Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler

img

VİZESİZ AVRUPA ÜLKELERİ

Yakınlığı kadar güzelliği, kültürü ve tarihi sebebiyle Avrupa’ya vizesiz gitme rüyası tüm gezginlerin ve seyahat aşkıyla yananların malum ortak hayali. AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine ne yazık ki vize ile gidebiliyor olsak da, kıta Avrupa’sında Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler var. Özellikle vizesiz Balkan ülkeleri öncelikli olmak üzere, Türkiye’den vizesiz seyahat edilen Avrupa ülkeleri sayısı da “hadi biraz iyimser bir bakış açısıyla” fena değil diye nitelendirilebilecek miktarda.

Sadece gümrük kapısında yurt dışı çıkış pulu alıp, pasaportumuzla elimizi kolumuzu sallayarak gittiğimiz vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri listesinde yer alan ülkelerin, seyahat açısından popüler kentlerinin ciddi bir kısmını daha önce ziyaret ettik, kalanına zamanla gideriz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Avrupa ülkelerini derlediğimiz listede, tıklanabilir (renkli yazılmış) şehirleri tıklarsanız, oraların gezi rehberlerine de erişebilirsiniz.

TÜRKİYE’DEN VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL AVRUPA ÜLKELERİ

Belirttiğimiz gibi ağırlıklı Balkan coğrafyası olsa da Avrupa Birliği sınırları dışındaki birçok Avrupa ülkesine vize olmadan seyahat edebiliyoruz. Coğrafi nitelendirme gerekirse, vizesiz Balkan ülkeleri ve genelde Kuzey Avrupa sayılabilir.

1.Vizesiz Sırbistan

Keşfetsene’ye göre vizesiz gidilen en güzel Avrupa ülkesi diyeceğimiz Sırbistan; sadece Avrupa’da değil, aynı zamanda Türkiye’den vizesiz gidilen en güzel ülkeler sıralamamız da da önlerde geliyor. Sadece başkent Belgrad Gece Hayatı’nın tadını çıkartmak için dahi bir hafta sonu kaçılabilecek Sırbistan’ın önemli turistik kentleri Novi Sad, Niş, Karlofça olsa da başlangıç için tık tık: Belgrad Gezi Rehberi.

Sırbistan

2.Vizesiz Karadağ

Avrupa’da vizesiz deniz tatili denildi mi akla ilk gelecek kıyılara sahip Karadağ yine favori vizesiz Avrupa ülkelerinden. Eşsiz koyları, doğal yapısı, korunmuş doğası ile Avrupa’nın en iyi kıyılarına sahip Karadağ; henüz deli gibi keşfedilmemiş ve son derece davetkâr. Avrupa’da kısıtlı bütçelideniz tatili imkanı da cabası. Casino turizmi ve ece hayatı da meşhur. Bizdeki birçok şehri için hadi Karadağ Gezi Notları

Karadağ 2

3.Vizesiz Makedonya

Makedonya’nın, Balkanlarda vizesiz gidilen ülkelerin başında geliyor olma nedeni Türkiye’den Üsküp’e ucuz uçak bileti bulunuyor olması olsa da, açıkçası Üsküp bizim için vasat bir destinasyon. Ancak Ohrid ve Kanyon Matka gibi iki doğa harikası yerleşim Makedonya Turu yapmayı cazip kılıyor ve mutlaka iyi bir planı gerektiriyor. Ayrıca Balkanlar’daki diğer ülkelere ulaşım için de kolay bir rota.

Makedonya_K

4.Vizesiz Rusya

Kuzey komşumuz Rusya’ya vizeler kalktı ve turist aktı desek doğru söylemiş oluruz. Avrupa’da vizesiz gidilen ülkelerin en gözdelerinden Rusya’nın başkenti Moskova‘dan tutun da St. Petersburg’a, trenle yapılacak bir Beyaz Geceler Turu’na kadar Rusya turu fikri hep çekici. Edebiyatından, sanatına, tarihinden, siyasetine siz keşfederken bizim de selamımızı söyleyin ve hâlâ niye gitmediğimiz için bizi kınayın.

GÜNCELLEME: 2016’daki uçak krizi sonrası Rusya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması koymuştur. Şuan için vizesiz Rusya seyahati ileri bir tarihe kadar hayaldir.

Rusya

5.Vizesiz Ukrayna,

Karadeniz’den bir diğer kuzey komşumuz Ukrayna Avrupa’nın doğu sınırını oluşturuyor ve bize vizesiz. Başkent Kiev ve Donestk‘e gitmiş olsak da öncelik olarak size Ukrayna’nın başkenti Kiev ve Ukrayna’nın liman şehri Odessa’yı öneririz. Ukrayna’nın en güzel turistik şehirlerinde Lviv de üçüncü sırada. Bizim de yakın planlarımızda, gelince yazarız. Kharkov ucuz uçak bileti sebebiyle de bir seçenek.

Odessa Gece Hayatı

6.Vizesiz Bosna Hersek

Kardeş ülkelerimizden Bosna Hersek vizesiz seyahatin en yaygın yapıldığı Balkan topraklarının başında geliyor. Nispeten daha sakin, dinlenmeli bir tatil için iyi bir durak. Keşfetsene’de tıklayarak ulaşacağız Sayabosna, Mostar, Poçitel Gezi notlarımız yer almakla beraber, diğer küçük şehirler de Avrupa’da Osmanlı izlerini görmek ve leziz yemekleri yemek için çekici bir alternatif.

saraybosna_6

7.Vizesiz Moldova

2014’te Moldova Vizesi de kalktı. Karşılıklı olarak gelişen bu işbirliği çerçevesinde Moldovya Vizesi kalktı mı soruları hâlâ soruluyor olsa da bu kuzey ülkesinin gece yaşantısı ve ticari ilişkilerimiz nedeniyle, Türkiye’den zamanla daha fazla turist çekeceği kesin.

Moldovya Gece Hayatı

8.Vizesiz Arnavutluk

Arnavut aslanlarının ülkesi Balkanlarda bizim de akrabalık ilişkilerimizin bulunduğu bir coğrafya. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a birkaç saatlik ziyaretimiz (fazlası gerekli mi tartışalım) sonrası araştırmalarla detaylandırılmış Tiran Gezi Rehberi yayında.

Arnavutluk

9.Vizesiz BELARUS (Beyaz Rusya)

2014’te Türkiye’den Beyaz Rusya’ya vizeler kalktı. Ulaşımın nispeten kısıtlı olması ve ülkenin çekiciliğinin sınırlılığı nedeniyle henüz yağmamış olsak da yakında yerli turistlerimizin vizesiz Belarus turları gerçekleştireceğini bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Biz henüz gitmedik, gidenler Belarus’ta özellikle başkent Minsk gece hayatı için güzel şeyler söylüyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10.Vizesiz Kosova

Avrupa’da bağımsızlığını en son ilan eden ülke olarak, Dünya’nın henüz yarısının resmi olarak tanımadığı Kosova’yı biz tabii ki tanıyoruz, üzerine çok bir şey vaat etmese de vizesiz gidebiliyoruz. Başkent Priştina Gezi Rehberi‘miz sizin ancak fırsatı olanlara Prizren Gezisi öneririz.

Kosova

11.Vizesiz Vatikan

Bu küfür gibi bir şey. Vatikan vize uygulamıyor ancak Roma‘dan dolayısıyla İtalya’dan başka gidiş yolu yok. Olur da Schengen vizesi alır yolunuz düşerse Vatikan Gezi Rehberi sizindir.

vatikan_8

VİZE İLE İLGİLİ İŞE YARAYACAK BİLGİLER, DERLEMELER

Belli ki güzel bir seyahat araştırması içindesiniz, şu sayfalarımız da mutlaka işinize yarayacaktır düşüncesindeyiz. Tüm ülkeler sayfasının altında diğer kıtalar da var.

Vizesiz Gidilen Tüm Ülkeler 1

Vize Hakkında Tüm Bilgiler

Türkiye'ye Uygulanan Vize Rejimleri 1

Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler 1

img

Interrailde İletişim, Haberleşme

AVRUPA'DA HABERLEŞME Yurt dışından Türkiye'yle iletişim pahalı hocam... Avrupa'da bizim GSM hatlarıyla kendi içimizde…

2 Yorum

15 Yorum

 • Metin

  11 Temmuz 2014 - 18:56 Cevapla

  KKTC de listede olmalı sanki. Üstelik bırakınız vizeyi pasaport bile gerekmiyor :)

 • Yılmaz

  14 Kasım 2014 - 18:12 Cevapla

  Kosova’ya vizesiz gidiliyor kabul ama çok vasat bir ülke ya. :) Gitmemenizi öneririm

  • ilknur

   09 Aralık 2014 - 14:21 Cevapla

   neden acaba bilgi verirmisiniz lütfen.

   • Taflan

    11 Aralık 2014 - 15:46 Cevapla

    Verelim tabii de ne “neden” onu pek anlamadık. :) Tam neyi merak ettiniz?

 • Recai Kurt

  10 Ocak 2015 - 20:06 Cevapla

  Bir gün bu listeye Schengen ülkelerinin de eklenmesini çok istiyorum. Ama yine de burnumuzun ucunda bir sürü vizesiz Avrupa ülkesi var ve gitmek lazım.

 • Ozan

  19 Ocak 2015 - 17:11 Cevapla

  Makedonya Balkanların Nazlı Kızı’dır. Balkanların En Güzel Memleketidir MAKEDONYA! Her Zaman Beklerim 2 Yıldır Buradayım Tıp Öğrencisiyim Makedonya’nın En İyi Üniversitesinde Yazları Dönem Boyunca Turist Gezdiriyorum Bireysel ve Toplu Gelen Kişilere Ev ve Seyahat İmkanı Sunup Kendi Arabamla Gezdiriyorum. Makedonya değil Sadece Komşuları Bulgaristan Yunanistan Kosova Sırbistan’da Kalacak İmkan ve Gezilecek Yerleri Gezdirebilirim.

  Herkese İyi Tatiller ve Bol Bol Gezmeler Dilerim..

  • Nese

   24 Şubat 2016 - 19:02 Cevapla

   Merhaba Ozan,

   Kardeşime gelmeyi düşünüyorum. Bu haftasonu ya da gelecek haftasonu uygun musun?

 • mer

  08 Mart 2015 - 23:32 Cevapla

  nasil katilabilirim

  • Taflan

   10 Mart 2015 - 02:36 Cevapla

   Anlayamadık efendim, kastınız bir Avrupa turu ise, tur şirketi değil boş boş bedava bilgi veren bir bloguz. Burada okuduğunuz Avrupa kıtasındaki vizesiz ülkelere bakarak, beğendiğiniz biri varsa kendiniz gidebilirsiniz.

 • Mehtap

  24 Mayıs 2015 - 15:32 Cevapla

  Tebrikler vizesiz ülkeler derlemeleriniz çok başarılı. Özellikle Karadağ’a vizesiz gidildiğini bilmiyordum ve fotoğraflardan çok beğendim. En kısa sürede gitmek lazım.

 • Turist

  28 Nisan 2016 - 11:23 Cevapla

  Makalenizi çok beğendim, faydalı olduğuna inanıyorum. Ancak Rusya hepimizin bildiği nedenlerden dolayı Ocak’tan itibaren vize uygulamaya başladı. Rusya vize bilgilerini güncellemeniz lazım.

  Teşekkür ederim.

  • Taflan

   28 Nisan 2016 - 18:36 Cevapla

   Merhaba;

   İlgi ve eleştiriniz için çok teşekkürler; birgün Rusya başta tüm Avrupa’ya vizesiz gidebilmemiz umuduyla.

 • İ-smile

  07 Şubat 2017 - 07:54 Cevapla

  Moldova görselini çok beğendim. Şu anda bilet alıyorum al-dım!

 • malatya havalimanı araç kiralama

  28 Ağustos 2017 - 12:29 Cevapla

  kesfetsene.com olarak harika iş çıkarıyorsunuz makalelerinizi okurken zevk alıyor insan emeğinize teşekkürler.

  • Taflan

   03 Eylül 2017 - 00:02 Cevapla

   Merhaba;

   Çok teşekkürler katkı ve yorumunuz için.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.