Bolu Gölcük Gölü Gezisi

img

Kartpostallık Milli Parkımız, Gölcük Tabiat Parkı

Özellikle Ankara ve İstanbul’da yaşayanlar için kısa kaçamaklar, hafta sonu gidilecek yerler, İstanbul’dan günübirlik kaçacak doğal güzelliklerin birçoğunu içinde barındıran Bolu’nun en güzel göllerinden, doğa harikası Gölcük Milli Parkı, çok keyifli bir huzur noktası olarak dört mevsim bizleri bekliyor. Abant‘ın zıttına göl ve milli park içinde bir otel olmaması da Gölcük Gölü’nü, günübirlik bir seyahat noktası yapıyor. Civarlardan gelen gündelikçi piknikçilerle birleşmiş yerel işletmeler, Parkın içinde bakanlığa bağlı bir evin kartpostal karelerini oluşturan manzarası ve göl etrafında yapılabilecek şirin aktiviteler Bolu seyahatine zevk katıyor.

Kar yağışı sonrası kışın yeşilin ve mavinin bembeyaz güzellik ile birleşmesi büyüleyici anlar sunsa da, sonbaharı ve ilk baharı ayrı güzel olan Gölcük’te yaz mevsimi de özellikle sıcaklardan kaçmak için enfes bir serinlik fırsatı. Baharda ve yazın geceleri havanın oldukça soğuduğunu da hatırlatalım.

Gölcük Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Bolu il merkezine rahat bir yoldan 10 km. mesafede olan Gölcük’e, İstanbul’dan araçla 275 km. yol katederek yaklaşık 3 saatte, Ankara’dan 200 km. mesafe giderek yaklaşık 2 saat 15 dakikada ulaşılabiliyor. Günde birkaç kez belediye servisi olan Gölcük’e Bolu merkezden de gidilebilir. Bolu merkezden otostopla da rahatlıkla ulaşmak mümkün diyebiliriz.

Kendi araçlarıyla yol bilmeden gidenler için çok sayıda tabela ve yanlış yola sapma imkanı vermeyecek kadar az sapak var. Bolu’dan Gölcük’e rahatlıkla gidebilirsiniz.

Bolu’ya otobüs bileti için oBilet’i incelemeyi unutmayın. Tüm Türkiye’de en iyi otobüs biletleri seçenekleri için tüm detaylar makalemizde. Tık tık: oBilet .

Golcuk golu

Gölcük Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır

Tertemiz havası, çam ormanları ve çok renkli yeşilin tonları, mevsime göre kar yağışı ile ekstra huzur keyfi ile dinlenmek için birebir olan Gölcük Milli Park’ında konaklamak isterseniz az sayıda bungalov bulunuyor ve 2 kişilik gecelik fiyat 100 TL. (2015 Sonbahar)

Doğanın keyfi çıkarılır: Özellikle şehir yaşamında bunalanlar için göl civarında yürüyüş ve oturup boş boş dinlenme tabii ki yapılacak en iyi aktivitelerden olsa da, Gölcük’ün benzer milli parklara göre biraz daha eğlenceli yanları var. Tabiat parkı içinde ateşsiz piknik çok zevkli olacaktır. Yer ateşi ve mangal yakmak yasak olsa da, bu kuralı denetleyen olmadığı için uygulayan ne yazık ki çok.

Kartpostallık fotoğraflar çekilir: Göl etrafı yürüyerek çok rahat katedilen bir çevre. Yol boyu dura kalka, standart bir yetişkin 20-30 dakikada tam turu rahatlıkla atabilir. Yol üstünde birkaç çeşme de yer alıyor. Ayrıca off road yapılmak istenirse, tırmanışlı birkaç rota bulunuyor.

Golf arabası Bolu

Golf Buggy ile Gezinti: Golf arabaları kiralaması yaparak göl etrafında tur atılabilir. Araçlar 4-6-8 ve 10 kişilik oluyor tur ücreti de kişi başı 5 TL. 6 kişilik aracı 30 TL’ye tutabilir ve tam tur atabilirsiniz. Direksiyona geçmeyi unutmayın!

Road Ped Keyfi: Normalde ülkemizde görmeye pek alışkın olmadığımız üç tekerli ginger tipi olan road ped’lerle göl etrafında turlamak şahane eğlenceli. 10 TL’ye tam tur olarak kiralanan araçla küçük molalarla turu tamamlamak 10-15 dakika sürüyor. Gayet güvenli ve eğlenceli araç, tabiat parkının girişinin sağ ve sol taraflarında iki yerden kiralanabiliyor.

Gölcük’te Kiralık Bisiklet: Biraz pedal çevirelim diyenlere 10 TL – 20 TL arası ücretle basit bisikletler ve keyifli bir yol var. Kalabalık sebebiyle hız almak biraz zor olacaktır, hatırlatalım.

Bolu golcuk

Gölcük’te Yeme İçme:

Biri kafeterya statüsünde hizmet veren 2 restoran bulunuyor. 2’si de gayet iyi ancak daha gerilerdeki termal otel Gazelle’ye ait olan Gölcük Gazelle Restoran, oldukça kaliteli hizmete ve iyi bir mutfağa sahip. Et seviyorsanız, enfes Bolu etlerine öncelik vermeyi unutmayın. Kalabalık gruplarsanız, açık büfe barbekü partisi de deneyebilirsiniz. Standart bir kahvaltı ya da yemek 10 – 40 TL arası / kişi başı tutuyor.

Milli Park’ın girişinde, otoparktan hemen sonra büfe ve bakkal tarzı bir dükkan var. Çeşitli atıştırmalık ve market ürünleri de bulunuyor. Restoranlara göre daha ucuz fiyatlar olsa da, en ekonomik seçenek için şehirden bir şeyler getirip piknik yapmak bütçeyi daha memnun edecektir.

Son Hatırlatmatlar: Gölcük’te göl üzeri aktiviteler yasak. Balık tutmak, göle girmek, yüzmek yapılamıyor ve bu açıdan milli park korunuyor. Ancak çeşmelerde deterjanla bulaşık yıkamak ya da mangal gibi mantıklı yasaklara pek riayet edildiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Gölcük her mevsim enfes, ancak özellikle sonbaharda gezilecek seyahat önerilerimiz için tık tık: Sonbahar Tur Rotaları

img

Hindistan Sağlık Rehberi

ÖLMEYECEKSİNİZ SAKİN! Nereye giderseniz gidin, burnunuzun dibindeki hijyen koşullarımızın yakın olduğu Balkanlar'a bile gitseniz…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.