Adriyatik Denizi’ne Kıyısı Olan Ülkeler

img

Avrupa’nın En Güzel İç Denizinde: Adriyatik Turları

Türkiye’den sıklıkla seyahat edilen favori Avrupa gezisi destinasyonlarından Adriyatik Denizi etrafındaki ülkeler, hem vizesiz Balkan turları sırasında hem İtalya sahilleri turlarında hem de keyifli Adriyatik cruise turlarında herkese keyifli bir tatil ve gezi imkanı sunan bir coğrafya. Akdeniz‘in -bizce- Ege ile birlikte en güzel iç denizlerinden olan Adriyatik, İtalya yarımadası ile Balkan yarım adası arasında kalan bir iç deniz. Akdeniz’in kolu.

Adriyatik etrafında kısıtlı sayıda ülke toprak sahibi. Adriyatik’e kıyısı olan en büyük ülke, bu denizin batı kanadının tamamına sahip olan İtalya. Kuzeye gidilince Slovenya’nın küçük bir sahili bulunuyor ve sonrasında kuzeyden Adriyatik’in doğu kıyıları boyunca güneye inildikçe, sırasıyla Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek ve Karadağ, Adriyatik’te kıyısı olan diğer ülkeler olarak deniz keyfini yaşayanlarına ve turistlere sunuyor.

Biz bu ülkelerin çoğunu ziyaret etmiş olsak da, tüm kıyıları gezdiğimizi söyleyemeyiz. Ancak renkli yazıları (linkler) tıklarsanız, sizi oralardaki yaşanmış gezi notlarımıza ulaştıracaktır.

1- İtalya

Turistik anlamda İspanya ile birlikte Avrupa’nın en güzel ülkesi olan İtalya’ya; Türkiye’den de oldukça yoğun talep gösterilmekte ve çokça İtalya turu için yolcu havalanmakta. Bizim de en sevdiğimiz ülke olan İtalya’nın Brindisi – Bari hattından Venedik’e kadar Adriyatik’e kıyısı olan birçok şehri bulunuyor. Geleneksel turistik şehirler daha içeride ya da Tiriynan Denizi tarafında olsa da başta Venedik ve Ancona Adriyatik’in turistik güzellikleri. Kanallarıyla meşhur Venedik için tık tık: Venedik Gezi Rehberi

2- Slovenya

Bizim henüz ziyaret etmediğimiz Slovenya, Adriyatik’e Bosna ile birlikte en kısa kıyı şeridi olan ülkelerden. İtalya ile sınır arasında bulunan Karst Plato’su Slovenya’da denize girilecek yerleri oluşturuyor. Slovenya gezisi için Schengen vizesi gerektiğini hatırlatalım.

3- Hırvatistan

Eskiden vizesiz gittiğimiz Hırvatistan, AB üyesi olduktan sonra artık Schengen Vizesi’ne tabi olsa da, Adriyatik Kıyılarındaki en güzel tatil yörelerine sahip. Kale şehir özelliğindeki Dubrovnik başlı başına bir turizm cenneti olmasıyla biliniyor. Özellikle deniz mahsulü yemeklerini sevenler için de son derece kaliteli ve oldukça ekonomik fiyatlarla hizmet veriyor. Haydi gidelim derseniz, tık tık: Dubrovnik Gezi Rehberi

4- ARNAVUTLUK

Yine Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesinde bulunan Balkan ülkesi Arnavutluk, özellikle başkenti Tiran ile meşhur olsa da aslında karasal olan Tiran yerine ülkenin ciddi bir kısmı Adriyatik denizi kıyısında. Ancak gelişmemiş turizm kültürü şimdilik Arnavutluk’un Adriyatik’in en bakir kıyılarına sahip ülkesi olarak bilinmesine neden oluyor. Yine de biz gideriz diyorsanız, başkentten başlayın, tık tık: Tiran Gezi Rehberi

5- Bosna Hersek

Müzmin kardeşimiz Bosna Hersek de ,Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında. Ne yazık ki Bosna’nın sahil kesimi çok küçük bir arazi ve pek turistik olmadığı gibi bilinmiyor dahi. Bosna’da daha çok başkent Saraybosna ve Mostar turistik destinasyonlar içinde yer alıyor ve Bosna’nın denize kıyısı olduğunu bilen dahi çok az. Siz nehirleriyle ve köprüsüyle Mostar’dan başlayın deriz, devamında Saray Bosna da var. Tık tık: Mostar Gezi Rehberi

6- Karadağ

Bizce Avrupa’da vizesiz deniz tatili yapabileceğimiz en güzel ülke olan Karadağ’ın, Adriyatik Kıyısı’ndaki Kotor, Budva, Petrovaç gibi şehirlerinin her biri turizm cenneti. Sakin koylar, mis gibi deniz, uygun fiyatlar, kaliteli hizmet ve lüks otelcilik ile ekonomik seçenekler bir araya geldiğinde her türlü yaz tatili ihtiyacına Karadağ hizmet ediyor. Birkaç gezi notumuz için tık tık:

Karadağ Kotor Gezisi; Kotor Gezi Rehberi

Karadağ Budva Tatili, Budva Gezi Rehberi

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülkeler ile ilgili hazırladığımız yazı bu kadar, umarız bir gün Adriyatik Cruise Turu yaparsınız. Bu ve diğer sayfalara yorumlarınızı bekleriz. Seyahat ettiğimiz, yüzdüğümüz diğer denizlere kıyı sahibi ülkeleri de derlediğimizi hatırlatırız. Keşfetsene içinde azıcık gezerek ulaşabilirsiniz.

img

Interrailde Sağlık

INTERRAIL'DE ALINACAK SAĞLIK ÖNLEMLERİ Genel bir seyahat için yurt dışına giderken alınacak sağlık önlemleri ile,…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.