2015 Resmi Tatil Günleri Ve Planlar

img

Gezmeyi Çok İstiyorum, Zamanım Yok Diyenlere

2014 yılbaşı yaklaşırken Keşfetsene henüz yeni açılmış bir gezi bloguydu. (30 Ekim 2013’te açıldık ve şuan 1 yaşındayız) Kendi gezi planlarımız hazır olsa da size geniş önerileri, en azından takvim yılı bazında yapamıyorduk. Şuan buna fırsatımız varken 2015 tatil günlerini hem bilgi vermek için hem de fikir katarak seyahat vaktinizi genişletmek için yorumlarımızla özelden paylaşalım. Âdet edinir her yıl yayınlarız.

2015 tatil günleri

Resmi Bakış: 2015 Tatil Günleri

 • Yılbaşı: 1 Ocak Perşembe
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan Perşembe
 • Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Cuma
 • Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı: 19 Mayıs Salı
 • 2015 Ramazan Bayramı: 16 Temmuz Perşembe arife (yarım gün) 17-19 Temmuz arası Bayram 3 gün.
 • Zafer Bayramı: 30 Ağustos Pazar
 • 2015 Kurban Bayramı: 22 Eylül Salı arife (yarım gün) 23-26 Eylül arası Bayram hafta içi 4 gün.
 • Cumhuriyet Bayramı: 28 Ekim çarşamba yarım gün, 29 Ekim perşembe.

2015 Tatil Plan Önerileri

Ortalama bir çalışan olarak (Birinci yıldan itibaren) 14 resmi iş günü + yukarıda sayılan 6 resmi bayram tatili ve 2 dini bayram tatili sebebiyle otuza yakın tatili günümüz var. Bunu hele bir de erken rezervasyon ve planlama ile şekillendirirsek bakalım neler kazanıyoruz hayattan.

* Pazar zaten resmi tatil olup, cumartesi tatil günü sayılmıştır.

2015 Yılbaşını birleştirme: Cuma günü izin alınabilirse 4 günlük nefis bir kış molası ile yeni yıla giriş yapabilir, hatta yurt dışında şahane bir yerde yeni yıla girebilirsiniz. Ailenizle yurt içi yapılacak bir kaçamak veya uzaktaki akrabaların ziyareti için de keyifli bir seçenek.

23 Nisanı 4 gün mü kutlasak: Çocuksu heyecanınızı yanınıza alın, perşembeye gelen 23 nisan tatilini cuma ile birleştirip 4 günlük bir bahar kaçamağı yapın. Vücut da tazelenir, kafa da. Doğa kendine geliyorken bu fırsat kaçmaz.

1 Mayıs tam 3 gün: İşçi bayramımız 1 Mayısta Taksim’e çıkmayanlar ya da pikniğe gitmeyenler için güzel bir seçenek mis gibi havada 3 günlük uzun hafta sonu kaçamağı. Güneye de inilebilir, Balkanlar’a da gidilebilir, Avrupa da yapılır, Orta Doğu da. Sen yeter ki iste ve çalış.

23 Nisan – 4 Mayıs 11 günde uzaklar: 27,28,29,30 Nisan tarihlerinde 4 günlük yıllık izin alınırsa, resmi olarak 5 günlük izin düşer ama bize 11 günlük şahane bir tatil sunar. İstediğimiz kadar uzaklara, hatta Dünya’nın en uzağına gitmek için birebir.

Seyahat haritası

19 Mayıs 4 güne denk getiriliyor: Salı tatili en güzeli, çünkü pazartesi izin alınca resmi olarak iki günlük sayılmıyor. 18 Mayısta alınacak 1 günlük izin bize 4 günlük seyahat fırsatı sunuyor, ver elini…. ?!? Sen nereyi istiyorsan.

Ramazan Bayramı Kaynamış: Her yıl normalde birkaç tatil takvimin en kötü günlerine denk gelir ve yazık olur. Bu sene diğerleri aşırı cömert olunca Ramazan Bayramı kendine hafta sonunda yer bulmuş. Gezi için ne kadar mantıklı olur bilinmez ama cumartesi çalışanlar için 3,5 günlük güzel bir kaçamak.

Kurban Bayramı 9 gün mü: Biz şimdiden gayr-ı resmi söyleyelim, Bakanlar Kurulumuz bu tip durumlarda 9 güne birleştiriyor. Olmuyorsa da 1,5 günlük yıllık izinle eylül sonunda 9 günlük ekstra yaz tatili bizi bekliyor. Uzağa git, uzağa. Kış gelecek.

Cumhuriyet Bayramı 4,5 gün kutlanır mı: Çarşamba madem yarım gün, yollarda geçsin. Üstüne cuma izin alalım, 4,5 günlük orta vadeli mis gibi kaçamak yapalım. Elimizde Keşfetsene var, ucuz bir yerler çıkar mutlaka.

Yıllık İzin: Yukarıdakilerin tümünü yapsak bile bayağı bir yıllık izin kalıyor. Onu da canımın istediği tarihte 5 gün alabilirsem, bi’ 9 günlük tatil de oradan çıkıyor.

Özetle 2015

Hepinizin, hepimizin üç büyük bahanesi var. İlki zaman, ikincisi bütçe, üçüncüsü de sizin şahsınıza özel olanı. Bırak artık onları bir yana ve harekete geç, fark et Dünya senin, hayat senin ve bir kere sahipsin. Yürüsene, sayfalarımızı gez biraz, anla, soru sor, yorum yaz, sonra bak hiçbir bahanen kalmayacak. Madem öyle sloganımızı tekrarlayalım; Dünya senin hadi keşfetsene.

img

Nepal Yeme İçme Rehberi

Nepal'de ne yenir? Nepal Mutfağı Nepal Gezi Rehberi'mizin önemli başlıklarından biri de Nepal'de ne…

1 Yorum

1 Yorum

 • aylin

  30 Kasım 2014 - 05:28 Cevapla

  sağlık ve bütçe yerindeyse,her yol geziye çıkar…:)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.