Hatay Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  55 TL (Öğretmen Evi)
 • Yemek:  12 TL
 • Ulaşım:  Beleş (Tabanvay)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı:  1/5
 • Mutfak: 5/5
 • Pahalılık:  2/5
 • Temel Süre:  3 gün (İlçelerle)

MEDENİYETLER BEŞİĞİNDE ENFES BİR LEZZET

Hatay Gezisi için gerekli ön bilgiler verelim. Bildiğiniz üzere Hatay Türkiye’de kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak anılır. Türkiye’nin en renkli, çoklu kültür yaşamı açısından en zengin şehridir. Hatay’ın ana vatana katılması 1939 yılına dayandığı için de son göz ağrımız, canımız ciğerimizdir. Tarihi yapısı, tarihi ve doğal güzellikler açısından zenginliği ve olağanüstü Hatay mutfağı sebebiyle de tüm gezginler için en davetkar şehirlerimizdendir. Çukurova’nın bağrında Türkiye – Suriye sınırında büyüyen, her yıl gelişen Hatay; Antakya il merkezi ve önemli ilçeleri Samandağ, İskenderun, Yayladağı, Reyhanlı, Dörtyol ve Kırıkhan ile önemli yurt içi tur noktalarından. Zor ama her şeyi geçerseniz sadece yemek yemek için bile hafta sonu Hatay kaçamağı yapılması gerekir deriz, Hatay’ı da o kadar severiz. Hatay mutfağı notları bu konuyu da içeriyor. Haydi hafta sonu Antakya Gezisi yapmaya.

   

HATAY NOT DEFTERİ

İl merkezinde sıkışıp kalmayın: Hatay tam bir ‘şehir’. İl merkezi Antakya elbette birçok keyfi sunsa da çok yakındaki birçok ilçe de her türlü zevke yönelik ziyarete açık.

Utanın:: İyi insan olduğunuza eminiz. Ancak ne kadar ‘iyi’ olursak olalım bu şehrin ‘iyiliği’ bizi varlığımızda ve daha iyi bir şeyler yapmadığımız konusunda  sorgulatıcı sert bir gerçek. Ülkemizin vatandaşı olan her insanın sorgulaması ve öğrenmesi gereken birçok hikaye bu topraklarda… Ön yargılardan arının ve kendinizi açın.

Hatay’da araç kiralama iyi fikir: Keşfetsene’nin genel prensibine ters gibi ancak bütçeniz müsaitse araç kiralamayı Hatay için öneriyoruz. Toplu taşımanın seyrek olduğu birçok yakın mesafe noktaya şahsi araçla ulaşmak çok kolay ve mantıklı. Ayrıca şehir Antakya merkezden ibaret değil, birçok değerli ilçe de bizi bekliyor.

Yemeye doyun: Türkiye’nin en zengin birkaç mutfağından önde gelen birine hoş geldiniz. Kesinlikle bol bol yiyin, detaylar için Hatay mutfağı notlarını mutlaka okuyun.

Kültürel birikimize katkı için açılın: Hatay gerçek anlamda medeniyetler beşiği. Yüzlerce yıllık tarihi birikim bu şehri iyi beslemiş ve ne mutlu ki birçoğu oldukça beslenmiş. Bunun keyfini çıkarın, Avrupai bir şehir ziyareti gibi kendinizi yerel kültüre bırakın.

Sabah erken kalkın: Ne yazık ki üniversiteli genç nüfusa rağmen Hatay gece hayatı çok bir şey vadetmiyor. Bu yüzden gece erken yatıp sabah şehre ve civar ilçelere zaman ayırmak için ciddi bir gündüz vaktine ihtiyaç var.

   

HATAY’DA KONAKLAMA

Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi, ekonomik konaklama için bizim ilk önerimiz öğretmenler evi oluyor. Hatay Öğretmenler Evi de oldukça kaliteli, lüks bir tesis. 2 kişilik özel odada kişi başı konaklama Hatay Öğretmen Evi ücreti 2014 için MEB Personeli’ne 35 TL, kamu personeline 44 TL ve sivil 55 TL. Antakya’nın önemli konaklama alternatiflerinden olduğu için yer bulmak zor oluyor, mutlaka rezervasyon yaptırın. Şehirde çok fazla zincir lüks otel – ne mutlu ki- yok. Bu yüzden küçük oteller ve pansiyonlar sizi ağırlıyor olacak. Lüks meraklılarına bir tane İskenderun’da, bir tane Antakya il merkezinde olmak üzere Hatay’da 5 yıldızlı iki otel bulunuyor.

HATAY GEZİSİ İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR

Şuan bulunduğunuzun dışında 5 özgün sayfamız var. İhtiyacınız olan notlar için ilgili fotoğrafa tık tık.

Hatay'a Nasıl Gidilir

Hatay'da Görülecek Yerler

Hatay Mutfağı

Hatay'da Nerede Yenir

Hatay Vakıflı Köyü

img

İtalyan Mutfağı Bilgileri

İtalya Yemekleri, İtalyan Yemek Kültürü Ülkemiz yemekleri ve mutfak kültürü kıyaslandığında Avrupa’da ve Akdeniz…

0 Yorum

8 Yorum

 • Hakan

  26 Mayıs 2017 - 19:45 Cevapla

  Hatay ilimiz bu kadar guzel anlatilmis tesekkur ederim umarim bize de nasip olur gitmek

  • Taflan

   26 Mayıs 2017 - 19:53 Cevapla

   Hatay gerçekten çok güzel bir kentimiz ve en azından bir hafta sonu seyahatini hak ediyor. Dolu dolu geçireceğiniz bir iki gün için Hatay gezisi yapmanızı şiddetle öneririm.

 • bilencevaplasin

  09 Haziran 2017 - 08:59 Cevapla

  benim memleketi anlattığın için teşekkür ederim. Herkes şuan hatay ı doğu gibi sanıyor doğu değilde suriye meselesi ve terör şehri sanıyor ama burada günlük yaşam olduğu gibidir gelin görün derim :)

 • ordunaryus

  05 Ağustos 2017 - 17:32 Cevapla

  okur iken çok hoş fakat insan bir yere gitmeye kalkınca , düşündüğü gibi olmuyor genelde , umarım sizin gezileriniz umdugunuz gibi geçiyordur

 • Samsun çilingir

  13 Ağustos 2017 - 15:30 Cevapla

  Evet arkadaslar hatay serinyol ve otarafalara gezi gittim gercekten cok guzel yerlker gezip gorulmesi lazım hele hele carşida hatay usulu donerler nefis

 • ordunaryus

  14 Ağustos 2017 - 16:47 Cevapla

  Gezi rehberi arkadaş şiddetle önerdiyse vardır bildiği bir hal

 • fatih

  20 Ekim 2017 - 06:09 Cevapla

  hatay konusunda güzel anlatılmış bir paylaşım olmuş

 • onur

  08 Ocak 2019 - 20:28 Cevapla

  guzel bır sıte olomus tebrıkler

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.