Edirne Festivalleri

img

Edirne’nin Tarihi ve Eğlenceli Festivalleri

Edirne’ye ne zaman gidilir sorusuna tam cevap veren Trakya eğlence kültürünün önemli ritüelleri Edirne’de gerçekleşiyor. Edirne Gezi Rehberimizin alt kısmı olan “Edirne festivalleri” sayfasını, Roman halkı ve Edirne’nin tüm halklarının, bölge insanlarıyla birlikte oluşturduğu ciddi eğlence kültürü belirliyor. Tarihi ve neşeli festivalleri çok meşhur olan şehir, sırf bu sebeple özellikle civar kentlerden ve hatta Dünya’nın birçok noktasından turist misafir ediyor.

* Kırkpınar ve ciğer dışındaki görseller alıntıdır. Ciğeri biz yedik, Kırkpınar’da meydana da biz indik.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri

Edirne Er Meydanı’nda, Edirne’nin fethedildiği 1361 yılından beri tüm savaşlar ve ekonomik krizler de dahil kesintisiz devam eden bu spor ve eğlence oyunları, Dünya’nın durmaksızın süre gelen en eski organizasyonlarından. Unesco Soyut Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alan efsanevi Kırkpınar Güreşleri çok uzun yıllar ağalar tarafından organize edilmiş, maddi krizlerin olduğu yıllar Kızılay gibi kurumlar tarafından sürdürülmüş ve 1946’dan beri Edirne Belediyesi tarafından düzenlenmekte. Ülkemiz sosyal yapısında muhafazakar kesim tarafından oldukça sahiplenilen etkinlik aynı zamanda tüm Dünyada gayler ve LGBTİ bireyler tarafından da ilgi ile izlenmekte. Tümüyle bizlere ait olan yağlı güreş geleneğinin, ülkemiz çapındaki tekli organizasyonlarının bir final müsabakası, süper kupası sayabileceğimiz Tarihi Kırkpınar Güreşleri sırasında Edirne’de konaklayacak yer bulabilmek çok zorlaşıyor. Şehirde çadır kurularak dahi barınılabilecek etkinlik günleri kesinlikle benzersiz bir deneyim ve tarihi anlara şahit olma keyfi için hepimizi Edirne’ye davet ediyor.

Kakava Hıdırellez Şenlikleri

Bizleri İstanbul’da Ahırkapı sahil ve sokak aralarına atarak, şehrin en eğlenceli günlerini yaşatan ve bize göre tek sokak festivalimiz olan Hıdırellez’in, Türkiye’de en eğlenceli ve en iyi kutlandığı yerlerin başında elbette Edirne geliyor. Şüphesiz birçok kentte küçük kutlamaların yapıldığı şenliklerin hem Roman halkı nüfusu fazlalığı hem de uzun zamandır süregelen gelenekselliği sebebiyle 1000 yılı aşkın süredir Kakava Bahar Bayramı coşkusunu en iyi yansıtan festivallerden. Hızır ve İlyas Peygamberlerin gül ağacı dibinde kavuştuğuna inanılan bahar bayramı her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde tüm Dünyada olduğu gibi Edirne’de de kutlanıyor.

Kakava Hıdrellez şenlikleri

Konserler, müzik eğlenceleri, dans gösterileri, yarışmalar Edirne Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de düzenlendiği Er Meydanı alanında organize ediliyor. Bereketi arttıracak dostluğu ve neşeyi paylaştıracak Kakava Ateşi’nin yanması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta, Er Meydanı bölgesinde yapılıyor. Baharla birlikte doğanın uyanışını selamlama ve kişisel arınma hedefli “Bahara Giriş” ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleşir. Yeri gelmişken film olarak bir başeseri, Ederlezi eşliğinde Çingeneler Zamanı Sahnesi’ni de analım. Bizim beğenerek tekrar tekrar izlediğimiz eserlerdendir.

Hıdırellez ne zaman kutlanır sorusunun cevabı nettir: Her yıl 5-6 Mayıs. Ancak Hıdırellez Nerede kutlanır deniyorsa, her şehrin kendi mekanları olsa da, Türkiye’nin en eğlenceli hıdırellez şenlikleri’nden biri Edirne Kakava Festivalidir diyebiliriz.

Edirne Klarnet Festivali

Edirneli klarnet ustası Deli Selim’in hatırasına Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen klarnet festivali tabii ki bu alanda Dünya’da bir ilk. Yerli ve yabancı klarnet ustalarını şehre getirip müzik ve dans coşkusu sunan festival 2012’den beri düzenlenen genç bir girişim.

Edirne-tava-Ciğeri

Edirne Bando ve Ciğer Festivali

Meşhur Edirne Tava Ciğeri’nin Saraçlar Caddesi’nde kurulan panayır alanında yaklaşık 1 ton civarında miktarının halka ücretsiz dağıtılması, bu sırada da Edirne Belediye Bandosu başta olmak üzere, Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi bölge ülkelerin Bando gruplarının folklorik eserleri gün boyu çalıp, Edirnelilere ve misafirlere sonsuz bir müzik ve tava ciğeri sunan festival Edirne Belediyesi tarafından organize edilmekte ve hava koşullarına göre her yıl tarihi değişmekte. 2010’dan beri düzenlenen Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin 5’incisi 2015’te 22-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. 2014 Festival tarihi de 25 Nisandı. Az çok Nisan-Mayıs aylarında düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Festival zamanı dışında Edirne’de ciğer nerede yenir derseniz, diğer tüm yemek ve mekan notlarımız için tık tık;

Edirnede-nerede-ne-yenir

Trakya Üniversitesi Bahar Şenlikleri

Trakya Üniversitesi’nin Edirne Balkan Kampüsü’nde düzenlenen bahar şenlikleri, Üniversite’nin Spor ve Kültür festivallerini bir araya getiren, konserlerle yoğun sınav dönemi arasında öğrencilere ve genç misafirlere eğlence sunan geleneksel üniversite etkinliklerinden. 2015’te 4-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen şenlikler Kültür Sanat Şenlikleri’nin 22.’si, Spor Şenlikleri’nin 32’incisi olarak düzenlenmiş.

Arayana Her Gün Festival

Edirne baştan sona eğlenerek yaşamayı bilen ve bunu seven insanların modern şehri diyebiliriz. Meriç ve Tuna Nehri kıyıları havalar müsait oldukça eğlenen, içen, takılan insanlarla dolu. Edirne’nin herhangi bir mahallesinden her an bir klarnet sesi yükselebilir ve sizi davet edebilir. Yerel düğünler, köy düğünleri birer eğlence unsuru için bahane olabileceği gibi, şehrin öğrenci nüfusunun da yoğunluğuyla işletilen barları, kulüpleri ve mekanları arayana 365 gün eğlence verecek türden.

Festival Demişken Avrupa’nın En Büyük Müzik Festivali Sziget Budapeşte‘de. Bi’ göz atmak isterseniz, tık tık:

Sziget Festivali Nasıldı

Edirne’ye gitmek ve doya doya yaşamak için geniş Edirne Gezi Rehberlerimiz yayında:

Edirne Gezi Notları

Edirnede-Görülmesi-Gereken-Yerler

img

Şirince Gezi Rehberi

ŞİRİNCE KÖYÜ TURU Şirince Köyü Gezisi, İzmir'den yapılan hafta sonu Şirince Turu organizasyonları ve…

5 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.