Adana Ev Yemekleri

img

ADANA’NIN ÖZEL LEZZETLERİ

Adana ev hanımlarının ve benzer kültürlere göre tersi görülerek Adanalı erkeklerin ellerinden çıkan, Adana ev yemeklerinin sadece bir kısmını anlatabileceğimizi düşünüyoruz. Keşke her tatilci Adana’da bir tanıdık bulup ona misafir olsa. Ya da couchsurfing falan yapıp bir Adanalı aile ile tanışsanız ve bu olağanüstü lezzetleri, olağanüstü misafirperverlikle tadabilseniz. Biliyoruz bu çok kolay değil görünüyor, ancak bu şansa erişebilecekler için, hem de sıkla bulunan kermes alanlarını yakalayabilecekler için derlemek istedik.

Fellah Köftesi (Sarımsaklı Köfte): İnce bulgurun (düğürcük) elde yuvalanması ve haşlanıp sarımsak sos ile servisine dayanan yine damak çatlatan bir lezzet. Memleketin birçoğunda benzerleri vardır ancak Adana’da bulursanız yumulun.

Fellah-Köftesi

Dolma, Yaprak Sarma, Kuru Dolma: Biber, Adana patlıcanı, yaprak, patates, domates… Nelisini bulursanız Türk mutfağının bu en özel lezzetini bir Adanalı hanımın ellerinden hazırlanmış bir tencerede yemelisiniz. Yoğurtla da iyi gider hani. (Kuru patlıcan dolması Antep’indir evet!)

Adana Patlıcan Dolma

Tava (Güveç): Bizde tava denir, Türkiye’de patlıcan güveç. Adana’nın meşhur bostan patlıcanı ile tadından yenmez olarak hazırlanan bu lezzet genelde evin erkeği tarafından hazırlanır ve fırınlanır. (Fırına verilir) Çok detay vermek istemiyoruz çünkü yazarken canımız çekti, ama şansınız olursa hem damağınızı kırın hem de Adana erkeğinin sanılanın aksine ne kadar da kibar olduğunu görün.

Kasap Sucuk: Bu tam bir ev yemeği değildir aslında, bulunduğu yerde yenilir diyelim. Şehir merkezinde kısıtlı imkanla buna erişebilirsiniz ancak yaylalara ulaştıkça yakaladığınız bu fırsatı ömürlük mideniz uğruna mutlaka deneyin lütfen. Bağırsağa henüz geçirilmemiş tazesini bulursanız, ölürsünüz haberiniz olsun.

Ev yapımı Sucuk

Sebze Yemekleri: Tamam patlıcan ve domates kral ancak Çukurova’nın bu verimli topraklarından şahane sebzelerin, bu maharetli ellerden de şahane sebze yemeklerinin çıktığını unutmayın. Fasulye, domates silkmesi, kabak çintme, bamya, kabak v.s. akla gelen her yemek evlerde şahane pişer, ancak genelde zeytinyağı yerine ay çiçek yağı kullanılır, çoğunlukla da hafif de olsa etlidir.

Adana Mantısı: Bildiğiniz mantılar kulakçıklı açılır, bunun kapama sırasında son hamuru yuvarlanır. Bir de daha büyük kesilen hamur sebebiyle Kayseri Mantısının 4-5 katı olan Adana mantısının en önemli özelliği kızartılmasıdır. Haşlama öncesi kızartılan mantıların çatur çutur çerez gibi yenmesi de olağanüstü bir lezzettir. Ayrıca bu mantılar kızartıldıktan sonra uzun uzun bekletilebilir ve vakti gelince misafire sunulur. Ayrıca şehir dışında yaşayan akraba ve öğrencilere de gönderimi çok kolaylaşır.

Adana Mantısı

Analı Kızlı: Aslen Malatya yöresine ait olan analı kızlı, büyük içli köftelere (ana) eşlik eden küçük bulgur köfteleri (kız) ile hazırlanan enfes bir sulu yemektir. Bulursanız kaşık kaşık götürün.

Yüksük Çorbası: Yayla çorbasının benzeri olan bu tat, bugün hazır gıda sektöründe de yöresel çorbalarımızdan biri olarak görülebiliyor. Hamur parçaları, et ve nohut ana ürünler gibi görülse de, baharat, salça ve yoğurt lezzet kaynakları.

Yüksek Çorbası

Ekşili Köfte (çorbası): Analı kızlıya göre daha hazırlanan doyurucu bir bulgur çorbası. İçli köfteden oluşan anaları iptal edip, yerine küçük etler ve bol ekşi koyar kaynatırsınız, alın size katığı bol bir yöresel lezzet. Efsane diyelim.

Sini Köftesi: Ülkemizin en özel yemeklerinden içli köftenin dış malzemesinin tepsiye (siniye) yayılması, iç malzemenin dökülmesi ve tekrar dış malzeme ile kaplanması ile yapılır. Börek gibi düşünün, dışı yağlı salçalı cevizli kıymalı bulgur, içi cevizli içli köfte içi. Offff!

Sini-Köftesi

GELENEKSEL ADANA LEZZETLERİ

Ev yemeklerinin bir kısmını da barındıran ancak daha çok sokak tatlarını içeren bölümümüz için aşağıdaki resme bir tık.

Adana Mutfağı

Bunca şey iyi güzel de, bizim burası Adana değil, Adanalı da yok diyorsanız, işte size şahane bir bahane: Adana Seyahati.

Gerekli tüm bilgiler şurada:

Adana Gezi Rehberi

img

Parthenon Tapınağı Hakkında Acayip Bilgiler

Atina'nın ve Demokrasi'nin Sembolü Akropolis'in Baştacı Dünya'nın en önemli tarihi yapılarından Atina Parthenon Tapınağı, Atina'nın…

0 Yorum

3 Yorum

 • meryem

  22 Haziran 2015 - 18:23 Cevapla

  Bune yemek yooookkkkk

  • Taflan

   23 Haziran 2015 - 00:55 Cevapla

   Ne yok mesela Meryem… Adana’da doğduk, kaç sene Adana’da doyduk, ne eksik mesela, Adana mutfağından ne ekleyelim? Sen yaz lütfen.

 • sokrates

  27 Nisan 2017 - 17:50 Cevapla

  Adana’dayken azmı yedim bu yemekleri be. Efsane ötesi bir lezzet. Hele o Adana yokmu canım çekti beaa

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.