Hindistan Dinler ve Diller

img

RENGARENK DİLLER, HER ŞEYİ KUTSAYABİLEN DİNLER

Dinler kısmında -dayanabildiğimiz kadarıyla- çok yorum yapmadan okuduğumuz, araştırdığımız ve rehberlerimizden dinlediğimiz kadarıyla temel bilgiler vermeye çalışacağız, keşfetsene’nin her zamanki renklere saygı felsefesiyle.

HİNDİSTAN’DA DİNLER

Ülkenin nüfusu tam olarak bilinmiyor. Şuan 1,5 milyar civarı diye söylenen (resmi olarak 1,2 milyar olarak tahmin edilen) en son 2001’de yapılabilen netliği tartışılır bir sayıma göre 1 milyar 30 milyon civarında çıkan insan var. Rakamları hızlı okuyunca bir şey ifade etmiyor olabilir ama bu ‘kalabalık’ demek. Ama öyle böyle değil, çok kalabalık demek. Bunca insanın her birinin bir dini var desek çok abartmış oluruz ama genel durum bu kafada. Hayatın tamamında din etkisi yüksek. Kast sistemini de destekleyen ve mecbur kılan bir düzen var. Ülke demokrasi ile yönetilen laik bir federal cumhuriyet. Herkesin ve her dinin birbirine saygısı ve birlikte yaşama başarısı da hepimize örnek olacak şıklıkta. Laikliğin insan hayatında de ne kadar önemli olduğunu gösterircesine.

2001’deki son geçerli sayıma göre Hindistan’ın dini demografisi

 • %80,5 Hindu
 • %13,4 Müslüman
 • %2,3 Hristiyan
 • %1,9 Sihk
 • %0,7 Budist
 • %0,6 Belirsiz (Sayımda böyle demişler)
 • %0,5 Ateist
 • %0,1 Küsurat

Ayrıca Hinduların çok sayıda alt dini (mezhep gibi) olduğunu da hatırlamakta fayda var.

la sagra da familia

HİNDİSTAN’DAKİ ANA DİNLER

 • Hinduizm
 • İslamiyet
 • Sihizm (Sikhlik)
 • Budizm
 • Hristiyanlık

HİNDUİZM

Bir ülkenin kendi dinine sahip olması ve nüfusun da etkisiyle bunun dünyanın en büyük dinlerinden biri olmasının çağımızdaki yegane örneğidir. Aslında bildiğimiz anlamda bir din değil, gelenekler karmasıdır. Farklı kaynaklardan öğretilerin ortak bir yaşam biçimi oluşturması, bunun da -bizce coğrafyanın etkisiyle- çokça farklı uygulama ile günlük hayata yansıması ile gelişmiştir. Sürekli devam eden zengin festival ve bayramlarla canlı kalarak, kast sistemini de içine alacak şekilde hayatın her anına sirayet etmektedir. Kast’ın mı Hinduizmi beslediği, Hinduizm’in Hindistan gerçekliğiyle kast sistemini mi doğurduğu, konuyu daha iyi bilen uzmanların tartışma konusu olabilir ancak Hinduizm’in dışarıya yayılmaksızın kendi topraklarından beslenmesi, kendi insanlarını beslemesi matematiği muhteşem bir formüle dayanıyor bizce. Kurucusu ve tam bir kutsal kitabı olmayan Hinduizm tek tanrılı da değildir. Çoğunlukla 3 büyük tanrı Rama, Şiva, Vişnu’ya tapılsa da onların reenkarne hallerine, onları reenkarne edenlere, farklı tanrı ve tanrıçalara veya herkesin içindeki yüce ruha da tapılabilir. Tabii tanrı ve tanrıçalar kadar uğruna bayramlar düzenlenen güneş, ay, nehirler, dağlar, ormanlar, ağaçlar, maymunlar, inekler de yanlış bilinenin aksine, kutsal sayılan unsurlar.

Hinduizm

Semavi din geleneğinden gelen bizler için başlangıcını, gelişimini ve genel yapısını anlamak gerçekten zor olabiliyor. Hem Hindistan’da hem Nepal’de konuştuğumuz 5 farklı rehber ve 4 yerel insandan da farklı şeyler duyduk diyebiliriz. Ki bunların içinde farklı olan yorum kısmı değil, temel bilgi aşamasıydı. Okuduğumuz kaynaklar daha tutarlı olsa da kimyası zor anlaşılan bir şeyi tam olarak anlamak ve anlatmak biraz zor kanımızca.

Hindistan_125

İSLAMİYET

Bildiğin bizimki. Buradaki farkı diğer dinlere olan olağanüstü saygısı ve diğer dinlerden de gördüğü saygı olarak söylenebilir. Ortak yaşam kuralları olarak kutsal görülen inek Müslümanlar tarafından da kurban edilmiyor ve yenmiyor. Daha çok kötü ruh olduğuna inanılan siyah hayvanlar tercih ediliyor. Bir de gerek camileri gerekse yerleşim birimleri olarak İslamiyet’in temel temizlik kuralının bayağı bir esnetildiğini söylemek lazım. Ne yazık ki gezdiğimiz her şehrin en pis bölgeleri Müslüman kesimleriydi. Şehirler arası hijyen ve düzen farklılığında da ülkenin en büyük ikinci dinini oluşturan arkadaşlar aynı durumda. Tarihi olarak insanların müslümanlaşması Türkler tarafından başlatılmış ve geliştirilmiş. Kast sisteminin dışında olan Müslümanlar, Endonezya ve Pakistan’dan sonra Dünya’nın en büyük üçüncü İslam toplumu olarak Hindistan’da yaşamını devam ettiriyor. (Pakistan’ın Hindistan’dan ayrılan bir ülke olduğunu ve aralarının hep gergin olduğunu da hatırlatalım)

Hindistan_126

SİHİZM (SİHKLİK)

Hindistan tarihinde siyasi ve askeri olarak önemli yere sahip olan Sihler, Guru Nanak Dev’in kuruculuğunda 1500’lü yıllarda doğmuştur. Bizlere ve birçok insana göre Hinduizm ve İslamiyet’in ortaklaşması görünse de kendileri kesin bir şekilde bunu reddederek direkt tanrıdan öğretiler geldiğini söylüyorlar. Tek tanrılı bir din olan Sihizm için kişisel bir yorum; bize bayağı mantıklı geldi. Hangi dinden olursa olsun herkese hoşgörüyle yaklaşan takipçileri el sanatları ve sanayide gelişmiştir. 5 temel kötülük vadır: Ego, öfke, hırs, şehvet ve maddi bağlılık. Tanrının bir insan formu olmadığı düşünülür ancak herkes tanrının çocuklarıdır. Birçok dinin aksine kurtuluşu sadece kendi dinlerinde görmez, herkesin kurtulabileceğine inanırlar. Eşitlik, tüm yaratıkların tanrının ruhu olması, herkesin yaşam hakkı, aile hayatı yaşamak, paylaşmak, tanrının takdirini kabullenmek ve davranışların ödüllendirilip cezalandırılması ile hakikat, şükür, tefekkür ve temizlik şeklinde yaşamın dört meyvesi olmak üzere 8 temel değeri vardır. Bırakın içkiyi sigaranın dahi sert bir şekilde yasak olduğu Sihistleri hiç kesilmemiş saç ve sakallarıyla ve nev-i şahsına münhasır kıyafetleriyle çok net ayırt edebilirsiniz. Çok (boş) konuşmanın yasak olması da bu insanları sessiz, derin ve sakin olarak gösteriyor… Son iki bilgi reenkarnasyona inanıyorlar, kurbana da karşılar ve kesmiyorlar.

Tapınakları çok huzurlu ve Müslüman adetlerine benzerlikler taşıyor, içerisinde aralıksız okunan ilahiler, elle dağıtılan yemek ve irmik helvası, temizlik çok önemli olduğu için havuzlar ve fıskiyeler en göze çarpan tarafları. Tapınaklarında dağıttıkları kitapçıklar okunarak daha fazla bilgi edilebilir. Ayrıca din konusunda oldukça konuşkanlar diyebiliriz de.

Hindistan_124

BUDİZM

Hinduizmin bir kolu olarak ortaya çıkan Budizm enteresan bir şekilde yerel kalmayıp Asya’nın çoğuna yayılmıştır. (Çin, Nepal, Tayland, Vietnam, Japonya, v.s.)  Hinduizmin temel öğretilerine oldukça benzer bir felsefe barındıran Budizm’in iki temel kuralı vardır. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığı, her şeyin doğanın gücü yanında bir karma oluşu ve devamsızlık ilkesi. Devamsızlık ilkesine göre bazı dönüşümler diğerlerinden çok daha uzun sürse de her şey sonsuz bir döngü içinde değişime tabidir. Budizmin temeli dört ana “asil gerçek”tir. Acının evrenselliği, acının sebebinin aşırı hırs olması, acının üstesinden gelinebilirlik ve acılardan sıyrılmak için arzuların yok edilmesi. Tüm bunlar yapılırsa aydınlanma sağlanır ve Nirvana’ya ulaşılır. Budizm Hindistan’da doğmuş olsa da şu an Tibet merkezli hayatına devam eder ve sanılanın aksine Hindistan’da Budist nüfus çok değildir. Hatta yok denecek kadar azdır.

Hindistan_120

HRİSTİYANLIK

Bildiğin bizimkisinin aynısı yine. Gandhi de dahil birçok Hintliyi etkilemiş Hristiyanlık öğretilerinin 1500’lü yıllarda ilk misyonerler tarafından başladığı sanılıyor. Ülkenin modernleşmesi ve batılaşmasında ciddi katkısı olan Hristiyanlar da kast sisteminin dışında ve ülkede 30 milyon civarındalar.

Hindistan_122

HİNDİSTAN’DA DİLLER

450’ye yakın dil ve lehçe kabul edilmektedir. Hintçe ve İngilizce resmi dillerdir.  Ne yazık ki okuma yazma oranı genelde %60’larda olduğu için eksiklik oluyor ama herhangi bir şekilde eğitim almış kitleler İngilizce bilir. Bu yüzden biz gezginler için iyi bir lokasyon.

Hindistan’da En Çok Konuşulan Diller

Tabii ki kaynağımız son geçerli sayım olan 2011

 • Hintçe %41,03
 • Bengalce %8,11
 • Teluguca %7,37
 • Marathi %6,99
 • Tamilce %5,91
 • Urduca %5,01
 • Gujarati %4,48
 • Kannada Dili %3,69
 • Malayalam %3,21
 • Oriya Dili %3,21
 • Pencapça %2,83
 • Assamca %1,28
 • Maithili %1,18
 • Santali %0,63
 • Keşmirce %0,54
 • Nepali %0,28
 • Sindhi %0,25
 • Konkani %0,24
 • Dongri %0,22
 • Manipuri %0,14

Oranların bu kadar küçülmesi o dili önemsiz saymıyor. %0,25’in 2,5 milyonun üzerinde bir sayı olduğunu hatırlatalım.

hb

img

Bilbao Guggenheim Müzesi Hakkında İlginç Bilgiler

BİR YAPIYLA TÜM ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya'nın "Bask ülkesi" olarak adlandırılan bölgesinde…

0 Yorum

12 Yorum

 • Veysi Ademoğlu

  11 Mayıs 2014 - 11:21 Cevapla

  Hindistan dinleri gerçekten ülkenin renklerini oluşturuyor. Kendi yazınızsa çok iyi çalışmışsınız, tebrikler.

 • Recep Pekdemir

  09 Haziran 2014 - 15:43 Cevapla

  Bir gün vaktiniz olduğunda Hint dinlerini ayrı ayrı sayfa olarak açsanıza, burası çok iyi olmuş ancak detay arıyor bazen insan.

 • taner

  01 Mayıs 2017 - 14:57 Cevapla

  zahmetiniz için tşk ederim

 • azerbaycan

  02 Mayıs 2017 - 14:21 Cevapla

  batil din hindu

 • ELİS

  22 Mayıs 2017 - 19:41 Cevapla

  Yazınız ilk bakışta gayet iyi fakat eğer konu bilgi aktarımıysa maalesef eksikleri çok, hindistanda yaşayan müslüman kesimin anlattıklarınız o kadar az ki onların orda ki yaşam mücadeleleri hele hiç saymıyorum bugün hindistanın bilinen ünlü müslüman kesiminden ayrı ordaki halk tam bir nerdeyse fesalet diyebileceğiniz hayat sürüyor sizinde belirttiğiniz gibi hindistanın müslüman bir kesimi pakistan olarak onlardan ayrıldular fakat işin kötü tarafı o gruptan bazı müslümanlar yine aynı bölgede yaşıyorlar ve hindistandan ayrılmak istiyorlar 1 ay önceydi çok değil hind yönetiminin talimatıyla o bölgede yaşayan müslümanları araçlara bağlayarak her bir aracıda müslümanların üzerine sürerek karşı müslümanların elinde sadece taş olduğunda onun üzerlerine sürerken müslümanı bir şekilde birbielerine kırdırıyorlardı.Vahşeti saymakla bitmez, hindistanda müslümanlar yüksek seviyedeki hiç meslekte önemli rol oynayamıyor,çalışamıyor ve bu kesimden faydalanamıyorlar okul, hastahane vs… de bunların içindedir. tek neden müslüman olmalarıdır. yakın tarihlerde 2000 li yılların sonlarında sürekli olarak göz önünde olmasına rağmen öldürülen müslümanlar için kimsenin seesinide çıkarmaması ayrı bir kondur.bazı şehirlerde yıkılan camiler yerinde tapınak yapılmasıda ayrı bir durum bu kadar konu varken hindistanında dinler arasında saygısından bahsetmeniz abeste iştigal değilmi ?!!!!

  • Taflan

   23 Mayıs 2017 - 13:22 Cevapla

   Elis Merhaba;

   Katkın, eleştirin ve Hindistan dinleri ile ilgili ek bilgilendirmelerin için çok teşekkürler. Bizim yazılarımızı okuyan okurlarımız genelde bu yorumları da okuyor, onlara alternatif bir bilgi sunmuş oldun. Her zaman sayfalarımıza katkılarını bekleriz.

   Hindistan’da dinler arasındaki saygıdan bahsetmemiz, birkaç kısa görüşle değil, farklı ülkelerle de kıyaslayınca yaptığımız bir görüş. Elbette öznel bir bakış açısıdır ancak alternatifi olarak Türkiyemize ya da Orta Doğu ve Asya bölgesindeki diğer ülkelere bakabiliriz sanırım.

   • zerdüşt

    28 Mayıs 2017 - 15:00 Cevapla

    çok sevindim biraz da zulüm görmek nasıl oluyor müslümanlar anlasın.

 • ordunaryus

  14 Ağustos 2017 - 13:08 Cevapla

  uzaktan okuyunca gerçekten saçma inanışları var gibi , aslında yakına gittiğinde de öyle . Fakat asıl konu şu ki , müslüman ve hristiyanlarında bir çok saçma ritüelleri var , sırf burda doğrdular diye mantıklı gibi geliyor onlar . çokta bir farkı yok atalar dinlerinin

  • Taflan

   17 Ağustos 2017 - 23:48 Cevapla

   Ağır konu, hafif yorum, doğru tespitler :)

 • Vatansever

  21 Ağustos 2017 - 11:49 Cevapla

  müslümanların zülme uğramasından zevk duyanları kınıyorum.İslamı değerlendirirkende adı müslüman olupta islamı yaşamayan insanlara bakarak değil ,kendi nefsi siyasi,sosyal ihtiraslarını islam üzerinden gerçekleştirmek isteyenlere bakarak değil ,islamın asıl kaynaklarına ve değerlerine bakarak değerlendirelim lütfen.Bütün dinlerde zalimlerin cezalandırılacağı bildirilirken .zalimleri alkışlamayı kötü niyetli buluyorum .Asıl olan zülme ve zalime karşı dik durup,mazlumun hakkını savuna bilmektir.

 • onur

  08 Ocak 2019 - 17:17 Cevapla

  güzel ve değişik bir paylasım olmus

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.