Avrupa’da En Ucuz Ülkeler ve Gezilecek Şehirler 2017

img

Gezilecek En Ucuz Şehirler / Avrupa / 2017

Dünya üzerinde gelişen seyahat kültürüne yön veren internet sitelerinde, “Dünya’nın en ucuz şehirleri”, “yaşamak için en ucuz yerler”, “Seyahat için en uygun fiyatlı ülkeler”, bık bık bık gibisinden birçok liste vardır. Bunların bir kısım yayıncıların kendi yorumları olurken “yurt dışında yaşam maliyetleri” gibi resmi araştırmalar yapan Mercur, Master Card gibi ciddi kurumlar da bulunuyor. Yurt dışında gezilecek yerleri seçerken en büyük çekincelerden biri olan seyahat maliyeti, bir yere giderken en çok dikkat ettiğimiz hususların başında. Bazen ne yazık ki heveslerimizin ve meraklarımızın önüne geçebilen bu çekince özellikle konu kıta Avrupası olunca iyice doruğa çıkıyor. Neyse, Dünya’da bu şehirlerin seyahat maliyetlerini kıyaslama işini iyi yapan “Backpacker index” diye bir şey var. Hem Dünya’daki en ucuz ülkeleri, hem de kıta kıta bu ülkelerde turistik değeri olan en tatil yapmak için en ucuz şehirleri diziyor. Bunu yaparken de backpacker ruhu / sırt çantalı seyahat bilincine yönelik talep ve ihtiyaçları hesaplıyor.

Bu liste oluşturulurken kullanılan maliyetler;

 • İyi bir hostelde paylaşımlı odada 1 gece konaklama
 • 3 öğün hesaplı yemek
 • 2 kez toplu taşıma aracı bileti
 • 1 kültürel aktivite maliyeti (Müze v.s.)
 • Sosyalleşilebilen makul bir mekanda 3 ucuz bira.

olarak sıralanıyor. Şöyle bakınca da belki bir bilet ve bir aktivite daha eklenebilir en fazla diyor insan. Yani en ucuz şehirlerdeki gezi maliyetleri için oldukça rasyonel diyebiliriz.

Avrupa’da En düşük Maliyetle Yapılabilecek Geziler -2017

Bir uyarı: En ucuz ülkelerdeki tüm şehirleri değil, turistik değeri olan, seyahat için popüler noktaların listede olduğunu hatırlatalım. Yani Yozgat tabii ki daha ucuz ama listede İstanbul, Antalya, Kapadokya gibi destinasyonlar yer alıyor.

1- Sofya Gezisi / Bulgaristan

Avrupa’nın gezilebilecek en ucuz şehri birkaç yıldır olduğu gibi yine komşumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya. Bizim henüz ziyaret şansımızın olmadığı Sofya’da hostel fiyatları, backpacker index’e 11,50 Leva olarak girmiş. Yukarıda sıraladığımız diğer bedeller eklenince, Sofya’da 1 günlük seyahat maliyeti 24,04 Dolar olmuş.

2-Krakow Gezisi / Polonya

Biz Polonya’da başkent Varşova’ya gittiğimizde de fiyatlarına bayılmıştır. Sovyet Kültürü’nün Avrupa Birliği ile birleştiği, acıların tarihi ile yoğrulmuş Polonya şehirleri günümüzde eğlence hayatı ile de öne çıkan turizm cennetleri. Sayısız bar, disko, gece kulübü ile bilinen Krakow’da hostel maliyeti 34,15 Zloti. (Polonya Para birimi) Diğer maliyetler eklenince Krakow’da 1 günlük gezi maliyeti toplam 24,82 Dolar.

3- Bükreş Gezisi / Romanya

Bize yakın ülkelerden Bükreş’e ulaşımın da oldukça kolay olması sebebiyle, Türkiye’den düşük bütçe ile gidilecek yurt dışı şehirleri arasında favorilerden olsa da daha ziyade kumar turizmi, seks turizmi ve gece hayatı ile daha çok tercih edilen bir şehir. Bu yüzden sırt çantalı seyahat için nispeten öncelikli kentlerden sayılmasa da aslında güzel mimarisi, meydanları ve eğlenceleriyle düşünülebilecek bir yer. Bükreş’te ortalama hostel bedeli 31,12 Leu olarak belirlenmiş. Bükreş’te bir günlük tatil maliyeti bizim hesapla 25,70 Dolar.

4- Belgrad Gezisi / Sırbistan

Avrupa’da en sevdiğimiz, her gittiğimizde çok mutlu ayrıldığımız Belgrad’ın; Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri olduğunu biz de teyit edebiliriz. Çılgın Belgrad Gece Hayatı, birkaç müzesi, sokak yaşantısı, kalesi ve meydanlarıyla Sovyet ve Sırp mimarisi zevkle gezilecek eserleri, doğal hayat, Tuna ve Sava nehirlerinin kesişiminde kurulu olan bu” beyaz şehir”i gerçekten kıtanın en keyifli destinasyonlarından yapıyor. Üstelik vizesiz! Gitmek isterseniz notlar için tık tık: Belgrad gezi rehberi. 6 Euroluk bir hostel yatağı maliyeti ile Belgrad’ta bir günde ne kadar harcanır sorusunun cevabı, 26,17 Dolar.

5- Budapeşte Gezisi / Macaristan

Dünya’nın en güzel meclis binalarından birine Tuna nehri kıyısında ev sahipliği yapan Budapeşte, Orta Avrupa masallarından bir kent. Birkaç kez gezmeye, 1 kez de Avrupa’nın en büyük müzik festivali Sziget‘e gittiğimiz Belgrad gezisi için rehberiniz şurada, tık tık: Budapeşte gezisi. Macar yemeklerinin de tadına bakacağımız Budapeşte’de 1547 Forint para birimi ile bir gecelik yatak maliyeyle birlikte, 1 günde harcanacak toplam bedel, 26,75 Dolar.

6- Saray Bosna Gezisi / Bosna Hersek

Balkanlardaki kardeşimiz Bosna Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelerden biri ve Mostar’la birlikte bizi çok mutlu etmiş bir seyahat destinasyonu. Çok uzun vakit geçirince belki sıkılınabileceğinizi düşündüğümüz Bosna’da, Balkanlardaki Osmanlı izlerini takip etmek, güzel güzel yemekler yemek, daha fazla vaktiniz varsa da dağlara doğru yola koyulmak önerilerimizden olsa da gezi rehberimiz daha güzel bilgiler verecek. Tık tık: Saray Bosna Gezi Rehberi 6 Euro’dan düşük hostel maliyeti ile Saray Bosna’da bir günlük gezi maliyeti 28,50 Dolar.

7- Kiev Gezisi / Ukrayna

Avrupa’nın yine turistik olarak en güzel şehirlerinden biri olan Kiev’i yakında çok geniş yazacağız çünkü çok uzun zaman geçirdik. Çılgın Ukrayna gece hayatı, seks turizmi, eğlence yaşantısı, futbol kültürü, mis gibi mekanlarda çok uygun fiyatlı takılmanın keyfi, Sovyet ve Avrupa kültürü arasındaki karmaşa, müzeleri, sarayları, kiliseleri ile bu listedeki ucuz ülkeler içindeki vizesiz gidilenler arasında en Avrupalı şehir Kiev. Üstelik Ukrayna 2017 Eylülden itibaren pasaportsuz seyahat edilebilen ülkelerden. Sadece kimlikle gideceğiniz Kiev’de hostel fiyatları bu listede 191 Grivna olarak belirlenmiş, toplam maliyetimiz ise günlük 29,18 Dolar. Bu bedel sadece birkaç sene evvel 18 Dolardı. Dünya gittikçe pahalılaşıyor dostlar. (Kiev seyahatinizde hostelden ziyade ev kiralamanızı öneririz)

8- Český Krumlov Gezisi / Çekya

Avrupa’da gezilebilecek en ucuz şehirler listesine, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, yeni adıyla Çekya’nın Prag’tan sonraki en popüler kenti Český Krumlov 2017’de 8’inci sıradan girmiş. Eski şehrin tamamı Unesco Kültür Mirası Listesi’nde bulunan kentte, meşhur Çek biralarını içe içe tarihi yerleri gezebilir, yine masalsı bir Orta Avrupa kentinin sokaklarında kaybolmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Bizde Prag Gezi Notları var, Český Krumlov tatilinin bir günlük maliyeti ise 30,34 Dolar.

9- Varşova Gezisi / Polonya

Yukarıda Krakow günlük 5-6 dolar daha düşük maliyetiyle, en ucuz gezilecek şehirler listesinde başlara oynamış olsa da, aradaki farka bir başkenti görmek değecektir. Bizim de Varşova gezisinden oldukça eğlendiğimizi, geniş geniş parkları, o parklardaki ücretsiz Chopen konserlerini, eski metro duraklarının çevrildiği barları unutmamız mümkün değil. Gitmek isteyenler tık tık: Varşova Gezi Rehberi. Varşova’da bir günlük seyahat maliyeti 31,45 Dolar. Buna yukarıdaki her şeyle birlikte gecelik 38 Zloti’lik hostel bütçesi de dahil.

10- Zagreb Gezisi / Hırvatistan

Hırvatistan’ın en turistik noktası için Dubrovnik gezisi yapmış olsak da oranın maliyetleri biraz daha yüksek olabildiğinden bu ülkeden Dünya’nın gezmek için en ucuz şehirleri listesine Zagreb girmiş. Zagreb’de 60 kunalık hostel konaklamasıyla birlikte bir günlük seyahat maliyeti 32 Dolar olarak hesaplanmış. Yine tümü orta çağ havasında olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’i de gezerken çok beğeneceğinize eminiz.

11- Riga Gezisi / Letonya

Eşsiz meydanları, ikonik mimarisi yine çılgın Riga gece hayatı ile Letonya’nın başkenti Riga’da Avrupa’nın en ucuz başkentleri listesinde ve burada da 11’inci sıradan karşımıza çıkıyor. Biz de daha önce yaptığımız Baltık Turu sırasında Riga’dan çok keyif almıştık. Avrupa birliği üyesi Letonya seyahati için Schengen vizesi gerekiyor. Hostel maliyetinin 8 Euro’dan hesaplandığı Riga’da bir günlük harcama ortalamanız 33,30 Dolar tutmuş. Olur da gitmek isterseniz, burası için güzel notlarımız var. Tık tık: Riga Gezi Rehberi

12- Bratislava Gezisi / Slovakya

Bütün o coğrafyanın önemli şehirlerini gezmiş olsak da bir türlü uğrayamadığımız Bratislava, oldukça meşhur bir seyahat destinasyonu ve tüm Orta Avrupa’da olduğu gibi seyahat maliyetleri de oldukça düşük. Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Hostel tutarı olarak 8 Euro bedel biçilen bir günlük Bratislava seyahat maliyetini 33,40 Dolar olarak belirlemiş backpacker index.

13- Vilnius Gezisi / Litvanya

Baltık turunda ziyaret ettiğimiz Vilnius, klasik Baltık Avrupa ülkeleri gibi bir nehir etrafına kurulu bir kent. Bir günlük Vilnius gezisine 34,26 Dolar masraf biçilirken, Vilnius’ya konaklamak için seçilen orta üst kalite hostel için 8 Euro maliyet biçilmiş. Çok bayılacağınızı söylersek yanlış bir ifade kullanırız ama genel olarak zevk alacağınızı belirtebiliriz. Notlar için tık tık: Vilnius Gezi Rehberi

14- İstanbul Gezisi / Türkiye

Aman da aman İstanbul’un olmadığı pek seyahat listesi göremiyoruz uzun süredir. Bu yıl (2017) aynı zamanda Trip Advisor’un favori destinasyonlar listesine de birkaç yıldır olduğu gibi giren İstanbul için 25,25 TL hostel maliyetiyle bir günlük seyahat bütçesi 34,43 Dolar olarak öngörülmüş. Şehir dışından gelenler için bir örnek olmasının yanı sıra, İstanbul’da oturan veya burayı bilenler için de listenin genelini bir teyit etme amaçlı güzel bir rakam. 3 öğün yemek, paylaşımlı odada hostel konaklaması, 2 toplu taşıma aracı (İstanbul’da nereye gideceksek onla), bir kültürel aktivite giriş bedeli ve 3 bira için toplam fiyat 34,43 Dolar makul bir hesap olarak görünüyor.

15- Prag Gezisi / Çekya

Defalarca ziyaret ettiğimiz Prag, orta Avrupa’nın en turistik şehirlerinden şüphesiz. Eski kent masalsı bir görünüş ile Orta Çağ’dan kalmış, donmuş, korunmuş sakin bir yer. Orman seviyesindeki parklar, nispeten serbest keyif verici madde özgürlüğü, Prag biraları, Çek Cumhuriyeti gece hayatı ile birlikte gerçekten misafirlerini tatmin eden bir destinasyon olan Prag’ta 248 Kronluk hostel maliyeti ile birlikte 1 günlük seyahat bütçesi 40,14 Dolar öngörülmüş. Prag Gezi Notları için tık tık: Prag Gezi Rehberi

Günde 40 Doların altına gezilecek Avrupa şehirleri

Yukarıda sıralanan ilk 15 şehirdi. Bu 40 Dolar limitini tamamladığımız backpacker index listesinin devamını sadece isim olarak verelim, renkli yerler ziyaret ettiğimiz şehirlerdir, tıklarsanız gezi rehberlerine ulaşabilirsiniz.

 • 16- Split / Hırvatistan: 41,61 Dolar
 • 17- St. Petersburg Gezisi / Rusya: 41,93 Dolar
 • 18- Santorini Gezisi / Yunanistan : 42,87 Dolar
 • 19- Ljubljana Gezisi / Slovenya: 44,26 Dolar
 • 20- Talinn Gezisi / Estonya: 11 Euro hostel dahil, 45,11 Dolar
 • 21- Tenerife Gezisi / İspanya: 13 Euro hostel dahil 45,32 Dolar
 • 22- Atina Gezisi / Yunanistan: 8 Euro dahil 48,40 Dolar
 • 23- Lizbon Gezisi / Portekiz: 10,50 Avro hostel dahil 50,11 Dolar.
 • 24- Moskova Gezisi / Rusya: 446 Ruble dahil 51,56 Dolar
 • 25- Napoli Gezisi / İtalya: 53,40 Dolar
img

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum'da Görülmesi Gereken Yerler Gürcistan'ın en önemli turistik destinasyonlarından Batum, özellikle Türkiye'den ciddi misafir…

2 Yorum

4 Yorum

 • Salih

  16 Haziran 2017 - 15:25 Cevapla

  Merhaba Ukrayna Yen’i kimlikle giden oldumu acaba bilgi verebilir mısınız

  • Taflan

   16 Haziran 2017 - 22:20 Cevapla

   Merhaba, Ukrayna’ya kimlikle seyahat yeni başlamış bir uygulama biz henüz kullanmadık bu hakkımızı ancak forumlarda ve sosyal medyada ilk birkaç girişte sorun yaşandığını duyduk ancak henüz ciddi bir şikayete denk gelmedim. Kısa bir süre içinde her şey çözülecektir. Detaylar: https://www.kesfetsene.com/pasaportsuz-gidilen-ulkeler/

 • malatya araç kiralama

  20 Temmuz 2017 - 12:01 Cevapla

  cok güzel özetlemiişşiniz tebrikler…

 • izmir tabela reklam

  17 Aralık 2018 - 16:15 Cevapla

  Viyana benim favori ülkem tarihi dokusu açısından şahane bir şehir.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.