Amsterdam Ot ve Coffe Shop Bilgileri

img

Hollanda’da Keyif Verici Satışına Yönelik Bilgiler

Hollanda, bilindiği üzere başta marihuana olmak üzere çeşitli “organik” uyuşturucuların serbestçe kullanılabildiği bir ülke.* “Amsterdam kafası” deyimiyle bir yandan milyonlarca turist çeken Hollanda ve özellikle başkent Amsterdam’da, birçok insanda da yeni bir şey deneyecek olmanın merakı, çekincesi, korkusu oluşabilmekte. Bu yüzden; “Amsterdam’da uyuşturucu serbest mi, ot nasıl içilir, Amsterdam’da marijuana nereden satın alınır, marijuana ne miktarda kullanılmalıdır, coffeeshop nedir, Amsterdam smart shop nedir, Amsterdam ot çeşitleri nelerdir, marijuana çeşitleri nelerdir” gibi birçok Hollanda kafası ile ilgili sorunun cevaplarını bilgilendirme amaçlı yazalım.

Amsterdam gezisi, hafif uyuşturucular dışında da çok şey vadeden bir şehir. Amsterdam Gezi Rehberi notlarımızda detaylı anlattık. Sağda solda yer alan aptal özendirici yazılar yerine neyin ne olduğunun bilinmesinin bilgi verme amacıyla önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yasal Uyarı: Uyuşturucu ve/ya keyif verici maddeler geri dönüşü olmayacak şekilde sağlığa zarar verir.

Amsterdam’da Uyuşturucu Serbest Mi?

Hayır elbette değil. Uyuşturucu ile keyif verici maddeleri (hafif uyuşturucu/soft drugs) birbirinden ayıralım. Amsterdam’da ot içmek ve keyif verici madde kullanmak kısmen serbesttir. Yasalar maddeleri birbirinden ayırır. Bu rehber sadece Hollanda ve Dünya’da bunu yasal tutan birkaç ülkedeki seyahatlerinizde bilgilenmeniz içindir. Türkiye’de denenmemelidir. Amsterdam magic mushroom, Amsterdam magic cake, space cake v.s. uyuşturucu veya keyif verici maddeler sınıfına girer. Amsterdam Gece Hayatını Avrupa’nın önemli noktalarından biri yapan, Hollanda’nın eğlence dünyasının ürünü bu ürünlere yavaştan bakalım.

Amsterdam Gezi Notları

Dünya’da Durum ve Amsterdam Magic Bilgileri

Metnin tümü Amsterdam seyahatine giden kişilerin bilgilendirilmesi ve yasa dışı konulardan uzak tutulması amacıyla yazılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaleti, Uruguay, Laos ve Hollanda gibi uyuşturucunun ve keyif verici maddelerin yasal olduğu ülkeler. İspanya, Çek Cumhuriyeti, Tayland, Nepal, Hindistan, Fas, tüm Avrupa toprakları, tüm Kuzey Afrika toprakları, İslam coğrafyasının yarısından fazlası, Güney Asya’nın büyük kısmı, Güney Amerika’nın çok ciddi bölümünün de uyuşturucuya ve keyif vericilere töleranslı olduğunu belirtmek gereklidir. (!) Çok ayıp.

Çünkü doğal bitkisel keyif vericiler de bazı insanlara ve yasalara göre kötüdür. Ayrıca ‘ifade edildiğine göre’ doğal olmayan kimyevi maddelerin basit kısımları dahi piyasada doktor gözetiminde verilen antibiyotiklerden tutun da antidepresanlara kadar her türlü kimyevi ilaçtan ve yatıştırıcıdan daha kötü maddelerdir, sağlığa zararlıdır. Dünya’da yasal sigaradan her gün binlerce kişinin, yasal alkolden her gün onlarca kişinin hayatını kaybetmesine karşın, marihuanadan tarih boyu hiçbir yaşam kaybının olmamasının hiçbir önemi yoktur.

* Resmi olarak serbest değil, esnek, neyse uzun hikaye.

Amsterdam’da “Coffeeshop” nedir?

Coffeeshop’lar küçük miktarlarda kenevir satışının serbest olduğu mekanlardır. Genellikle alkollü içki veya başka türlü uyuşturucular satılmaz ve sigara içilmez. Çoğunda yiyecek, içecek, atıştırmalıklar bulunur. Bira da yer alabilir. Hollanda’da uyuşturucu satışı yasaktır, hafif uyuşturucu satışı ve kullanımı serbesttir. Detayları hukukçulara bırakıyoruz, eğlence bilgilendirme kısmına yoğunlaşalım.

Herkes Amsterdam’da coffee shop’a girebilir mi? 18 yaş üzerindeki herkes Amsterdam’da ot almak için coffeeshoplara girebilir, alışveriş yapabilir ve bu ürünleri tüketebilir.

Amsterdam'ın En İyi Coffeshopları

Hollanda’da herkes deli gibi ot mu içiyor?

Liberalizmin ve özgürlüğün başkenti Hollanda‘da uyuşturucu kullanım serbestliği olması, ot ve uyuşturucu kullanım oranlarını pek değiştirmemiş. Hatta ağır uyuşturuculara geçişi azalttığı bile söylenebilir. Hollanda’da “hayatında en az bir kez marihuana kullanım oranı” %25,7 iken nispeten yasak olan ABD’de %41,5’tir. Hollanda’da esrar ve uyuşturucu kullanım oranı Avrupa ortalamasının biraz üstünde diyebiliriz. Diğer ülkelerde yasak bir şey konusunda ankete katılanların dürüst olduğunu var sayarak. (Türkiye’de esrar kullanım oranı Emniyet’in verilerine göre %3 civarında ‘ölçümlenmiş’.)

Amsterdam’da Sokakta Ot İçebilir Miyim?

Elbette. Coffeshop ve smart shoplardan (aşağıda) yasal olarak satın alacağını her türlü ürünü sokaklarda, kanal boyunda, parklarda, kamp alanlarında, otelinizde tüketebilirsiniz. Sokaklarda bira dahil içki içmenin yasak olduğu şehirde özellikle Vondelpark çok özel bir deneyim sunar. Kocaman bir şehir parkı olan Amsterdam Vondelpark’ta çimlere yayılıp, üzerinize gelen ördekler v.s. ile kuş sesleri ve bisiklet tıkırtıları içinde takılınabilir. Ayrıca Red Light District de canlı, renkli, karmaşalı bir merkezdir. Tüm yollarda acayip bisiklet trafiği içinde “millet nerde, ben nerdeyim” demek için de Amsterdam sokakları iyi birer deneyimdir.

Kenevir nedir? Esrar nedir? Marihuana nedir?

Kenevir, tarih boyunca birçok hammadde ve ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Uzun süre hiçbir yasak olmadan hem keyif verici madde olarak hem de endüstriyel amaçlarla kullanılmıştır. Ucuz maliyetleri sebebiyle 1930 yılında Amerika’da pamuk ve ilaç endüstrisini tehdit etmesi, Meksikalı göçmenlerin sık kullanması gibi sebeplerle yasaklanmış ve bu yasak hızla tüm dünyaya yayılmıştır. Yasaklanma sürecini ve kullanım alanlarını detaylı olarak başka kaynaklardan okuyabilirsiniz, biz keyif verici tarafına odaklanarak bilgilendirmeye devam edelim.

Marihuana/esrar aynı anlama gelmekle beraber, basitçe kenevir bitkisinin kurutularak keyif verici hale getirilmiş halidir. Tüm Dünya’da marihuana tatlı sözlerle anılabilirken, Türkiye’de esrar gayet kötü anılmaktadır. İçerisindeki THC, kafa yapan etken maddedir. Her dilde tonlarca sokak ağzıyla tanımı vardır. Esrar ile marihuana kelimelerine aynı şey derken, herhangi bir kalite benzerliğinden söz edilmesinin mümkün olmadığını hatırlatmak gerekirmiş.

amsterdam coffee shop rehberi (8)

Marihuanna Hakkında Bir istatistik

Marihuananın keyif verici madde olarak, tıbbi alanlarda, dini törenlerde ya da sadece “keyif” için kullanılmasının tarihi M.Ö 3. yüzyıla kadar varır. Bu zamandan beri marihuana kullanımından ötürü aşırı dozla öldüğü kayıtlara geçen tek bir insan yoktur. İşin enteresan yanı dolaylı olarak ölüme sebep kaydı da pek bilinmemektedir. (Trafik kazası, kavga, kalp krizi v.s.)

Genel Olarak Marihuana’nın Etkileri

“Kendini keyifli ve gevşemiş hissetme” Aslında en basit tanım bu. Halüsinasyon etkisi çok düşüktür, sadece bazı şeyler olduğundan farklı görünebilir :) Kullanan kişide otun türüne göre çok konuşkan ya da içine kapanık bir ruh hali olabilir. İlginç konularda düşünme ve konuşma etkisi vardır. Ayrıca insanı daha derinleştiriyormuş. Kimlik, kişilik ve en önemlisi ortamla ilintili olarak farklı etkileri olabilir, çok yüksek yüzdede etkiler olumlu iken, tamamen yönetim hatasından ötürü “bad trip” denilen aslında zararsız olan bir durumu da vardır. O kaybolan bacak yerindeymiş yani.

Marihuana’nın Olumsuz Yan Etkileri

Hollanda gibi yasal ülkelerde içilen ot, kısa dönemli unutmalara, ağız kuruluğu, hareket becerilerinde düşüş, göz kızarması, kan şekerinin düşmesi, iştah açılması gibi etkilere yol açabilir. Dinlenilen müzikten ekstra keyif alma görülebilir. Kısa dönemli unutmalar komik, iştah açılması ise zevkli olabilir. :) O nasıl bir sosistir arkadaş. Ucuz bir gofret deyip geçilen neymiş… Algıda ani bir değişikliğe yol açtığı için “bad trip” denilen kötü düşüncelere yol açabilir. Dikkatli olunması, kontrol edilmesi ve “yönetilmesi” durumunda bad tripten rahatlıkla çıkılır. En kötü bayıla bayıla yenilecek şekerli şeyler (pasta, çikolata v.s.) etkiyi çok kısa süre içinde keser.

amsterdam coffee shop rehberi (2)

Ben sigara olarak içemiyorum diyenlere

Marihuanayı tüketmenin kağıda sarıp içmek dışında farklı yöntemleri de var; sadece Hollanda’da denenmesi zorunluluğu ile Amsterdam’da anlatılana göre;

 • Nargile, bong gibi farklı duman yollu seçenekler kimisi için sigaradan daha kolay gelebilirmiş.
 • Vaporizer’lar marihuanayı direkt buhara çevirerek içmeye yarar, havayı içinize çeker gibi rahatça içilebilirmiş. Barney’s Coffeshop‘ta bulunabilir.
 • Yeme-içme yöntemiyle de birçok seçenek vardır. Bitkiden elde edilen yağ birçok farklı şekilde tüketilebilmekteymiş. Bunlardan en meşhuru “space cake” olarak adlandırılan brownielerdir, çoğu coffeshop’ta bulunur, tadı da güzelmiş. :) Bunun dışında çok çeşitli yemeğe bu yağ katılarak tüketilebilmektedir.
 • Çay olarak da tüketilebilir ama çok tercih edilmez, Amsterdam’da bir örneği elbet vardır ama biz de karşılaşmadık.

Bir Sürü Ot Çeşidi Var, Ne Alınıyor?

Her girilen coffeshop’ta farklı modeller, türlerle karşılaşılmaktadır. “Hepsini ayrı ayrı sevin okşayın, birbirinden ayırmayın” diyorlar. Hollanda’ya, Amsterdam’da esrar içmek için gidenlerin en çok tercih ettiklerine göre En meşhur marihuana türleri White widow, Amnesia, Haze, G16 olmakla beraber,  en iyisi o an coffeshop çalışanıyla konuşup etkileri hakkında bilgi alarak karar vermekmiş.

Hazır Sarılı Almayıp, Başka Yollar Bulmak

Amsterdam’da hazır sarılı sigaralar turist eğlencesidir, hem pahalı hem de etkisi zayıf olur, içine ne kalitede koyulduğu belli değildir v.s. Amsterdam‘da otun kesinlikle gram olarak alınması gerekiyormuş. Bilmeyene de elbet sarmak için yardımcı olacak dostlar bulunuyormuş. Biz de her gidişimizde parkta, sokakta, yan masada falan şahit olduk birbirlerine yardım edenlere. Enteresan.

İlla sarılı alacakların da iyi coffeshop’lardan tütün karıştırılmamış şekilde alması öneriliyor. Bunların nispeten yavaş yavaş tüketilmesi farz diyorlar. Bekletmek iyiymiş.

amsterdam coffee shop rehberi (4)

No smoking!

Coffeeshop’larda “boş” sigara içilmiyor. Yeni tütün yasasıyla beraber tütün karıştırılan “sigara”larla, “sade” içilen sigaralar da ayrılıyor ama pek uygulanmıyor. Bazı mekanlar kendi bitkisel karışımını veriyor, tütün yerine o kullanılıyor. Genel racon dışarıda hazırlayıp sigara paketini cepte mekana girmek ve masaya sigara paketini hiç çıkarmamak yönünde. Normal sigara içmek içinse muhabbete ara verip dışarı çıkmanız gerekir. Amsterdam‘da kanalları izlemek için şahane fırsat.

Görevlilere Rahatça Sorun. (Ve Söz Dinleyin)

Herhangi bir restorana gidip seçilen yemek hakkında nasıl rahatça soru soruluyorsa, coffeshoplarda da aynı şekilde soru sorulabilir. Bir ürün satın alırken müşteri olarak iyi hizmet almak haktır. Hiç çekinmeden, acaba rahatsız mı ediyorum diye düşünmeden sorular sorulması ve coffeshop çalışanlarının söylediklerine harfiyen uyulması önemlidir.

Amsterdam’da “Tek seferde ne kadar miktarda tüketmeliyim, rahatsız hissedersem ne yapmalıyım, etkisi nasıldır, şöyle bir etki istiyorum aslında vs…” tüm merak çekinmeden giderilebilir. Neredeyse hiçbir zaman Türkiye’deki bir esnafla konuşurkenki misafirperverlik görülemez, neredeyse hiçbir zaman da terslenmezsiniz.

Amsterdam Gezi Notları

Çok Ot İçersem Ne Olur?

Alkolde olduğu gibi herkesin kendi limitini bilmesi ve öğrenmesi gerekir. Bu yüzden yavaş içilmeliymiş. “Bana bir şey olmadı” tribine girip fazla içilmemeli, sakin olunmalıymış. İdeali az içip beklemek, biraz daha içip tekrar beklemek şeklindedir. Dursun ortada, söner zaten. Çok içmek her zaman keyifsiz bir duruma yol açacaktır. Hollanda‘da genele göre kontrollü ve bakımlı yetiştirilen, daha güçlü bir ürün kullandığınız için normalden daha da yavaş olmak lazım. Genel dediğimiz bazı ülkelerde sağda solda bulunan yasa dışı şeyler.

Peki, ben kimsenin sözünü dinlemedim yine de fazla içtim denilirse panik olunmamalı, geçecek. :) Şekerli yemek ve uyku her şeyin çözümü olacaktır. İlk aşamada portakal suyu önerilir, çikolata ve diğer tatlılar da iyi gelir. Çok içme sonucu baş dönmesi, mide bulantısı ve tedirginlik yaşanabilir, hepsi geçer. Böyle kalkayım intihar edeyim v.s. gibi hiçbir etki olmaz.

amsterdam coffee shop rehberi (9)

Sativa nedir? Indica nedir?

Indica ve Sativa kenevir bitkisinin iki en önemli türüdür. Fiziksel farklılıklarını yetiştiricilere ve bilim insanlarına bırakıp etkisine gelirsek, en kısa haliyle; Indica “stoned”, Sativa “high” etki yapar. İkisinin de keyfi ayrıdır diyorlar. Şöyle açıklayalım;

Sativa daha enerjik ve yüksektir. Indica sakin ve rahatlatıcıdır.

Sativa halüsinejik, hayalci triplere sokar. Yaratıcıdır. Beyin etkisi daha yüksektir. Indica vücut etkisi daha yüksektir, yorar, koltuğa yapıştırır. Hayalci etkisi yine yüksektir. Mutluluk verici etkisi daha yoğundur, iştah açar.

Sativa gündüz kullanımı için daha ve/ya gece dışarı çıkıp ayakta kalmak için daha uygundur. Sosyalleşmeye uygundur. Indica gündüz yorabilir, gece kullanımı daha uygundur. Sosyalleşmeye yine uygundur, ama koltukta sabit şekilde. :) Rahatlatıcı, ağrı kesici etkisi daha fazladır.

“Biri birinden daha iyi” diye bir şey kesinlikle denemez, bu varoş cümle boş boş konuşanların lafıdır. İkisinin de iyi türleri oldukça keyifli olabilir ve moda göre değişirmiş. Hibrit modeller de sıklıkla bulunmaktadır, bu durumda hangisinin daha yoğun olduğuna bakılır.

Bilindik coffeshoplara git diyorlar

Amsterdam’da en iyi coffeshop’ları rehberimize göz atabilirsiniz. ‘Kalite’ tüm coffeeshop’larda belli bir standartın üzerindedir ama hem ürün kalitesi hem de sağlıklı bilgi almak için bilindik yerlere gidilmesi önerilir. Dışarıdan düzgün gözükmeyen yerlere girmeyin. Tedirginseniz en meşhur yerlere gidin. Aslında tedirgin de olmayın.

Amsterdam'ın En İyi Coffeshopları

Sokaktan hiçbir şey almayın!

Sokakta bazı abiler “koko” vs. ister misin diyebilir, istemeyin. Kesinlikle istemeyin. Nazik kendinden emin bir teşekkür işi kısaltacaktır, taşkınlık yapmazlar.

Coffeshop’u çözdüm,  Smart Shop nedir?

Bu arkadaşlar eczane gibi, ot harici çeşitli organik ürünler var. Özellikle magic mushroom’ın satışının yasaklanması  sonrası truffles (bir tür mantar) oldukça ünlendi. Farklı ve oldukça pozitif bir etkisi var. Satıcıdan detaylı bilgi ve yönlendirme alabilirsiniz. Çeşit çeşit etkilerini ürün skalasından rahatlıkla okuyabilirsiniz. İlk kez kullanılıyorsa basit bir tanesi ile başlamanın iyi olduğu bilinir. Wondelpark’ta çiğneye çiğneye yemek büyük keyifmiş. Bilimsel birçok makale ve Amsterdam gezi yazısında öyle yazıyorlar. Bol çiğneme, sonra da bekleme önemli. Ağızda çirkin bir tad bırakıyormuş, hiç sorun değil, yanında verilen tuzlu fıstık işe yarıyormuş. Olmadı geçiyormuş birazdan.

Amsterdam’da en iyi coffeshop’ları rehberimize ve Amsterdam gezi rehberimize göz atmayı unutmayın. Kendinize dikkat edin.

amsterdam coffee shop rehberi (3)

İlk kez Ot İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Marijuananın asla bağımlılık yapmadığı çeşitli kaynaklarca söylense de, yasalarımıza göre yanlış; her türlü keyif verici ve uyuşturucu madde bağımlılık yapabilir.
 • Türkiye’de kesinlikle içilmemelidir. Ayrıca tüketiminin yasal olmadığı ülkelerde de denenmemelidir. Uyuşturucu kullanmak, satmak, bulundurmak ciddi suçtur. Keyif verici madde ayrımı yoktur.
 • Devam edelim;
 • Sakin olun, elbette eğlencesindesiniz ama aşırı heyecanlanmayın diyorlar.
 • Kimseye hava atmak için bir şey yapmayın. Bununla hava mı atılır. Mantıklı ol bi’.
 • Kendinizi güvende hissettiğiniz ortamda ve kişilerle birlikte deneyin.
 • Sadece yasal satıcılardan ve hükümetlerin önerdiği ürünlerden alın. Masa altına, sokağa yönelmeyin. Vitrinden ürün seçin.
 • Şu cümleler tamamen yanlıştır, doğru yolda olduğunuzu ancak yanlış sapağa saptığınızı gösterir. Normaldir: “Bana bir şey olmadı, ben içime çekemiyorum yaa, etkisini bi’ anlamadım, bu muymuş, etkisi ne zaman gelir, bundan bir şey olmaz, 5 fırt azmış biraz daha içeyim,ayağım yok, polis mi o?, ejderha mı o?..
 • Belirli bir süre bir şey olmaması tekrar içilmesi gerektiğini gerektirmez, biraz sabretmek lazım, belki olan her şey hepi topu budur. Belirli bir süre daha bir şey olmaması, ilkini pek içememiş olmayı da gösterebilir, tekrar içmekte bi’ sakınca yoktur. Rahat rahat, kasmadan devam edilebilir. Sonuçta biraz rahatlamak için yapılan/denenen bir şeydir, o kafada devam edilebilir. Ne geriyorsun.

Keşfetsene’nin Amsterdam Gezi Rehberi’nin not defteri kısmı mutlaka okunmalıdır. Şurada;

Amsterdam Gezi Notları

En İyi Coffeeshoplar listesine de bakılmalıdır. Arkadaşların tecrübesiyle yazılmış.

Amsterdam'ın En İyi Coffeshopları

img

Hindistan Ulaşım Rehberi

HORN PLEASE! Hindistan özel bölümümüzün Hindistan ile ilgili genel notlarımız içinde önemli bir yer…

1 Yorum

16 Yorum

 • Mehtap

  24 Mayıs 2015 - 15:33 Cevapla

  Bilgiler muhteşem, emek şahane, yasal sorumluluk ve bilinç üst seviyede. Amsterdam kafası ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeniz için tebrik ederim.

 • Yılmaz

  10 Haziran 2015 - 20:20 Cevapla

  Arkadaşlar emeğinize sağlık, Amsterdam’a gitmeden önce okuduğum için çok mutlu oldum, bugüne kadar bu konuda okuduğum en eli yüzü düzgün yazı olmuş. Şahane bilgilendiriyor ve eğlendiriyorsunuz.

 • Orhun

  25 Haziran 2015 - 03:15 Cevapla

  Muhteşem bir yazı. Herseyiyle ozetlemisiniz. Elinize Bilginize sağlık.

 • Can

  31 Ağustos 2015 - 23:03 Cevapla

  Mikemmel bi kaynak

 • Gunes AKDOGAN

  27 Ekim 2015 - 14:39 Cevapla

  Diyorsun ki bu yazıdakileri evde sakın denemeyin.
  Fakat yola çıkın, Amsterdam’a bir uğrayın, keyfine diyecek yok :)

 • Gezilecekyerler

  30 Kasım 2015 - 21:51 Cevapla

  Amsterdamda bu bahsedilen keyif verici :) maddeleri millet yolda tezgah altı üstü her türlü satıyor :) Bence her zaman dikkatli olmak lazım :)

  • Taflan

   30 Kasım 2015 - 22:14 Cevapla

   Bizce hazır bu kadar yasalken tezgah altına asla girmemek lazım. :)

 • Beliz'in Valizi

  03 Ocak 2016 - 19:30 Cevapla

  Çok güzel yazmışsınız tekrar ellerinize sağlık. Bir iki bir şey eklemek istiyorum. Hash ve ottaki THC maddesi nedeni ile kafa güzel olur. Hollanda’da otlarda bu oran %15 civarıyken, hashta %19’dur ve dünyanın diğer yerlerindeki marihuanalarda ortalama %7,5’tur. Bu nedenle ben bilmem neredeki ülkeden alışkınım gibi düşünüp fazla doz almayın. Özellikle space keklerde 24 saat etkisinin geçmediğini bilirim, ki biz burda yaşadığımızdan arada tüketen insanlarız. Şimdiden iyi eğlenceler…

 • Mehmet

  02 Nisan 2016 - 08:33 Cevapla

  bizde de coffee shoplar açılsın bu sayede hem yasa dışı para akışının önüne geçilir hem pkk’nın malları elinde patlar, Türkiye’de yasal olması için girişimde bulunun

  • Taflan

   07 Nisan 2016 - 17:40 Cevapla

   Bu bizi çok aşar Mehmet. :)

 • Şule

  06 Aralık 2017 - 14:29 Cevapla

  Meraba,
  Amsterdam’a ilk defa gidicek biri olarak birkaç soru sormak istiyorum, günde bir pakete yakın mentollü sigara içiyorum fakat daha önce hiç weed deneyimim olmadı. Ocakta Amsterdam’da olucam ve bazı uyuşturucuları denemek istiyorum ama tahmin edersiniz ki pek bilgim yok. Bana tavsiye edebileceğin neler var?

  • Taflan

   26 Aralık 2017 - 20:53 Cevapla

   Şule Merhaba,

   Bu yazı tümüyle buna yönelik bir içerik zaten, kalan bilgileri orada sorarak öğrenebilirsin, burada herhangi bir tavsiye vermemiz mümkün değil :)

 • Arda

  14 Ocak 2018 - 15:48 Cevapla

  Siz süpersiniz, bayıldım yazıya. Aşırı keyif içerir.)

  • Taflan

   23 Ocak 2018 - 02:23 Cevapla

   Sensin süper Arda :) Teşekkürler değerli yorumun için.

 • Freedom

  31 Ocak 2018 - 15:33 Cevapla

  Hollanda ve bir çok ülkede hafif drug’lar serbest ve bir sıkıntısı yok gayet normal bir şey ki zaten öyleler. Fakat Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde diğer güçlerin emri altında olunduğundan bu tür şeyler yasaktır. Sonuçta köleler keyif yapamaz…

 • Cakir

  24 Mayıs 2018 - 22:55 Cevapla

  Ben gittim rahmt Ölen hersey güzel white Widow deneyin derim

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.