Adana’da Ne Yenir, Nerede Yenir

img

ADANA RESTORANLARI, YEMEK DURAKLARI, KEBAPÇILAR

Adana mutfağını anlata anlata bitiremediğimiz memleketimizin, Adana’da nerede yenir sayfasında da, Adana yemekleri sayfamızın ürünlerinin yenileceği mekanların bir kısmını anlatmaya çalışacağız. Turistik olarak Adana’yı ziyaret eden gezginlerimizin birer lezzet avcısına dönüşeceği tartışmasız olmakla birlikte, yaşadığını şehre döndükten sonra birkaç gün yediklerinizin sizi kötü hissettireceği de bir gerçektir.

Hiçbir Adanalı hiçbir kebapçıya Adana’nın 1 numarası demez ya da her yere der, bu ön bilgiyi verelim; Adana restoranları rehberimizin bu bilgi ışığında yazıldığını belirtelim. Adana kebabının en iyilerinin de salaş mekanlarda, sokak önlerinde yendiği tartışmasız bir gerçektir, bu notu da aşağıdaki hiçbir yerden reklam v.s. almadığımız gerçeğiyle birlikte bilelim.

Adana Sofrası

Koço: Adana’nın gizli restoranlarından olan Koço tam bir lokal durak. Adana kebabı şahane olmakla birlikte biz size kendinden yağlı ismi verilen kebabı öneririz. Hani kuşbaşılık etlerin yağı üzerinden kesilir ya, bizde kesmiyor işte usta, böylece ortaya sulu sulu, yağlı yağlı olağan dışı bir kırmızı et keyfi çıkıyor. İnsan geçmişinden utanır valla, yiyin bi’ sonra konuşalım. Mekan içkilidir, rakı masanızı kurmuşken Adana mutfağı notlarımızda bol bol bahsettiğimiz haşlama içli köfteyi lütfen önden gömün.

Eyvan Kebap: Merkez Adana Çarşı, Kuruköprü’de, şube Polis Evi kavşağında olup, internetten kontrol ettiğimiz kadarıyla yeni bir de A. Menderes Bulvarı’nda açılmış. Şüphesiz ki merkezi noktalarda, belirli bir hijyen ve kalite eşliğinde yiyebileceğiniz en iyi kebaplardan biridir Eyvan’ınkiler. Buldunuz mu oturun, Adana kebap öncelikli olmak üzere lezzetlerini deneyin. Bol bol sunulan salataların da tadını çıkarın.

Eyvan Kebap-2

Kolcuoğlu Restoran (Golcuoğlu): Şimdi bu ismin aslı biraz karışık. Biz de çok bilmeyiz diyelim, benzer isimlerle çok mekan var. Otogar civarında Golcuoğlu ismiyle içkili servis yapan mekan en eski ve lezzetli mekanlardandır, kesinlikle yolunuz düşerse oturup yiyin deriz. Güzelyalı’ndaki Kolcuoğlu&Kandemir / Güzelyalı Kebap şubelerine yolunuz düşerse de mutlaka yiyin, oldukça leziz, yeni modaya uygun açık bahçeli büyük bu restoran Adana’nın önde gelen kebapçılarındandır. Kebabı kadar çiğ köftesinin de öncü bir lezzet olduğunu belirtelim. Benzer isimlerdeki diğer mekanların da iyi olacağına eminiz çünkü o markayı herkes taşıyamaz ancak pek deneme şansımız olmadığı için bir şey yazmayalım.

Hasan Usta: Yeni Adana’nın en meşhur ancak bize göre en vasat restoranlarındandır. Mutlaka adını bir yerlerden duymuş olacağını için yazmak zorunda hissettik, ancak Adana’da geçireceğiniz ilk 10 günde önermiyoruz, daha fazla kalacaksanız yiyin de haklı olduğumuz ortaya çıksın diye de belirtmek isteriz. (Baraj Yolu 4’üncü durak civarı)

Hasan Usta

Kebapçı Mesut: Küçüksaat’te dedelerimizden, babalarımıza; bizden, çocuklarımıza 1920’den beri aynı mekanda hizmet veren Mesut şüphesiz ki Adana’nın en yerel restoranlarından biridir. Başta belirttiğimiz gibi asla “1 numara” demeyeceğiz ama zamanınıza göre ilk 3’e almanız gereken önemli bir gastronomi merkezi burası. Adana’nın pahalı lokantalarından olan Mesut’ta sadece Adana kebap ve kuşbaşı var, geleneksel salata ve mezelere ek baharatlı yoğurtlu meze de ikramdır. Mutlaka gidin. (Pahalı dediysek de İstanbul’un en ucuzunun yarısı işte)

Kebapçı Adil (Karşıyaka): İkinci şubesi Kenan Evren Bulvarı’nda bulunan Adil’in ömrü hayatımızda merkezi bize nasip olmadı, ikinci şubesine istinaden yazmak gerekirse öncelikli duraklarınızdan olmalı. Burada ise Adana değil, beyti yemelisiniz. Burada, beyti global çapta bildiğimiz sarımsaklı kıyma kebabı ya da sarma değil, Adana kebabın kendinden yeşil soğan ve maydanoz eklenmiş hali. Gömün yahu bir porsiyon.

Adana Kebap

Eco’nun Yeri: Şimdi biz bu Ecevit Abimizi bilmiyorduk, Vedat Milör üstat gidip övünce bir aile ziyareti sırasında tattık, övgüyü hak ediyor. Sümbül Mahallesi üzerindeki küçük dükkanı tipik Adana Kebap lezzet duraklarından. Salaş mı salaş, vasat mı vasat dükkan yerel birkaç lezzeti yağı dumanında sunuyor. Vedat abi bizim buraları az bildiğinden çok puan vermiş olsa da, bizden orta üstü, üst altı puan aldığını belirtelim. (Dikkat öğleden hemen sonra servis kapanır)

Adana Kebap 2

Adana Yüzevler Kebapçısı: İşte en meşhur noktamız. Malumunuz hepinizin duyduğu üzere “Adana’da kebap salaş restoranda yenilir.” Biz de bunu bayağı içselleştirmiş Adanalılar olarak hayatımızda Yüzevler’in Adana şubesine uğramamıştık, ta ki keşfetsene açılanana kadar. Yılda birkaç kez yaptığımız Adana ziyaretlerimizden birinde siz okurlarımız için Türkiye’nin en meşhur ve yaygın zincirlerinden, İstanbul’da da çokça şubesi bulunan Yüzevler’i denedik, e hadi dürüst olalım içimize çok sinmese de memnun kaldık. Son derece lüks ambiyansı, duvarlarında tarih boyu gelmiş geçmiş binlerce ünlünün fotoğrafları, zengin mezeleri ile Adana’nın önemli mekanlarından olduğu bir gerçek. Bizim asla kare asımıza giremeyecek olsa da, yolunuz düşerse çekinceniz olmasın, Adanalıları olmasa da misafirlerimizi mutlu edecektir.

Eyvan

Recep Usta (Öz Gaziantep Kebap Salonu): Adana otogarı malumunuz binlerce insanın gelip geçtiği daha önemlisi bir o kadar adamın çalıştığı bir yer, böyle olunca Adana’nın en iyi kebapçılarından birkaçı da burada konuşlanıyor. Recep Usta da bunlardan biri. Turan Cemal Beriker Bulvarı üzerinde otogara yürüme mesafesindeki kebapçı bu işi bilen mekanlarımızdan. Adananın Anteplisi diyeceğimiz mekanda önerimiz kebap kadar Antep lezzeti olan küşlemeye de yürümeniz yönünde. Hele hele ikiden fazla kişi ya da iki aç obur insansanız ortaya tepsi söyleyin (karışık tabak) iki gün sonra kendinize geldiğinizde bize yazarsınız.

Kardeşler Börekçilik: Adana’nın birçok noktasında yer alan Kardeşler Börekçilik en iyi börekçilerin başında gelir. Hastaneler kavşağı ve Kuruköprü Obalar Caddesi şubeleri bizim uğrak yerlerimiz olup, bol bol yemenizi, yerken dilimlerin arasına biberiye turşularını sıkıştırmanızı, mümkünse hazırlanışında ustayı izlemenizi öneririz. Zaten Adana mutfağı notları’nda belirttiğimiz gibi videoya da alacaksınız işlemi.

Adana-Börek

Meşhur Kuruköprü Paça Salonu: En meşhur paçacılarımızın başında gelir. Adana’nın ve hatta belki de Türkiye’nin en hijyenik paçacılarındandır. Hani olmaz ya bir gün AB üyesi olur da kokoreç, sakatat yasaklanırsa burayı örnek alarak işi kotarabiliriz. Kesinlikle yolunuzu düşürün (Sefa Özler Caddesi / Kuruköprü) ve bu şölene eşlik edin, sakatat sevmeyen gezginleri de bu lezzetle tanışmak için bekleriz. Ayrıca tüm çorbacılarımızda olduğu gibi burada da sıcak humus yenmelidir mutlaka. Pastırmalı servis edilir.

Sakatat Sofrası

Meşhur Kuruköprü Paça Salonu / Baraj Yolu: Baraj Yolu 4,5 durakta hizmet veren bu şubede Adana ev yemekleri dahil kebap dışındaki birçok ürünü bulabilir, bayıla bayıla yersiniz.

Kazım Büfe: Gazipaşa Parkı’nın hemen yanındaki Kazım Büfe, zamanında Hürriyet’in top 10 listesinde en iyi tostçular listesine girmiştir. Şehrin önemli yerel uğrak noktalarından olan bu küçük büfeye yolunuz düşerse mutlaka muzlu süt ve kaşarlı tost keyfini rotanızdan eksik etmeyin. Şalgamı da iyidir.

Adana Kazım Büfe

Ciğerci Mahmut: Ciğer malumunuz Adana’dan ziyade Urfa’nın ve Mersin’in işi. Ancak Adana’da da elbette en iyisi bulunur, bunun önemli örneklerinden biri Mahmut’tur. Adana Merkez Park’a yakın, Reşatbey’deki Mahmut Usta 1967’den beri ciğerlerini kendi pişiriyor, açıkçası işine ciğerini de katıyor. Canınız çeker, Adana’da 3 günden fazla vaktiniz var da kebap dışında kırmızı ete yoğunlaşmak isterseniz mutlaka deneyin, memnun kalırsınız.

Yağmur Kafe: Baraj Yolu 3,5 durak (Eski Topel Durağı’nda) yıllardır hizmet veren Yağmur Cafe özellikle soslu tavuk döneri için uğranılası dükkanlardan. Asla önceliğiniz olmasın ancak vaktiniz olur ve yolunuz düşerse öncelikle tercih edeceğiniz bir yer olmalı. Taflan’ın selamını söyleyin.

Adana-Muzlu-Süt

Adana Duygu Kafe: Açıkçası günümüzde bir kafeden ziyade buluşma noktası veya adres tarifidir. Baraj Yolu 6,5 durakta bulunan bu mekan sıradan kafe hamburgeri, tost çeşitleri (yengen önemli) ve meyve suları ile öne çıkmış, sıradan ancak eski ve meşhur bir noktadır. Çok ciddiye almayın.

Ora Kafe: Adana Mutfağı Notlarımızda belirttiğimiz bici biciyi meyveli hale getiren trend mekanlardandır. Adanalıyık Allah’ın adamıyık, ORA’da bici yerik şalgam içerik sloganı ile yıllarca bilinirliğine katkı sağlamıştır. Baraj Yolu 7’inci durakta yer alır, yolunuzu düşürmeyin, düşerse şalgam için.

Adana Mutfağı

Adana Ev Yemekleri

Peki bu şahane lezzetleri yemeye gitmişken, ‘arada’ bir yerleri gezelim derseniz, ne nerededir; Adana’da nereler gezilmeli, neler görülmelidir, nasıl gidilir ve şehir içi ulaşım nasıl sağlanır soruları ile daha fazlası için şu banner’a bir tık:

Adana Gezi Rehberi

img

Bolu’nun Cennetleri, Bolu Turları

En Güzel Hafta Sonu Kaçamakları İçin: Bolu Gezisi Bolu gezisi denilince akla özellikle Bolu'nun…

0 Yorum

26 Yorum

 • ismet Hüseyin Eker

  20 Şubat 2015 - 23:03 Cevapla

  Yarın sabah uçağıyla Adanaya gidiyorum İNŞALLAH işlerimi bitirip Lezzetleri tadacağım NÂSİBSE ; Harikulade Lezzet Diyarı Zengini. paylaşım ve bilgendirmeleriniz için teşekkür ederim.

 • Yunus Altun

  29 Nisan 2015 - 15:36 Cevapla

  Belirtmiş olduğunuz kebapçıların hemen hemen hepsine gittim.Ama size Gültekin Kebap Pirzolayı da tavsiye ederim.Onlarda müthişler…

  • Taflan

   30 Nisan 2015 - 22:42 Cevapla

   E memlekete gelince ararız belki seni, birlikte gideriz. :) Öyle kuru kuru reklam yapmak yok.

 • Gözde

  13 Mayıs 2015 - 07:57 Cevapla

  Muhteşem anlatmışsınız, biz de hemen gidiyoruz :) yalnız bize kahvaltı yapılacak en iyi mekanları da iletebilir misiniz? Kebaptan sıra gelmez ama yine de öğrenmek isteriz :))

  • Taflan

   13 Mayıs 2015 - 09:51 Cevapla

   Gözde Merhaba;

   Yola çıktığına göre “sensin muhteşem.” :) Son yıllarda aile ziyareti için gidebiliyoruz, e onlar da kahvaltı için dışarı bırakmıyorlar, kahvaltıcı bilgilerimiz çok güncel değil, başka kaynaklara bakarsan doğru mekanlar önereceklerdir, en kötü sokakta sor birilerine güzel yerleri gösterirler. Selam söyleyin memlekete.

 • rıdvan

  02 Temmuz 2015 - 02:30 Cevapla

  14 temmuzda adanadayim bana kim yardimci olabilir 2 gun gezicem sonra baska sehire gitcem bayram icin

  • Taflan

   02 Temmuz 2015 - 13:37 Cevapla

   Rıdvan Merhaba;

   Kendi kendine rahatlıkla gezebilirsin, Adanalılar son derece yardımcı da olacaktır sorularına karşı. Ancak Adana’da hava temmuzda çok sıcak olacaktır, ona dikkat et.

 • kerim

  07 Ağustos 2015 - 20:38 Cevapla

  Buradan tüm genc arkadaslarima sunu tavsiye ediyorum,bulundugunuz mekan sadece belli medya ve reklam kuruluslarinin yönlendirdigi yerlermi,veya bu isten anliyan damak tadini iyi bilen kisilermi;bizim genclik yillarinda kazancilar carsisi,eski sebze haali cevresindeki kebabcilar en ustalariydi.Simdi ise seri üretime gecmisler medya kanallarinda halki kandiriyorlar.Bizim etimiz yogurdumuz tereyagimiz sebzelerimiz hepsi kendi bahcelerimizde yetistirilmis.Sizlere bu imkanlari sunduk.Fakat gecmiste Adanadaki kebabci ve restaurantlar sahipleri bire bir müsteriyle kontak halinde müsterinin sikayet ve memnuniyetlerini dinler ertesi gün müsteriyi nasil memnun edebilirim düsüncesiyle ona yaklasirdi

  • Taflan

   10 Ağustos 2015 - 11:17 Cevapla

   Tam bir şeyler demek isteyip de tam diyememişsiniz gibi ancak eyvallah. :) Katkınızdır Kerim Bey, teşekkür ederiz. Direkt mekan önerileriniz varsa yazın lütfen.

  • FUNDA

   18 Eylül 2015 - 17:43 Cevapla

   Ben size aynen katılıyorum. Kebapçı Adil veya Eco’nun yeri değil de mesela Karataş yolunda Ersin Kebap’ya yediğim kebap ve humus hayatımda yediklerimin en iyileriydi. Dediğiniz gibi Kazancılardaki kebapçıların hepsi çok iyi.

 • Ufku Yanik

  30 Ekim 2015 - 01:52 Cevapla

  Vali yolu caddesinde maki restaurantin karsisinda Indigo bufe diye biyer kesfettim ciddi anlamda cok beğendim Adanada yasamiyorum ama her tatile geldigimde ugrak mekanlarimdandir Ayvalık tostunu cidden hakkini vererek yapiyorlar ve muzlu sutleride cok guzel elemanlarin hepsi aile sicakliginda samimi ve gonulleri tok indanlar hepinizie tavsiye ederim hamburgerleride iyidir ozel soslu ve el yapimi cok guzel ugrayin derim afiyet olsun simdiden

  • Taflan

   30 Ekim 2015 - 23:44 Cevapla

   Ufku Merhaba;

   Süpersin, teşekkür ederiz. Daha önce denemediğimiz/bilmediğimiz bir Adana mekanıydı, bizim de listemizde olsun isteriz; alternatif fikirlerin önerilerin olursa tüm yazılarımıza bekleriz. Selamlar.

 • ahmet

  11 Kasım 2015 - 19:05 Cevapla

  beyzade yi nasıl bimezsiniz mükemmel bir defa gidin anlarsınız 100. yıldakine

  • Taflan

   14 Kasım 2015 - 13:17 Cevapla

   Tamamdır, teşekkürler. :) Aslında ismen biliriz, denk gelmemişiz. Güncel yazılar için yeni Adana seyahati için notlarımıza ekleyelim.

 • yaren

  23 Kasım 2015 - 10:17 Cevapla

  Aslına bakılır ise ben bunları her gün yiyorum . Yarısından fazlasının yerini ezbere biliyorum . Herkese tavsiye ediyorum . Adana’mı çok seviyorum …. :) :) :) :) :)

  • Taflan

   23 Kasım 2015 - 12:23 Cevapla

   Afiyet olsun. Adana’da yaşarken biz de bol bol yiyebiliyorduk ama uzaklardayken sadece ‘özlem’ :) Olsun, arada bir ziyaret için ailenin dışında ekstra sebep oluyor Adana yemekleri.

 • Tuncay Işıklar

  20 Ocak 2016 - 00:39 Cevapla

  40 yaşındayım ve 40 yildir adanadayim. Beyzade kebap adananin en iyi kebap yapan yerlerinden birisi. Mutlaka denenmeli. 3 tane subesi var. Yüzüncü yilda, guzelyalida ve turgut ozalda.

  • Taflan

   29 Ocak 2016 - 22:10 Cevapla

   Tuncay Bey Merhaba;

   Katkınız için çok teşekkürler. Bizler de mutlaka deneriz bir sonraki Adana seyahatimizde.

 • eylem duman

  13 Şubat 2016 - 18:22 Cevapla

  hacılar adanaya bi geldiğimde ali usta diye biyere götürmüşlerdi merkezi biyerdi adresini bilen varmı

  • Taflan

   23 Şubat 2016 - 19:19 Cevapla

   Direkt çıkaramadık şimdi. :)

 • picaso mahmut

  27 Mart 2016 - 22:08 Cevapla

  ya adanada kac tane gercek kebabı tanıyan ınsan kaldı..kgercek adana kebabı krıterını artık kebap cılar dahı bılmıyor.turkıyenın bırcok yerınde calısan profosyonel chef olarak..bu saydıgınız mekanları …soylenenlerıde kucumsemıyorum ama..makarnalı bır kebapcı var..turgut ozalda akıllara zarar..hem yenılıkcı hemde gelenekcı..eskıden kopmadan yenı dokunuslar yapıyorlar..ben cok basarılı buldum..BUNLARIN ICERISINDE BIRTEK DEDEKEBAPKENDI KESIMINI KENDI YAPIYOR.SAHIBINDEN DINLEDIGIM DOGALIKLA ILGILI UYGULAMALAR ISE BUMEKANI RAKIPLERINDEN ACIKARA FARKLA COK ONE TASIYOR..BENCE ADANAYI ASMISLAR..TESEKURLER

  • Taflan

   07 Nisan 2016 - 17:33 Cevapla

   Mahmut Merhaba;

   Eleştiri ve değerli yorumların için teşekkür ederiz. Açıkçası artan et fiyatları, nüfus gibi sebeplerle; kaybettiğimiz gerçek lezzetlerin içine Adana Kebap’ının da girme ihtimali bizi çok üzüyor. Derdimize derman olmuşsun :)

 • Rasim

  04 Temmuz 2016 - 17:59 Cevapla

  Adanaya gelinince tabiki ilk yenecek şey kebap fakat adanaya gidip de Karataş ilçesine uğrayıp herhangi bir restoranttan balık yenilmeden dönülmez.

 • Serkan

  04 Temmuz 2016 - 18:30 Cevapla

  Adana’da her restourantta her şeyi yiyebilirsiniz, gerçekten tümü kalitelidir, değilse Adanalılar yaşatmaz zaten.

 • 01alper

  07 Ekim 2016 - 17:28 Cevapla

  Kebap denince aklıma ilk gelenı Kaburgacı Yasar Ustadan tavsiye ederim ..!!
  Hiltonsa Karşısı …Ciğeride Yüreğir Sanayi içi Kel Mahmut …damak tadını bilenlere.. !!

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 17:09 Cevapla

   Katkı için teşekkürler, bir gün Adana’da beraber yiyelim.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.