Hindistan Festivalleri ve Bayramları

img

RENKLERİN VE DİNLERİN ÜLKESİNDE 365 GÜN

Çılgınlık. Onlarca dine ve ziyadesiyle reenkarnasyona inanan insanların mutlu olmak, eğlenmek, dua etmek, şükretmek ve adamak uğruna oluşturduğu onlarca festival/bayram/şenlik ve kutlama yılın 365 gününe sığmıyor ve neredeyse her gün, her yerde birden çok festival oluyor.

Mutlu insanları, en özel ibadet anlarını, çocukların yüzündeki gülümsemeyi, paylaşmayı ve eğlenceyi görmek için birebir olan bu festivallere seyahatiniz botunca mutlaka katılın.

Hindistan Festivalleri 2

Hem yerli insanlarla kaynaşmak, hem eğlenmek hem de öğrenmek için bulunmaz bir fırsat olan festivallerin kiminin tarihi her dinin uyguladığı takvime göre her sene değişebildiği gibi kimi de miladi takvime sabit.

Kesinlikle ağzının açık kalacağı anlara şahit olacağınız etkinliklerin tümünde de şahane fotoğraflar yakalayacağınızı hatırlatırız.

HİNDİSTAN’DAKİ EN POPÜLER 10 FESTİVAL

Kumbh Mela: Hindistan’da 12 yılda bir dünyada en çok insanın katıldığı etkinlik gerçekleştiriliyor. Haridwar’da Ganj nehrinin kenarında düzenlenen festivaline 2013 yılında yaklaşık toplam 80 milyon kişi katılmış ve 10 Nisan 2013’teki büyük yıkanma gününde 30 milyon kişi aynı anda Ganj Nehri’nde arınmış ve Dünya’daki en büyük insan toplanması olarak kayda geçmiş. Hayal etmesi bile imkansız.

Hindistan_141

Holi (Renk Festivali): İnsanların birbirine doğal boyalar fırlattığı bu çılgın festival Hindistan’ın her yerinde kutlanıyor.

Diwali(Işık Festivali): Hinduların yeni yılını kutladığı festivalde evler, sokaklar, her yer mumlarla donatılıyor. Işıklar iyinin kötüye karşı zaferini, karanlığı aydınlatarak simgeliyor.

Navaratri Festivali: Evrenin yaratıcısı, koruyucusu ve yokedicisi olan tanrıça Durga’ya adanmış festivalde, 9 gece boyunca dans ve ibadet ediliyor.

Hindistan Festivalleri 3

Ganesh Chathurthi: Hinduizmin belki de en popüler tanrısı fil başlı Ganeş’e adanan festival 11 gün sürüyor. Her yerde sergilenecek şekilde dev Ganeş heykelleri yapılıyor. Festivalin son gününde ise heykeller şarkılar ve danslar eşliğinde sokaklarda gezdirildikten -sonra okyanusa bırakılıp batırılıyor.

Onam Hasat Festivali: Kerala’da düzenlenen 10 günlük hasat festivali Kral Mahabali’ye adanmış. Halk, evlerinin önünü çiçeklerle süsleyerek kralı selamlıyor. Yılan bot denilen sandallarla yapılan yarış da önemli bir turistik etkinliğe dönüşmüş.

Hindistan_104

Pushkar Deve Festivali: Rajastan’ın çöl içindeki küçük şehri Pushkar’da 50 binden fazla deve biraraya geliyor ve güzellik yarışmaları, yarışlar düzenleniyor, deve almak isteyen de alıyor. Fotoğrafçıların çok rağbet gösterdiği bir festival.

Krishna Janmashtami/Govinda: Lord Krişna’nın doğumgününün kutlandığı festivalde insan piramiti yapılarak, yüksek binalardan sarkıtılan çömleklere erişip kırarak açmaya çalışıyorlar, bu büyük çaba sonrası çömleklerin içinden lor peyniri benzeri bir peynir saçılıyor.

Hindistan Festivalleri

Raksha Bandhan: Erkek kardeşle kız kardeş arasındaki sevginin kutlandığı festivalde, kardeşler birbirlerine hediyeler yapıyor ve erkek kardeş, kız kardeşini her zaman koruyacağına söz veriyor.

Makar Sankatri Hasat Festivali: Hindistan’ın nevruzu. Diğer Hindu festivallerinden farklı olarak her yıl 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Bu rengarenk ülkeyi ziyarete giderken festival ve bayram takvimine bakın ve denk gelebildiklerinize mutlaka katılın. Manevi boyutu veya eğlence izlenimlerini bir yana bıraksanız dahi çılgın fotoğraflar çekebilirsiniz.

hb

 

img

Monako Gezi Rehberi

DÜNYA'NIN EN KÜÇÜK İKİNCİ ÜLKESİ, ZENGİNLİĞİN PRENSLİĞİ Bağımsız prenslik olan Monako, Dünya'nın en küçük…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.