Glasgow Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  20 € (6 kişilik hostel)
 • Bira:  3 £ (Bar)
 • Yemek: 4.7 £ (BigMac Menu)
 • Ulaşım:  1.85 £ (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik: 1.5/5
 • Gece Hayatı: ?/5
 • Pahalılık: 3.5/5
 • Gerekli Süre: Yarım gün

İSKOÇYA’NIN EN BÜYÜK ŞEHRİ!

Londra, Edinburg rotamızın ara durağı. Ya meşhur Rangers takımından ya da en kalabalık şehir oluşundan ötürü ziyareti hak eder dedik, saatimiz çok müsait olmasına rağmen 5 saat sonra yola revan olduk.

Tüm tur notları, üniversite binası, tren garı ve stadyumu görülecek yerlerin başına koyuyor. Bu listenin sıradanlığından şehrin ne kadar görülmeye değer olduğunu anlayabiliyor aslında insan. Bir de not 19. yy’da bu şehir milyonluk nüfusuyla Paris ve Londra‘dan sonra Avrupa’nın en kalabalığıydı. Şimdi ilk 100’de olmamasının sebebi hiç olmayan bir savaş olmadığına göre göç. Bu kadar insan niye göç eder ki.

Son söyleneceği başta belirtelim; Glasgow gece hayatı belli ki iyi. Başka da pek bir şey yok.

Glasgow_4

Glasgow; ağırlıklı olarak sanayi, iş ve eğitim kenti. Dolayısıyla gezilesi değil yaşanılası bir yer oluşmuş, gelir ve kültür seviyesi yüksek yerleşik nüfus da doğal alarak sosyal hayatı geliştirmiş. Turizm ofisin verdiği bilgiye göre haftada 120-150 civarında konser ve etkinlik oluyormuş şehirde. Her türden hem de.

Her klasik Britanya günü gibi haziranın ortasında şehir yağmurla karşıladı  bizi, otogardan çıkınca turizm information aramalarımızın beyhude oluşunun ardına kendi kendimize yürüdük, pek de bir şey bulamayınca bir Türk tarafından işletilen cafede kahvaltımızı ettik ve onun sohbetinden de yanlış bir yerde olduğumuzu anladık. Saat 12’de bile kararmayan ama tüm gün yağmur yağan şehirden nasıl bir hayır beklenir ki? (Turizm ofisi tren garı civarında)

   

GLASGOW NOT DEFTERİ

Kısa zaman harcayın: Çok vakit ayırmayın. Burnunuzun dibindeki (Karadan 1-1,5 saat) Edinburgh’a gidin, Glasgow’da bulunacak her şeyin 6-7 katını bulacaksınız.

Alkol tüketin: Bira, viski ve kokteyller çok başarılı. 9 pounda Long Island var işin komiği bardakta değil sürahide geliyor. 4 bardak çıkıyor. Devrilirsiniz.

Gece hayatına dalın:Bize nasip olmadı, canlılığı diller destan. Eminiz vaktiniz varsa güzel şeyler yapar, eğlenir ve bize de iletirsiniz.

Tiyartroya gidilebilir: Evet hem sıkı İngilizce hem de sabır gerektiren bir aksan tecrübesine ihtiyaç var. Bu iki yeteneğe sahipseniz tiyatro kültürü gelişmiş bir şehirdesiniz.

   

GLASGOW’A NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den direkt uçuş yok. Londra, Edinburgh ya da Dublin üzeri gidilebileceği gibi Avrupa’nın birçok şehrinden de iki havalimanı bulunan İskoç başkentine uçuş var. (Ryan air ve Easy Jet de uçuyor)

Londra’dan otobüsle Glasgow: 7, 10 saat arası sürer. (Firmaya ve otobüs türüne bağlı) Megabus ve National Express’te bilet fiyatları 6 ila 75 Pound arasındadır. Tam gece yolculuğu idealdir, konaklama masrafı da olmaz. Çok sık seferi olan ucuz Megabus öneririz..

Edinburgh’tan otobüsle Glasgow: İskoçya’nın en büyük iki şehri arası çok sık sefer vardır. Yolculuk 1 saat ilâ 1 saat 40 dakika arası sürer. Bilet 4 Pound’dır. (Megabus ve National Express firmaları)

Glasgow2

Dublin’den uçakla Glasgow: 50 dakika ilâ 1 saat arası sürer. Biletler 10 Pounddan başlar. (Ryan air ve Air Lingus direkt uçar, Yol uzasa da Londra aktarmalı alternatifler de bulunur.) Bavul derdi yoksa Ryan air öneririz.

Londra’dan uçakla Glasgow: Çok fazla firma vardır. 45 -55 dakika sürer. 19 Pound’dan başlayan fiyatlarla uçulabilmektedir. Londra’dan ayrılacağınız havalimanına bulunduğunuz noktadan mesafeyi eklemeyi unutmayın.

Glasgow içinde çok kalmadığımız için biz yürümeyi tercih ettik. Yerel ulaşım ile ilgili araştırmalarımızda da gelişmiş metro ve otobüs ağına vurgu yapılıyor. Çok detay veremiyoruz, affediniz.

GLASGOW’DA GEZİLECEK YERLER

George Meydanı: Zaten görülecek her şey burada yığılmış. Meydan ve çevresi davetkar.

Kelvingrove Art Gallery and Museum: Gerçekten anlamlı ve güzel bir müze ziyareti, sıkıcı gündüz hayatına renk katabilir.

Glasgow Tren Garı: Evet güzel bi’ bina. Ama neredeyse Avrupa’nın tüm tren garları zaten güzel.

img

Dünya’nın En Büyük Ülkeleri

Yüz Ölçümü En Büyük 10 Ülke Büyüklük çok göreceli bir kavram, hele "büyük ülkeler"…

0 Yorum

1 Yorum

 • Berkay

  03 Haziran 2017 - 18:53 Cevapla

  Emeğinize sağlık. Çok keyifli bir şehir gerçekten. İyi gezmeler

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.