Bodrum’un En Gözde 7 Plajı

img

Bodrum Bodrum…

Ne zaman Akdeniz’de bir yaz tatili ya da şahane bir bahar kaçamağı düşünülse, akla Bodrum gelir. Ne zaman Bodrum dense, Halikarnas balıkçısının şu sözü çalınır kulağa; “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler, akıllarını Bodrum’a bırakıp gittiler.” Öyle bir yer ki Bodrum, yıllar boyu güzelliği şarkıları süslemiş, filmlere konu olmuş, her daim misafirlerinin gözünde hayranlık uyandırmış. Asırlar öncesinin derin izlerini taşıyan, tarihi eserleri, bembeyaz Bodrum evleri ve rengarenk begonvilleri ile Bodrum, bir tatil beldesinden beklenebilecek birçok vitrin özelliğini takipçilerine sunuyor.

Tarihte büyük Paşamız Zeki Müren’den, Seyyal Taner’e, Mazhar Alanson’dan günümüzde, popüler kültür ikoncanlarına Bodrum denince akla gelen çok ünlü isim var. Tüm bu meşhurluğuna ve yer yer aşırı popülerleştirilmesine rağmen Bodrum hep güzel, Bodrum sahilleri hep özel. Bodrum tatili yapanların genel kanılarından yola çıkarak; “tatilcilere göre” Bodrum’un en gözde 7 plajını derlemek istedik.

Bu arada küçük bir reklam/ hatırlatma: Siz de Bodrum tatiliniz için rezervasyonunuzu Gezinomi Bodrum Otelleri sayfasından yapabilirsiniz

1. Kadıkalesi Plajı

Narenciye bahçelerinin arasından parlayan bir doğa harikası Kadıkalesi Plajı. Bodrum’a 22 km uzaklıkta, Turgutreis’in 4 km kuzeyinde bulunuyor. Çevresinde birçok otel ve tatil köyünün bulunduğu Kadıkalesi Plajı, Bodrum’un en güzel gün batımı manzarasını sunuyor bizlere.

2. Bitez Plajı

Bodrum’un en gözde adreslerinden biri de Bitez. Bitez’de bulunan halk plajı, Bodrum’a 8 km mesafede yer alıyor. Bir tarafımız yemyeşil ağaçlar, bir tarafımız ise masmavi, uçsuz bucaksız Ege Denizi. Alakası var mı düşünelim; vaktinde “Bitez’de yalısına varmadan Halilim”, biz varalım.

bitez

3. Ortakent Yahşi

Bodrum merkeze yaklaşık 10 km mesafede bulunan Ortakent Yahşi, çok rüzgar alması nedeniyle özellikle rüzgar sörfü için şahane bir nokta. Türkiye’de rüzgar sörfü yapılan yerlerin en başında gelmesinin yanında, birbirinden güzel plajları ile Bodrum koylarında hem denizin hem de doğanın tadını Ortakent Yahşi’de doyasıya çıkarabilirsiniz.

4. Yalıkavak Plajları

Elinizi uzatsanız sanki yıldızlara dokunabileceğiniz, ılık rüzgarların estiği, Ege’nin o muhteşem kokusunun sarmaladığı bir yer Yalıkavak. Yarımadanın en ünlü beldelerinden biri olan Yalıkavak, Bodrum’a 18 km mesafede yer alıyor. Tilkicik, Paşa ve Ağaçbaşı koylarında bulunan büyük plajlara ise mutlaka uğramalısınız.

Yalıkavak sahil

5. Akyarlar

Akyarlar, Bodrum’un eski bir Rum köyü. İçerisinde barındırdığı binalar hemen ele veriyor kendini. Bodrum’a yaklaşık 20 km mesafede yer alan Akyarlar’ın müthiş bir kumsalı var. Ege’nin o pırıl pırıl dokusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz burada.

6. Göltürkbükü

Gölköy ve Türkbükü’nün birleştirilmesiyle ortaya çıkan Göltürkbükü, Bodrum denince akla ilk gelen yerlerden. Dolayısıyla da tatil anlayışının şekillendiği yer burasıdır diyebiliriz. Eh, bunda ünlü kimselerin de parmağı yok diyemeyiz. Neticede, pek çok ünlü kişi tatil için Göltürkbükü’nü tercih ediyor. Türkiye‘nin en meşhur sahillerinden olan Göltürkbükü’nü bizler sahip olduğu denizin ve doğanın güzelliği ile biliriz. Kendinizi Ege’nin serin sularına bırakacağınız en popüler adreslerden biri burası.

7. Güvercinlik

Bodrum’a ilk merhaba diyen yer Güvercinlik. Denizi göl gibi. Çevresinde birçok küçük otel ve restoran var. Salih Adası’nın yemyeşil manzarasını da unutmayalım. Bodrum’a 20 km mesafede yer alan Güvercinlik, yarımadanın en güzel mevkilerinden biri. Küçük koylarında denizin tadını çıkarmak paha biçilemez. Şimdilerde, bu koylara açılan lüks oteller, Güvercinlik’i Bodrum’un parlayan yıldızı haline getirdi.

img

Fez Gezi Rehberi

YAŞAYAN ORTAÇAĞ MÜZESİ Türkçe'de Fas'a Fas dememizin sebebi olan Fez, Dünya'da orta çağ yerleşimi…

5 Yorum

2 Yorum

 • cengiz

  05 Şubat 2016 - 03:22 Cevapla

  Oysa Bodrum’un en güzel denizi Torba dadır ama maalesef o bu yazıda yok :)

  • Taflan

   05 Şubat 2016 - 03:23 Cevapla

   Siz eklemiş oldunuz. :) Katkı için teşekkürler.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.