Hindistan Konaklama Rehberi

img

PENCEREDEN MAYMUN GELMEZ!

Hindistan’ın gezginlere sunduğu en güzel yanlardan biri çok uygun fiyatlara güzel yerlerde konaklayabilecek olunmasıdır. Biz Delhi, Jaipur, Agra ve Mumbai’deki gecelerimizin hepsinden iyi hislerle ayrıldık ve hiçbir otelde sorun yaşamadık. Tabii çok araştırma yapmamızın katkısı vardır, kötü anılar da duyuyoruz.

Hindistan’da Konaklama İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Şey

1-Geniş bir fiyat skalası bulunuyor. Ülkenin tüm çelişkilerini sembollercesine. düşük fiyatlı otellerden, altın musluklar bulunan süper lüks otellere kadar herkese uygun çok fazla seçenek vardır.

2- Otel seçerken en önemli değerlendirme kriteri temizlik ve güvenliktir. Bundan sonra lokasyon, klima olması, odaların camlarının kapanması (evet hava sürekli sıcak olduğu için böyle bir şey var ve önemli) ve ek hizmetleri değerlendirebilirsiniz. Hindistan’da sağlıklı kalmak içn bkz. Hindistan sağlık rehberi

Hindistan_162

3- Eğer turla giderseniz, genellikle 4-5 yıldızlı otellerde kalırsınız ve tanıdıklarımızdan aldığımız bilgilere göre hepsi çok kalitelidir ve Avrupa’daki konforu fazlasıyla yaşatır. 5 yıldızlı otel fiyatları 100 $’dan başlar.

4- Orta segmentte  40 – 70 $ arası fiyatlara hem lüks hem de konforlu yerlerde kalabilirsiniz.

5- Paylaşımlı odalar bulunan hosteller pek yoktur, düşük bütçeli oteller ve pansiyonlar (homestay) vardır.  Ortalama fiyat 5-15 $’dır. Çoğunluğu temiz ve düzgün yerlerdir. İyi yorumlar almış “homestay” tarzı bir pansiyon hem başka gezginlerle sosyalleşmek, hem de işleten Hintli aileyle kaynaşmak açısından iyi bir seçenektir.

Hindistan_104

6- Büyük şehirlerdeki düşük bütçeli otellerin kalitesi, küçük şehirlere göre çok zayıftır ve güzel oda bulmak daha zordur. Küçük şehirlerde ise düşük bütçelere şaşılacak kalitede otellerde kalabilirsiniz.

7- Çift kişilik oda genellikle çift kişilik yatak demektir. Tek kişilik ayrı yataklar isterseniz önceden belirtmeniz gerekir.

8- Müslüman otellerin çoğunda alkollü içki servis ve satışı yok ancak otel çalışanları gerekirse yardımcı oluyor, diğerlerinde bulabilirsiniz.

9 -Bazı otellerde sadece vejeteryan yemek servis edilir. Nerdeyse tüm otellerde kahvaltı servis edilir, düşük bütçeli otellerde Avrupa stili kızarmış ekmek, reçel, tereyağı, yumurta bulunur. Hindistan yeme içme notlarımız için bkz. Hindistan yeme içme rehberi

Agra_13

10- Gece hayatını geçtik, sokaklarda pek ışık bile olmadığı için hava karardıktan sonra zamanınızı otellerde geçirecekseniz, bunu düşünerek, iyi bir atmosfer,  huzurlu bir dinlenme için azami koşulları sağlayacak yerleri seçiniz. Ayrıca ister kendinizinki, ister diğerleri olmak üzere otellerde turistik eğlenceler düzenleniyor. Yerel çok unsur bulunmayan bu eğlenceler disko tarzı gece hayatı örneklerini sunuyor diyebiliriz

11- Ek hizmetlere dikkat edin. Birçok otel ücretsiz, neredeyse hepsi ücretli olarak hava alanı transfer sunuyor, varacağınız yeri ve saati önceden bildirmeniz gerekir. Havalimanı ya da tren istasyonlarında pazarlıklar çetin geçtiği için değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Bunun haricinde akşam yemeği servisi bulunan oteller de özel tercih sebebi olabilir. Tüm otellerde ücretsiz wi-fi bulunmaktadır.

Biz Delhi, Jaipur, Agra ve Mumbai‘de konakladık, ilgili şehir rehberlerimizde kaldığımız yerleri ve yorumlarımızı inceleyebilir, Hindistan’da otel fiyatlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
hb

img

Amalfi Gezi Rehberi

Yamaçların yol verdiği kasaba: Amalfi Amalfi kıyılarına adını veren kasaba, diğerlerine göre az yamaçlı, daha…

0 Yorum

1 Yorum

  • Mustafa

    02 Ocak 2015 - 23:04 Cevapla

    Ben de Hindistan gezimde hostelde kalayım demiş birkaç deneyimde bulunmuştum, açıkçası bu fiyatlar varken hiç gerekmiyor Hindistan konaklama bilgileriniz çok başarılı, kesinlikle gidenlere ben de otek öneririm.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.