Donetsk Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 25 $ (2 Kişilik Ev)
 • Bira: 2.5 $ (En lüks Klüp)
 • Yemek: 4 $
 • Ulaşım:  0.18 $ (Tek biniş)
 • Turistik Zenginlik: 1.5 / 5
 • Gece Hayatı: 4/5
 • Pahalılık: 1.5 /5
 • Temel Süre: 1 gün

UKRAYNA’NIN PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

Bulduğumuz ucuz uçak bileti ile “hadi bir hafta sonu da Ukrayna’yı görelim mantığı ile gittiğimiz (bkz: ulaşım) Ukrayna’nın güneydoğu şehri. Tuz madenleri sebebiyle kurulmuş zengin bir endüstri şehri olsa da, kısa bir gezi sırasında gelir dağılımının ve genel Ukrayna / Rus izlerinin görülebildiği bir destinasyona.

Kuzey Doğa Avrupa şehirleri konusunda çok konuşacak bilgiye veya ukalalığa sahip değiliz ancak gündüz gezisi ancak 4,5 saat sürecek bu şehrin gece hayatıysa günlerce devam ettirilecek türden. Bomboş sokaklarına inat dolu otobüsleri, kalabalık mekanları ve tıklım tıklım gece eğlence hayatıyla Donetsk bizi büyülemese de oldukça keyif verdi. Kaşiflerimizden Taflan gibi esmer, iri, kaşlı gözlü, klasik Anadolu bir tipe sahipseniz oldukça davetkar ve kadınlarımızdan özür dileyerek ifade edelim ‘olağanüstü’ güzel kadınlara sahip bu şehir ekstra bir çekicilik sunuyor Türk insanına.

DİKKAT: Ukrayna’da yaşanan iç savaş sebebiyle bu şehre giriş çıkışlar sıkıntılı olabiliyor. Biz yazı ile ilgili sürekli güncelleme yapamıyoruz. Lütfen seyahatiniz öncesi güncel durumu kontrol ediniz.

   

DONETSK NOT DEFTERİ

Konaklama Masrafına Dikkat: Şehir konaklama dışında oldukça makul fiyatlı bir tatil imkanı sunuyor. Otellere kıyasla ev kiralama daha iyi bir seçenek.

Yolda Sigara ve İçki İçmeyin: Ciddi bir alkol sorunu var, bu yasaklara da yansımış, yolda sokakta içki içmek yasak, bu kurala uyun yoksa polisle sıkıntıya girersiniz. Sıkıntıya girerseniz de yine ülkede çok yaygın olduğu şekilde rüşvet her işi çözüyor aklınızda bulunsun. Sigara için sokaklarda ayrılmış çöp kutusu civarı noktaları tercih edin. (Havalimanı çıkışı dahil)

Shaktar Donetsk Maçına Gidin: Futbolla ilginiz olmasa da şehrin en önemli turistik mekanı ve aktivitesi olarak Shakter Donetsk maçı ve Donbass Arena (Stad) olduğunu hatırlatırız. Gerçekten bu sevimli şehir için futbol ve esas takımları büyük bir aktivite ve eğlence kaynağı. Stad kesinlikle muhteşem. Biz gibi çArşı çocukları için bile etkileyici. Barış ve Taflan Beşiktaşlıdır, tribün çocuğu olmasalar da maç deneyimleri çoktur fakat pek fazla deplasman tecrübesi yoktur, bu yüzden otorite değiliz ancak bu stadın muhteşem olduğu gerçeğini onaylamamız için çok bilgiye ihtiyacımız yok. Siz de bizim gibi Shaktar’ın maçının olduğu bir hafta sonuna seyahatinizi denk getirdiyseniz kesinlikle maça gidin, zaten biletler de burada kahvede izleyeceğiniz bir maçtan daha ucuz. 2013 – 2014 sezonunda gittiğimiz standart bir lig maçı için 1’den 6’ya dizilen kategorilerden 3’üncüsü için 35 Grivna verdik. Çıkışta da 4 adet kahve kupası aldık Store’dan hatıra olsun diye, lisanslı ürünlerin tanesi sadece 25 Grivna) – Maçı da 3-0 kazandı S.D.F.C. :)

İngilizce Bilgisi Yok Denecek Oranda: Kimse İngilizce bilmiyor neredeyse. İletişime geçememe olayı da açıkçası insanı geriyor. Belki çok güzel ve iyi insanlar, ama anlaşamadığımız için işler çok iyi yürümüyor. İngilizce bilen ciddi azınlığı çok sevdik, ama genel bilgisizlik insanı çok geriyor. Bir de dil bilmediğimiz için biz suçluyuz onların gözlerinde. :) Hafif Rusça ya da Ukrayna’ca biliyorsanız veya öğrenebiliyorsanız her konuda şanslısınız.  “Az İngilizce biliyorum” diyenlere inanmayın. ‘Hello, hi, one, two, three’ bilgisini az seviyesinde sayıyorlar. Kendine güveni ve dil milliyetçiliği yüksek bir toplum.

Parkların Tadını Çıkarın: Şehir ciddi bir çiçek üretimi ve ihracatına sahip. Bu kente de yansımış. Çok güzel parkları ve bahçeleri var. Bulvar dedikleri yolların çoğu park ismi ve yolu. Ana caddenin yanında caddenin iki katı genişliğinde parklar uzuyor.

Sokak Temizliğine Hayran Kalınacak: Bu işi nasıl olmuşsa muhteşem yapmışlar, Avrupa şehirlerini kıskandıracak bir temizlik var. Bunda sokakların soğuk iklimin getirdiği kültürle bomboş olmasının da etkisi olduğunu düşünsek de iyi bir kural kültürü de oturmuş ve sokaklar tertemiz. Bir de el çöpü için çok kutu var ama büyük çöp kutusu bulamadık biz, kiraladığımız evden içki şişelerini küçük kutulara bölüştürdük, eğer çöp kutusu bulursanız bize de gösterin de yayınlayalım. :)

Gece Hayatının Keyfine Varın: Aşağıda görülecek yerler listemizde mekanları anlatacağımız gece hayatının tadını çıkarın. Oldukça eğlenceli, canlı, sağlam ve ucuz eğlence keyfi sizi bekliyor.

   

DONETSK’TE GEZİLECEK YERLER

Pek fazla gezilecek yeri yoktur. Şehir merkezinde etrafta dolaşan pek insan da olmadığından ne yapıyor 2 milyon insan bu şehirde diye düşünüyor insan. Sanayi şehri olduğu için hava kirliliğini dengelemek adına bolca park yapmışlar. Bu parklar ve 2 ana cadde haricinde gezilecek görülecek pek bir yeri yok diyebiliriz.

Donbass Arena: Şehrin en önemli turistik noktası futbol stadyumu. Düşünün, turistik değeri bu kadar bir şehirdesiniz. Ancak stad mimari olarak da, çevre düzenlemesi olarak da, maç aktivitesi olarak da oldukça başarılı ve keyifli. Maç haftasına denk geldiyseniz bedavadan biraz pahalı olan bileti alın ve stadın keyfini 50.000 civarı futbolsever ile çıkarın. Yok maç haftasına denk gelmediyseniz de stad turuna katılabilirsiniz.

Donbass Palace Hotel: Çok saçma ama şehrin ikinci turistik noktası da bir otel. Eğer burada konaklamıyorsanız yoldan geçerken rahatlıkla göreceğiniz yapı gerçekten hoş bir mimari ve ciddi bir şaaşaya sahip. Işıklandırılması oldukça güzel ve gece görülmesi güzel bir yapı.

Donetsk_8

Artema Bulvarı (Aptema Bulvarı): Şehrin ana meydanı. İnanılmaz uzun bir cadde, ana merkezi (Aptema 76 v.s.) zevkli bir yürüyüş yolu. Liverpool Parkı başta olmak üzere birçok park, dükkan ve AVM’ye ev sahipliği yapıyor. Gezilesi, yürünülesi bir nokta. Beğenmeseniz de zaten zorla gideceksiniz. :) Tadını çıkarın.

Pushkin Bulvarı: Artema’nın paralelindeki bu bulvarda parklar içinde restoranlar bulunmakta. Yürümesi, dolaşması keyifli bir yol. Biz dolaşırken en az 3 tane gelin-damat fotoğraf çekimine şahit olduk.  Bulvarın ucunda Forged Figures Park diye geçen kısımda metalden yapılmış heykellerin bulunduğu meşhur bir park bulunmakta.

Lenin Square ve Lenin Heykeli: Artema Bulvarı’nın ortasında, yoldaşa selam çakabileceğiniz heykel, meydanın ortasında tarihi ve geleceği selamlıyor. Köşedeki MC Donald’s da tüm Dünya’da olduğu gibi burada da şehrin en önemli merkezinde, ancak bu sefer ciddi bir tezat oluşturuyor.

DONETSK GECE HAYATI

Hafif enteresan bir şekilde gece klüpleri genelde bir komleks şeklinde. Bowling salonu, striptiz klübü, dans mekanı, bar, pub, restoran v.s. ziyadesiyle bir kompleks içinde birleşiyor. AVM gibi bir yer ama onun iyisi. Şehirde çok sayıda gece kulubü var, birkaçını yazalım.

Virus: Donetsk’in en meşhur gece kulübü. Gençlerin, öğrencilerin en çok tercih ettiği gece kulübü burası. Geniş bir dans pisti var. Kız oranı çok yüksek. Çevresinde ve ikinci katında localar mevcut. 12’den sonra hareketlenmeye başlıyor. Müzikler de diğer mekanlara kıyasla çok kaliteli. Saçma rusça şarkılar pek çalınmıyor. Şehre taksiyle 15 dakika mesafede.

donetsk-nightlife

Chicago: Artema Caddesi üzerinde 123 numarada yerleşmiş şehrin önde gelen klüplerinden biri. 1000 kişinin üzerinde bir ana kapasitesi var ve dans pisti çılgın Ukrayna geceleri için 500 kişinin üzerinde kapasiteye sahip. Biz uçaktan indikten sonra cuma gecesi sabah 4’te uğradık oldukça eğlenceli bir ortam sunuyordu. Eve yakın diye cumartesi gecesi 3:30’da da uğradık yine oldukça canlıydı. Biraz daha uluslararası bir topluluğa hitap ediyor. Nispeten erkek nüfusu daha kalabalık.

NLO Club: Şehir merkezine yakın mekan adını UFO biçimindeki binasından alıyor. (NLO Ukraynaca UFO demek.) Öğrenci mekanı olan bu gece kulübü birçok yerde övülüyordu. Görmeye fırsatımız olmadı.

Fort Knox: Virüs’le yarışan, şehrin en önemli gece kulüplerinden. Biz buraya gidemedik. Virüs’e kıyasla biraz daha ağır ve lüks bir mekan olduğunu söylendi. Komplekste 2 dans pisti, restoran, kumarhane, bowling, bilardo ve VIP salonları bulunmaktadır. Şehre taksiyle yaklaşık 15 dakika mesafededir.

Donetsk_5

Donetsk’s Nasıl Gidilir? Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’den Donetsk’e Gidiş: İstanbul’dan THY ve Pegasus direkt, Ukrayna International Kiev aktarmalı olarak gidiyor. Ayrıca birçok aktarmalı uçuş bulmak mümkün.

Donetsk Havalimanından şehir merkezine gidiş: Taksi ile mümkün. Gündüz saatlerinde otobüs de varmış ancak inince sorabilirsiniz. Taksi için hafif bir pazarlık yapmanız lazım. 100 Grivna iyi bir fiyattır. Biz ancak 140’a indirebilmiştik.

Donetsk Şehir içi Ulaşım: Bedava gibi. Otobüs, troleybüs her şey tek bilet sadece 3 Grivna. Şoför tarafından satılıyor. 24 saat boyunca her yere, hem de çok sık toplu taşıma bulmak mümkün. Taksi de oldukça uygun. Gece saatlerinde ya da yorulduğunuzda falan taksiye binin. Donetsk’in ulaşım için tek sorunu, geleneksel turistik şehirlerden olmadığı için ziyaret edilecek noktaların birbirine mesafesi. Belirli bir bölgede yoğunlaşma yok, çok gezecekseniz çok mesafe alacaksınız demek. (Çok dediğimize de bakmayın, şehir küçük)

img

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler

Akdeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Dünya'nın en değerli, en önemli, tarih boyu kıyıları beslenmiş su…

0 Yorum

9 Yorum

 • Teoman Denk

  06 Nisan 2014 - 02:49 Cevapla

  Ukrayna gece hayatını yaşayacak en iyi şehirler kesinlikle Odessa ve Kiev olsa da, Donetsk gece yaşantısı da şahane. 3, 5 paraya gerçekten keyifli bir hafta sonu gecirmek için çok iyi yapmış da buralara gelmişsiniz, bir daha Ukrayna’ya yolunuz düşerse haber edin e-maille, gecelere birlikte dalalım.

  • haci acar

   16 Ekim 2015 - 16:43 Cevapla

   ben 4 gün bir gezi düşünüyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
   iyi günler diliyorum

   • Taflan

    18 Ekim 2015 - 17:53 Cevapla

    Hacı Merhaba;

    Şu aralar iç savaş sebebiyle, Donetsk seyahat için doğru bir destinasyon değil. Ukrayna’nın diğer bölgelerini -başta Kiev’i- öneririz.

 • dincer

  02 Ocak 2015 - 19:37 Cevapla

  Merhaba ben kısa zamanda gidip görmek istiyorum ukraynayi ama biraz daha yaşam şartları icin orda yaşayan bir türk varsa iletişime geçebilirmiyiz lütfen yardımcı olurmsunuz biz grup olarak gelmek istiyoruz yani bize birnevi rehberlik edecek iletişim icin dincerdirlik@ g m a i l .c o m

  • Taflan

   04 Ocak 2015 - 15:43 Cevapla

   Merhaba, bildiğiniz gibi bizim böyle bir hizmetimiz yok, ancak bir okurumuz denk gelirse size yazacaktır. Bu aralar yapılacak bir Ukrayna turu için de iç savaş ve karışıklık durumlarına dikkat etmeniz gerekliliğini hatırlatalım.

 • meltem ö.

  18 Haziran 2015 - 14:26 Cevapla

  Peki neden hep kadınlardan bahsediyorsunuz? Ordaki erkekleri de anlatın.Ben erkek için gideceğim belki.Ama Türk kadını layık değil çirkin ya… ve yapamazda.
  Tabi Türk kadınları çirkin olduğundan,eşleri orayı tercih ettiği için Türkiye de eşsiz kalıyor, o kadınlarla kıyaslanıp itiliyor kenara.Yuvalar yıkılıyor,çocuklar ortada.Genlerimizden gelen çirkinlikten dolayı başka kadınları eşinize karşı tercih ediyorsunuz.
  Sonra da gelip eşlerinizle oluyorsunuz.Biz neler yaşıyoruz bu durumda bir düşünün Allah aşkına.
  Lütfen Beyler.
  Türk erkekleri de bi dönüp kendine bakmalı değil midir?

  • Taflan

   22 Haziran 2015 - 16:47 Cevapla

   Meltem Merhaba;

   Eleştirilerinin çoğu kısmını anlıyoruz ancak bize niye böyle saldırdın üzüldük. Biz iki erkek yazar olduğumuz ve sen de sanırız bizim profilimize (bkz: biz sayfası) bakmadığın için bize kızdın sanırız, neden bizim kadınlarımız layık olmasın veya yapamasın. Amsterdam Gezi Rehberimizde gayet kadınlara yönelik zevklerden de bahsediyoruz. Keşfetsene olabildiğince şeffaf, mutlak eşitlikçi bir yaklaşım benimser hatta yer yer kadına pozitif ayrımcılık fikrini de destekler içerikte yayınlar yapar. Bu sayfa ve diğer gezi rehberlerimiz ise sadece gittiğimiz yer ile ilgilidir, kusura bakmazsan Ukrayna erkekleri için de pozitif bir şeyi çok fazla söylemek mümkün değil, bunun bir kısmı direkt bilmediğimiz için, bir diğer kısmı da öncelikli olmadığı için. Gir bak İtalya ve Fransa sayfalarımızda erkekler de gayet övülüyor.

   Sevgiler.

 • ilhan baran

  24 Mart 2017 - 22:08 Cevapla

  ukrayna ya ekonomik ulaşım nsaıl olabilir* örneğin kryv ric şehrine nasıl ulaşabilirim!

  • Taflan

   28 Mart 2017 - 13:16 Cevapla

   Şuan için en iyi fırsat erken rezervasyon uçak diyebilirim. Kiev’e Ankara’dan, diğer şehirlere de İstanbul’dan ucuz bilet bulunabiliyor.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.