Alaçatı Ot Festivali

img

Alaçatı’nın En Doğal Etkinliği

Uzun zamandır İzmir’in en keyifli festivallerinden olan Alaçatı Ot Festivali, 2015’te 26-29 Mart tarihleri arasında altıncı kez gerçekleştiriliyor. Son yıllarda ülkemizin en trend tatil merkezlerinden biri olan Alaçatı’daki bu alternatif festival her sene üzerine koyarak büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Yerel festival ve etkinliklerin gelişmeye başladığı Türkiye’de Alaçatı Ot Festivali; yerel belediyelere çok başarılı bir örnek sergileyerek ‘numune’ örneği sahneye koyuyor.İzmir Gezi Rehberimizi oluştururken, İzmir ve Çeşme için ayrı ayrı yaptığımız seyahatlerimizden bağımsız bunca yıldır bu festivale denk gelemediğimize hep üzülmüştük, en azından bu yıl okurlarımızla paylaşmak istedik. Hemen Alaçatı otel fiyatları kontrolü yapıp yerinizi ayırtın, bu doğal festivale denk gelmeseniz de yaz keyfini Alaçatı’nda çıkarın.
Alaçatı Ot Festivali’ne gidecek olanları yoğun ve sağlıklı bir program bekliyor. Doğa yürüyüşleri, söyleşiler, yemek atölyeleri, yarışma, konser ve sergi gibi çeşitli etkinlikler her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilecek Butik Alaçatı Otellerini tercih etmenizi öneririz. Damaklara ve dimağlara bayram ettirecek bu etkinlikler 26 Mart perşembe günü otları tanıma ve toplama gezisi ile başlayıp altın ödüllü “en güzel ot toplama” ve “en güzel otlu yemeği yapma” yarışması ile tamamlanacak.

Alaçatı Ot Festivali

Bu festivalin bir başka önemi de yaz döneminde dolup taşan Alaçatı’da, Alaçatı otellerinin, mekanlarının ve yerel halkın nefes alması için ekstra bir alan açması… Ülkemizde birçok bölgemizde doğanın bize sunduğu “özel an”lar yaşanmakta, bu özel anları bu tip etkinliklerle taçlandırmak da bölgelerin gelişimi için büyük önem teşkil etmekte. Misal Adana‘da portakal çiçeklerinin açtığı dönemde düzenlenen “Portakal Çiçeği Karnavalı”, Karadeniz’in bütün özel günleri, Mersin’in turunç festivali gibi bu da Ege’nin toprak temalı en özel şenliklerinden. Kahramanmaraş’ta uğur böceklerinin uyanışından, ülkemizin tüm üzüm bağlarında gerçekleşen bağ bozumlarına…

Alaçatı Ot Festivali_3

Bereketli topraklara sahip Anadolu’nun, tüm Dünya’yı etkileyen medeniyetlerin yeşerdiği Ege’sinde bu toprakların daha fazla hakkını vererek yaşamak; o toprakları eşelemekten ve yerelliği yaşatarak büyütmekten geçiyor. Bu topraklarda yaşamış medeniyetlere karşı bir sorumluluğumuz ve sürdürmemiz gereken değerler var. Bu tip etkinlikler geleneklerin ülke çapında bir kültüre dönüşmesi için çok önemli. Umarız her geçen sene daha fazla insanla, etkisini arttırarak devam eder ve her geçen yıl bozulan Alaçatı’yı sadece deniz kum güneş üçgeni ve aptal hafta sonu gece hayatı etkinliklerinden mesafeli tutarak “doğal” bir noktada konumlandırmaya devam eder.

Türkiye – Yunanistan arasında Dünya’nın en özel denizlerinden biri olan Ege’nin en güzel kıyılarından İzmir şehrinin en özel beldelerinden Alaçatı’yı lütfen sadece “kop kop eğlencesi” olarak görmeyip bu yerel festival aracılığıyla mutlak bir Anadolu Köyü olarak hatırlayın.

Çeşme Gezi Rehberi

İzmir Gezi Rehberi -2

img

Schengen Ve Schengen Vizesi

Schengen Ne Demektir? Schengen; Lüksenburg'un 500 küsür nüfuslu küçücük bir kasabasıdır. 1985 Yılında Almanya,…

79 Yorum

2 Yorum

 • Can Ozy

  18 Haziran 2015 - 23:26 Cevapla

  Ot deyince bi an heyecanlanmıştım oysa ki :)

  • Taflan

   19 Haziran 2015 - 15:51 Cevapla

   :) Can Merhaba;

   Amsterdam Gezi rehberimizin alt sayfalarına bak lütfen.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.