Belgrad Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  8 Euro (4 Kişilik Oda)
 • Bira: 200 RSD
 • Yemek: 600 RSD
 • Ulaşım:  Bedava
 • Turistik Zenginlik:  3.5/5
 • Gece Hayatı:  4.5/5
 • Pahalılık:  2.5/5
 • Temel Süre: 2 gün

YUGOSLAVYA DÖNEMİNDEN SÜREGELEN ZENGİNLİK

Türkiye’den vizesiz gidilen en güzel seyahat destinasyonlarından, siyasi ve duygusal sebeplerle haklı kırgınlığımız olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, dağılmış Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti’nin de başkentiydi. Gerek sevgili Tito zamanında gerekse dağılma sonrasında Sırp faşizmi altında sürekli gelişmiş, Balkan şehirleri arasında farklı bir konuma yükselmiş Belgrad turu, turistik olarak bizlere inanılmaz güzellikler sunuyor. Belgrad Gezisinde Tuna ve Sava nehirlerinin beslediği, Belgrad Kalesi’nin çok yüzyıllardır koruduğu kenti, 2 milyonu aşkın nüfus, çok çekici ve eğlenceli Belgrad gece hayatı, bölgenin en büyük şehri olma özelliğinin getirdiği ticaret hacmi, Atina ve İstanbul’dan sonra en eski üçüncü Avrupa yerleşimi olan Belgrad’ı sürekli geliştirmiş. Bugün de olağanüstü Belgrad eğlence yaşamı ve entelektüel kimliğiyle Avrupa’nın gizli sürprizlerinden.

BELGRAD’A ULAŞIM, ŞEHİR İÇİ ULAŞIM:

Avrupa’nın kara, hava ve deniz yollarına merkezlik yapan Belgrad’a Dünya’nın her yerinden ulaşmak oldukça kolaydır. İstanbul’dan Belgrad’a nasıl gidilir derseniz; THY, Jat Airways ve Pegasus ile direkt uçulabileceği gibi, çok gerek olmasa da bir sürü aktarma alternatifi ile de uçak sağlanabilir. Günde iki kez Bulgaristan üzeri geçen trenle de Sirkeci’den tungır mıngır yola çıkmak mümkün.

 • Belgrad Nikola Tesla Havaalanı şehre sadece 13 km mesafede. Merkeze gitmek çok kolay.
 • Taksi: Kazıkçı şoförlerini engellemek için hazırlanmış sistemle, ‘gelen yolcu (arrival)’ kısmından taksi danışma bölümlerinden bir fiş alarak ön ödemeli binilebilir. bkz: pre paid taxi
 • Otobüs: 72 numaralı otobüs, son durak Zeleni Venac’a 40 dakikada varıyor. Muhtemelen daha erken ineceksiniz. Her saati çeyrek geçe ve her saate çeyrek kala kalkıyor.
 • Minibüs (Önerilir): A1 numaralı minibüsler, Slavija Meydanı’na kadar gidiyor. Novi Belgrad ve ana tren istasyonundan da geçiyor.
 • Shuttle: JAT Havayolları, havaalanı ve Slavija arası shuttle hizmeti sağlıyor. Sabah 7’den gece 22:00’a kadar her saat başı hizmet veren servisler, son durağa 30 dakikada varıyor. Hızlı bir alternatif.
   

BELGRAD NOT DEFTERİ

Önyargılarınızı çöpe atın: Kıramıyorsanız da sonradan utanırsınız. 24 saat yaşayan kentin, gayet samimi insanları, bakımlı kadınları, entelektüel erkekleri, muhteşem eğlence hayatı, inanılmaz yoğunlukta kültürel aktiviteleri, bütün klasik Balkan ülkelerini kıskandıran gelişmişliği ile Belgrad başlı başına birkaç kez görülmesi, yaşanması gereken bir şehir.

Doya doya et yiyin: Çoğu kajmak isimli kaymak benzeri krema ile sunulan Sırp etleri oldukça lezzeti ve ekonomik. Şöyle doya doya et yiyelim diyorsanız Belgrad uygun bir seçenek.

Brendi (Rakija) için: Yerel içkiler rakija bir brendi çeşidi. Aynı zamanda yerli biralar ve şaraplar da oldukça leziz. Zaten gece hayatı bu kadar canlı ve tüm hali oldukça turistik olan soğuk bir şehirde iyi içki olmamasına imkan yok, kötüsünü bulmaksa zor.

Tram 2 ile beleş şehir turu yapın: Yıllar önce şehir daha küçükken çizilmiş bir tramvay hattı, size ekonomik bir city sightseeing imkanı sunuyor hem de bunu sadece ana bölgede yapıyor. Biletler inanılmaz ucuz üstüne kaçak binmek de inanılmaz mümkün.

Sırp eğlence yaşamına katılın: Kent bize şahane eğlence alternatifleri sunuyor. İlk seferinde tat alamazsanız ikincisinde farklı bir mod deneyin. Bkz: Belgrad Gece Hayatı

İnsanlarla sohbet edin: Birkaç küçük kaza olabilir ama genel olarak tanışacağınız insanların hoş sohbeti ve birikimleri bütün ön yargılarınızı kıracak.

Ücretsiz yürüyüş turuna katılın: Yerel öğrenciler tarafından düzenlenen ve şehir merkezinin önemli yerlerini kapsayan ve başka gezginlerle tanışıp, şehrin hikayelerini öğrenebileceğiniz bu yürüyüşe kesinlikle katılın. Her gün Republic Meydanı’nda at heykelinin arkasında. Bunun haricinde ücretli turlarına veya düzenledikleri pub crawl’a da katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gece hayatının tadına varın: Mutlaka bu canlı şehrin gecelerine uzanın. Ayrıntılı gece hayatı notlarımız için tıklayın.

Parklarda içki içip gruplarla kaynaşın: Oldukça yaygın olan uygulama ile yerel insanlarla tanışmak ve marketten alacağınız biralar ile mekan öncesi ucuza kafa olmak için bulunmaz fırsat. Kimler kimler eğleniyor meşhur Belgrad parklarında, birkaç gruptan kafanıza yatanı deneyin. (Gece 22:00’dan sonra kapalı içki satışı yasak ancak bir mekan uygulasa da ikinci uygulamıyor, rahat olun)

   

BELGRAD’DA GEZİLECEK YERLER:

Kalemegdan Kalesi ve Parkı (Belgrad Kalesi): Tuna nehri kenarındaki bu kale açık konuşalım gördüğümüz en ihtişamlı kalelerin başında geliyor. Sadece gezilip görülecek kuru bir tarihi yapı değil aynı zamanda parkı ile birlikte devasa bit etkinlik ve dinlence alanı. Kendisi, manzarası, yeşilliği ile Belgrad’ın ilk ziyaret edilesi noktası. Park bir de küçük hayvanat bahçesine (Belgrad Zoo) ev sahipliği yapıyor. 

Aziz Sava Katedrali: Sırbistan‘ın en büyük katedrali. Ayrıca Avrupa’nın da en büyük 10’uncusuymuş ama kesfetsene.com boyunca bu tip merak uyandıran sıralamalarda öncekileri yazma kuralımız gereği bu bilgiyi doğrulayamadığımızı hatırlatıp rehbere güvendiğimizi belirtelim. Gerçekten haşmetli ve görülesi bir yapı.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı: (Republic Square) – (Public Square) Şehrin ana meydanı. Her türlü randevu, toplaşma, eylem buradaki at heykelinin önünde yapılıyor. At heykeli ile ilgili ilginç detay, aslında heykelin üzerinde kendilerini Osmanlı’dan kurtaran kahramanları bulunmasına rağmen heykelden sadece “at” olarak bahsediyorlar ve tüm buluşmalar aynı cümleyle “atın önünde, sağında vb.” gerçekleştiriliyor. Turistik boyutunun yanı sıra yerel oluşu da meydanı her daim canlı kılıyor. Gece gündüz buluşan ve bir yerlere dağılan insanları izlemek ya da gerçekten birileriyle buluşmak için burada bulunacaksınız. Kalacak yerinizi buraya yürüme mesafesinde seçin.

Knez Mihailova Caddesi: Şehrin ana caddesi. Tüm ihtişamlı binalar, alışveriş noktaları, eğlence mekanları, kafeler Roma ve Osmanlı mimarisinin birçok eserini ve modern heykelleri barındıran bu ana caddede toplanıyor.

Knez-Mihajlova Caddesi

Skadarlija (Bohemian Quarter): Şehrin eski ve sanat camiasına ait sokağı “Bohem Sokak” olarak da adlandırılıyor. Arnavut kaldırımları ve meyhaneleriyle yerel ve tarihi bir cadde. Mekanlarda geleneksel Sırp müzik ve eğlenceleri çok çeşitli aromalarda rakılarla sunuluyor. Fiyatları benzeri meyhane türevlerine göre daha pahalı ama gece en azından bir içinden geçip müziğe kulak kabartmak lazım.

Strahinjića Bana Sokağı (Silicon Valley): Skadarlija sokağının hemen yanında Kalemegdan’a kadar uzanan bu sokak bir çok kafe, bar, restoranıyla lüks ve önemli bir cadde. İsmi herhangi bir teknolojik çağrışım yapmasın. Silicon Valley denmesinin nedeni tarihsel olarak insanların süslenip kendini göstermek istediği bir sokak olmasından kaynaklanıyor. Savaş sonrası insanların en şık halleriyle piyasaya çıkması sonrası bu isim yerleşmiş.

Narodni Muzej (Ulusal Müze): Önemli eserleri ve sıklıkla gezici sergileri barındıran Narodni, Belgrad’ın en önemli müzesi olarak bizi çağırıyor. http://www.narodnimuzej.rs

Istorijski Muzej Srbije (Sırbistan Tarihi Müzesi): Eski bir prensin evinin dönüştürülmesiyle oluşmuş sarayda kronolojik olarak Sırp ayaklanmalarının örnekleri görülmekte. P.tesi kapalı olan müze diğer günlerde de geç açılıp erken kapanıyor. Öğle saatlerinde gidelim.

Belgrad_5

Zemun Bölgesi: Yeni Belgrad’ın merkezi. Anladığım kadarıyla serbest ticaret zamanında önce burada başlatılmış, bu da bölgenin hızla gelişmesine sebep olmuş, devamında da sürekli bir ticaret ve yaşam merkezi olan bölge birçok tarihi yapısı ile bizlere görülecek alternatifler sunuyor. Lamartine Anıtı, Üniversite, Kiliseler ve park bölgenin özel noktalarından.

Ada Ciganlija: Gündüz sosyal aktiviteleri, su ve spor etkinlikleri, gece de canlı Belgrad eğlenceleri ile dolu dolu bir ada. Bisiklet de kiralanabiliyor. Biz size akşamüstü gitmenizi öneriyoruz. Önce gezer, yer içer; sonra da çılgınca eğlenirsiniz.

Stari Dvor (Eski saray): Şehrin en haşmetli yapısı. Genç bir bina olması inşasında teknolojinin kullanımına imkan sağlamış, daha eskilerin hepsinden daha büyük olacağız anlayışıyla gerçekten haşin bir bina inşa edilmiş. (O kadar da büyük değil, İstanbul çocuğuyuz, Ataşehir’deki, Başakşehir’deki her bina daha büyüktür.)

Novi Dvor (Yeni Saray): Faaliyetlerine aktif devam eden çok vaktiniz varsa ek görülesi listenizde olsun. Öncelik gerektiren ahım şahım bir özelliği yok, bahçeleri oldukça güzel.

Ayrıca; Crkva-Svetog-Vaznesenja (Göğe Yükseliş Kilisesi), Beli Dvor (Beyaz Saray), Tito Anıt Mezarı ve Yugoslavya Tarihi Müzesi

BELGRAD GECE HAYATI

Çeşitli uluslararası listelere göre Avrupa’nın en iyi gece hayatı ilk 10 şehri listelerinde önlerde yer alan başkentin eğlence yaşantısına ayrı bir sayfa açtık.

Belgrad gece hayati

img

Interrailde Geçerli İndirim Kartları

AVRUPA'DA GEÇERLİ İNDİRİM KARTLARI Hem interrailde hem de Avrupa seyahatlerinde geçerli çeşitli gereksiz indirim…

0 Yorum

6 Yorum

 • Güneş Akdoğan

  30 Ekim 2014 - 03:28 Cevapla

  Belgrad doğu Avrupa’da en sevdiğim şehirdir. Gecesi de gündüzü de ayrı güzel. Bir kere Belgrad’ın hayatına kapılınca ayrılmak oldukça zor oluyor.

 • Güven Kimençe

  23 Ağustos 2015 - 22:58 Cevapla

  14-15 Ağustos 2015 tarihlerinde Belgrad’daydım. Sizin sayfanızdaki bilgilerden de oldukça faydalandım, bunun için teşekkür ederim. Benim tecrübelerim şu şekilde oldu:
  Belgrad Balkanların en büyük şehri. Ulaşım tamamen ücretsiz (otobüs, tramvay ve troleybüs). Yeme-içme konusunda da oldukça ucuz. Türklere karşı da olumsuz bir algı yok aksine Türk olduğunuzu anlayınca dizilerden karakterlerin adlarını saymaya başlıyorlar size. Her yerde olduğu gibi burada da taksiciler sizi kazıklamaya çalışıyor.
  Sırp parası Denar çok değersiz. 1 Euro 127 Denar’a karşılık geliyor ama fiyatlar da ona göre. Yani €10 bozdurunca adam bana 1270 Denar verdi, parayı görünce çok şaşırdım ama aynı hızla da eridi para :) Kalemegdan’a mutlaka gidin, Sava ve Tuna nehirleri üzerindeki gece mekanlarına da gidebilirsiniz.

 • gönül

  04 Ocak 2016 - 10:06 Cevapla

  belgrad a yeni yıl (2016) da gittim.
  taksicilere çok çok dikkat edin. iki kez taksiye bindik, ilkinde adam 700 dinar lık yeri 2200 dinar yaptı, otelin resepsiyonuna söyledik ve 1000 dinar olarak durumu kurtardı resepsiyonist sağolsun. ikinci taksi maceramız daha da fenaydı. taksiye binmeden pazarlığımızı yaptık, 1000 dinar kadar tutar dedi.. 1200 dinar tuttu, adama 1200 dinar ı verdim, parayı elimden aldı, elini bacağının arasına götürdü ve dedi ki 400 (200+200) dinar verdiniz.. gerisi nerede paranın dedi.(bu arada 1000 ve 200 dinar kırmızı banknot) eminim adama 1000 dinar ı da verdiğime..paramı istiyorum diye bağırıyor adam biz üç bayana. dedim ki bu bir el hareketi yaptı, paraya bir şey yaptı kalk yerinden dedim ve 1000 dinarı ayağının altına atmış. diyeceğim o ki, taksicilerin hepsi böyle. çok dikkat edin.

  • Taflan

   04 Ocak 2016 - 20:43 Cevapla

   Geçmiş olsun Gönül. Ne yazık ki gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin turizminin üzerindeki en can sıkıcı konulardan biri yerel taksiciler olabiliyor. Bizim de çok yerde başımıza böyle şeyler gelebiliyor ama Belgrd’ta taksi hiç kullanmamıştık, gideceklere not olur yazıların. İyi seneler.

  • Nag

   21 Mart 2016 - 11:48 Cevapla

   Pink taksiyi kullanabilirsiniz,güvenilir bir seçenek belgrad için ayrıca artık tramvaylarda akbil benzeri sistemler kullanılıyor kontroller sıkı,7-8 km lik bir hat için 150 denar kadar para ödüyorsunuz

   • Taflan

    07 Nisan 2016 - 03:34 Cevapla

    Paylaşımınız için çok teşekkürler. Belgrad şehir içi ulaşımı için küçücük de olsa hayat kurtaracak bir yeni bilgimiz oldu. Sevgiler.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.