Avrupa’nın En büyük Müzik Festivali Sziget

img

SZIGET 2014 MÜZİK FESTİVALİ’NE GİDİYORUZ!

Yurt dışında müzik festivaline gitmek, günlük Avrupa gece hayatı yerine uzun uzun eğlenmek çoktur hayalini kurduğumuz ama gerçekleştiremediğimiz bir yolculuk. Sziget 2014 line up’ının aşırı iddialı oluşu, Türkiye’deki yeni içki yasaklarının, büyük konserleri iyice pahalı ve zevksiz hale getirmesi* v.s. sebeplerle gaza geldik ve Avrupa’nın en büyük festivali olarak nitelendirilen, Tomorrow Land ile birlikte de en popüler ikiliden olan Sziget Festivali’ne gitmeye karar verdik. Sziget Festivali’nden notları dönünce anlatırız da, gitmek isteyen ya da Sziget hakkında bilgi almak isteyen olur diye tüm tecrübelerimizi canlı anlatalım istedik. Sziget 2014’te 11-18 Ağustos tarihleri arasında. Biz de 13’ünden itibaren sevgili Volkan ile birlikte Budapeşte’de festival alanındayız.

* Yasa tasarısı sırasında dilimizde tüy biterek anlatmaya çalıştığımız içki sponsoru olmaksızın büyük etkinliklerin yapılamayacağı, yapılırsa da aşırı pahalı ve üstüne içkisiz olanların da zevksiz olacağı derdimiz vardı, iptal olan ve düzenlenmeyen konserlere ek geçen sene koskoca Roger Waters konserinde çay içmemiz de tuz biber oldu.

* GÜNCELLEME: Gittik, döndük, detaylı yazdık. Aşağıda link var

Sziget 2014-1

Sziget Müzik Festivali Nedir?

İlk Sziget 1993 yılında yerel bir festival olarak çıktığı yolda, günümüzde tüm Avrupa’dan ziyaretçi çeken 400.000 kişilik dev bir festivale dönüştü. Sziget festivalini özel yapan bazı yanlarını sıralamak gerekirse;

 • Sziget Festivali Budapeşte şehrinin ortasında Tuna nehrinin üzerindeki Óbudai Adası’nda yapılıyor. Tüm ada festival alanı ve “Özgürlük Adası” olarak anılıyor. Biz zaten şehri severiz, buyrun Budapeşte Gezi Rehberi‘mizden 2013 yazında güncellenmiş notlarımıza bakın. Festivalin güzel yanı adanın komple özgürlüğe ayrılması.
 • Festivalin tüm adayı kaplaması önemli avantajlar sunuyor. Etkinlik alanı çok büyük.(boyut ver.) Diğer güzelliği de plajlar; hengameden kaçıp Tuna nehrinde Budapeşte manzarasına karşı güneşlenmek ve serinlemek için keyifli olsa gerek.
 • Birçok festivale göre Sziget’in süresi daha uzun, yaklaşık bir hafta sürüyor. Sadece bir festival değil orta şekerli bir Avrupa tatili kıvamında.
 • Belli bir müzik türü baskın değil. Elektronik ve rock ağırlıklı olsa da metal, folk, jazz, çingene müzikleri Allah ne verdiyse çalınıyor. Tek üzücü yanı aynı anda dinlemek isteyeceğiniz grupların denk gelebilmesi, yazık ama bize :(
 • Bu sene sağlam bir line-up’ı olsa da, Sziget’i özel kılan sadece kimlerin katıldığı değil, gün boyu devam eden aktiviteler. Tiyatrolar, sergiler, sirk, lunapark, farklı konularda workshoplar, Amerikada’ki Burning Man festivali benzeri sanat enstalasyonları, sayısız spor aktivitesi, bir adet tribal labirent, boya partisi, balon partisi gibi küçük çılgınlıklar ve bir sürü şey, hem de ne! Bu sayede Rock’n coke’daki gibi tüm gün sıcak altında bekleyerek acı çekmiyorsunuz.
 • Sosyal bilinci de yüksek bir festival Sziget. “Ability Park” olarak adlandırdıkları alanda engelli rehberler eşliğinde özel deneyimler yaşatılıyor. Toplum bahçesi denilen alanda şehir bahçeciliği örnekleri sergileniyor ve anlatılıyor. Sivil toplum adası denilen alanda farklı sivil toplum örgütleriyle tanışma imkanı bulunmakta. Kocaman bir duvar da tüm festivalcilerin ölmeden önce yapmak istediklerini yazdığı bir sanat projesine çevrilmiş. Takdir ettik.
 • Festival adasını Budapeşte’nin tam ortasında olduğundan bahsetmiştik. Bu da biz gezginler için festivalin yanında bu güzel şehri gezme fırsatı veriyor.
 • Bir de ekonomik! Büyüklüğüne göre Avrupa’nın en ucuz müzik festivali diyebiliriz. Biletleri saniyelerde tükenen Tomorrowland ve benzerleri ile kıyaslandığında oldukça ucuz. Biletleri hadi geçtik, festival alanının fiyatları da oldukça makul. Avrupa turu yapan backpackerların da ilk tercihi. Fiyatları aşağıda detaylı açıkladık.
 • Okuduklarımıza göre organizasyon çok başarılı. Her türlü soruna çare düşünülmüş. Ailelerin çocuklarını bırakabileceği kreş, aldığınız biletleri yükseltebilme şansı, farklı konaklama seçenekleri, mümkün mertebe temiz duş ve tuvalet olanakları, wi-fi, telefon şarjı vs.
 • İçki, yemek sokulabildiği, güvenliğin çok kasmadığı söyleniyor, deneyip yazacağız. Alkolsüz içeceğe ve çok abartmadan yemeğe tolerans varmış diye biliyoruz.

Hemen görmek, dinlemek istiyorum diyenler 2013 Sziget aftermovie eşliğinde okumaya devam edebilirler.
http://www.youtube.com/watch?v=q9aI6PaybRk

Sziget Bilet Fiyatları & Seçenekler

Biz artık gemileri yaktık gidiyoruz size de genel bilgileri verelim. Bilet için 3 tane ana seçenek var;

 • Sziget 7 günlük tüm festival boyunca standart kamping dahil bilet. İşte biz bunu aldık. Biz alırken 209 €’ydu. 30 Nisan’da 229 €’ya çıktı, 31 Temmuz’a kadar geçerli.  Sonrasında 249 €’ya çıkacak.
 • Sziget 5 günlük kampsız bilet. Festivalin ilk iki günü -1 ve 0. gün olarak geçiyor. -1’de sadece çadırlar kurulup adada konaklamalar başlıyor, 0. gün akşamı ise konserler hafiften başlıyor. 31 Temmuz’a kadar 199 € olan bilet, sonrasında 209 €’ya çıkacak. Fikir değiştirip kamp yapacağım derseniz 40 € ek ücret ödeyerek biletinizi 7 günlük kamping dahil bilete çevirebiliyorsunuz. –
 • Sziget Günlük bilet: Bi’ arkadaşa bakıp çıkmak isteyenler de unutulmamış. 1 günlük bilet 50 €. Birden fazla günlük bilet alırsanız kamp yapma hakkı da kazanıyorsunuz.

Sziget’te Yeme İçme

Genelde organizasyonların ciddi gelir kalemi bu oluyor. Biletimizi aldık kaça karnımızı doyuracağız, bi’ bira kaç paradır acaba? sorularını da cevaplandıralım; Öncelikle Eruroları Macaristan para birimi Forine (HUF) çevirmek gerekiyor. Bu işlem Budapeşte şehir içinde gerçekleşeceği gibi festival alanında çok uygun kurlarla halledilebiliyormuş. Fiyatlara gelirsek ucuzundan fıçı bira yaklaşık 2 €, etli garnitürlü düzgün yemek 4 €, hamburger 4 €. Fazlasıyla yemek seçeneği de bulunmakta anladığımız kadarıyla.

Sizget Kamp Alanı

Sziget’te Kamp ve Konaklama

Sziget’te konaklama işi oldukça kolay. Karar; şehirde mi festival alanında mı kalacağız şeklinde? Biz pek düşünmedik, tabii ki festivalde çadırda kalacağız. Dileyen şehirde festival alanına yakın bir otelde de kalabilir tabii.

Sziget Festival adasında konaklama seçeneklerine gelirsek; Ana olayımız KampingÇadırını, uyku tulumunu ve diğer gerekli eşyalarını al kal, bu kadar basit. Tüm adaya yayılan geniş bir kamp alanı var. Bir günden fazla günlük bilet alan herkes kamp yapabiliyor.

Tüm haftalık bilette de standart kamping dahil, yukarıda biletleri daha detaylı açıkladık. Standart kamping yatacak bir yer ve duştan yararlanma anlamına geliyor. Standart kampinge ek olarak alternatif kamping biletleri ile konfor seviyesini biraz arttırabiliyorsunuz; kapalı özel alan, ücretsiz wi-fi, telefon şarj etme, depozit verme, 24 saat resepsiyon, ayrı tuvalet ve duşlar. Alacağınız haftalık bilete ek olarak 59 € ödenmesi gerekiyor bunun için. Biz aldık bile ama bazı kaynaklarda standart bilet alanlar da bu konularda çok zorlanmıyor, arada bu alanlara da girebiliyor gibi şeyler yazıyor, karar sizin. Karavan bizde pek olan bir şey değil ama yazmadan geçmeyelim, karavan yeri ve standart kamping hizmetleri için 130 €.

VIP campingde alternatif kamp hizmetlerine ek havuz, VIP(!) tuvalet ve duş, bir de kendine özel market bulunmakta. Fiyatı 130 € ama pek heveslenmeyin, biletleri tükendi. VIP kamp alanına kendi çadırınızı kurabileceğiniz gibi aşağıdaki seçenekleri de değerlendirebilirsiniz; ,

 • Bungalow tarzı evler mesela. Kişi başı VIP camping’i alıp üstüne 2 kişilik oda 200 €, 4 kişilik oda 330 € olacak şekilde satılmakta, bu da bu sene tükenmiş.
 • Karavanı olmayanlar için hazır karavan da ayarlamışlar. Kişi başı VIP camping aldıktan sonra 3 kişi için 120€ , 4 kişi için 170 € vererek karavanda kalabilirsiniz, ama seneye, çünkü bu sene biletleri tükenmiş.
 • Hem VIP’de kalıyorum bir de çadır mı kuracağım diyenler de düşünülmüş ve hazır çadırlar satılmakta.
 • VIP camping biletleriniz aldıktan sonra önceden hazırlanmış çadırlarınıza yerleşmek için 2 kişilik çadır 65 €, 4 kişilik çadır 100 €. Tahmin edeceğiniz üzerine bu da bitti.

Sziget Uçak Bileti ve Sizget Toplam Bütçe

Uçak biletlerimizi Budapeşte merkezli Wizz Air‘den aldık ve kişi başı gidiş-dönüş 165 € ödedik. Bu hesapla beraber bütçe kalemlerimiz;

 • Uçak: 165 € (Aldık)
 • Festival bileti ve ek kamp bilet: 268 €
 • Günlük harcama:  Ortalama 30 €. 5 gün için 150 € (Tahmini)
 • Havaalanı ulaşım : 10 €

Toplamda beklentimiz 600 € civarı gözüküyor, dönünce ne kadar harcadığımızı yazarız.

Sizget 2

Sziget 2014 Line-up

Şimdi üzüleceğiniz, doğduğunuz topraklara küseceğiniz ana geldik; Sziget Festivali’nde kimler çıkıyor? 2014 son senelerin de üstüne çıkmış. Gönül şımarıp “bi’ de Radiohead olsa olmaz mıydı?” dese de mutluyuz huzurluyuz. :) Bazı isimlere gelelim, Macklemore & Ryan Lewis, Queens of the Stone Age, The Prodigy, Placebo, Outkast, Blink 182, Calvin Harris, Skrillex, Deadmau5, Lily Allen, Bastille, Imagine Dragons, Cee Lo Green, Manic Street Preachers, Axwell, The Kooks, Jake Bugg, Stromae, Tom Odell, Kavinsky, The 1975, Jagwar Ma, Die Fantastichen Vier, London Grammar, La Roux, Fedde La Grand, Ska P, Bombay Bicycle Club, Miles Kane, Jimmy Eat World, Casper, Crystal Fighters, Klaxons, Michael Kiwanuka, Laidback Luke, Borgore, Darkside, Bonobo, Anti-Flag, Palma Violets, Fink, Wild Beasts, The Big Pink, Mount Kimbie… daha bayağı gidiyor ve hâlâ fazlası açıklanabilir.

Bitti mi maalesef bitmedi. Ayrı bir sahnede gün boyu dünyanın farklı yerlerinden etnik müzik grupları çalıyor. Bir alan gün boyu sadece daha az meşhur DJ’lerin çaldığı bir parti alanına dönüştürülmüş. Festival boyunca sadece blues çalınacak ayrı bir alan var. Son olarak çok övgüyle bahsedilen Tribute sahnesi. The Doors, Nirvana gibi erken yitirdiklerimizin ve yaşayan diğer efsanelerin şarkılarını çalan gruplar yer alacak.

Sizget 2014

Son Söz

Sziget Festivali 1993 yılında bir öğrenci festivali şeklinde başlamış, birkaç sene sonra Pepsi sponsorluğunda işleri büyütmüş ve her sene yeniliklerle bu festivali geliştirmiş ve birçok yarışmada Avrupa’nın en iyi müzik festivali seçilmiş. Biz Barış’a Rock gibi mükemmel bir fikir ve başarılı sayılabilecek bir organizasyonu ileri taşıyabilirdik, olmadı. Teker teker gelen büyük konserlere para bayılmaya devam edip, Rock’n Coke’n’un gölgesiz ortamlarında tatmin olup, takılmaya devam edeceğiz gibi. Oysa genç ve kalabalık da bir toplumuz. Yazık oluyor bu ülkenin gençliğine, bizlere.

Neyse, gelecek olursanız bir ses etsin buluşalım, ısmarlarsanız bi’ biranızı içeriz.

GÜNCELLEME: SZİGET DÖNÜŞÜ

Gittik, inanılmaz eğlendik ve bayağı detaylı yazdık. Buyurun:

Sziget Festivali Nasıldı

 

 

img

Az Tercih Edilen Gezilecek Şahane 8 Şehrimiz

Türkiye’de Görülmesi Gereken Alternatif 8 Şehir Gezisi “Türkiye’nin dört bir yanı cennet!”. Çocukken aile sofralarından,…

7 Yorum

1 Yorum

 • Necla

  26 Temmuz 2014 - 19:46 Cevapla

  Bu yılı kaçırdım ancak anılarınızı merakla bekliyorum. Eğer 2014 Sziget line up da yine başarılı olursa ona gideceğim. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.