Beyrut Civarı

img

BEYRUT ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Lübnan tatiliniz çerçevesinde, Beyrut’tan günübirlik turlarla Lübnan’ın farklı bölgelerini gezebilirsiniz. LübnanWın, her köşesinde görülecek büyük zenginlikler var, gerçekten keşke daha çok zamanımız olsaydı da diğer yerlerini de görebilseydik diyor insan… Beyrut çok güzel bir şehir olsa da Lübnan’ı daha iyi anlamak  ve tadını çıkarmak için mutlaka civar yerleşimlere günlük rotalar çizin. Önereceğimiz 3 tane temel rota var;

  • Jeita Grotto, Harissa, Byblos
  • Bekaa, Chateau Ksara
  • Bsharri, Kadisha Vadisi

Yapılması gereken en klasik günübirlik tur; ByblosHarissaJeita Grotto‘yı rotasını izlemek. Otelimizden destek alarak günlük taksi kiraladık, bu turu yapmak için en iyi seçenek bu. Fiyatlar 80-125 $ arası değişiyor, biz 100 $’ya Ermeni bir ralli şoförüyle anlaştık. Tabii bindiğimizde rallici olduğunu bilmiyorduk. Dönüş yolunda samimiyeti de arttırınca bize çılgın hünerlerini gösterdi. (Taksi 4 kişiye kadar kiralanabilir)

   

Lübnan Not Defteri

Taksi vs. toplu taşıma: Günlük Beyrut turları için genellikle taksi tercih ediliyor. Aşağıda anlattığımız Byblos, Harissa, Jeita Grotto turu için taksi iyi bir seçenek olsa da Bekaa’ya rahatlıkla toplu taşımayla gidebilirsiniz. Otelinizden güzergah ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz. Yollarda da insanlar fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Keşfedilecek tatlar çok fazla: Lübnan turunuzda yolculuk sırasında yemek yiyecek çok güzel yerler yakalayabilirsiniz. Dışarıdan salaş gözükmesine aldanmayın, cesur olun.

İnsanlarla Tanışın: Lübnan’da gittiğiniz farklı bölgelerde Beyrut’tan daha farklı insan profilleriyle karşılaşacaksınız. İngilizce bilen insan sayısı da azalacak, ama insanlar sıcaklıklarını kaybetmeyecek.

Algınızı kırın: Özellikle Baalbeck çevresinde Hizbullah etkisinin yüksek olduğu bir bölge, ama korkacak hiç bir şey yok, çevresi oldukça güvenli. Girişinde Hizbullah tişörtü satan insanlar göreceksiniz. Sandıklarınızın gerçeklerden farklı olabileceğini göreceksiniz.

   

JEİTTA GROTTO

Dünya’nın yeni 7 harikası adaylarından yeraltı mağarası. Üst kısımları yürüyerek, alt kısımları ise sadece botla gezilebilen bu doğal harikayı çıplak gözle gördüğünüzde inanamayacaksınız çünkü fotoğraflarda bu güzelliğin yansıması mümkün değil. Bu yüzden insan burayı görebildiği için gerçekten kendini şanslı hissediyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak, zaten çekmeye çalışsanız da pek fotoğraflanamıyor. Yüzyıllar boyu damlayan sular büyük bir sabırla çılgın sarkıtlar, dikitler, sütunlar ve inanılmaz şekiller oluşturmuş, bu şekilleri bir şeylere benzetmeye çalışırken çok keyif alacaksınız.

Jeita Grotta’dan dönüşte bir Wax Museum bulunuyor. Ortadoğu ve dünyadan belli başlı ünlülerin balmumu heykelleri var. Girişte standart rehber eşliğinde geziyorsunuz. Sıcak bir rehbere denk geldik, sayesinde içerisinde oldukça eğlendik. Heykeller de hiç uzmanlık alanımız değil ama son derece başarılı desek yeridir.

HARİSSA

Jounieh şehri Harissa kasabasında bulunan Lady of Harissa’ya çıkıp Jounieh şehir manzarasını ayaklarınızın altına alacaksınız. Bizim gibi gün batımını da yakalarsanız çok şanslısınız. Tepeye yaklaşık 10 dakikalık keyifli bir teleferik yolculuğuyla çıkılıyor. Lübnanlı Hristiyanlar için oldukça kutsal bir yer, 1997 ve 2012 yıllarında Papa da teşrif etmişler. Tepedeki alanda ibadet edenlere saygı duyarak sessiz olmak lazım.

Tepeye çıkmadan teleferiğin yakınında baraka gibi bir dükkanda mükemmel bir pide yedik. Birçok kişinin uğradığı bir yer. Lütfen salaş görüntüye takılmayın, pideler muhteşem. Thyme’lı (Bu yöreye özgü bir baharat) ve peynirliyi öneririz. Karışık seçeneklerle birçok tadı deneyebilirsiniz.

BYBLOS

Kitap anlamına gelen bölge dünyanın en eski şehir yapılarından birine ev sahipliği yapmakta. Küçük bir tarihi çarşısı var, fosil kalıntıları incelenebilir. Biblos Kalesi ve içinden ulaşılan eski şehir ve ibadethane kalıntıları gezmek çok keyifli, yaklaşık 5000 yıl öncesine kadar uzanan yapıların içinden denizi seyretmek paha biçilemez. Küçük liman da muazzam bir sığınak.

130313031248-lebanon-food-byblos-horizontal-gallery

BAALBEK

Lübnan’ın en önemli turistik noktalarından biri de Beyrut’tan yaklaşık 85 km uzaklıkta Bekaa Vadisi‘nde yer alan Baalbek. Adını Bal tanrısından almış, “Bek”  de şehir demek. Roma İmparatorluğu’nun en önemli kalıntılarından bir kısmı burada bulunmaktadır. Çoğunluğu tapınak olan bu dev yapıları görmek için yaptığımız uzun yolculuğa kesinlikle değdi. Şiddetle öneririz.

Dünya’da Roma dışında bulunan en önemli Roma kalıntılarını barındıran şehir M.Ö 1100 yılında Fenikeliler tarafından kurulmuş. Romalıların eline geçtikten sonra da Roma’nın en ihtişamlı ibadet merkezlerinden biri inşa edilmiş.  Avrupa’dan uzakta Osmanlı hakimiyetinde unutulan alanda arkeolojik çalışmalar 1899 yılında başlamış. Bölgede birçok kalıntının heykelin yanı sıra 3 tane büyük tapınak bulunmakta. Bu tapınaklardan en büyüğü ve en çok tahrip olanı Jupiter tapınağı. Yaklaşık 9000 yıl önce yapılmış. Bilgilere göre bu devasa yapının 84 sütunundan sadece 6’sı ayakta durmaktadır. Diğer bir tapınak olan Baküs, oldukça iyi korunmuş, (tapınağın kendisi iyi dayanmış da denilebilir.) tek parça olarak ayaktadır. Venüs tapınağı da geçen zamana iyi direnmiş, içinde ufak Osmanlı dokunuşları da dikkatli gözlerden kaçmayacaktır. Tapınakların civarında kazılarda bulunan diğer heykeller ve kalıntılar sergilenmiş. Birçok yerde kalıntıların tarihi, sembollerin neyi temsil ettiği, hangi uygarlık tarafından yapıldığını anlatan şemalar bulunmakta. / Tüm alana giriş kişi başı 12 dolar. Öğrenci indirimi var. Ayrıca kıyak da var. İki sivilken yaşınız tipiniz uygunsa bir öğrenci bir sivile anlaşılabiliyor.

Lubnan_6

Harabelerden çıkıp şehirde dolaşabilirsiniz. Bölge aynı zamanda Hizbullah’ın önemli merkezlerinden. Burası Lübnan’ın önemli kafa açıcı yerlerinden biri. Kafamızda terörle eşleştirdiğimiz Hizbullah’ın tişörleri falan satılıyor harabelerin girişinde. Hizbullah’ın etkisi şehirde hakim, ama korkacak çekinecek hiçbir şey yok. Biraz geri kalmış bir Anadolu şehrinden çok da farklı değil. Geliş yolunda Filistin Mülteci Kampı da bulunmaktaydı ama orayı gezmeye fırsatımız olmadı. Gezenlerden aldığımız bilgiye göre kesinlikle görülmesi gerek. Girdikten sonra ufak bir güvenlik sorgulamasından sonra ziyaret edilebilir. Çok zor şartlarda yaşayan insanların yardımseverliğine, hüzünlü gözlerle, birbirini kollayan ellerle karşılık vermemek imkansız.

Baalbek‘e taksi yerine toplu taşımayla geldik, ve sandığımızdan çok daha kolay ancak enteresan bir yolculuk oldu. Toplam 4 vasıta değiştirerek geldik. Turist tiplerimize bakıp ne bizi kazıklamaya çalışan oldu, ne de rahatsız eden. Aksine her yerde küçük sohbetler yakalayarak Beyrut’un güzelliğinden ve taksinin konforundan çıkıp ülkeyi tanımamız için önemli bir fırsat elde etmiş olduk. Beyrut’ta Daura‘dan kalkan minibüsle Cola‘ya geldik. Cola‘dan tekrar minibüslerle Strua diye Baalbeck‘e yakın bir yerde indik, oradan da Baalbek’e. Sorarak yol bulmak oldukça kolay ve insanlar hep yardımcı oluyor. İngilizce bilgisi yol boyu gittikçe azalsa da yardımsever insanlar tarzanca da olsa bir şekilde anlaşma imkanı sunuyor.

CHATEAU KSARA ve BSHARRİ

Günlük tur planlarken yine Bekaa Vadisinde bulunan Chateau Ksara‘yı da rotanıza ekleyebilirsiniz. Lübnan’ın en eski ve en önemli şaraphanesinde tura katılıp şarap tadabilirsiniz. Lübnan’da tanıştığımız birçok kişi tavsiye etmişti. Yılbaşı eğlencesine geç kalmamak için pas geçmek zorunda kaldık, size afiyet olsun.

Bir başka sefere bırakmak zorunda kaldığımız bir diğer planımız da Kadisha Vadisinde bulunan Bsharri kasabası. Lübnan bayrağında bulunan orijinal Sedir ağaçlarının korunduğu tek yerdir. Gezenlerin izlenimlerini almak isteriz. Özellikle bu sıcak ülkede t-shirtle gezerken karlı dağların soğuğunda yaşayacağınız deneyim bizim için de bir keşif fırsatı olacak. Yorumlayın lütfen.

img

Katar Vizesi (Turistik)

TURİSTİK KATAR VİZESİ Yeni yapılan anlaşmalar ile 30 güne kadarki seyahatlerimizde, Katar vizesiz gidilen…

2 Yorum

1 Yorum

  • micheal kors bags

    11 Mayıs 2014 - 09:04 Cevapla

    Bekaa Vadisini övmüşsünüz resmen, kararsız kaldım gerçekten. Ama Jeita Grotto Lübnan’da gezi için çok güzel bir mağaraya benziyor.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.