Akabe’de, Kızıldeniz’e Dalış

img

Ürdün’de Scuba Diving ve Şnorkelle Mercan Gözetleme

Ürdün’ün en turistik bölgesi Akabe Gezi Rehberimizde belirttiğimiz gibi Türk Hava Yolları‘nın davetlisi olarak gittiğimiz Akabe’de üstelik Türkiye için soğuk bir dönem sayılacak kasım ayında Kızıldeniz’de dalış keyfini yaşadık. Her zamanki gibi kendi keyfimizi yaşamak kadar anılarımızı bilgilerle derlemeye çalıştık ve Mısır’dan sonra Kızıldeniz’in meşhur dalış noktalarından Aqaba Marine Park Natural Aquairum’dan size bir tatlı dalış kılavuzu hazırlamaya çalıştık. Okuma keyfiniz su altı kadar sonsuz, fırsatınız olduğunda bu unutulmaz dalış deneyimi en az o mercanlar kadar güzel olsun.

Akabe ulaşımının kolaylığı, zengin su altı dünyası, tertemiz denizi ve sahilleri, güvenli ve dürüst turizm hizmetleri ve kıyıdan sadece birkaç metre ileride karşılaşılan resifleri ile dalış, deniz tatili keyfi ve su sporları için bir cennet, her geçen gün kıymetini artan turistik bir destinasyon.

Akabe’de Dalış İçin En Uygun Zaman

En güzel haber bu: 4 mevsim, 12 ay dalış mümkün! Aralık, ocak ve şubat nispeten soğuk olsa da su sıcaklığı en az 17 dereceye kadar düşüyor ve gerekli donanımla (tesislerde var) bu sezonda dahi rahatlıkla dalış imkanımız var. Ilıman iklim, gün ışığından uzun süreli yararlanma imkanı, yazın ise en fazla 27 dereceye çıkan su sıcaklığı nedeniyle Kızıldeniz’de her zaman dalış mümkün. Kızıldeniz’de Mercan Resiflerine Dalış yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ancak kısaca belirtelim yüksek sezon mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım başı.

Akabe’de Nerede Dalınır?

Kızıldeniz’in en kuzey ucundaki Akabe Körfezi, Akabe Limanı ile karayla birleşiyor ve bu sahil kentinin hemen içinde, şehir merkezine oldukça yakın mesafede, şehirde güneyde geniş bir sahil hattı var. Aqaba Marine Park Natural Aquarium isimli bu doğal akvaryum, Akabe’deki 40’a yakın dalış noktasının büyük bir kısmını içine alan, 7 kilometre kıyı uzunluğunda koruma altında bir doğal harika. Ürdün Krallığı, bilinçli halk ve tesisler tarafından korunan bu bölgede öyle ki balık avlamak dahi yasak. Ne güzel.

Kızıldeniz Dalış

Akabe turumuzda bölgenin de liderlerinden Berenice Beach Club tarafından misafir edildik. Çok çeşitli aktiviteler için birebir olan tesisi tüm okurlarımıza rahatlıkla önerebiliriz. Deniz tatili, havuz keyfi, sahil yürüyüşü, su sporları (Jet ski, parasailing, banana, inner tubes v.s.), şnorkelle dalış, amatör, turistik veya profesyonel su altı dalışları, tekne turu, havuz keyfi, toplu sahil sporları (Futbol, voleybol v.s.) ile eğlence, yerel ve uluslararası yemeklerle restoran, bar ve yeme içme fasiliteleri için dört dörtlük bir işletme. Ulaşımı da çok kolay. Fırsatınız olursa cam tabanlı tekne ile de tura çıkın, yavaşken ya da durduğunuzda su altını izlemek güzel bir deneyim.

Akabe Berenice Beach Club’ta Fiyatlar

1 Ürdün Dinarı (JOD) 0,70 ABD Doları ($) değerindedir. Sabit kur uygulanıyor, kur değişmiyor. Aşağıdaki fiyatlar yerel para cinsindedir ve broşürden önemli başlıkları kopyaladık. Daha detaylı programlar ve seçenekler bulunuyor.

Padi Profesyonel Dalış Seçenekleri (Amatörlere ve turistlere de uygun)

 • DSD Experience Shore Dive / Kıyıdan dalış deneyimi: 30 JOD
 • DSD Experience Boat Dive / Tekneden dalış deneyimi: 40 JOD
 • DSD Experience 2 Boat Dive / 2 kez tekneden dalış deneyimi: 90 JOD
 • DSD Discover Scuba Diving shore /Tipik kıyıdan keşif dalışı: 50 JOD (Taflan bunu yaptı)
 • Scuba Diver (Full course 2 days) / 2 günlük kurs ile tüplü dalış: 200 JOD
 • Open water Diver (Full course 3-4 days) / 4 günlük kurs ile tüplü açık deniz dalışı: 300 JOD
 • OWD Referral (4 open water dives, 2 days) / 2 gün, 4 açık deniz dalışı 160 JOD

Padi Özel Antrenmanlar:*

 • Enriched Air Diver (Nitrox) inc 2 Dives : 110 JOD
 • Deep Diver / Derin Dalış: 190 JOD
 • Night Diver / Gece Dalışı: 150 JOD
 • Wreck Diver (Includes Cedar Pride) : 185 JOD

* Dalış sertifikası ve tecrübe gerektirir.

Akabe Hakkında geniş gezi rehberimiz hazır. Aşağıya tık tık;

Akabe Gezi Anıları 2

img

Her Yolculuğun İlk Durağı

HER YOLCULUĞUN İLK DURAĞI İnternettir. Ne mutlu ki şuanda keşfetsene'de olduğuna göre bu bilinçte…

3 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.