2016 Resmi Tatil Günleri ve Planlar

img

2016’da Gezmeyi Çok İstiyorum, Zamanım Yok Diyenlere

Geçen sene başlatmış, her sene yazarız diye de umut etmiştik. 2016’da da resmi tatil günleri ve bunlara yönelik erken rezervasyon plan yapma fikrine devam edelim. Özellikle 2016 Kurban Bayramı ve ve Ramazan bayramı muhtemelen 9’ar günlük uzun tatil seçenekleri sunmasıyla 2016’yı tatil yılı yapıyor. Bu seneki tatil günlerini, hafta sonları ile birleştirmek için de çeşitli alternatifler var.

Resmi Bakış: 2016 Tatil Günleri

  • Yılbaşı: 1 Ocak 2016 Cuma
  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan Cumartesi
  • Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Pazar
  • Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı: 19 Mayıs Perşembe
  • 2016 Ramazan Bayramı: 4 Temmuz Pazartesi arife (yarım gün) 5-8 Temmuz arası Bayram 3 gün. – 9 Oluyor
  • Zafer Bayramı: 30 Ağustos Salı
  • 2016 Kurban Bayramı: 11 Eylül Pazar arife (yarım gün) 12-15 Eylül arası Bayram hafta içi 4 gün. – 9 Oluyor
  • Cumhuriyet Bayramı: 28 Ekim Cuma yarım gün, 29 Ekim Cumartesi

 

2016 Tatil Plan Önerileri

Şu güzel haberi verelim, geçen yıldan daha fazla tatilimiz var. Ortalama bir memur ya da özel sektör çalışanı olarak (Birinci yıldan itibaren) 14 resmi iş günü + yukarıda sayılan 6 resmi bayram tatili ve 2 dini bayram tatili sebebiyle yine hafta sonları hariç otuza yakın tatili günümüz var. Bunu hele bir de erken rezervasyon ve planlama ile şekillendirirsek bakalım neler kazanıyoruz hayattan.

* Pazar zaten resmi tatil olup, Cumartesi tatil günü sayılmıştır.

2016’ya başka bir yerde girelim: Yeni yıl tatili üç günlük keyifli bir kaçamakla birleşebilir. Perşembe gecesi 2015’e veda edip, pırıl pırıl bir hafta sonu ile 3 günlüğüne yeni yıla eğlenip dinlenerek ve gezerek girebiliriz.

23 Nisan kaynamış, 1 Mayıs Meydanlara: 23 Nisan ve 1 Mayıs resmi tatilleri bu sene hafta sonuna geliyor. 1 Mayıs’ın pazara denk gelmesi demokrasi meydanlarında kalabalığı arttıracaktır.

19 Mayıs’ı Dört Güne Birleştirebiliriz: Havaların ısındığı, baharın yüzünü gösterdiği 2016’daki en keyifli tatillerimizden biri olabilecek 19 Mayıs Bayramımız perşembe gibi avantajlı bir güne geliyor.

Seyahat haritası

2016 Ramazan Bayramı 9 Gün: Nedense Bakanlar Kurulu geleneksel olarak bayramları 9 güne çıkarma işini son haftalara bırakıyor ancak bu yılki Ramazan Bayramı’nın kesin 9 gün olacağını söylemek mümkün. Cuma gününün tam tatil ilan edilebilmesi ve yarım günlük ilk pazartesinin de birleştirilmesiyle iyi bayramlar ve iyi tatiller Türkiye.

30 Ağustos 4 Gün Kutlanır: Hafta sonuyla birleştirilebilecek 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız en keyifli tatil fırsatı olabilir. Ağustos sıcağında 4 gün eğlenip, gezip, görüp yorulup; üstüne Çarşamba iş başı yaparak 3 günlük mesai sonrası tekrar hafta sonu dinlencesine geçilerek Eylül karşılanabilir.

Kurban Bayramı 2016 Yine 9 Gün: Eylül başında okullar açılmadan hemen önceki son büyük tatil Kurban Bayramı, 2015’te de çok geç 9 gün ilan edilmişti ancak bu sene daha da rahat. Pazartesi’den Cuma’ya zaten tatil. Bir de Cuma tam gün eklendi mi, yine 9 günlük bir bayram tatili bizleri yollara dökecektir. 9 Eylülden itibaren hadi ucuz uçak bileti falan bakmaya.

2016 Cumhuriyet Bayramı: Sadece 1,5 gün tatil ilan edilen öğrencilik dönemi için cumayı yarım gün olarak tatil yaptırtıyor. Cumartesiye gelen 29 Ekim, sadece bugün çalışan özel sektör çalışanları için bir küçük tatil ifade ediyor.

Özetle 2016 Tatil Günleri:

Geçen yılki yazımızı kısmen kopyalayalım: Hepimizin üç büyük bahanesi var. İlki zaman, ikincisi bütçe, üçüncüsü de sizin şahsınıza özel olanı. Bırak artık onları bir yana ve harekete geç, fark et Dünya senin, hayat senin ve bir kere sahipsin. Bu yıl zaman konusunda biraz desteğin var, kalanını da halletmek için sloganımızı tekrarlayalım; Dünya senin hadi keşfetsene.

img

Tiran Gezi Rehberi

UCUZLUĞUN BAŞKENTİ TİRAN Tiran gezisi direkt bizim tercih edip gittiğimiz bir yer değil de,…

5 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.