 01:27 Cevapla

   Geçmiş olsun. Ne yazık ki Hindistan gezisi de dahil seyahat edilen birçok yerde başımızda gelebilecek durumlar bunlar. Kendi şehirlerimizde yürürken de başımıza gelebileceğini bildiğimiz için bu tip tecrübeler bizleri yollardan alıkoymuyor. Bir kötü anı ile lütfen seyahatinizi ve Hindistan anılarınızı kötü hatırlamayın.

 • Yüzel Ertuğrul

  11 Temmuz 2015 - 12:20 Cevapla

  Merhabalar, Nepal ve Hindistan yolcusu biri olarak, yazılarınızdan ve paylaşımlarınızdan çokça bilgi sahibi oldum. Teşekkürler. 15 ekim de, 12 gonluk kgeniş kapsaklı Nepal turuna, iki arkadaş katılıyoruz. Tur sonunda 45 günlük Hindistan gezisi planlıyoruz. Nasıl bir güzergah izlemeliyiz. BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİZ. Sevgiyle, güzel yerler görün.

  • Taflan

   12 Temmuz 2015 - 22:13 Cevapla

   Yüzel Merhaba;

   Planlarınız çok güzel, her ikisinde de keyifli günler ve güzel bir rota dileriz. Yazdıklarımız üzerine ekstra bir rota eklemeyelim, buradaki ana fikirlerden beğendiğin Hindistan tatil ve kültür merkezlerini belirlersen, farklı kaynaklarla kendini besleyebilir ve rotanı çıkarırsın. 45 gün Hindistan şahane bir fikir, birçok seçenek eklenebilir ve alternatif geziler yapabilir, birçok yeri de doya doya görebilirsiniz. İlginize ve zamanınıza göre, eğlenceli bir seyahat, yol sırasında ve dönünce de mutlaka yorum/haber bekleriz. Haberimiz olursa heyecanla izliyor olacağız seyahatinizi.

 • kerim yağcı

  29 Eylül 2015 - 09:51 Cevapla

  mart ayında Kalküta-varanasi-altın üçgenden oluşan bir gezi planımız var. ama her geçen gün yeni bir yer eklemek istiyoruz. birde holi bayramı için en uygun şehir neresidir bilen varsa bize çok yardımcı olur.

 • aslı

  19 Ocak 2016 - 21:44 Cevapla

  merhaba hindistanı kapsamlı olarak gezmenin maliyeti nedir

  • Taflan

   29 Ocak 2016 - 22:09 Cevapla

   Aslı Merhaba,

   Bu çok değişken bir konu. Kişiye, süreye ve beklentiye göre değişecek ve çok geniş bir skalada fiyatlandırılabilecek bir durum. Hindistan tatili fiyatlarımızı içeren yazılarımıza şuradan ulaşabilirsin: http://www.kesfetsene.com/hindistan-tur-butcesi/

 • Melissa

  19 Mart 2016 - 17:18 Cevapla

  Ben buraya eşimle birlikte gezmeye gittik.İkimizde gezmeyi çok severiz.Ancak Hindistan’ın örf ve adetleri nasılsa her ülkenin ki aynı değil onunki de değil. Benim gidipre en beğendiğim yerler”İtalya (tavsiye ederim) Avusturalya Almanya Küba Amerika… Ve daha birçok bizim ülkemizi yani Türkiyeyi bildiğimiz için artık yurt dışına çıktık.Ve en önemlisi DUBAİ o kadar güzel ki ben balayına orda yaptım.Ee biraz pahalı ama sonuçta balayı her zaman yapmıyoruz hoş

 • İsmail Ragıp Geçmen

  27 Temmuz 2016 - 16:23 Cevapla

  Sevgili Kerim Balcı, Gerçi araya epey zaman girmiş ama yine de cevap vereyim. Holi için benim tavsiyem Varanasi’dir. Renkli ve heyecanlı geçer. Hindistan’la ilgili ‘Hınzır İçimden Sızıyor Haylaz Hindistan’ adlı kitabımı da tavsiye edebilirim.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.