Brugge Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  18 € (Hostel)
 • Bira:  1 € (Market)
 • Yemek:  12 € (Restoran)
 • Ulaşım:  2 € (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik: 4/5
 • Gece Hayatı: 2.5/5
 • Pahalılık: 4/5
 • Gerekli Süre:  1 gün

 ORTA ÇAĞ ŞEHİR MÜZESİ

Dünya’da iyi korunmuş, dokusunu her yerinde hissettiren şehirler çok gördük ama bu derece tamamen dondurulmuş hiçbir yere rastlamadık. Bizim gezginlerimiz ve turistlerimiz tarafından biraz geç keşfedilmiş, aslında hâlâ da keşfedilmeyi bekleyen bir yer Brugge. Interrail yapmış olanların durak noktası haline gelmesi ile bilinmeye başlandı, Im Bruges filmiyle de herkesin hayalini kurduğu bir destinasyona dönüştü. Interrail sırasında Belçikalı arkadaşların tavsiyesi ile gittiğimiz bu orta çağ müzesi büyük bir sürpriz oldu bizim için. Tabii bakmayın cahilliğimize, Brugge uzun yıllardır Belçika’nın en çok turist çeken bölgesi, özellikle hafta sonu gidildiğinde sıkı bir kalabalıkla karşılaşılıyor. Eğer bir şekilde Brüksel, Amsterdam çevresinde bir tur planı yapıyorsanız, kesinlikle Brugge gezisini de planlarınıza katın. Günübirlik bile olsa tadı damakta kalacak, unutulmaz bir gün olacak.

Brugge_6

Brugge bütünüyle yaşanacak bir şehir. Zaten şehir olarak tümüyle UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde. İlk bakışta kanalları ve tarihi yapılarıyla Venedik‘le kıyaslanan şehir karşılaştırmayı desteklemesek de bizce çok daha güzel bir şehir. Sokaklar, bahçeler, köprüler, kiliseler, restoranlar ve sahilleri ile kusursuz bir uyum içince yapılaşmış. Adamlar zamanında en güzelini yapmış, hiçbir şeyi modernleştirmeye de gerek kalmamış. 15. yy’da dondurulmuş ve ne şanslıyız ki dünyanın yıkım tarihinden nasibini hiç almamış.

Brugge bütün Belçika gibi; bira, çikolata ve patates kızartmasının tadına varabileceğiniz bir yer. Belçika’da sadece bira tatmak için (içmek değil, ancak tadabilmek) bir ay kalmak istenir. O kadar güzel ve farklı biralar var ki insan hepsinden tadabilmek için kendini kaybediyor. Belçikalı arkadaşlarla bira tadarken bir yudum içilmiş Delirium (sonra tekrar gidip bol bol içtik ) favorimiz.

   

BRUGGE NOT DEFTERİ

Markt ve Burg Meydanları’nda vakit geçirin: Bu İki ana meydan tüm turistik Avrupa meydanlarından olduğu gibi oldukça şenlikli, müzik, küçük gösteriler ve tarihi yapılar arasında uzun süre vakit geçirebilirsiniz.

Kanal turu yapın: Özellikle zamanınız kısıtlıysa ilk yapmanız gereken şey. Burg Meydanı’ndan 20 dk’da bir kalkan turlar yaklaşık 30 dk sürüyor ve 5,70 €. Bazı yerler sadece kanalla görülebileceği için bu turu yapmak zorunlu. Şaşkın bakışlarla hem fotoğraf çekmek hem de anın tadını çıkarmakta zorlanacaksınız.

Fayton gezisi yapılabilir: De Markt Meydanı’ndan kalkıyor. Toplam beş kişilik faytonlar kişi başı 6 €’ya geliyor ve yarım saatlik bir gezi yapılıyor.

Dinlenin: Aşk Gölü olarak olarak Türkçe’ye çevrilebilecek Minnewater çimlere uzanmak ve kuğuları izleyip huzura ermek için önemli bir nokta.

Brugge’de bisiklet kiralayın: Aktivite için güzel bir seçenek. Bir daha gidebilirsek bu şehri bir de pedal üstünde gezmek isteriz.Manastırlar bölgesi olan Beguinage, etraftaki rahibeleriyle orta çağ havasını daha da solumanızı sağlıyor. Zaten tarihi olan şehirde bu bölgede tamamen geçmişe gitmiş gibi hissediyorsunuz.

   

BRUGGE’A NASIL GİDİLİR?

Brugge’de havalimanı yok o yüzden Türkiye’den direkt gitmek imkansız. Ancak çevre şehirlerden bu güzel kente ulaşım oldukça kolay.

 • Brüksel‘den Brugge trenle 1 saat, ortalama bilet fiyatları 12,90 €
 • Antwerp‘den Brugge trenle 1 saat 25 dakika, ortalama bilet fiyatı 12,40 €
 • Gent‘ten Brugge trenle 30 dk,
 • Amsterdam‘dan Brugge trenle 1 saat 52 dakika, bilet çok pahalı. 48 €. Eurolines otobüs ile 5 saat bilet 31 €.

Brugge_5

BRUGGE’DA KONAKLAMA

Brugge düşük bütçeli konaklama için de oldukça uygun bir şehir. Hostel fiyatları kişi başı 13 €’dan başlıyor. Guesthouse tarzı ev/oda kiralama seçenekleri de gecelik 30 €’dan başlıyor. (Birden fazla kişi kalınabilir)
Spesifik olarak şurada kalın, burada yatın demeyelim, yurt dışı konaklama sayfamızdaki not ve öneriler ışığında Brugge’de konaklama için aklınıza yatan bir yeri tercih edebilirsiniz.

img

Hop On Hop Of Otobüsler

Turistik Şehir İçi Tur Otobüsleri Şehir içinde arka arkaya belirli periyotlarla geçen üstü açık…

0 Yorum

2 Yorum

 • özlem

  05 Nisan 2014 - 03:22 Cevapla

  Belçika tatilimiz geçirdigimiz bu sürede Brügge gezi rehberinizden de faydalandik. Bu sayfa biraz gelistirilmeli keya hem sehir hem de Brugge gece hayatì çok keyifli ve renkli.

 • Bilal

  27 Ağustos 2016 - 02:12 Cevapla

  Brugge Zürihten sonra en sevdiğim şehirdir sanırım Floransada var arada biryerde bilemiyorum :D
  İnsanları çok kibar çok tarihi huzurlu yürüdükçe yürünen tatlı şirinler köyü gibi, Tavsiyem çok hoşuma giden şey carrefour dan sandviç alıp çimlere kurulun miss :D
  İnterrail yapan arkadaşlar lütfen güzelim şehre günü birlik muamelesi yapmayın kalın 1 gecede olsa tatlı şehir.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.